İçeriğe Yönlendir

Lpg Regülatöründen (Beyin) Ufak Su Sızıntısı Ve Çözümü.

Taner Kızılkor

Recommended Posts

Taner Kızılkor

Konu başlığından da anlaşıldığı üzere LPG tesisatımda ki sıcak suyun geçtiği LPG regülatörümde ufak bir su kaçağı mevcut. Biraz üzerine gideyim dedim hadi ustadır bunlar ustacık değildir dedim yine şaşırtmadılar beni. Karşılaştığım manzara da LPG ustaları beynin değişmesi gerektiğini yeni beynin 250-500 aralığında markaya göre değişeceğini söylediler ki en düşük marka mimgaz diye daha önce hiç duymadığım bir ürün fiyat olarak 250 tl verdiler. Heeee ayrıca öğrendim ki regülatör fiyatı 60 TL :p nerden mi biliyorum? bunca kazık yemiş adam yermi bunu şimdi 2 boru söküp takacak dedim kendi kendime gidip sanayide ki toptancısını bulup mikrofonu uzattım :blush: Ayrıca 500 e brc beyni dedi lpgciler, halbuki 1000 Tl komple sistem. Birde şu var arabam bugün yarın conta yakarmış. Sanırsın su damlamıyor fışkırıyor...

Neyse şimdi gelelim sorunun anlaşılması için görsellere aşağıdaki resim benim lpg regülatörüyle aynı olmasada benzer bir görüntü olduğu için ekledim ve resimde kırmızı ile işaretli alandaki sarı renk boru sökülüp takılabilir ama sökmek için komple beyni dağıtmak lazım o biraz sıktı ustaları anlaşılan ki yeniye yöneltiyorlar. o sarı borunun regülatörle birleştiği yerden çok çok hafif bir su kaçağı var. Belkide 1 günde 3-4 damla yani o kadar az.

k9smh.jpg

Çözüm olarak ise şu linkteki macun kaynak aklıma yattı özellikle +200 dereceye kadar dayanabiliyor ve sadece metali metale değil, diğer materyallerinde metale rahatça yapışmasını sağlıyor. Fiyatı da 10 TL. O sarı borunun bağlandığı bölgeyi metal fırçayla temizleyip çevresine bunu sürüp kurumasını bekleyeceğim. Uygulaması çok basit mavi ve sarıdan gerektiği kadar parça alıp oyun hamuru gibi yoğurup rengi yeşil olunca dolgu yapıyorsunuz bitti gitti. Malzemeyi hemen aldım ama hem hava soğudu hem de yağmur var Ankara'da. Bir kaç güne hava toplar kendini bende yapar sonucu yazarım.

Bu macunu aldığım yerde bir iki şey yapıştırmışlardı bu malzemeyle ve beton gibi duruyor. Gördüğüm denemelerden biri şuydu bir cama diklemesine bir metal boru yapıştırılmıştı.

Ayrıca ek bilgi aklınızda olsun bu macunu yalama olmuş civataların karşılığına yiv açmak içinde kullanabiliyormuşuz örneğin motor yada şanzıman yağ tıpasının yalama olduğu araçlarda tıpanın yerine bunu tıkıp kuruduktan sonra ortasına küçük matkap ucuyla delik açıp sonra yiv ucu ile yeniden civata için yol açılıyormuş. Sevdim bu macunu. ;):D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Macunla falan uğraşmanıza gerek yok ki..Zaten bu dirsekleri değiştiriyorlar.Sadece doğru yeri bulmanız lazım.30 lira ya falan hallederseniz çiftini..Daha yakın zamanda birisi değiştirmişti.Yıllar önce de ben atiker için değiştirmiştim.Bana da herkes komple regülatörü değiştireceğiz demişlerdi..En son ankara bölge bayisinde değiştirmişlerdi sadece dirsekleri..Sarf malzeme olarak satışı mevcut yani bunların.İşlerine gelmiyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Macunla falan uğraşmanıza gerek yok ki..Zaten bu dirsekleri değiştiriyorlar.Sadece doğru yeri bulmanız lazım.30 lira ya falan hallederseniz çiftini..Daha yakın zamanda birisi değiştirmişti.Yıllar önce de ben atiker için değiştirmiştim.Bana da herkes komple regülatörü değiştireceğiz demişlerdi..En son ankara bölge bayisinde değiştirmişlerdi sadece dirsekleri..Sarf malzeme olarak satışı mevcut yani bunların.İşlerine gelmiyor..

Tanesi 1 tl ye plastikleri var o dirseklerin bende biliyorum aldım gittim (yada dayanıklı plastik tam bilmiyorum) atiker bayine sizin regülatör eski model bunlar da dirsekler değişmiyor dediler. Doğru adamı bulmak samanlıkta iğneye döndü. O zaman tırnağımız varsa kaşırız ne yapalım dedim.

Sizin gittiğiniz yer neresiydi peki?

http://www.asilgrupo...aspx?urunid=361

parça 5 tl lik bir şey..ikisi eder 10 tl 15-20 de el işçiliğiyle bu işi yapıyorlar..dediğim gibi önemli olan bu değişimi yapacak bir yer bulmak.Çoğunluk ezbere regülatör değişecek diyor.

Bende ondan bıraktım aramayı kendim çözüm baktım. Bu asil gruba bir bakayım ben teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Tanesi 1 tl ye plastikleri var o dirseklerin bende biliyorum aldım gittim (yada dayanıklı plastik tam bilmiyorum) atiker bayine sizin regülatör eski model bunlar da dirsekler değişmiyor dediler. Doğru adamı bulmak samanlıkta iğneye döndü. O zaman tırnağımız varsa kaşırız ne yapalım dedim.

Sizin gittiğiniz yer neresiydi peki?

Siz bence yukarıda linki verdiğim yerle bir irtibat kurun.Büyük ihtimalle onlar değişim yaparlar..Benim gittiğim yer üstün otogaz dı..Ankara bölge bayisi Atiker'in..Bana da bunlar değişmez diyen çok oldu.Aynen size dedikleri gibi eski bu değişmez demişlerdi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Mura

Arkadaşlar benimde aracın regülatör ve enjektörleri değişecek, bana da soğukken regülatörün yeterince basınç uygulayıp devreye giremediğini dolayısıyla araç soğukken yeterli gaz devir daimi yapamadığını ve aracın o sırada teklediğini ancak araç ısınınca regülatörün hata vermediğini ve normal çalıştığını söylediler bu problemin enjektörleri de bozduğunu onunda değişmesi gerektiğini bunlar değişince başka bazı parçalarında değişmesi gerektiğini söylediler toplam masraf 400 TL dediler sıfır sistem tank hariç 700 TL bende düşüneyim dedim hala karar veremedim ama araç soğukken aracın teklemesi canımı sıkıyor ısınana kadar benzinle kullanıyorum ha bunu her zaman yapmıyor aşırı soğuklarda sabah erken saatlerde yapıyor. Benim ki de Atiker Fast acaba benim sıkıntı da sizinkine benzer olabilir mi? bana ne tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar benimde aracın regülatör ve enjektörleri değişecek, bana da soğukken regülatörün yeterince basınç uygulayıp devreye giremediğini dolayısıyla araç soğukken yeterli gaz devir daimi yapamadığını ve aracın o sırada teklediğini ancak araç ısınınca regülatörün hata vermediğini ve normal çalıştığını söylediler bu problemin enjektörleri de bozduğunu onunda değişmesi gerektiğini bunlar değişince başka bazı parçalarında değişmesi gerektiğini söylediler toplam masraf 400 TL dediler sıfır sistem tank hariç 700 TL bende düşüneyim dedim hala karar veremedim ama araç soğukken aracın teklemesi canımı sıkıyor ısınana kadar benzinle kullanıyorum ha bunu her zaman yapmıyor aşırı soğuklarda sabah erken saatlerde yapıyor. Benim ki de Atiker Fast acaba benim sıkıntı da sizinkine benzer olabilir mi? bana ne tavsiye edersiniz?

Yok sizin durum farklı.Siz regülatör değişimi yapacaksınız..Regülatör içinde diyafram denilen bir parça var büyük olasılıkla o arızalanmış olabilir.O tek başına değişiyor mu bilgim yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Diyafram tamir takımı var diye biliyorum sizde hangi sistem vardı?

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Regülatörün bence alakası yok. Sorun enjektörlerde.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Diyafram tamir takımı var diye biliyorum sizde hangi sistem vardı?

Sistem Atiker Fast diye geçiyor Atikerin en basit düz sıralı sistemiymiş

Regülatörün bence alakası yok. Sorun enjektörlerde.

Bana başta enjektörler değişecek dendi aracı bırak sabah soğukken bakalım dediler bıraktım bakmışlar soğukken regülatör hatası veriyormuş ancak araç ısınınca regülatör hata vermiyor dediler dolayısıyla yalnızca enjektörleri değiştirirsek regülatör enjektörleri yine bozar dediler sıkıntım yalnızca araç soğuken gaz yemiyor tekliyor 2-3 km gidince açılıyor sonrasından sıkıntı olmuyor çok soğuklarda yapıyor...

Yok sizin durum farklı.Siz regülatör değişimi yapacaksınız..Regülatör içinde diyafram denilen bir parça var büyük olasılıkla o arızalanmış olabilir.O tek başına değişiyor mu bilgim yok.

Pekala sizce sadece o parçalarımı değiştireyim yoksa sıfır sistem mi taktırayım yalnızca o parçalar için ki regülatör yanında gaz fitre takımı ve enjektörlerde değişecekmiş hepsine 400 TL demişlerdi tank hariç sıfır sistem 700 TL civarı olur dediler Atiker için veya bizim araçlara en uyumlu kit hangisi acaba ondan mı taktırsam veya bu parçaları internetten ucuza bulabilir miyim bulursam öyle değiştirsem mantıklı olur mu sizce?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bana başta enjektörler değişecek dendi aracı bırak sabah soğukken bakalım dediler bıraktım bakmışlar soğukken regülatör hatası veriyormuş ancak araç ısınınca regülatör hata vermiyor dediler dolayısıyla yalnızca enjektörleri değiştirirsek regülatör enjektörleri yine bozar dediler sıkıntım yalnızca araç soğuken gaz yemiyor tekliyor 2-3 km gidince açılıyor sonrasından sıkıntı olmuyor çok soğuklarda yapıyor...

Pekala sizce sadece o parçalarımı değiştireyim yoksa sıfır sistem mi taktırayım yalnızca o parçalar için ki regülatör yanında gaz fitre takımı ve enjektörlerde değişecekmiş hepsine 400 TL demişlerdi tank hariç sıfır sistem 700 TL civarı olur dediler Atiker için veya bizim araçlara en uyumlu kit hangisi acaba ondan mı taktırsam veya bu parçaları internetten ucuza bulabilir miyim bulursam öyle değiştirsem mantıklı olur mu sizce?

Kaç yıldır takılı bu Atiker ? Bildiğiniz bir parçası daha önce değişti mi?

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

aklıma başka şeylerde geliyor.

1- örneğin ateşleme sorunları! buji, buji kablosu ve bobin. çünkü benzinde araç bunların sorunlarını hissettirmiyor fakat gaz da hemen belli oluyor (yakın zamanda başımdan geçti)

2- yada eğer lpg montajı sizden önceki sahiplerinden birisi tarafından yapıldıysa yapıldığı yerde sıcak su tesisatı ile ilgili montaj hatası nedeniyle regülatöre yeterince sıcak suyun gelmemesi bu tekleme sorununu yapar.

3- yine ustaların söylediği gibi regülatör ve enjeksiyon arızaları da olabilir.

Bakın isterseniz ve eğer bölgenizde varsa herhangi bir değişim işine girişmeden önce bir kaç yere sadece sorununuzu söyleyerek daha önceki ustaların fikirlerini belirtmeden bir danışın. ondan sonra karar verin.

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

aklıma birşey daha geldi basınç ayarlarınızdan da bu sorun kaynaklanabilir. Ayrıca enjeksiyonların ecu ye ayarlanmasında yanlış seçimi bile bunu etkileyebilir. dediğim gibi bir başka tamirci ile yeniden başlar gibi başlayın bakalım ne çıkacak.

birde fiyat biraz fazla geldi bana. atiker internette komple sistemin bayilerde 990/10 taksit olarak reklamını yapıyor.,

http://www.google.com.tr/#hl=tr&safe=off&sclient=psy-ab&q=atiker+s%C4%B1ral%C4%B1+sistem+fiyat&oq=atiker+s%C4%B1ral%C4%B1+sistem+fiyat&gs_l=hp.3..0l2j0i30j0i8i30.579.9686.0.10107.48.26.8.11.12.2.672.5896.0j10j9j2j0j2.23.0...0.0...1c.1.4.psy-ab.x2vIyrJeF54&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.42661473,d.d2k&fp=5677a86251173a93&biw=1366&bih=643

Yorum bağlantısı
Adnan Kaya

Taner bey,

Öncelikle geçmiş olsun.

Önceki Hyun..i Acce...t aracımda sıralı sistem Tarta...... marka lpg vardı.

Araç sürekli su eksiltiyordu. Lpg regülatöründe sizin işaretlediğiniz kısımda kaçak vardı, 4 ayrı lpg servisine gittim, Hepsi beyin değişmesi lazım dedi ve fiyat verdi.

Bende nede olsa değişecek kendim bir söküp deneme yapayım eğer olmaz ise lpg ciye benzinde giderim diyerek giriştim işe,

Dirsek sağlamdı altını temizledim ve ısıya dayanıklı viton oring koyarak tekrar montajını yaptım, sorunum düzeldi ve 3 ay sonrada aracı sattım.

Aracı alan kişi tanıdık hala sorunsuz kullanıyor.

Lpg sistemi sıralı sistem ise regülatörün en ucuzu 175 ile 200 TL arası düz sistemin regülatörü 70 ile 80 TL arasında.

Değişmeniz mecbursa elinizde yatkınsa tavsiyem sizinde bu yöntemi denemeniz olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Mura

Kaç yıldır takılı bu Atiker ? Bildiğiniz bir parçası daha önce değişti mi?

Aracı aldığımda üzerinde takılıydı ve garanti bitimine 2 ay vardı yanılmıyorsam (evraklarda yazılı bakmadım ama garantisi 2011 Mayısta bittiğine göre) 2009 Mayısta takılmış 60 küsur km de takılı diye aklımda kalmış şuan araç 103 binde 40 bin km yapmış lpg ile...bendeyken bir parçası değişmedi ama hava filtreleri değişti tabii birde ilk 10 bin bakımında bir lpg ustası (!) herşeyinden memnunuz yalnızca filtre değiştir dememize rağmen enjektörleri tıkalı diye dağıtmış ama sonradan toparlayamamıştı bayağı uğraşmıştı ondan sonra bazı sıkınılar başgöstermişti ama onun üzerinden neredeyse 20bin km yapıldı.

Yorum bağlantısı
Recep Mura
(düzenlendi)
aklıma birşey daha geldi basınç ayarlarınızdan da bu sorun kaynaklanabilir. Ayrıca enjeksiyonların ecu ye ayarlanmasında yanlış seçimi bile bunu etkileyebilir. dediğim gibi bir başka tamirci ile yeniden başlar gibi başlayın bakalım ne çıkacak. birde fiyat biraz fazla geldi bana. atiker internette komple sistemin bayilerde 990/10 taksit olarak reklamını yapıyor., http://www.google.co...iw=1366&bih=643

Evet bir ara basıncı düşmüş deyip ayarladık demişlerdi bir ara da yien ayarladılar başka bir usta eğer düzelmezde basınç ile ilgili olan parça değişecek denmişti ama sonradan bir daha onunla ilgili bir bilgi vermediler ama işin ilginci yalnızca araç soğukken sıkıntı oluyor ısınınca sıkıntı kalmıyor enjektör sesi haricinde...

2-3 ay önce fiyat olarak sistemin 900 TL civarı olduğunu tankı çıkarırsak bana 700-750 TL civarında olacağını sadece regülatör+enjektör ve gaz filtre takımı değişimini 400 TLye yapılacağını söylemişti birkaç ustaya daha göstermek lazım gibi...

tarihinde Recep Mura tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Aracı aldığımda üzerinde takılıydı ve garanti bitimine 2 ay vardı yanılmıyorsam (evraklarda yazılı bakmadım ama garantisi 2011 Mayısta bittiğine göre) 2009 Mayısta takılmış 60 küsur km de takılı diye aklımda kalmış şuan araç 103 binde 40 bin km yapmış lpg ile...bendeyken bir parçası değişmedi ama hava filtreleri değişti tabii birde ilk 10 bin bakımında bir lpg ustası (!) herşeyinden memnunuz yalnızca filtre değiştir dememize rağmen enjektörleri tıkalı diye dağıtmış ama sonradan toparlayamamıştı bayağı uğraşmıştı ondan sonra bazı sıkınılar başgöstermişti ama onun üzerinden neredeyse 20bin km yapıldı.

Ben kısaca şunu söylemek isterim.Atiker 2 yıl geçtikten sonra yani garantisi bittikten sonra arızalanmaya başlıyor.Regülatör kaçakları(dirseklerden),ısı sensörü arızası,gaz kesici arızası,map arızası ve enjektör arızası veriyor.Bende öteki aracımda çok ses yaptığı için enjektörleri değiştirmiştik mesela.Ses çoğalmışsa enjektörler düzgün çalışmaz deniliyor.Kalibrasyonu bozulan enjektör daha sesli çalışmaya başlar deniliyor.Ne kadar doğrudur bilemem.Ancak ben değiştirmiştim.Hatta çıkan enjektörler hala duruyor.İşinize yararsa göndereyim size..

Bence sistemi komple tank hariç elden geçirtmekte fayda var..İki yıldan sonra heran herşey olabilir :)

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Ben kısaca şunu söylemek isterim.Atiker 2 yıl geçtikten sonra yani garantisi bittikten sonra arızalanmaya başlıyor.Regülatör kaçakları(dirseklerden),ısı sensörü arızası,gaz kesici arızası,map arızası ve enjektör arızası veriyor.Bende öteki aracımda çok ses yaptığı için enjektörleri değiştirmiştik mesela.Ses çoğalmışsa enjektörler düzgün çalışmaz deniliyor.Kalibrasyonu bozulan enjektör daha sesli çalışmaya başlar deniliyor.Ne kadar doğrudur bilemem.Ancak ben değiştirmiştim.Hatta çıkan enjektörler hala duruyor.İşinize yararsa göndereyim size..

Bence sistemi komple tank hariç elden geçirtmekte fayda var..İki yıldan sonra heran herşey olabilir :)

Evet şuan enjektörler çok sesli bayağı bayağı içeri ses geliyor aracı ilk aldığımda neredeyse hiç sesi yokken bile muayenedeki görevli bu dizel mi diye sormuştu üzerinden 2 yıl geçti şimdi heryerden duyuluyor sesi zaten enjektörler arızalı ama gittiğim lpgci regülatör değişmeden yalnızca enjektörleri değiştirirsek kısa sürede enjektörler yine bozulur diyor...Sizce tank hariç sistemi sıfırlarsak yeniden ruhsat muayene vb. yaptırmak lazım mı? Atiker yerine farklı bir marka taksak brc gibi mantıklı olur mu aynı sorunlarla karşılaşmamak için? yada bizim fordlara en uygun, en sorunsuz uyumlu kit hangisidir?

Benimki durup dururken olmadı biraz o baktırdığım usta dağıttı temizleyeceğim diye toparlayamadı herşey ogünden sonra başladı en ufak bir şikayetim yoktu artık o gün ne yaptıysa ya da ne yapamadıysa bir yerlerin ayarını da düzenini de bozdu...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Zaten dağıtıldıysa o iş bitmiştir.Her babayiğidin harcı değil enjektörlerle oynamak.Temizlendiğinde bile bozulanları var..Tekrar ruhsat muayne gibi bir durum olmuyor bildiğim kadarıyla..Başka marka da taktırabilirsiniz.Brc Atikerden bir gömlek daha üstün..

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Hala sorunun enjektör konusunda olduğunu düşünüyorum. Enjektörleri değiştirin, regülatör sorunlu ise ertesi gün soğukta belli eder zaten. Soğukta enjektörler biriken tortu nedeniyle yapışıyordur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Hala sorunun enjektör konusunda olduğunu düşünüyorum. Enjektörleri değiştirin, regülatör sorunlu ise ertesi gün soğukta belli eder zaten. Soğukta enjektörler biriken tortu nedeniyle yapışıyordur diye düşünüyorum.

Gittiğim lpgci de önce enjektörler arızalı değişecek dedi sonra aracı bırak soğukken bakalım daha garanti olur dedi bıraktım regülatöründe soğukken normal çalışmadığını ancak ısınınca sorun kalmadığını normal çalıştığını dolayısıyla tamamen sorunun ortadan kalkması için onunda değişmesi gerekir dediler...

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Gittiğim lpgci de önce enjektörler arızalı değişecek dedi sonra aracı bırak soğukken bakalım daha garanti olur dedi bıraktım regülatöründe soğukken normal çalışmadığını ancak ısınınca sorun kalmadığını normal çalıştığını dolayısıyla tamamen sorunun ortadan kalkması için onunda değişmesi gerekir dediler...

Peki regülatörün hangi sıcaklıkta düzgün çalışmadığı, sıcaklık kaç dereceye çıktığında düzeldiğini söyledi mi?

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Peki regülatörün hangi sıcaklıkta düzgün çalışmadığı, sıcaklık kaç dereceye çıktığında düzeldiğini söyledi mi?

Hayır detaylı bilgi vermedi açıkçası bana da pek mantıklı gelmedi zaten sorun yalnızca sabahları soğukta ilk çalıştırmada oluyor her gün aynı da olmuyor bazen hafif tekleme oluyor bazen neredeyse araba duracakmış gibi oluyor hiç gaz yemiyor hatta aşırı olduğunda motor ikaz lambası yanıp sönmeye başlıyor benzine geçince hemen sönüyor bazen de hiç olmuyor ama kafam çok takılmaya başladı motora zarar vermez dediler ama yine de böyle de kullanmak istemiyorum aslında 2-3 km sonra normale dönüyor ama yine de o durum rahatsız ediyor beni...

Yorum bağlantısı
Mustafa Işık

Recep Bey,

Merhabalar benzinde sıkıntı yoksa büyük ihtimal gaz ayarlarındandır. Çünkü ortalıkta işi bilmeyen sadece otomatik kalibrasyon yapan birçok lpg ayarcısı var. Başka bir ustaya gidip gaz ayarı yaptırmanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Az evvel ustamı aradım "ilk bakılacak şey ayarlar, sonra enjektörler en son regülatöre bakılır" dedi. "Ama büyük ihtimal enjektörlerden" diye de ekledi. Ustamın söylediği bu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...