İçeriğe Yönlendir

2004 Fusion1.4Tdci Sabahları 15-20 Marşta Çalışıyor.Arızası Bulunamadı

Ramazan Göksu

Recommended Posts

Ramazan Göksu

Arkadaşlar 2004 Fusion 1.4TDCI arabam. Özellikleri sabahları veya uzun süre çalışmadan durduğunda tabi özellikle nemli yağmurlu havalarda.. ilk çalıştırmada 15-20 defa marş basınca çalışıyor..

Marş bazen devamlı bastığı gibi bazende 2.sn sonra kesebiliyor. o gün bir kere çalıştıktan sonra genellikle akşama kadar bir problem olmadan çalışıyor.. herhangi bir stop etme vb. yok.

Şu ana kadar yapılanlar

Mazot filitresi değişti, enjektörlere, conta vb. kablolar, mazot geri dönüş hortumları kontrol edildi. kızdırma bujilerine bakıldı.. makineye takıldı herhangi bir hata göstermediğini söyledi tamircim. En son Aküdendir diyerek akü aldım. yine olmadı. şu an marş'a bakım yapılıyor ama umudum yok...

Derdime çare...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Isıtma bujisi diyecektim ama bakılmış, mazot kaçağı varmı acaba? dedim onada bakmışsın, buda sağlam, bu durumda motorun çekişi ve yakıtı nasıl acaba?

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ramazan Göksu

1.4 TDCi olduğundan fazla atak değil ama devri aldıktan sonra araba çekişinde problem yok. Arabayı arkadaşımdan(ilk sahibinden) alalı 1 ay oldu. Bu esnada ilk dolu depo ile 525km. felan gitti.. ama hep şehir içi 4. vitesi görmedi desem yeridir.. Şuan 2. depo doldurdum bu sefer 4. 5. vitesleride gördüğünde daha yarım depo var arabada ama 350km geçti.

Yalnız arkadaşım benzini hep kadoil den alıyormuş ben birini shellden birini opetten aldım.

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

bir daha ki çalıştırmanızdan önce motor kaputunu acın önce ki arabam fiesta da sol tarafdaydı zannediyorum sizinkindede orda olacak mazot vakumu olacak o vakumu iyice vakumlayın marşa ondan sonra basın eğer rahat çalışıyorsa sorun mazotu geri kaçırıyodur eger devam ederse o zaman birkac defa ısıtın (kontagı acın rezintans ısıgı sönsün) eger sorun devam ederse mazot basınncını ölçtürün oda değilse iyi bir üstada götürün....

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ataklık derken 2000 devirde birden güçleniyorsa normaldir, şehir içi menzilin çok kısa bana göre, nerdeyse 1.5 misli fazla gidiyorum, bunu neden sordum? acaba kompresyon kaçağımı var, motor sıcakken çalışır ama soğukken dizel kolay kolay çalışmaz, net bilgi olmadığından aklıma motor sorunu geldi...

Not: mazot kaçağı-ısıtma bujileri-rail basıncı-enjektör vs. sağlam varsayıyorum...

Yorum bağlantısı
Ramazan Göksu

bir daha ki çalıştırmanızdan önce motor kaputunu acın önce ki arabam fiesta da sol tarafdaydı zannediyorum sizinkindede orda olacak mazot vakumu olacak o vakumu iyice vakumlayın marşa ondan sonra basın eğer rahat çalışıyorsa sorun mazotu geri kaçırıyodur eger devam ederse o zaman birkac defa ısıtın (kontagı acın rezintans ısıgı sönsün) eger sorun devam ederse mazot basınncını ölçtürün oda değilse iyi bir üstada götürün....

İşin garip tarafı izmir'deyim ısıtma bujisi ışığım yanmıyor.. bir defa ilk aldığım gün yandığını gördüm.. O gün bugündür yanmıyor.. kısa bir süre için dahi olsa yanıp sönmüyor. Tamircilere söyledim -2 de devreye girer diyorlar ama bujileri çıkartık ve kontrol ettik dediler çalışıyor muş muş muş hep bunları duyuyorum.

Bu arada Ali Bey dediğiniz gibi 2000 devirden sonra güçleniyor. Tamircimin demesi.. motor ile ilgili bir problem değil elektrik ile ilgili bir şey diyor.. sen bir yer elektrik çekiyor diyor.. :(((

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

sizin probleminiz ısıtma ısıgı da yanmıyorsa o zaman ısıtma bujısını kumanda eden bır beyın o beynın sıgorta panosunda role olacak bunları guzel bır ustaya kontrol ettırın ondan once kıtapcıktan sıgortası varmı hatırmalıyorum ama varsa sıgortasına baktırın bu durumda bujıler saglam gonterır ama ısıtmaz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Motor sağlamsa o zaman iş değişir, ısıtma bujisi lambasını ancak -3 derece ve altında görürsünüz, onun haricinde yanmaz, ama ısıtmalar her kontak açışında çaktırmadan çalışabilir, sabahları motoru ilk çalıştırırken kontağı 2 ye getirin ve sessizce dinleyin, ışıklar söndükten sonra 1-2 sn. içinde tık diye bir röle sesi duyacaksınız, bu ısıtma buji rölesinin sesidir, ışık yanmaz ama bujiler çalışır, motor azıcık ısınsın, motoru stop edip kontağı tekrar 2 ye alın ve bekleyin, röle sesi duymayacaksınız, silindirler ısındığından bujiye ihtiyaç olmaz ve röle açmaz, ısıtma bujisi sürekli çalışmaz, ancak marşa basarken ihtiyaç olduğunda çalışır...

Neyse aslında çözüm kolay, İzmir desiniz, yapacağınız sadece Ustaeller' e uğramak, hemen derman bulursunuz :biggrin:

Röle motor bölümünde sol farın arkasında hemen akünün yanındaki siyah küçük kutucuktur, ayrıca içerde sigorta panelinde sigortasıda vardır.

röle budur.

IMG_5216_[640x480](1).JPG

Yorum bağlantısı
Hüseyin Duran

aynı sorun bendede var. motor soğukken ilk çalıştırmamda marş 1-2 sn de kesiliyo. 2-3 defa aynı şekilde tekrarlayıp sonra marş alıp çalışıyo. ama benimki sürekli yapmıyo.

Yorum bağlantısı
Ramazan Göksu
(düzenlendi)

Motor sağlamsa o zaman iş değişir, ısıtma bujisi lambasını ancak -3 derece ve altında görürsünüz, onun haricinde yanmaz, ama ısıtmalar her kontak açışında çaktırmadan çalışabilir, sabahları motoru ilk çalıştırırken kontağı 2 ye getirin ve sessizce dinleyin, ışıklar söndükten sonra 1-2 sn. içinde tık diye bir röle sesi duyacaksınız, bu ısıtma buji rölesinin sesidir, ışık yanmaz ama bujiler çalışır, motor azıcık ısınsın, motoru stop edip kontağı tekrar 2 ye alın ve bekleyin, röle sesi duymayacaksınız, silindirler ısındığından bujiye ihtiyaç olmaz ve röle açmaz, ısıtma bujisi sürekli çalışmaz, ancak marşa basarken ihtiyaç olduğunda çalışır...

Neyse aslında çözüm kolay, İzmir desiniz, yapacağınız sadece Ustaeller' e uğramak, hemen derman bulursunuz :biggrin:

Ustamdan memnunum ama mekanikçi sonuçta bildiğini üstad varsa tavsiye beklerim.

Dediğiniz role sesini kontağı 2 ye getirdik sonra duyuyorum ekrandaki ışıklar söndükten bir kaç saniye sonra o ses geliyor ama ısıtma lambası yanmıyor tabi...

Çetin Bey dediğinize kitapçıktan bakayım.

ilk defa dizele biniyorum ve ilk defa ford aldım. Ustaeller iyimidir bilmiyorum. tavsiye ettiğiniz orada birisi varmı?

ustaeller iyimidir daha önce hiç fordum olmadı.. ilk defa da dizel arabaya biniyorum...

tarihinde Ramazan Göksu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Röle sağlam demekki, sırada bujilere bakmak kaldı, bir tanesi bile çalışmazsa sorun çıkarabilir...

Bildiğim üstad Ustaeller özel serviste, Sabri usta işi çözer :)

http://ustaeller.net/

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...