İçeriğe Yönlendir

Minimal Mitral Yetmezlik :S

Mustafa Sabri Alemdaroğlu

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

İskenderunda özel bir hastanenin kardiyoloji dalında doçent doktoruna sol gögüste ağrı problemimle ilgili muayene olmaya gittim.

Eko çekildim ve doktor ultrason ile kalbimi muayene ettikten sonra başlıkta da belirttiğim gibi minimal mitral yetmezlik tanısı koydu. Genellikle doğuştan oluştuğunu ve popülasyonun %90'nında görüldüğünü söyledi.

Ayrıca 1.ligden futbolcularda dahi rastladığını söyledi. Hiçbir ilaç vs. vermedi ve yapmamam gereken hiçbir şey olmadığını belirtti. Fakat benim gögüs ağrım oluyor. Bunun yanı sıra internetten bu tanı ile araştırma yaptığımda değişik yorumlara açıkcası beni korkutan yazılara rastladım.

Bu rahatsızlıkla ilgili bana açıklama yapabilicek beni rahatlatabilicek bir doktor abimiz varmı acaba forumumuzda?

Yorum bağlantısı

Yarın adana da olacağım. oradada görünmeyi planlıyorum sani bey. Ama şuan tuhaf bir agrı var gögsümde. sol kolumda da bir tuhaf ağrı var uyuşma değil ama belki internetten okuduklarım yüzünden psikolojik olabiliceğinide düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayra alamet değil. Ben olsam acildeydim şu an. EKG falan çekildi mi?

Yorum bağlantısı

muayenede önce çekilmiştim. Birşey çıkmadı sanırım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Pek anlamam ama, kalp enzimlerimiydi ne, onlara bakıldı mı kan tahlili ile?

Forumda aile hekimimiz var, okursa yazar birazdan.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Panik yapma.. Yarın başka bir doktorun daha görüşünü al..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

internetteki yabancı kaynakları inceleyin. doktor bişiy olmaz demiş ise olmayyacaktır. ama sizin genel anlamda sağlıklı bir beslenme ve spora yönelmenizde vesile olabilir.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Panik olacak bşr durum yok.Kısa vadede ciddi bir sıkıntı çıkarmaz.Eğer tanı doğru ise.Eğer ki ileride ilerleme devam ederse yapay kalp kapağı takılması gerekir.Zaten araştırma yapmışsınız.Genelde belirtileri arasında ağrı yoktur.Öksürük çabuk yorulma gibi belirtiler vardır.Popilasyonu yüksek bir hastalık diyelim.

Sıkıntı yapmayın başka bir doktora daha danışın hayatınıza devam edin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Mitral yetmezlik en basit anlamı ile kalp kapakçıklarının tam kapanmaması. Minimal olanda bu kapanamama miktarının gayet düşük seviyede olması sözkonusu. Kısacası kalp kapakçığı tam kapanamadığı için bir miktar kan kaybı var ama bu yaşam fonksiyonunuzu etkilyecek düzeyde değil. Genelde doğuştan oluyor. Benim bildiklerim bunlar. Ağrınızın biraz psikolojik olduğunu düşünüyorum. Geçmiş olsun.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ha bu arada kalp kapağı rahatsızlıklarının en büyük sebeblerinden biride enfeksiyon hastalıkları.Ayrıca dişlerinizin sağlıklı olmasına dikkat edin.Yapılması gereken çürük dişleriniz varsa mutlaka yaptırın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Mehmet abi internette yazılanları okuduktan sonra biraz fena oldum dediğim gibi psikolojik olabiliceğini tahmin ediyorum şuan ama değişik bir ağrıda var gögsümde. ben bir acile gidip geleyim abi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Hafif MY tanısı konulmuş.Doğuştan birçok bebekte olabiliyor.İlerlemediği sürece sıkıntı olmaz.Hafif Mitral Yetmezlik çok önemli bir şey değildir.Yıllık ekokardiyogram kontrolleri yaptırıp bu şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz.Göğsünüzdeki ağrının sebebi farklı olabilir.Bunun için kan testleri veya anjiyografi yapılabilir.Ancak ekonuz normal ve tetkikleriniz temiz ise anjiyo işlemine bile gerek kalmaz.

(Not:Tüm tetkikler yapıldıktan sonra sadece Hafif MY tanısı var ise kafanıza takmanıza gerek yok)

Geçmiş olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Akan bey affınıza sığınarak bende uzun süredir ufak tefek kaçaklarda oluyordu. Ürispas kullandım bir müddet fakat iyileşme gördüğüm söylenemez. Bir etkisi olabilir mi enfeksiyon yönünden?

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

İnternette doktorlar harici uzman olmayan kişilerce yapılan yorumlara itibar etme okudukça okuyasın gelir ama kafan hep karışır. Geçmiş olsun. :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Kardiyoloji bölümünde çalıştığım için bu tür rahatsızlıklar konusunda tecrübem vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Akan bey affınıza sığınarak bende uzun süredir ufak tefek kaçaklarda oluyordu. Ürispas kullandım bir müddet fakat iyileşme gördüğüm söylenemez. Bir etkisi olabilir mi enfeksiyon yönünden?

Öyle basit enfeksiyonlar yüzünden olacak bir durum değildir.Muhtemelen belkide doğuştan geliyor sizinkide.gerekli tahlilleri yaptırın.Hayatınıza devam edin.Çok fazla kafaya takmayın derim.Tanı MMY ise çok kafaya takılacak bir durum yok.Belirli araıklarla da kontrollerinizi yaptırın ilerleme var mı diye tamamdır.Eko ve kan tahlilleri temiz çıkarsa anjiografiye bile gerek görmez muhtemelen doktor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Kardiyoloji bölümünde çalıştığım için bu tür rahatsızlıklar konusunda tecrübem vardır.

Yanlış anlaşılmasın sakın, burada belirtmek istediğim kişiler üçüncü ağızdan abartarak insanları karamsarlığa itecek yorumlar yazan insanlar yoksa sağlık personelinin bu konuda vereceği tavsiyeler benim için de önemlidir. :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Osman kardeşim seni yanlış anlar mıyım hiç?Arkadaşımızı biraz rahatlatmak adına söyledim. :flowers:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Çok teşekkür ederim yorumlarınız ve yardımlarınız için. Biraz psikolojik olarak takıntı yaptım sanırm :s

Yorum bağlantısı

Değerli abilerim ve arkadaşlarım,

Adana da özel bir hastanede muayenemi oldum tekrar. Eforlu eko ve Holter cihazı takıldı. Çok şükür sonuçlarım negatif çıktı. Gögüsteki ağrı ve batmalar için fizik terapiciye gitmem önerildi.

Yardımlarınız için teşekkür ederim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Bu gün aynı tanıyı anneme koydular ve önemsiz olduğunu söylediler. Göğüs ağrısı hazımsızlıktan bile olur ve kalp ağrısı ile sıkça karıştırılır. Ama bu ihtimalin kesimleştirilmesi şarttır. Mutfak yetersizliği boşverin ama ağrının kalpteki bir başka rahatsızlıktan olmadığını mutlaka kesinlrştirmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Teşekkür ederim Hakan bey :)

Doğru söylüyorsunuz Rıdvan bey. Aklımda şüphelerim vardı. Çok şükür yanıt buldum, gönlümde rahat etti en azından.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...