İçeriğe Yönlendir

Trafik Kanunu'ndaki Farklılıklar / Eksikler

Uğur Çınar

Recommended Posts

Uğur Çınar

kaç zamandır aklımda açayım mı açmayayım mi kararsız kaldım ama merakimi gidermek istiyorum

1. soru trafik polisleri 30/1-b maddesine dayanaraktan cam filmlerine açığı ve koyusunu ayırtetmeksizin ceza yazıyolar bana göre bu madde ye göre bir yığın kamyon ve minibus ufak araçlara da ceza yazmak zorundalar ama bunu yapmıyolar bunu kimle konuşmamız lazım

madde

Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak

4CNGs.jpg

bi tanede resim ekliyim devamı piyasada cok

dediğim madde bu altını çizdiğim kısımlar

2. sorum

trafik te okadar ayarsız far varki çok rahatsız oluyorum büyük araç kullanırken sıkıntı olmuyodu ama ufak araca geçince akşam eve gidene kadar gözlerim yanıyo bu konuda benim gibi sorunu olan çoktur bu tip durumlarda bunları şikayet edebilme hakkımız varmı ?

bide geçenlerde bi forumda okudum mersinde bi kişi xenonlardan ceza yemiş bunun aslı varmıdır ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Uğur o ara polisin insafına kalmış durumdasın. Polisin canı sıkkınsa evdekilerle atışıp göreve çıkmışsa vay haline....

Kimisi uyarıyor, kimisi ceza yazıyor, kimisi filmi kendisi sökmeye çalışıyor, kimisi aracı tekrar muayeneye göndertiyor vs.vs. uygulama o anki karşılıklı tavırlarınızla ortaya çıkıyor. İyi niyet, hüsniyet çerçevesinde halledilmesi gereken ucu açık bir madde maalesef.

Far konusu tamamen muamma, çakma xenon ile gezip maalesef ki trafikte çekilmez çile haline gelmiş, her fırsatta akrabalık ilişkilerimi sunmaktan çekinmediğim bir garip topluluk bunlar. Şikayet etsen, trafik polisi anlar mı çakma'dan orjinalden bilemem.

Sonuçta mevzuatı araştırınca, diğer sürücüleri rahatsız edecek ve trafiği tehlikeye atacak şekilde aydınlatıcı materyal kullanmakla ilgili bir hüküm var mıdır? var ise kaç kişi uygulamadan haberdardır bakmak lazım.

Ucu açık maalesef, uygulanabilirliği için de bana göre en az 2-3 yıl geçmesi lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bende burada sayın kirişe katılıyorum,böyle anlarda ikili dialog çok önemli..

tarihinde Hakan Erken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Uğur o ara polisin insafına kalmış durumdasın. Polisin canı sıkkınsa evdekilerle atışıp göreve çıkmışsa vay haline....

Kimisi uyarıyor, kimisi ceza yazıyor, kimisi filmi kendisi sökmeye çalışıyor, kimisi aracı tekrar muayeneye göndertiyor vs.vs. uygulama o anki karşılıklı tavırlarınızla ortaya çıkıyor. İyi niyet, hüsniyet çerçevesinde halledilmesi gereken ucu açık bir madde maalesef.

Far konusu tamamen muamma, çakma xenon ile gezip maalesef ki trafikte çekilmez çile haline gelmiş, her fırsatta akrabalık ilişkilerimi sunmaktan çekinmediğim bir garip topluluk bunlar. Şikayet etsen, trafik polisi anlar mı çakma'dan orjinalden bilemem.

Sonuçta mevzuatı araştırınca, diğer sürücüleri rahatsız edecek ve trafiği tehlikeye atacak şekilde aydınlatıcı materyal kullanmakla ilgili bir hüküm var mıdır? var ise kaç kişi uygulamadan haberdardır bakmak lazım.

Ucu açık maalesef, uygulanabilirliği için de bana göre en az 2-3 yıl geçmesi lazım.

haklısın abi bide polislerin en büyük sorunu koçan doldurmakta kaç sefer şahit oldum haklı olana yazıyolar haksız olana anlamış değilim abi o farlar yüzünden bi gün kavga edeceğim inip akşamları eve gidene kadar gözle kan canağına dönüyor

Bende burada sayın kirişe katılıyorum,böyle anlarda ikili dialog çok önemli..

abi ne kadar diyalogta etsen bazen işe yaramıyor

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Sende haklısın...ama tamamen şans işte...

aabi oda hep beni buluyor nedense :D

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

haklısın abi bide polislerin en büyük sorunu koçan doldurmakta kaç sefer şahit oldum haklı olana yazıyolar haksız olana anlamış değilim abi o farlar yüzünden bi gün kavga edeceğim inip akşamları eve gidene kadar gözle kan canağına dönüyor

Geçen hafta durdurdular kavşak içinde, kırmızıda geçtin diyor, geçmedim diyorum, geçtin diyor. Anons geldi müdürleri geçecekmiş, Müdür geçişine yol açmak için gitmem lazım 5 dk beklerseniz, kırmızı ışıktan değil emniyet kemerinden yazacağım size diye bir de bana lütufda bulunuyor i..e, velhasıl yazmak isterse yazıyor, Ben olayları insanların sütüne bırakıyorum. Hakettiğim birşey varsa sonuna kadar kabulüm. Haketmediğim halde yazılmışsa beni fakir etmez öderim ama Allaha da havale ederim.

Öteki tarafa gittiğimizde sırtına biner rodeo yaparım. :seytan:

O yüzden canını sıkma boşver. koyuvergitsin....

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Abi gece göslüğü kullan,yapabileceğin en fazla şey xenonculara uzunları yakmak ben öyle yapıyorum,dayıyorum gözüne, ben göremiyorum sende görme,sen yolu rahat göreceksin diye ben eziyet çekemem,bide gece gözlüğüm var karşıdaki isterse projektör yaksın kısa far yakmış gibi görünüyor ama ben yine dayıyorum uzunları af yok,öyle olunca sellektör yapıyor kapat diye oldu kapatayım ama sende farları kapat :) kapatamıyormusun malesef bende kapatamıyorum uzunlar takılmış.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Geçen hafta durdurdular kavşak içinde, kırmızıda geçtin diyor, geçmedim diyorum, geçtin diyor. Anons geldi müdürleri geçecekmiş, Müdür geçişine yol açmak için gitmem lazım 5 dk beklerseniz, kırmızı ışıktan değil emniyet kemerinden yazacağım size diye bir de bana lütufda bulunuyor i..e, velhasıl yazmak isterse yazıyor, Ben olayları insanların sütüne bırakıyorum. Hakettiğim birşey varsa sonuna kadar kabulüm. Haketmediğim halde yazılmışsa beni fakir etmez öderim ama Allaha da havale ederim.

Öteki tarafa gittiğimizde sırtına biner rodeo yaparım. :seytan:

O yüzden canını sıkma boşver. koyuvergitsin....

abi hep öyleyim bende zaten hep allaha havale ediyorum trafikte ne araçlar dolanıyo ceza yazan yok bizim gibileri bulup yazıyolar eskisi gibide istemiyolar sinirini bizden çıkarıyolar

Abi gece göslüğü kullan,yapabileceğin en fazla şey xenonculara uzunları yakmak ben öyle yapıyorum,dayıyorum gözüne, ben göremiyorum sende görme,sen yolu rahat göreceksin diye ben eziyet çekemem,bide gece gözlüğüm var karşıdaki isterse projektör yaksın kısa far yakmış gibi görünüyor ama ben yine dayıyorum uzunları af yok,öyle olunca sellektör yapıyor kapat diye oldu kapatayım ama sende farları kapat :) kapatamıyormusun malesef bende kapatamıyorum uzunlar takılmış.

abi aracın burnu yere yakın olduğunda hissetmiyolar bile bende sonunda sıf uzunlara zenon takyım diyorum karşıdan gelenler değilde abi arkadan gelenler genelde sıkıntı bazen bi vuruyo aynaya tavşana dönüyorsun

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

abi aracın burnu yere yakın olduğunda hissetmiyolar bile bende sonunda sıf uzunlara zenon takyım diyorum karşıdan gelenler değilde abi arkadan gelenler genelde sıkıntı bazen bi vuruyo aynaya tavşana dönüyorsun

Ben birinden duydum doğrumu değilmi bilmiyorum xenoncular mercekli cam kullandıklarında karşıdan gelenin gözlerini almıyormuş, ama merceksiz camda ALLAH ne verdiyse projektör gibi aydınlatıyormuş,bağzende uzunları ısrarla kapatmayan insanlar var kapat diyorum oralı bile değil adam, arkasından araçda geliyor bende uzunları yaksam onlarıda cezalandırmış oluyorum trafikte malesef vurdumduymaz sürücü çok ALLAH onlarla karşılaştırmasın.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çetin Kılıç

Geceleri arkadan gelen çakma zenon farları ile beni rahatsız eden insan müsfettelerinden bende muzdaribim yılbaşından 1 hafta evvel cam filminden ceza yedim ve filmleri söktürdüm sadece arka camdaki filmi sökmedim ve ne olursa olsun sökmeyeceğim istedikleri kadar ceza yazsınlar ben bu şekil de çözüm buldum sende böyle yapabilir yada arka cama perde takabilirsin polislerin uygulamaları hakkında yorum yapmayacağım bu dünya da kim olursa olsun rüzgar eken diğer taraf ta fırtına biçer.

Yorum bağlantısı
Serkan Danış
.... Öteki tarafa gittiğimizde sırtına biner rodeo yaparım. :seytan:

İşte bunu bilseler hayatta yazacaksa da yazmazlar :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Ben birinden duydum doğrumu değilmi bilmiyorum xenoncular mercekli cam kullandıklarında karşıdan gelenin gözlerini almıyormuş, ama merceksiz camda ALLAH ne verdiyse projektör gibi aydınlatıyormuş,bağzende uzunları ısrarla kapatmayan insanlar var kapat diyorum oralı bile değil adam, arkasından araçda geliyor bende uzunları yaksam onlarıda cezalandırmış oluyorum trafikte malesef vurdumduymaz sürücü çok ALLAH onlarla karşılaştırmasın.

abi onlara karsı bibergazı alıp attım arabaya ne davarlar bilemezsin uzunlara zenon takacağım ama hala süpeliyim şu amn muayene var bi geceğim :D

Yorum bağlantısı
Akan Belen

İnsiyatife kalmış bir durum bu cam filmi olayı aslında.Ha normali yasak ve her gördüğüne ceza yazılması gerekiyor bildiğim kadarıyla.Şimdiye kadar bütün araçlarımda film vardı focusta hiç durdurulmadım bu yüzden.Hatta kontrol için durdurulduğumda da hiç film hakkında birşey söylemediler.Şimdi aracımda da allahtan film yok karartılmış.Ama arka camlarda birkaç çizik var sanırım film varmı diye bakılmış :D

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

abi onlara karsı bibergazı alıp attım arabaya ne davarlar bilemezsin uzunlara zenon takacağım ama hala süpeliyim şu amn muayene var bi geceğim :D

Dengesiz adamla uğraşılmaz ne yaparsan yap oralı olmazlar,kendini görmez ama sana uzunları yaktın diye küfür eder,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

İnsiyatife kalmış bir durum bu cam filmi olayı aslında.Ha normali yasak ve her gördüğüne ceza yazılması gerekiyor bildiğim kadarıyla.Şimdiye kadar bütün araçlarımda film vardı focusta hiç durdurulmadım bu yüzden.Hatta kontrol için durdurulduğumda da hiç film hakkında birşey söylemediler.Şimdi aracımda da allahtan film yok karartılmış.Ama arka camlarda birkaç çizik var sanırım film varmı diye bakılmış :D

ALLAH var yalan söylemeye gerek yok trafik polislerinin iyileri var ama 10 kişiden 1 i oda bize denk gelmez,2 hafta önce 160 la radara girdim aslında gördüm yavaşladım ama o kadar yavaşlayabilmişim hızım artık kaçtı tam bilemiyorum,neyse durdurdu amcalar indim araçtan evraklar falan 334-tl yazdı bende az yazdın biraz daha yaz dedim,oda bana sende az daha hızlı gel dedi,bende birdahaki sefere artık nasip değilmiş dedim :)

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar
(düzenlendi)

akan abi bide araç çok seciyolar benim connectte %5 görünür film var hiç ceviren olmadı palio yu aldım nerdeyse her cevirmede duruyurum :D

tarihinde Uğur Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen

akan abi bide araç çok seciyolar benim connectte %5 görünür film var hiç ceviren olmadı palio yu aldım nerdeyse her cevirmede duruyurum :D

Bak bu konuda kesin haklısın işte.Dediğim gibi focusta hiç durdurulmadım film yüzünden.Normal kontrolde de hiç birşey söylemediler.Ama 306 da 2 defa durduruldum cam filmi yüzünden allahtan sadece uyardılar o kadar :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Turan

Bence de polisin insafına kalmış bir durum..

Tam manasıyla kanunları uygulayan çok nadirdir diye düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Uğur, kelimelerinde R'lere ne oldu? Geliyo, yazıyo, oluyo...

Cam filmine bir şey diyemem ama far gerçekten çok rahatsız edici. Tüv'de ne güzel ağır kusurdu, kaldırdılar bunu...

Tüv'den geçen cam filmi trafikte yasaklanıyor, yine tüv'den geçen farların ceza görmemesi gayet normal...

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Uğur, kelimelerinde R'lere ne oldu? Geliyo, yazıyo, oluyo...

Cam filmine bir şey diyemem ama far gerçekten çok rahatsız edici. Tüv'de ne güzel ağır kusurdu, kaldırdılar bunu...

Tüv'den geçen cam filmi trafikte yasaklanıyor, yine tüv'den geçen farların ceza görmemesi gayet normal...

hiç dikkat etmemişim kusura bakma :D

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

filimi bendede sorun yarattıla bende en açığından taktım bakalım daha durduran olmadı. ama xenona ceza yazan memurun ellerinden öperim.

http://img856.imageshack.us/img856/3413/65937101514319511822721.jpg

aradım buldum sonunda 64 1b5 maddesinden yazmış polis ,

o madde de bu :D

64/1-b/5 Yönetmelikte belirtilen esaslara aykırı olarak ışık takılmak ve kullanmak

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...