İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 Yeniden Doğuş...

Misafir

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Akan Bey dizel hakkında bilgim yok. Klapeler o boşluklardan şıkırtı şeklinde ses yapıyor. Hatta araca ilk baktırdığımda o şıkırtıya egzantrik (triger) zinciri ses yapıyor 2000 lira masrafı var demişti usta. Ama Ford ustası değildi. Sonra Samsunda İbrahim ustaya sorduğumda direk manifoltta giren bir hortumu sıktı "bak ses kesti, bunlar klapelerin sesi" demişti. Ben de sesten rahatsız olduğum için değiştirdim. Çok bariz bir ses yani.

İşte hep diyorum mondeodan anlamayan usta olunca böyle oluyor.

Laf kalabalığı yaptım, soracağım şeyi unuttum. Yunus Emre hocam, direksiyon hidroliği kaç litre gitti, sistemdeki bütün yağı boşaltabildiler mi? Hangi yağı kullandınız? Mobil ATF 320 ?

Bende pompadakini boşaltıp geri doldurduklarında 1 litre dolduruyorlardı. Atf 220 veya 320 di galiba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Hocam Mobil 1 kullandığını gördüm ancak sistemdekini komple boşaltmadılar. Kabından boşaltıp koydular, ne kadar koyduklarına da dikkat etmedim açıkçası.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Hocam Mobil 1 kullandığını gördüm ancak sistemdekini komple boşaltmadılar. Kabından boşaltıp koydular, ne kadar koyduklarına da dikkat etmedim açıkçası.

Servisteki teknisyen yağın komple değiştirilebilmesi için 3 lt kadar yağın harcanabileceğini söylemişti. Sistemdeki yağı tamamen boşaltabilmek için acaba rekorlardan birisinden tazyikli hava verilse, işe yarar mı?

Yorum bağlantısı
Misafir

direksiyon ise mobil1 konmamıştır

Kutunun mobil olduğuna eminim ancak içindeki farklı olabilir.

Servisteki teknisyen yağın komple değiştirilebilmesi için 3 lt kadar yağın harcanabileceğini söylemişti. Sistemdeki yağı tamamen boşaltabilmek için acaba rekorlardan birisinden tazyikli hava verilse, işe yarar mı?

Olabilir. Neticede motor suyunu aynı yöntemle boşaltıyorlar hocam.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Bende de bir ses var ama bilmiyorum ki ordan mı gelir.Dizellerde var mı yok mu onuda bilmiyorum gerçi.Hasan hoca falan bilir bunu :D

hasanın tırtından 1225 tane farklı ses geldiği için o anlamaz, hat minibüslerinin motor sesi, hasanınkinin yanında benzinli gibi kalıyor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Özgün Naldar
(düzenlendi)

merhaba,

ben direksiyon yağını geçenlerde değiştirdim.

yağ haznesini yerinden söküyoruz,

normalde görünmüyor ancak 2 adet boru var tankta.

ince olan dönüş, kalın olan emiş.

ince olanı söküp yağı boşaltıyoruz.

ince deliği kapatıp kaba yeni yağ koyuyoruz.

motoru çalıştırınca dönüşten yağ geliyor, gelmiyorsa direksiyonu çeviriyoruz. bu yağı temiz gelene kadar ayrı bir kaba boşaltıyoruz. bu arada kaba yağ döküyoruz. bende 30 saniyede temiz yağ geldi.

temiz yağ gelince motoru durdurup bağlantıları yapıp yağı temizliyoruz.

ben yaklaşık 2,5 litre ile değişim olayını hallettim.

şanzımandan kalan mobil atf320 yağları kullandım.

saygılarımla

işem sonrasında direksiyon bir miktar iyileşti ,

en azından eskiden toplamadığı yerlerde toplamaya başladı.

saygılarımla

tarihinde Özgün Naldar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Onur Yaman

klaperleri nereden satın alabiliriz acaba 

saygılarımla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

klaperleri nereden satın alabiliriz acaba 

saygılarımla

Hocam Parçacılar Otosandan alabilir.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Direksiyon hidroliği mobil atf 320 konuyor ve tamamı yaklaşık 900 ml. , fazla almıyor.

Yorum bağlantısı
Misafir

Direksiyon hidroliği mobil atf 320 konuyor ve tamamı yaklaşık 900 ml. , fazla almıyor.

Kabın alabileceği miltar bu olabilir ancak sistemde bulunan kirli yağ için daha fazlası gerekli. 

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Hocam geçmiş olsun, bundan sonra masraf açmadan binersin inşallah. :nazar:

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Kabın alabileceği miltar bu olabilir ancak sistemde bulunan kirli yağ için daha fazlası gerekli. 

Kap anca 100 ml. alır. Hiç kullanılmamış yeni takılan bir direksiyon kutusu 900 ml alıyor.

Yorum bağlantısı
Misafir

Özgün bey 2,5 lt ile yine iyimser söylemiş, benim sorduğum direksiyon tamircisi 6-7 lt temizlemeye gider dedi :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...