İçeriğe Yönlendir

Torpido Mandalı Tamiri

Misafir

Recommended Posts

Misafir
(düzenlendi)

Mondeonun duyduğum kadarıyla kronik denilebilecek ama sorun denilmeyecek torpido mandalının içten kırılması benim mondide vardı. İçini açtım çok çok yenisini sipariş ederim mantığıyla daldım :)

3 vidasını sökerek başlıyoruz.

k7HnxLf.jpg

Daha sonra kolayca geliyor zaten ve aşağıdaki manzarayla karşılaşıyoruz. Daha önce yapıştırıcı sürülmüş ancak işe yaramamış.

UMek5ln.jpg

Önce pürüzleri aldım.

Daha sonra küçük(kaçlık olduğunu bilmiyorum) bir vidayla göründüğü yerden içine doğru vidaladım. Ancak vidalamadaan önce çubuk ayakta vidayla yuvasını açın yoksa plastik sert olduğu için ve alan dar olduğu için gerekli gücü uygulayamıyorsunuz. Vidayı daha küçük ve incelerinden kullanırsanız sizin için daha kolay olur. Benim elimde bu en küçüğüydü mecburen bunu kullandım sorun da olmadı.

cL8Lv6x.jpg

BPQ38AI.jpg

A2KkJG8.jpg

6l48G3m.jpg

Kullanımında herhangi bir engel yok. Tahminim sıfır alsam bu kadar sağlam olmayacaktı çünkü aynı malzeme yine hassastır.

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Ellerinize sağlık Yunus hocam. Oraya kadar girdikten sonra yenisini almak da neyin nesiymiş, onu sıfırdan da imal ederdiniz yani. :bravo:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

:bravo: Ben de bu tip şeyleri böyle çözerim.

Teşekkürler hocam . Ben de rahat duramam aslında hocam. Ama nedense Mondeoya dokunmaya korkuyorum biraz. Ufak tefeklere cesaret ediyoruz işte.

Ellerinize sağlık Yunus hocam. Oraya kadar girdikten sonra yenisini almak da neyin nesiymiş, onu sıfırdan da imal ederdiniz yani. :bravo:

Est. hocam sağolasın :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Teşekkürler hocam . Ben de rahat duramam aslında hocam. Ama nedense Mondeoya dokunmaya korkuyorum biraz. Ufak tefeklere cesaret ediyoruz işte.

Est. hocam sağolasın :)

Sen arabadan korkma, araba senden korksun olm. ;)

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Budur işte, seviyorum böyle insanları kendisı çözüm üretenleri. Elinize sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Sen arabadan korkma, araba senden korksun olm. ;)

Corsa benden çok fena tırsıyordu hocam yapmadığım kalmadı kerataya :) Her yerini söktüm sayılır :)

Ama mondiye kıyamıyorum. Ama dellenirsem dalarım hiç affetmem :) Biraz da korkum parçalarını bulmakta sıkıntı yaşanması.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
:bravo: Ben de bu tip şeyleri böyle çözerim.

bacanak çözer demek istemişindir?

Yorum bağlantısı
Murat Dere

bacanak çözer demek istemişindir?

Hayır janim. :p Demek istediğimi demişim zaten. :punish:

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

cL8Lv6x.jpg

İlk fotoda o pembe şey de ne diye şaşırmıştım :D Sorun yok yankeskiymiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Misafir
(düzenlendi)

Kalabalık yapmadan hocamın konusundan devam edeyim.torpido mandalı kapalıyken kırıldı zor bela torpidoyu açabildim.torpidoyu nasıl sökeceğimiz daha önceki konularımda mevcut.daha sonra mekanizmanın 6 köşe vidalarını söküp mandalı kastırıp iki pimi yuvasından çıkarıyoruz.benim kırılan kısım mekanizmayı hareket ettiren plastik parçaydı.

2u6aratu.jpgevyqe6up.jpg

Sistemin çalışma prensibi şöyle mandalı çektiğinizde plastik dil içerdeki çentiği aşağı çekip mekanizmaya hareket veriyor.

he7a6ejy.jpg

Kırılan parça kırmızıyla işaretli yere girip aşağı hareket sağlıyor.

esune9yq.jpgpajaryze.jpg

Sonra iran yapıştırıcısını eşit oranda karıp kopan parçayı yapıştırdım buzdolabında on dakikada kemik gibi oldu ve üzerine japon geçip soğutucu spreyle dondurdum.

5edusa7u.jpga4yha6u4.jpg

Daha sonra mevcut yay bu şekilde geri takılıyor.

uge3eheg.jpg

Yapıştırdığım parçayı dili aşağı doğru basıp gediğine yerleştirdim ve mandal pimlerini yuvasına oturttum.tıkır tıkır çalışıyordu.fakat içime sinmedi.orijinali kırılıyorda bu hayli hayli kırılır dedim ve türkiş yöntem.parçayı tekrar kırıp önce küçük bir delik açtım ve salladım akıllı vidayı:)

Sonra topladım tekrar .e3e5ena3.jpg9u9u7aha.jpg7enusequ.jpga3e7a3yg.jpg7eny2yzu.jpg

Kronik sorun olduğu için biraz detaylı bilgi olsun dedim ne nereye nasıl takılacak.umarım birilerine faydası olur.saygılarımla...

Ha. Bu arada torpido amortisörünün içine az silikon sprey sıkmıştım daha önce yavaş yavaş açılma özelliğini yitirmişti konuda kurulayıp çiçek dibindeki toprakla içini sıvazladım kaygan olmasın diye.usara8u8.jpg8ugu6u9e.jpg

Ve bu tüm işlerin sonucu

tarihinde Erol Eser tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

ellerinize sağlık, güzel paylaşım. ne olur ne olmaz. öğrenmemiz iyi oldu.

Yorum bağlantısı
Misafir

50 liraya da yemek yedim hocam:) :):)

Afiyet bal şeker olsun abi :D Löp löp et cıbır cıbır yağ olsun. :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Emrullah Aydoğdu
(düzenlendi)

Benimde mandalım kırıldı. Ek bilgi olsun diye yaptıklarımı paylaşayım istedim.

Bir şekilde altındaki metal şeride ulaşarak açabildim.  Muhtemelen yayı tutan parçada o esnada kırıldı.

Sonrasında mandalın tüm çıkıntılarını kesip yerlerine yenilerini monte ettim resimleri inşallah yükleyebilirim.

http://imgur.com/a/xOFec

tarihinde Emrullah Aydoğdu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Selim Alemdar

Bendeki sorun da aynisi idi ben o ayagi yapistirmak yerine 1 adet 8 cm lik uzin vidayla ayak yapip altaki kilit acma islemini yapan tirnaga da 4 cm lik vida ile yaptim belki bu sekilde yapistirmadan daha saglikli olabilir diye dusunuyorum 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...