İçeriğe Yönlendir

Ayakta Su Içmenin Zararları..

Hüseyin Matur

Recommended Posts

Hüseyin Matur
(düzenlendi)

602187_495424147184584_1691412856_n.jpg

Ayakta su içmenin insanlara tıbben zarar verebileceğini belirterek, "İnsanların mideleri pozisyonlarına göre farklılık gösterir. Yani ayakta ve oturur vaziyetteki midenin pozisyonu farklıdır. Ayakta duran bir insanlar eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına geçer. Bu da midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen oluk bulunur.

Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını geçerek onikiparmak bağırsağına geçer. Yani şöyle diyecek olursak insanların ayakta su içmeleri sonucunda suyu içerler ve hiçbir yere etkisi olmadan direk onikiparmak bağırsağına geçer. Su insanlar için önemlidir. Bu sıvıyı ayakta içtiklerinde vücuttaki su mide de birikmez ve vücuda hiçbir faydası olmaz.

Eğer insanlar sıvıyı oturarak içerse bunlar önce midede birikir, asitle karışarak mikropları ölür ve sonra onikiparmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera dahil, bir çok insan hastalıklarından korunmuş olur. İnsanlar rastgele yerde sıvıları alıp ayakta içerseler bazı hastalıklara ve tehlikeye daha fazla maruz kalırlar.

Ayrıca efendimiz s.a.v şöyle buyurmuştur;

''Hiçbiriniz ayakta su içmesin. Unutarak içen de kussun..!''

tarihinde Hüseyin Matur tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Doğru dur, yalnız ufak bir hata olabilir, yanlış anlaşılmasın ama Peygamberimiz demişmi bilmem, suyu içtin anında onikiparmağa indi, anında geçtiyse neyi geri kusuyorsun ve kusmakta zararlıdır, bazı zehirli maddeler asitler falan geri bile kusulmaz, daha beter olursun.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Misafir

Hocam güzel paylaşım olmuş gerçekten,bende oturarak su içme alışkanlığını bir türlü edinemedim,ama bundan sonra daha dikkat edeceğim :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Eğerki tıbbi olarak konuya yazılıp çizilecekse devam. Dolma moduna girildiği an, imha edecek kendini..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Yanlış anlaşılmazsa bir şey sormak istiyorum.

Oturarak içtik ve o anki şekilden dolayı 12 parmağa ulaşmadı. Peki ya ayağa kalkınca? Yazılana göre direk gitmesi gerekmez mi?

Yorum bağlantısı
Misafir

Doğru dur, yalnız ufak bir hata olabilir, yanlış anlaşılmasın ama Peygamberimiz demişmi bilmem, suyu içtin anında onikiparmağa indi, anında geçtiyse neyi geri kusuyorsun ve kusmakta zararlıdır, bazı zehirli maddeler asitler falan geri bile kusulmaz, daha beter olursun.

Peygamberimizin hadisi oturarak su içmenin faydalı olduğuna yaptığı vurgu ve önem için söylemiş olduğu bir sözdür.yoksa unutarak içen geri kussun söylemi gerçekten çıkarsın anlamında değildir,sadece önemi ne vurgu yapılmıştır,oturarak içme alışkanlığı edinin denilmektedir.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

Biri illa çıkacak dimi. :)

Kusmak tabi ki zararlı. Burada kussun diye uyarmaktan kasıt, yani ayakta içmek madden ve manen o denli zararlı ki, insan suyu ayakta içtikten sonra kussa yeridir, demektir. Anlatılmak istenen budur.

tarihinde Hüseyin Matur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dini sorular, Diyanet işleri yada müftülüklere sorulur. Burada sormak, soruya yorumlar katmak sıhhatli olmaz. Hiç birimiz bu konularda ilgili makamlar kadar ehil değiliz.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Peygamberimizin hadisi oturarak su içmenin faydalı olduğuna yaptığı vurgu ve önem için söylemiş olduğu bir sözdür.yoksa unutarak içen geri kussun söylemi gerçekten çıkarsın anlamında değildir,sadece önemi ne vurgu yapılmıştır,oturarak içme alışkanlığı edinin denilmektedir.

Bu doğru olabilir, haklısın, ah birde şu eklemeler olmasa...

Biri illa çıkacak dimi. :)

Kusmak tabi ki zararlı. Burada kussun diye uyarmaktan kasıt, yani ayakta içmek madden ve manen o denli zararlı ki, insan suyu ayakta içtikten sonra kussa yeridir, demektir. Anlatılmak istenen budur.

Hah buna katılırım işte :good1:

Yorum bağlantısı
Misafir

Ben oturarak su içilmesi gerektiğini nimete saygıdan diye düşünüyordum. Aslı sağlıkmış aydınlanmış oldum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Faydalı bir konu olmuş.Mesela ben de tam detaylarını bilmiyordum..Dikkat etmeye özen gösteririm artık.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Birşey daha sormak isterim,

Oturarak yada ayakta yemek yeme ile iligi tıbben veya dinen yorum oluşabiliyormudur.

Mesela ben yer sofrasının zararlı olduğunu duyardım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam teşekkür ederim. Ben detayını bilmiyordum. Daha detaylı araştıracağım. Dediğin çok mantıklı.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Konu başlığından itibaren komple temizlense ne güzel olur. Bilgi amaçlı paylaşım yapmıştık, yerini bulsa.. :flowers:

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Birşey daha sormak isterim,

Oturarak yada ayakta yemek yeme ile iligi tıbben veya dinen yorum oluşabiliyormudur.

Mesela ben yer sofrasının zararlı olduğunu duyardım.

Kardeş önceden öğrendiğim kadarı ile Peygamber efendimiz; Sol ayağını altına alıp, sağ dizinide omuzuna gelecek şekilde yani dizi dik vaziyette otururmuş" .

Bunun faydası da bildiğim kadarı ile mideyi küçütmek, az bir yemekle doymakmış ve yerkende 21 key çiğnermiş. Sanırım buda tam sindirim için. Ben sayarak denedim bunu. Hakikaten mideye parçalama görevi kalmıyor nerede ise. Yinede bi araştır. Daha detaylı yerler vardır anlatan.

Saygılar.

tarihinde Hamit İnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Samet Daş

Oturarak su içmenin öncelikli faydalarından biri de şudur; Hocanın yazdığı gibi midede kalmadan direkt ilerler su. Midede bir süre kalmasını istememizin nedeni; mide asidi çok yoğun bir asit. Suyun içerisinde bulunan bakteriler suyun mide içinde asit ile muamelesi ile öldürülür. Ve emilime geçen su tam manası ile tertemiz su olur. Domuz etinin haram kılınması gibi suyun oturarak içilmesi tavsiyesi de tamamen sıhhi nedenlerden ötürü önerilmiştir. Sağlığa verebileceği zararlardan korunmak amaçlı önlem mahiyetindedir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ali, tamam, bir ara karşılıklı konuşuruz ;)

Memnuniyetle, hararetle, belki bilmediğimiz şeyleride öğreniriz, yanlışlarımızı düzeltiriz ufkumuz açılır, ben sadece saf olarak düşünmek ve İslamı anlamak istiyorum, bu sebeble her fikre saygı duyar ve değer veririm, seninlede süper sonuçlara ulaşacağımızdan da eminim :good1:

Oturarak su içmenin öncelikli faydalarından biri de şudur; Hocanın yazdığı gibi midede kalmadan direkt ilerler su. Midede bir süre kalmasını istememizin nedeni; mide asidi çok yoğun bir asit. Suyun içerisinde bulunan bakteriler suyun mide içinde asit ile muamelesi ile öldürülür. Ve emilime geçen su tam manası ile tertemiz su olur. Domuz etinin haram kılınması gibi suyun oturarak içilmesi tavsiyesi de tamamen sıhhi nedenlerden ötürü önerilmiştir. Sağlığa verebileceği zararlardan korunmak amaçlı önlem mahiyetindedir.

Son derece haklısın :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet Daş

Memnuniyetle, hararetle, belki bilmediğimiz şeyleride öğreniriz, yanlışlarımızı düzeltiriz ufkumuz açılır, ben sadece saf olarak düşünmek ve İslamı anlamak istiyorum, bu sebeble her fikre saygı duyar ve değer veririm, seninlede süper sonuçlara ulaşacağımızdan da eminim :good1:

Uçarmışsınız :p

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Peki,

Miğdeyi katladık su içiyoruz, ancak bu şekilde normal fizyolojiyi bozmuyormuyuz?

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Uzman doktorların yorumunu almak lazım.

Caner Övet isimli bir doktordan alıntıdır:

Aslında bilimsel olarak çok da geçerli bir olay değil. Neden mi? Ağız yoluyla alınan etkenlerin organizmada hastalık oluşturabilmesi için MID50 denilen asgari miktarda alınmaları gerekir. Eğer bu miktarda kontamine bir gıda alınmışsa ayakta da içilse oturarak da içilse zaten hastalığa yakalanır kişi. İkinci bir nokta; besin maddeleri daha ağza alınmadan (sindirimin sefalik fazı) midenin pilorus denilen çıkış bölgesindeki sfinkter kaslar harekete geçer. Siz daha içeriği yutmadan mide hazır hale gelir. Eğer reflüye benzer bir rahatsızlığınız ya da pilorik dilatasyonunuz yoksa ne şekilde yerseniz yeyin, içerik midede bir süre kalmak zorunda kalır. Saygılarımla.

Zemzem ise ayakta içilmeliymiş, ayrıca peygamberimiz suyu hem ayakta hem de oturarak içmiş. Hepimizin yaptığı gibi.

Konuyu, 'Caiz olur mu, olmaz mı?' ölçüsünde inceleyecek olursak tereddüt etmeden hükmümüzü verebiliriz.

- Hem zemzemi hem de normal suyu oturarak da, ayakta da içmek caizdir! Bunları mutlaka ayakta ya da mutlaka oturarak içmek gerekir diye bir mecburiyet söz konusu değildir. Neden her iki halde de içmek caizdir?

Çünkü Peygamberimiz'in zemzemi de normal suyu da hem ayakta hem de oturarak içtiği görülmüştür.

Bu örnekler, her iki halin de caiz olduğunu ifade etmektedir.

Ancak, 'Peygamberimiz'in çoğunlukla yaptığı hangisidir acaba?' diye soracak olursanız cevap farklılaşır.

Çünkü Peygamberimiz'in çoğunlukla yaptığı, zemzemi ayakta, normal suyu da oturarak içmek olmuştur.

Bu farklı örnekleri yorumlayan alimler derler ki:

- Resulü Ekrem Efendimiz'in, suyu çoğunlukla oturarak, zemzemi de ayakta içmesi, her iki şekilde de içmenin caiz, fakat suyu oturarak, zemzemi de ayakta içmenin daha faziletli olduğuna işaret eder.

Bu yüzden Hanefî âlimleri, İbni Abbas Hazretleri'nin rivayetine dayanarak zemzemi ayakta içmenin müstehab, yani daha sevap olduğu yolunda görüş bildirmişlerdir.

Netice olarak denebilir ki: Zemzem suyunun oturarak içilmesi caiz, ayakta içilmesi daha sevaplıdır.

Sıradan suyun da ayakta içilmesi caiz, oturarak içilmesi daha sevaplıdır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Misafir

Caner Övet isimli bir doktordan alıntıdır:

Aslında bilimsel olarak çok da geçerli bir olay değil. Neden mi? Ağız yoluyla alınan etkenlerin organizmada hastalık oluşturabilmesi için MID50 denilen asgari miktarda alınmaları gerekir. Eğer bu miktarda kontamine bir gıda alınmışsa ayakta da içilse oturarak da içilse zaten hastalığa yakalanır kişi. İkinci bir nokta; besin maddeleri daha ağza alınmadan (sindirimin sefalik fazı) midenin pilorus denilen çıkış bölgesindeki sfinkter kaslar harekete geçer. Siz daha içeriği yutmadan mide hazır hale gelir. Eğer reflüye benzer bir rahatsızlığınız ya da pilorik dilatasyonunuz yoksa ne şekilde yerseniz yeyin, içerik midede bir süre kalmak zorunda kalır. Saygılarımla.

Zemzem ise ayakta içilmeliymiş, ayrıca peygamberimiz suyu hem ayakta hem de oturarak içmiş. Hepimizin yaptığı gibi.

Konuyu, 'Caiz olur mu, olmaz mı?' ölçüsünde inceleyecek olursak tereddüt etmeden hükmümüzü verebiliriz.

- Hem zemzemi hem de normal suyu oturarak da, ayakta da içmek caizdir! Bunları mutlaka ayakta ya da mutlaka oturarak içmek gerekir diye bir mecburiyet söz konusu değildir. Neden her iki halde de içmek caizdir?

Çünkü Peygamberimiz'in zemzemi de normal suyu da hem ayakta hem de oturarak içtiği görülmüştür.

Bu örnekler, her iki halin de caiz olduğunu ifade etmektedir.

Ancak, 'Peygamberimiz'in çoğunlukla yaptığı hangisidir acaba?' diye soracak olursanız cevap farklılaşır.

Çünkü Peygamberimiz'in çoğunlukla yaptığı, zemzemi ayakta, normal suyu da oturarak içmek olmuştur.

Bu farklı örnekleri yorumlayan alimler derler ki:

- Resulü Ekrem Efendimiz'in, suyu çoğunlukla oturarak, zemzemi de ayakta içmesi, her iki şekilde de içmenin caiz, fakat suyu oturarak, zemzemi de ayakta içmenin daha faziletli olduğuna işaret eder.

Bu yüzden Hanefî âlimleri, İbni Abbas Hazretleri'nin rivayetine dayanarak zemzemi ayakta içmenin müstehab, yani daha sevap olduğu yolunda görüş bildirmişlerdir.

Netice olarak denebilir ki: Zemzem suyunun oturarak içilmesi caiz, ayakta içilmesi daha sevaplıdır.

Sıradan suyun da ayakta içilmesi caiz, oturarak içilmesi daha sevaplıdır.

Uzman Doktormu :biggrin:

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Hz. Muahammed (s.a.s) efendimizin zemzemi ayakta içtiğini, normal suyu oturarak içtiğini Nihat Hatipoğlu'ndan dinlemiştim.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Samet bey şu cümleniz yanlış anlaşılmasın. Domuz etinin haram kılınması Maide Suresi 3. Ayette belirtilmiştir haramdır. Dediğiniz gibi sağlık için iyi olmadığı gerçektir. Fakat KurAn-ı Kerim'de normal suyun veya zemzemin ayakta içilmesinde bir haram olduğu olmadığı konusunda bir şey okumadım duymadım. Sizim cümlenizi okuyunca aklım buraya gitti yanlış anlamayın :)

Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...