İçeriğe Yönlendir

Ayakta Su Içmenin Zararları..

Hüseyin Matur

Recommended Posts

Samet Daş

Samet bey şu cümleniz yanlış anlaşılmasın. Domuz etinin haram kılınması Maide Suresi 3. Ayette belirtilmiştir haramdır. Dediğiniz gibi sağlık için iyi olmadığı gerçektir. Fakat KurAn-ı Kerim'de normal suyun veya zemzemin ayakta içilmesinde bir haram olduğu olmadığı konusunda bir şey okumadım duymadım. Sizim cümlenizi okuyunca aklım buraya gitti yanlış anlamayın :)

Sadece senin yanlış anladığına eminim. ''Suyun oturarak içilmesi tavsiyesi de tamamen sıhhi nedenlerden ötürü önerilmiştir.'' Diyorum orada. Tavsiye diyorum, haram helal demiyorum. Tavsiye ile ilahi emir arasındaki farkı açıklamama gerek yok sanırım. Dikkatli okuyun.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sevgili arkadaşlar,

Lütfen dini konulara girmeden, konunun amacından sapmadan yazışmaya devam edelim.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Sadece senin yanlış anladığına eminim. ''Suyun oturarak içilmesi tavsiyesi de tamamen sıhhi nedenlerden ötürü önerilmiştir.'' Diyorum orada. Tavsiye diyorum, haram helal demiyorum. Tavsiye ile ilahi emir arasındaki farkı açıklamama gerek yok sanırım. Dikkatli okuyun.

Sen dediğiniz kişi babanızın oğlu değil.

Kibarlığınız ve anlayışınız için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Konu tıbbi bir konu, elim varsa konunun düzenlemesini yapıp sadece tıbbi yönünün okunmasını sağlayacağım. Ama hadisi şerifi yerinden kaldıramamak daha ağır basıyor.

Arkadaşlar ayakta su içmek tıbben zararlı imiş. Bu yüzden ayakta su içmeyin taamm mı. :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Tüm sular kutsaldır, Kuranı kerimde aksi yazıyorsa ne ala der ve konuyu bağlarım. :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Normal bir sandalyede oturma durumu ile ayakta durma halinde midenin pozisyonu arasında anlamlı fark yoktur.

Su midede emilmez, barsaklarda emilir.

Suyun midede birikmesi sağlık için gerekli olmadığı gibi mide asidinin etkisini azaltarak hem sindirimi zorlaştırır, hem de mikropların asit etkisinden kurtularak barsağa geçebilmesine olanak tanır. Normal şartlarda kuvvetli mide asidi nedeniyle mide sterildir (canlı mikrop yoktur). İnce barsaklardan itibaren mikrop sayısı gittikçe artar.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Sevgili arkadaşlar,

Lütfen dini konulara girmeden, konunun amacından sapmadan yazışmaya devam edelim.

Sani ve diğer modlarımız, konu zaten dini bir konu. Dini bir konuyu dini konulara girmeden nasıl tartışacağız?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Sani ve diğer modlarımız, konu zaten dini bir konu. Dini bir konuyu dini konulara girmeden nasıl tartışacağız?

Olayın Tıbbi yönüde var abi.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Uzman Doktormu :biggrin:

En uzmanından. :p Kaldı ki bunu her doktor bilir be çocum. :tongue2:

Normal bir sandalyede oturma durumu ile ayakta durma halinde midenin pozisyonu arasında anlamlı fark yoktur.

Su midede emilmez, barsaklarda emilir.

Suyun midede birikmesi sağlık için gerekli olmadığı gibi mide asidinin etkisini azaltarak hem sindirimi zorlaştırır, hem de mikropların asit etkisinden kurtularak barsağa geçebilmesine olanak tanır. Normal şartlarda kuvvetli mide asidi nedeniyle mide sterildir (canlı mikrop yoktur). İnce barsaklardan itibaren mikrop sayısı gittikçe artar.

Bu yüzden de "yemek esnasında su içmek zararlıdır" denebilir değil mi doktor bey? ;)

Olayın Tıbbi yönüde var abi.

İkimiz de konunun sadece tıbbi yönden bakılarak açılmadığını/konuşulmadığı biliyoruz adı güzelim. Doktorların dediklerini de yazdık, doktorlarımızdan biri de açıkladı çok fark etmeyeceğini. Geriye ne kaldı? Ha, ne kaldı? Kime diyorum? Şşşş... :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Bu yüzden de "yemek esnasında su içmek zararlıdır" denebilir değil mi doktor bey? ;)

Diyebilirsin Murat abi. Arkandayım :crazy:

Yorum bağlantısı
Misafir

En uzmanından. :p Kaldı ki bunu her doktor bilir be çocum. :tongue2:

İkimiz de konunun sadece tıbbi yönden bakılarak açılmadığını/konuşulmadığı biliyoruz adı güzelim. Doktorların dediklerini de yazdık, doktorlarımızdan biri de açıkladı çok fark etmeyeceğini. Geriye ne kaldı? Ha, ne kaldı? Kime diyorum? Şşşş... :crazy:

eksküzmi Tiçır :biggrin:

Yorum bağlantısı
Misafir

Bize arka çıkacak değil, öne geçip göğsünü siper edecek fedailer lazım.! :p Yani nasıl desem, sizin deyiminizle "Antivirüs" deel, "Güvenlik Duvarı" gerek bize... :crazy:

İmkanlar dahilinde destek olmak istedim. Devlet imkan verse bi :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Diyebilirsin Murat abi. Arkandayım :crazy:

Terbiyesiz! Önüme geç! :punish:

eksküzmi Tiçır :biggrin:

I did. Now you may sit. And do not speak when you are not talking. :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Terbiyesiz! Önüme geç! :punish:

Muhammed bey öyle dedi abi :p Ne bileyim kızacağını.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Muhammed bey öyle dedi abi :p Ne bileyim kızacağını.

Adı Muhammed olan biri hiç öyle şey söyler mi? (Bak bak bak, nerden girdim bak...) :crazy:

Yorum bağlantısı
Misafir

Adı Muhammed olan biri hiç öyle şey söyler mi? (Bak bak bak, nerden girdim bak...) :crazy:

Abi hemen Muhammed beye bulaşıp suçumu hafifleteyim dedim ama sen fena yerden bağladın. :)

Bak bak bak.! Sen ne dimek istiyorsun şinci? Dövlet buba bize bahmiir mi diyorsun yani.!? :vampir:

Yok öyle dermiyim. Bu resimden sonra onu diyecek babayiğit kaldı mı dünyada? :biggrin:

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Malum otomobil forumu ya burası " radyatöre ayakta su katmak " zararlı mıdır ? değilse caiz midir ?

Onu bilmem ama radyatöre oturarak su koyabilene ödül yarışması düzenleyelim bence :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Onu bilmem ama radyatöre, oturarak su koyabilene ödül yarışması düzenleyelim bence :D

Böyle olacaksa kolay.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Malum otomobil forumu ya burası " radyatöre ayakta su katmak " zararlı mıdır ? değilse caiz midir ?

KAttığın suya da bağlı tabii şimdi bu. :crazy:

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

virgül ün yerine göre ödül değişir :)

Böyle olacaksa kolay.

İşinize gelen kısma koyun artık :) Ben ucu açık bırakmışım ne güzel.Nasılsa işe gelen tarafa göre alınmıyor mu forumda :)

Yorum bağlantısı
Misafir

İşinize gelen kısma koyun artık :) Ben ucu açık bırakmışım ne güzel.Nasılsa işe gelen tarafa göre alınmıyor mu forumda :)

O doğru bak. Allah'tan 40 yıllık tecrübem var da şu mesajı biyere çekmedim :crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben kapattım arkadaşlar.. kimse kasıt aramasın.. özünde tutamıyoruz konuyu...

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...