İçeriğe Yönlendir

Şebeke Üzerinden Araç(Kişi) Takip Sistemi Var Mı ?

Yılmaz Ertek

Recommended Posts

Yılmaz Ertek

merhaba,

dayımın çalıştığı şirket, pazarlama elemanlarını gün içinde gitmeleri gereken yerlere gidiyorlar mı diye takip etmek istiyor.

bunu telefon hattı üzerinden yapma şansı var mıdır ?

telefonlar akıllı değil, yani gps yok. baz istasyonlarından faydalanacak.

zaten nokta atış yer istenmiyor, o semte uğranmış mı bilgisi yeterli sanıyorum.

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Bu istediğinizi ancak, araçlara takip cihazı taktırarak elde edebilirsiniz.

Takip cihazlarında nokta-rut atama özellikleri vardır. Bu sayede, kişilerin gittiği noktaları, orada geçirdikleri süreleri, bir sonraki noktaya gidene kadar harcadıkları zamanları, hız ihalili yapıp yapmadıkarını vs. buna benzer daha birçok bilgileri elde etmeniz mümkün.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Bu istediğinizi ancak, araçlara takip cihazı taktırarak elde edebilirsiniz.

Takip cihazlarında nokta-rut atama özellikleri vardır. Bu sayede, kişilerin gittiği noktaları, orada geçirdikleri süreleri, bir sonraki noktaya gidene kadar harcadıkları zamanları, hız ihalili yapıp yapmadıkarını vs. buna benzer daha birçok bilgileri elde etmeniz mümkün.

bilgi için teşekkürler, maliyet sebebi ile araç takip sistemini istemiyorlar sanırım.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

bilgi için teşekkürler, maliyet sebebi ile araç takip sistemini istemiyorlar sanırım.

Anlıyorum. Başka çaresi yok maalesef. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Day biraz keseyi açacak, elemanlara ayfon alacak, sonra ücretli yazılımlar yüklenecek, herşey takip altına girecek. Önce cihazlar değişecek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baran Ekici

Bir abim kendi şirketinde elemanların altına verdiği araçların içine şarjı 30 gün giden philips telefonlardan alıp koymuştu; daha bu takip sistemleri çıkmadan önce. Oturup hangi araba hangi mahallede takip edebiliyorum diyordu. Eskiden mümkündü demek ki; şimdi de mümkündür.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu sistem ile benim bahsettiğim arasında fark yok. Bu da araç takip sistemi. Bunu yapan turkcell olunca adını ekip mobil koymuş. Üstelik epey maliyetli.

Hüseyin'cim, baz istasyon bazlı bir takiptir.

Zamanında kullandık, gayet başarılı. 12 ay taahütle yatırım parası bile vermiyorsun.

telefondan takip mi?

Telefon hattından.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yeni fiyat nedir bilmiyorum ama 2012 de bedava imiş..

Hat Sayısı ​Aylık Sabit Ücret ​1-50 hat 18 TL

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yeni fiyat nedir bilmiyorum ama 2012 de bedava imiş..

Hat Sayısı ​Aylık Sabit Ücret ​1-50 hat 18 TL

Aynıdır muhtemelen. Aylık bedel.

Zamanında Pronet te yapıyordu, şimdi kontrol ettim durdurmuşlar.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

Hüseyin'cim, baz istasyon bazlı bir takiptir.

Zamanında kullandık, gayet başarılı. 12 ay taahütle yatırım parası bile vermiyorsun.

Kişi takibi olarak baktığımızda bu sistem yeterli gelebilir evet. Malum sistem baz istasyon odaklı çalışır ve uydu bağlantılı olmadığı için şehir içinde takribi 300,şehirdışında 1000 mt. sapmalar yaşanmakta. Sistem hat vesilesi ile baz istasyonundan 15 dk. bir veri alır. Bir dahaki 15 dk. ya kadar geçecek olan süreç içinde yapılan hiçbir hareket, şahışları izleyen kuruluş tarafından takip edilemez. Şayet veri alma hızı 15 dk. dan aşağıya düşürülecek olursa fatura miktarında %70 -ila % 100 arasında bir artış yaşanabilir. Daha kısa süre önce, bu sistemi kullanıp araç takip sistemine geçiş yapan rentacar firmaları, yüksek faturalardan sebep, ekip mobil sözleşmelerini feshettiler..

Başlıkta da denildiği gibi amaç kişi takibi ise, nokta atış istenmiyor ve sapmalardan dolayı problem yaşanmayacaksa, 15 dk. da bir alınan veri yeterli olacaksa bu sistem mantıklı.

Ancak firma sahibi derse ki;

Nokta atışı takip yapmak istiyorum, araçların gerekirse motorunu bloke etmek istiyorum, şehir içinde-şehir dışında-otobanda hız sınırlarının aşılmasını istemiyorum aşılsa da nerede ve ne kadar süre ile kaç km. hıza çıkıldığını görmek istiyorum, nokta-rut atama yapıp elemanlarımın gittikleri yerde ne kadar kalmaları gerektiğini ayarlamasını yapıp daha fazla vakit geçirmelerini istemiyorum, mesai saati dışında araçlarımın çalışmamasını istiyorum yada çalışırsa kaç dk. ve kaç km. kullanılmış nelere gidilmiş bunları tek tek bilmek istiyorum, araçlarımın bakım-muayene-sigorta bilgilerini sisteme girip bunların zamanı geldiğinde haberdar olmak istiyorum derse, ve bunlar gibi daha birçok özellik ile profesyonel bir sisteme geçmek isterse 2 yıl boyunca 26 tl gibi bir miktara bahsettiğim sisteme geçmesi mümkün.

Arada 8 lira fark var. Sizce hangisi daha mantıklı. Yani neden daha fazlasını elde etmiyim ki.

tarihinde Hüseyin Matur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

15dakikada neler olur neler, 7 saniyede 100km/h görüyoruz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

15dakikada neler olur neler, 7 saniyede 100km/h görüyoruz

Bu yüzdendir ki, bazı araç takip cihazları, veri alma aralığını 2-3 saniyeye kadar düşürebilmektedir.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Avea'da "Kim Nerede?" servisi var. İşinize yarayabilir.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Kişi takibi olarak baktığımızda bu sistem yeterli gelebilir evet. Malum sistem baz istasyon odaklı çalışır ve uydu bağlantılı olmadığı için şehir içinde takribi 300,şehirdışında 1000 mt. sapmalar yaşanmakta. Sistem hat vesilesi ile baz istasyonundan 15 dk. bir veri alır. Bir dahaki 15 dk. ya kadar geçecek olan süreç içinde yapılan hiçbir hareket, şahışları izleyen kuruluş tarafından takip edilemez. Şayet veri alma hızı 15 dk. dan aşağıya düşürülecek olursa fatura miktarında %70 -ila % 100 arasında bir artış yaşanabilir. Daha kısa süre önce, bu sistemi kullanıp araç takip sistemine geçiş yapan rentacar firmaları, yüksek faturalardan sebep, ekip mobil sözleşmelerini feshettiler..

Başlıkta da denildiği gibi amaç kişi takibi ise, nokta atış istenmiyor ve sapmalardan dolayı problem yaşanmayacaksa, 15 dk. da bir alınan veri yeterli olacaksa bu sistem mantıklı.

Ancak firma sahibi derse ki;

Nokta atışı takip yapmak istiyorum, araçların gerekirse motorunu bloke etmek istiyorum, şehir içinde-şehir dışında-otobanda hız sınırlarının aşılmasını istemiyorum aşılsa da nerede ve ne kadar süre ile kaç km. hıza çıkıldığını görmek istiyorum, nokta-rut atama yapıp elemanlarımın gittikleri yerde ne kadar kalmaları gerektiğini ayarlamasını yapıp daha fazla vakit geçirmelerini istemiyorum, mesai saati dışında araçlarımın çalışmamasını istiyorum yada çalışırsa kaç dk. ve kaç km. kullanılmış nelere gidilmiş bunları tek tek bilmek istiyorum, araçlarımın bakım-muayene-sigorta bilgilerini sisteme girip bunların zamanı geldiğinde haberdar olmak istiyorum derse, ve bunlar gibi daha birçok özellik ile profesyonel bir sisteme geçmek isterse 2 yıl boyunca 26 tl gibi bir miktara bahsettiğim sisteme geçmesi mümkün.

Arada 8 lira fark var. Sizce hangisi daha mantıklı. Yani neden daha fazlasını elde etmiyim ki.

ilginize teşekkür ederim.

ben her iki seçeneği de bildireceğim. hangisini tercih edecekleri onlara kalmış :)

bu arada 26TL 1 araç için mi ? yazılanlardan anladığım 18tl 50 hat için...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

ilginize teşekkür ederim.

ben her iki seçeneği de bildireceğim. hangisini tercih edecekleri onlara kalmış :)

bu arada 26TL 1 araç için mi ? yazılanlardan anladığım 18tl 50 hat için...

Evet 26 tl bir araç için. 1-50 hat arası alırsanız bir araç için 18 tl. Hat 50'yi geçerse fiyat düşüyor.

Yorum bağlantısı
Misafir

Turkcell yapıyor bu istediğiniz sistemi ama çok verimli sonuçlar alamayabilirsiniz. Ankara belediyesinin küçük temizlik araçlarında bu istemiş olduğunuz sistem vardı. Teknik olarak tam detayını bilmiyorum ama anladığım kadarıyla araçlar akşam geldiğinde bir okuyucu ile üzerinden bilgiler alınıp Pc'den yazılım sayesinde detaylı şekilde görüntülenebiliyor. Hangi sokak dolandığı ne zaman geçtiği vs vs gibi bilgiler. Yalnız eş zamanlı bir görüntüleme yapabiliyor mu bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Evet 26 tl bir araç için. 1-50 hat arası alırsanız bir araç için 18 tl. Hat 50'yi geçerse fiyat düşüyor.

ucuz değilmiş :)

teşekkürler

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Bizim şirket hatları da internet üstünden takip edilebiliyor. Ama veri alma aralığını bilmiyorum , mağazada çalışan elemanların giriş çıkış saatleri bu şekilde kontrol ediliyor.

Yorum bağlantısı
Misafir

Turkcell yapıyor bu istediğiniz sistemi ama çok verimli sonuçlar alamayabilirsiniz. Ankara belediyesinin küçük temizlik araçlarında bu istemiş olduğunuz sistem vardı. Teknik olarak tam detayını bilmiyorum ama anladığım kadarıyla araçlar akşam geldiğinde bir okuyucu ile üzerinden bilgiler alınıp Pc'den yazılım sayesinde detaylı şekilde görüntülenebiliyor. Hangi sokak dolandığı ne zaman geçtiği vs vs gibi bilgiler. Yalnız eş zamanlı bir görüntüleme yapabiliyor mu bilemiyorum.

http://www.turkcell.com.tr/kurumsal/kurumsalcozumler/sayfalar/arac-takip.aspx

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

Ben telefonun gps si üzerinden telefonu takip edebiliyordum sistemin çalışması şu şekilde gps üzerinden km bilgisi hangi noktada olduğu telefon tarafından algılanıp internet aracılıyla bilgi gönderiyordu ama 4-5 saate şarj bitiyor tabiki :(

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bizim şirket hatları da internet üstünden takip edilebiliyor. Ama veri alma aralığını bilmiyorum , mağazada çalışan elemanların giriş çıkış saatleri bu şekilde kontrol ediliyor.

mağaza kapısında verci mi var :s pek mümkün gelmedi bana?

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

mağaza kapısında verci mi var :s pek mümkün gelmedi bana?

Yok abi , hat açık olduğu sürece takip edilebiliyor. Evden kaçta çıkmış , işe kaçta gitmiş , kaçta çıkmış vs. sürekli takip edilebiliyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...