İçeriğe Yönlendir

Mondeo'Da Ufak Değişimler

Akan Belen

Recommended Posts

Akan Belen

Nasıl bir başlık yazacağımı bilemedim açıkası.Öyle yüzlerce sayfa modifiye olayı olmayacağı için sade bir başlık oldu.

Öncelikle aracımı

http://www.fordclubt...__fromsearch__1

konusunda sizlerle paylaşmıştım.Donanım olarak ghia olmasına rağmen sanırım farlarımda bir değişim yapılmıştı.Normalde mercekli olması gerekirken benim farlarımdan mercekler sökülerek normal taslı hale getirilmiş ancak farların arka kapakları orjinal olarak balastlar birlikte duruyordu.Bunun üstüne birde araç da çakma xenon vardı.Ayrıca sağ far camım da çatlak olması sebebiyle su alıyordu.

Mecburen bir değişim gerekiyordu.Kırık far yerine yeni bir far alsam renk uyumu olmayacaktı 2 tane alsam maliyet çok fazla yükselecekti

İlker Kemal ile yaptığımız bir görüşmede durumu anlattığım da far almak yerine cam değişiminin daha uygun olacağını düşünmüştük.Balastlar kullanılmadığı için onlarında durumu hakkında fikrimiz yoktu.Bu yüzden maliyet hesabını yapmak çok zor oldu benim için.Ancak İlker bu konuda fazlasıyla insiyatif gösterdiğini baştan bir kere söylemem gerek.Farlarımı gönderdim yapılmak üzere.

Ancak sökerken farkettiğim sağ farımın kasasında da kırık vardı :( İlk süpriz geldi farlarda ateşleyiciler yok.Sağ far kırık.Yine sağ far kablo tesisatı iş yapmaz.Bunların komple değişimi gerekti.Ayrıca işçilik olarak çok daha fazla zaman harcaması gerekti benim farlar için.

Ciddi olarak teşekkürü bir borç bilirim İlker Kemal'e ateşleyici taktı,kabloları kopmle değişti,far camını değiştirdi,kırık olan kasayı tamir etti elinden geldiğince,sanırım mercekleri takmak en kolay işi oldu benim farlarımda :D Ayrıca ampul işinide halletti.Saolsun park ampulu patlak diye onu da değiştirmiş küçük ama güzel bir ayrıntı.Zaten işçilik olarak diyecek birşey yok :nazar:

Sonunda farlarım geldi.Bana tak çalıştır yapmak kaldı sadece

Şimdi olayı özellikle bu kadar uzun anlattım arkadaşlar.İlker Kemal'İn göstermiş olduğu ciddi şekilde ki iyi niyete karşılık en azından bende bu şekilde teşekkür edebileceğimi düşündüm.Ha ücret ödedim tabi ki ancak.Sonradan çıkan extralar için gerçekten çok makul bir ücret ödedim.Fiyat yazmak istemiyorum ancak bundan daha uygun ve güzel şekilde yapılma ihtimali yoktu.

Neyse çok konuştum okuyan bile çıkmaz bu kadar uzun yazıyı. :D

Bu arada resimlere geçmeden önce aracımdaki bir iki ufak sıkıntıyıda çözdüm.Bu konuda da bana yardımcı olan İlteber Göksel Yaman kardeşime bir kere daha çok teşekkürler.

Arka sağ stop köşeden kırık olduğu için nikelaj yapıştırmışlardı yeni stop değişimi yapıldı arka kısım daha güzel oldu.Yine arka kısımda ki logo da değişti.

Önde kısımda panjur logosunun boyası çıkmıştı onu da temin edip değişimi yaptım.Şimdi çok daha hoş gelmeye başladı araç gözüme

Artık resimlere geçelim... 41 plaka olanlar eski 78 plaka olanlar yeni resimler

yeni1g.png

yeni22.png

1004895c.jpg

1004893m.jpg

Asıl süpriz biraz sonra :biggrin: Küçük bir iş ama artık göz zevkimiz bozulmayacak aynı araç sahibi arkadaşların. :fiuw:

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Plakalık acil çıkmalı derim.

Farlardaki otomatik eğim 20sn sonra devreye giriyor mu?

Güle güle kullan abi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Plakalık acil çıkmalı derim.

Farlardaki otomatik eğim 20sn sonra devreye giriyor mu?

Güle güle kullan abi :)

Saol Sani ayarlarım çalışıyor gibi tam emin değilim ama bir türlü net olarak anlayamadım.

Plakalıklar iptal olacak zaten de.Direk yapıştırma yerine son dönemin modası pleksi yapmak istiyorum burada bulamadım sipariş vereceğim o yüzden bu şekilde.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Pleksi aman diyeyim, çok kötü duruyor bence.

Emin olmak için farlar açıkken bagaja otur ve bekle abi. 20sn sonra ayarlıyor mu belli olur :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Pleksi aman diyeyim, çok kötü duruyor bence.

Emin olmak için farlar açıkken bagaja otur ve bekle abi. 20sn sonra ayarlıyor mu belli olur :)

İlteber de gayet güzel duruyordu oysa ki :unsure2: Ben mi yanlış tabir kullandım diye düşündüm bir an.

Bagaja oturup farları nasıl göreceğiz laa :biggrin: Bu akşam bakacaktım aslında unutmuşum yine :blush:

Yorum bağlantısı
Misafir

Lip ve arka tampon altlığını 2 haftadır gittiğimde soruyorum sanayide ama uygun fiyatlı bir şey yok maalesef Akan. Denk gelirse haber vereceğim. Farları güle güle kullan. Güzel olmuşlar.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İlteber de gayet güzel duruyordu oysa ki :unsure2: Ben mi yanlış tabir kullandım diye düşündüm bir an.

Bagaja oturup farları nasıl göreceğiz laa :biggrin: Bu akşam bakacaktım aslında unutmuşum yine :blush:

Haa, öyle pleksi. Ben plaka kaplama falan sandım.

Ben yine de temiz plaka seviyorum, bilemedim :)

Kaydetmen lazım, Mehmet abi halletmişti kendisi :D

27. saniyede indirmeye başlıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Lip ve arka tampon altlığını 2 haftadır gittiğimde soruyorum sanayide ama uygun fiyatlı bir şey yok maalesef Akan. Denk gelirse haber vereceğim. Farları güle güle kullan. Güzel olmuşlar.

Saygılarımla.

Saolasın Evren.Acelemiz yok nasıl olsa denk geldiğinde alırız.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

mondeo virüsü yayılmaya devam ediyorr :) güle güle binin :nazar: :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

:nazar: bu arabaya bu kadar kötü far yapan Ford u tebrik etmeli

Biraz daha farları iyi yapsa.bi-xenon lu mondeoya binemezdik o zaman :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Akan arka stoplar cidden güzel olmuş.

Far için diyecek birşeyim yok. O ayrı bir güzellik zaten.

Arka tampon altlığını bende çok aradım. Arka tampon altlığı ve reflektör iyi bir fiyat istiyorlar. İkininc el bulunmuyor :(

Not: Tüm yazdığını okudum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Abi tekrardan hayırlı olsun çok güzel olmuş araba :nazar: Bir tanede ben bulabilsem :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Akan arka stoplar cidden güzel olmuş.

Far için diyecek birşeyim yok. O ayrı bir güzellik zaten.

Arka tampon altlığını bende çok aradım. Arka tampon altlığı ve reflektör iyi bir fiyat istiyorlar. İkininc el bulunmuyor :(

Not: Tüm yazdığını okudum :)

Saolasın Mehmet.Bazen denk geliyormuş.Acelesi yok denk geldiğinde bakacağız artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Daha bi yakışıklı olmuş mondeo :) Güle güle kullanın. :nazar:

Farlara ne kadar sıkışmış diye sorsam ayıp olmaz dimi? ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Evet arkadaşlar direksiyonda ki plastik tuşlar çok kötü idi.Aradık taradık yenisi yok zaten.Bende folyo yada boya yapmayı düşünüyordum.Ancak beni korkutan kısım f1 direksiyon olması idi.Üst kısımda ki tuşları nasıl çıkartırız düşüncesi beni çekimser yapıyordu.Ancak bende gözü karartıp bu işin içine girdim.

Altlar bir nebze kolay çıkıyor sayılır.Ancak elinizi korkak alıştırmamanız lazım.İnce bir tornavida yardımı ile çıkıyor.Köşesinden biraz kanırtınca bir tarafın kızağı boşa çıkıyor.Ben biraz kızağı ittirip zorlayınca atıyor bir parçası gerisi zaten kola çıkıyor.

Gelelim asıl konu ya üst kısımda ki düğmeli olan tuşlara.Alt kısım yine dediğim şekilde çıkıyor.Üst kısımda ki tuşlu kısmı çıkarırken çok fazla çekmeyin kablo tesisatı var çünkü.Ve altta soket var.Soketi söktüğünüz zaman tamamdır elinize geliyor parça.Düğmeli kısım sabit resimlerde anlarsınız.Ancak o soketleri çıkarmak hepsinden zor oldu.Çok uğraştım hatta ilk başta çıkaramadım.Eve gelip fotoğraf makinasını aldım çekip gösterecektim.:D Sonraki gittiğimde yine inceledim soketi.Sadece sıkışık olduğuna kaanat getirince,En fazla soketi kırarım diyerek gözümü karartıp daldım sokete :D oldukça fazl güç uygulayarak ince bir tornavida ile sağlı sollu kanırtarak çıkarmayı başardım.:D

Bundan sonraki kısım basit.Zımpara boya vernik işleri.

Resimleri ekliyorum en azından fikir verir.Sonrasında takınca da resimleri eklerim.

1004891e.jpg

1004889hq.jpgü

1004897e.jpg

1004900w.jpg

Aslında bütün işlem bitince ekleyecektim ama dayanamadım :D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Saolasın Mehmet.Bazen denk geliyormuş.Acelesi yok denk geldiğinde bakacağız artık.

Fazla bulursan bana da haber ver :)

Yunus Hocam herkese bulaştırdı bu işi :D :D

Kolay gelsin. Celalettin hocam görsün. Belki de şu anda sökmeye gitmiştir :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

hayırlı olsun abi. Gönlüne göre bi ara oldu gibi bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Fazla bulursan bana da haber ver :)

Yunus Hocam herkese bulaştırdı bu işi :D :D

Kolay gelsin. Celalettin hocam görsün. Belki de şu anda sökmeye gitmiştir :)

Bulursam ararım seni.Evet baktım yunus sökmüş benimde aklımdaydı bugün araca inince bir bakayım dedim çıkıyormu diye :D Sonrada durduramadım kendimi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

tuşları sökmüşken direksiyon derisinide halletse mlydin abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

hayırlı olsun abi. Gönlüne göre bi ara oldu gibi bence.

Saol Mustafa.Senin de emeğin çok valla.Yavaş yavaş hallediyoruz işte.

tuşları sökmüşken direksiyon derisinide halletse mlydin abi.

O iş tamam :biggrin: İnce bir zımpara yaptım.Deri mont boyası aldım.Bir kat boyadım.Yarın bir kat daha boyayacağım tamam olacak. :good1:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

heh iyi. Tuşlarda sökükken daha temiz iş olur

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bulursam ararım seni.Evet baktım yunus sökmüş benimde aklımdaydı bugün araca inince bir bakayım dedim çıkıyormu diye :D Sonrada durduramadım kendimi :D

Abi ben nezaman kendimi durduramayacak duruma geleceğim merak ediyorum. :D

Saol Mustafa.Senin de emeğin çok valla.Yavaş yavaş hallediyoruz işte.

O iş tamam :biggrin: İnce bir zımpara yaptım.Deri mont boyası aldım.Bir kat boyadım.Yarın bir kat daha boyayacağım tamam olacak. :good1:

Direksiyonuda mı boyadın :)

Eline sağlık.

Yorum bağlantısı
Akan Belen
(düzenlendi)

Abi ben nezaman kendimi durduramayacak duruma geleceğim merak ediyorum. :D

Direksiyonuda mı boyadın :)

Eline sağlık.

Sende yakında girersin bir taraflardan. :D

Olmuşken o da çıksın dedim aradan.Zaten burada deri kaplatma gibi bir durumum yok maalesef.Çok fazla da değil di yıpranma.En üst kısımda biraz parlak yüzey gitmişti.2000 zımpara yaptım.Ve boyadım iyi oldu bir kat daha atınca tam olacak sanırım :good1:

tarihinde Akan Belen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...