İçeriğe Yönlendir

Az Kirletene Az Vergi..

Mert Yeldan

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Passattan daha cok cevreyi kirletiyorsunuz ama hocam :)

Peki 1.6 dizelmi daha çok kirletiyor yoksa 3.0 motor benzinlimi ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ötv ile mtv yi hem forumdaki arkadaşlar hem basın hem de hükümet karıştırıyor. verginin ne ve niye olduğunu da karıştırıyoruz.

kasko bedeli üstünden yüzde iki vergi alsınlar bir de karbon salınmına göre ek çevre vergisi alsınlar olay bu kadar basit. ötv de sabit olsun az olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kasko bedeli yok artık, kalktı kalkacak, sahibniden kom daki rakamdan ödeme yapılacak :crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

maliye ilan verirmiş ;)

kasko bedeli kasko olması şartdeğil book value denilen degerdir. benim yüzde 9 formülüne göre yapılabilir.

yani iki bileşenli vergi olmalı. varlık için ayrı kir için ayrı. hem ucuz hem a yakan araç teşvik edilmeli.

gavur zaten böyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Dün akşama kadar şansım vardı...az vergi için...Ama bi mercedese makas atarken gaza basmamla ortalık savaş alanına döndü...toz duman ortalık karıştı...Yoğun dumandan trafik durdu... :D

allah seni paklamasın emi, yine mi dip gaz yaptın len, olm boğcan milleti :D

bu durumda E5 normundaki dpf li araçlarımızın mevzuattan faydalanması lazım değil mi? ne dersin Ruhan hocam?

katılıyorum, zaten belli bir tarihten sonra üretilen araçları kapsayacakmış ama, o tarih henüz belli değil, epey dedikodu dolaşır tarih konusunda, meclisten de kanun çıkmadan hiç bir şey netleşmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Karsilastir co2 oranlarini abi 1.4tsi ile seninkini.1.6tdi motorada bakabilirsin...

Peki çevreyi düşünerekmi yaptılar bu vergilendirmeyi :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

yok canım ne alakası var, bu işin sonunda bizim cebimizden illaki devlete bi kayma olur bi miktar :biggrin: benim cebim maliyenin kasası nasıl olsa... :crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

yok canım ne alakası var, bu işin sonunda bizim cebimizden illaki devlete bi kayma olur bi miktar :biggrin: benim cebim maliyenin kasası nasıl olsa... :crazy:

Okullarda vergi ile ilgili video izletip seminer veriliyor.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Tabii ki değil Mehmet hocam. 480 bin sığınmacı varmış, bunun 1,5 milyona çıkacağı tahmin ediliyormuş. Bunun için para lazım. Kim takar çevreyi? Para toplamak için haklı bir bahane bulmak zorundalar, o da memlekette fazlasıyla var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Okullarda vergi ile ilgili video izletip seminer veriliyor.

benim ekonomik şartlarımın 10 katına sahip olup da, benim verdiğim verginin ancak yarısını verenlerden alamadıkları vergiyi alsınlar, o zaman süper güç oluruz 3-5 yıla...

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu
(düzenlendi)

ford İngiltere sitesindeki yaklaşık araba fiyatları :

mondeo(fusion) : 22000 dolars

mustang: 22000 dolars

c-max: 24000 dolars

focus: 17000 dolars

Bu fiyatlardan anlaşılıyor ki İngiliz insanı araba seçimi yaparken eldeki bütçeye değil, istediği özelliklere, yaşam tarzlarına

ve zevklerine göre seçim yapıyor.

Biz Türkiye vatandaşları olarak insan olarak görülmediğimiz için ne kadar para, o kadar araba..Bizim focus st veya mustang kullanmamız haram mı ?

Bu durumun tek bir sebebi var en kolay vergiyi nerden alabilirim sorusudur devletin.

Bu ülkede (genel olarak söylüyorum kimse alınmasın) doktorlar avukatlar, kuyumcular gibi meslek sahipleri vergisini tam verdiği müddetçe,

bir başka deyişle gelir vergisini ödediği müddetçe dolaylı vergilerin oranı bu seviyede olmazdı. Devlette bu güne kadar kuramadığı vergi denetleme sisteminin acısını vergi verenlerden daha doğrusu vergi vermek zorunda kalan vatandaşlardan çıkartıyor.

Belki çok alakasız görünen araba için ödenen ötv bile, aslında vatandaş devlet için var anlayışından ötürüdür.

tabi birde örgütlü(şu kelimeyi bile kullanırken on kere düşündüm sakıncalı mı diye...) toplum olamayışımızdandır.

İçimden çok ağır küfürler ediyorum.. Siz bunları duymayın :)

tarihinde Mehmet Gürcüoglu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Az vergi ödeme işi yaşta , anca çevreyi kirleten mavcut vergisinden daha fazla vergi öder , yoksa şu an ödenen verginin düşürüldüğü nerde görülmüş , bence araçların kasko değerleri üzerinden vergi ödenmeli , %1-2-3-4-5 neyse , arkadaşlarında dediği gibi 25 bin liralık aracın vergisi 100 binliralık aracın vergisinden daha fazla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

bu durumda E5 normundaki dpf li araçlarımızın mevzuattan faydalanması lazım değil mi? ne dersin Ruhan hocam?

Size katılıyorum, kesinlikle haklısınız :bravo:

Yorum bağlantısı
Övgü Gürşen

yasa önceki arabaları kapsamazsa hiç bir mantığı kalmaz. ha yıl sınırı koyarsınız o ayrı konu olur ama 100 liralık araçtan aldığında 25 liralık araçtan aldığın ters orantılı olamaz. vergi sistemini hükümet düzenliyor. işlerine geldi mi avrupaya ekonomi dersi vermek isteyen hükümetle ilgili kötü yazınca da mesajım siliniyor.

vermeyin siz tepkinizi yine. en pahalı yakıtı almaya ve en yüksek vergileri vermeye devam edin. alabileceğiniz değil onların size lütfettikleri araçlara binmeye devam edin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...