İçeriğe Yönlendir

Hızlı Giderken Ani Direksiyon Kırma

Özgür Çakırhan

Recommended Posts

Guest Hasan Ekici
(düzenlendi)

Bölünmüş yolda uzunla gelenleri görünce ki hele de beni rahatsız ediyorsa,

Valla bir gün sinirime hakip olamayıp, karşı şeride geçip arabanın üstüne yürümemek için kendimi zor tutuyorum ben...

Hasan .Bey bu durumda siz daha iyi görüyorsunuz ama aynı oranda biz karşıdan gelenler daha kötü görüyoruz.. Bu haksızlıktır..

Hiç bir şey hissetmedim ki. :)

Mesajımın sonunu okursanız benim hangi davranış isteğinde olduğumu ama sonuçta ne yaptığımı görürsünüz. Şu konu hakkındaki iddiamı hala sürdürüyorum, duble yol hız limiti 120 ile giden bir sürücü karşıdaki aracın farına odaklanmadığı sürece fardan rahatsız olmaz.Yatay eksende en az arada 10 metre var. Eskisi gibi karşıdan gelen araçla ayna arası mesafe 1 metre ile geçiş yapmıyoruz. Zaten fardan rahatsız olanlar karşı şeritte sağdan gelen tin tin sürücüler.Ben hiç karşı taraftan soldan kaptırmış 120 km hızda bir aracın fardan rahatsız olduğunu görmedim. Adam yola odaklanmış zaten.120 de benim hızım, toplam hız 240 km.Saniyede alınan yolu siz hesaplayın

Selektör yapmasalar uzunlarla giderim manası yatıyor cümlede..

Evet, bunu açık açık ilk mesajımda belirttim zaten. Malumun ilamı sizin yazdığınız

tarihinde Hasan Ekici tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Selektör yapmasalar uzunlarla giderim manası yatıyor cümlede..

Yok yine kısaya geçmiyor... Kısaya geçip hemen uzuna tekrar geçiyor :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Focus da bu sorunu çözecem inşallah :D

e ben Honda'da çözdüm ama ( bknz. Gelibolu toplantısı :) )

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mesajımın sonunu okursanız benim hangi davranış isteğinde olduğumu ama sonuçta ne yaptığımı görürsünüz. Şu konu hakkındaki iddiamı hala sürdürüyorum, duble yol hız limiti 120 ile giden bir sürücü karşıdaki aracın farına odaklanmadığı sürece fardan rahatsız olmaz.Yatay eksende en az arada 10 metre var. Eskisi gibi karşıdan gelen araçla ayna arası mesafe 1 metre ile geçiş yapmıyoruz. Zaten fardan rahatsız olanlar karşı şeritte sağdan gelen tin tin sürücüler.Ben hiç karşı taraftan soldan kaptırmış 120 km hızda bir aracın fardan rahatsız olduğunu görmedim. Adam yola odaklanmış zaten.

Karşıdan gelen, uzun fardan rahatsız olmuyorsa, neden ben uzunları sabit yakınca söndürüyor...

Rahatsız olmasa söndüreceğini sanmıyorum...

Benim farkım şu...

Karşıdan uzunla geleni gördümmü bir kez işaret ederim, umursamıyorsa ikinciyi denemem. direk uzunlara geçerim ve söndürürler.. Demekki karşıdan gelen rahatsız oluyor..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hasan bey, Samsun, Havalimanı yolu, altı şerit ve dümdüz. Karşıdan, kabaca 1 km uzaktan gelen vatandaş uzunları ile geliyor ve karşı şeritten sizi geçene kadar rahatsız olmuyorsunuz. Ve bunu yapan onlarca, yüzlerce araç oluyor, heleki otobüsler.. Gözlerin rahatsız olmaması imkansız, yada gözlerin zayıf görmesi lazım

Yok yine kısaya geçmiyor... Kısaya geçip hemen uzuna tekrar geçiyor :D

Abi daha dün akşam Bolu'da otoyola girince cinnet geçirdim sinirden

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

e ben Honda'da çözdüm ama ( bknz. Gelibolu toplantısı :) )

abi hatırladığım gece görüş kameran idi farklı olan ne vardı inan hatırlamıyorum :)

Hella bi-xenon + H1 uzun hüzme xenon. 4 adet koito ile..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

abi hatırladığım gece görüş kameran idi farklı olan ne vardı inan hatırlamıyorum :)

Halojen uzunlarda xenon...

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Karşıdan gelen, uzun fardan rahatsız olmuyorsa, neden ben uzunları sabit yakınca söndürüyor...

Rahatsız olmasa söndüreceğini sanmıyorum...

Benim farkım şu...

Karşıdan uzunla geleni gördümmü bir kez işaret ederim, umursamıyorsa ikinciyi denemem. direk uzunlara geçerim ve söndürürler.. Demekki karşıdan gelen rahatsız oluyor..

Ben rahatsız olduğum için değil, tamamen saygı çerçevesinde uzunları söndürüyorum. Yoksa onun uzunları yakması beni hiç ama hiç rahatsız etmiyor. Diğer sürücülerinde aynı şeyi düşündüğünü biliyorum.Zaten siz kendiniz ifade etmişsiniz bu şekilde davranan çok sürücü var diye. Onlarda benim gibi rahatsız olmadıkarı için karşının rahatsız olmadığını düşünüyorlar. Bakıp odaklanırsam tabiki etkilenirim. Ama yatay eksendeki geniş mesafe beni o fara bakmaya mecbur bırakmıyor. Ve de en önemli faktör çoğu yerde yollarımız dümdüz değil zaten. Ben sağa yönelince o sola yöneliyor, yani mesafe dışında aradaki açıda artıyor bu durumda.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Bende diyorum benim geldiğimi gördüğü halde kısa farlarını yakmayan kimlerdir, hangi amaçla uzunları ile gider, beni tavşan gibi bırakır diye.

Sizinle aynı mantıkla yolda olan yüzlerce araç sürücüsü, benim gibi geceden sabaha kadar araç kullananların gözlerini ne hale getiriyor biliyormusunuz ? Yazdıklarınızın hiçbir şekilde haklılık payı ne olursa olsun yok. .

merceklerin dönebilmesinin avantaja döndüğü anlardan biri de bu abi ... inatla söndürmediğinde sağ şeritten sol şeride doğru hafif bir direksyon hareketiylen karşı şerite daha kuvvetli göz kırpabiliyorsun ... :) heleki sola doğru tatlı tatlı dönen viraja denk geldin miydi ... :D şile yolunda denemiştim hiç ısrarcı olmayıp söndürdüler :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

inatla söndürmediğinde sağ şeritten sol şeride doğru hafif bir direksyon hareketiylen karşı şerite daha kuvvetli göz kırpabiliyorsun ... :)

Ben bir gün çıkarım bu yoldan..

Az önce bunu anlatmayı denedim ama baktım olmayacak vaz geçmiştim :D

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Halojen uzunlarda xenon...

55w veya 100w olanlardan mı yoksa :D

Ben rahatsız olduğum için değil, tamamen saygı çerçevesinde uzunları söndürüyorum. Yoksa onun uzunları yakması beni hiç ama hiç rahatsız etmiyor. Diğer sürücülerinde aynı şeyi düşündüğünü biliyorum.Zaten siz kendiniz ifade etmişsiniz bu şekilde davranan çok sürücü var diye. Onlarda benim gibi rahatsız olmadıkarı için karşının rahatsız olmadığını düşünüyorlar. Bakıp odaklanırsam tabiki etkilenirim. Ama yatay eksendeki geniş mesafe beni o fara bakmaya mecbur bırakmıyor. Ve de en önemli faktör çoğu yerde yollarımız dümdüz değil zaten. Ben sağa yönelince o sola yöneliyor, yani mesafe dışında aradaki açıda artıyor bu durumda.

gerçekten bu şekilde düşündüğünüze inanmak istemiyorum. Eğer bu şekilde ise gözlerinizde görme azalması var bence, şahsen gecenin karanlığında yola odaklanmış giderken 178derece açıya sahip sağlıklı gözlerin etkilenmemesi mümkün değil ;)

merceklerin dönebilmesinin avantaja döndüğü anlardan biri de bu abi ... inatla söndürmediğinde sağ şeritten sol şeride doğru hafif bir direksyon hareketiylen karşı şerite daha kuvvetli göz kırpabiliyorsun ... :) heleki sola doğru tatlı tatlı dönen viraja denk geldin miydi ... :D şile yolunda denemiştim hiç ısrarcı olmayıp söndürdüler :D

Anıl kardeşim senin mercekler ne marka ?

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Hasan bey, Samsun, Havalimanı yolu, altı şerit ve dümdüz. Karşıdan, kabaca 1 km uzaktan gelen vatandaş uzunları ile geliyor ve karşı şeritten sizi geçene kadar rahatsız olmuyorsunuz. Ve bunu yapan onlarca, yüzlerce araç oluyor, heleki otobüsler.. Gözlerin rahatsız olmaması imkansız, yada gözlerin zayıf görmesi lazım

Abi daha dün akşam Bolu'da otoyola girince cinnet geçirdim sinirden

Servet bey, o yolun çoğu yerinde aydınlatma var. Hadi zifiri karanlıkta uzun far antipatisini nispeten anlarım ama ışıklandırılmış yolda ön paneli komple far dolu olsa aracın beni etkilemez hiç.

Büyük konuşmak istemem. Göz sorunum hiç olmadı, belki yaş ilerledikçe hassas olurum bende aynı durumdan şikayet ederim ama şuan için fara bakmadıkça beni etkileyen bir durum olmuyor.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Almanya'da hiç korna sesi olmazmış, sürücüler hiç korna çalmazmış, kazara çalan ise, herkes ona bakınca çok utanırmış. Bir yakınım 2 sene kullandığı aracının kornası nereden çalışır bilmediği için, arkasına bakmadan geri manevra yapan bir sürücü gelip onun aracına çarpmış. Böyle olayları duyunca bizdeki uygarlık düzeyine gıpta! ile bakıyorum.

Şimdi, insanın kulağı iyi duymuyorsa, sürekli kornaya basarak gezmesi, gözü iyi görmüyorsa sürekli uzunları yakarak gezmesi gibi bir şey.

Gece seyahatlerimde karşımdaki bir aracın farlarının uzun yandığını ben fark edebiliyorsam olay bitmiştir. Hangi insan uzun yanan bir fara ısrarla odaklanır ki?

Karşıdakinin uzun farını söndürmesi için sellektör yapmayı ise, en kibarından "dürtme" olarak nitelendiriyorum.

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Hani insanlık hali ya, çok nadir de olsa eğer uzunları açık unuttuysam ve karşıdan gelen araç beni uyarır ve öyle fark edersem gerçekten utanıyorum.

Hele o sisleri de yakan kültürsüz, görgüsüz, sonradan görme, magandalara ne denir bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Misafir

Hani insanlık hali ya, çok nadir de olsa eğer uzunları açık unuttuysam ve karşıdan gelen araç beni uyarır ve öyle fark edersem gerçekten utanıyorum.

Hele o sisleri de yakan kültürsüz, görgüsüz, sonradan görme, magandalara ne denir bilemiyorum.

kuş sapanıyla kırmak geliyor içimden.. :angry:

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

benzer olayı geçen kış, ocak şubat civarları bolu dolaylarında fiesta ile yaşadım....

hızım 120 filan...

yol 3 şerit, en sağda tır var...

sol ve orta şeridin orasında da (kamyon tır sollarken biraz uzaklaşır geçerim) ben ...

tırın dorse orta seviyesine geldiğimde tır birden direksiyonu önüme doğru kırdı...frene bassam kupaya yakın biyerden o hızla tıra girerdim...

onun yerine ayağımı gazdan çekip direksiyonu sola kırdım...iki şerit arasında ortada refüj yoktu az topraktan az şeritten araba kendini topladığı an gaza yüklenip sıyırdım geçtim...

ama hissettiğim siniri ve heyecanı bir ben bilirim bir allah...

ha bi de o arada kornaya basıyordum..

dikizden takip ediyordum ve korna sayesinde tır kaza yapmadan en sol şeritte kendini toparlayabildi ve durmadan devam etti...sanırım direksiyoda uyudu...

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Büyük geçmiş olsun. Okurken tüylerim diken diken oldu. Olay anında ailemle ilgili benzer duyguları farklı bir olay da (yoldan çıkma ve tekrar yola girme) ben de yaşadım.Anlatılmaz yaşanır derler ya.... Allah kimseye yaşatmasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

benzer olayı geçen kış, ocak şubat civarları bolu dolaylarında fiesta ile yaşadım....

hızım 120 filan...

yol 3 şerit, en sağda tır var...

sol ve orta şeridin orasında da (kamyon tır sollarken biraz uzaklaşır geçerim) ben ...

tırın dorse orta seviyesine geldiğimde tır birden direksiyonu önüme doğru kırdı...frene bassam kupaya yakın biyerden o hızla tıra girerdim...

onun yerine ayağımı gazdan çekip direksiyonu sola kırdım...iki şerit arasında ortada refüj yoktu az topraktan az şeritten araba kendini topladığı an gaza yüklenip sıyırdım geçtim...

ama hissettiğim siniri ve heyecanı bir ben bilirim bir allah...

ha bi de o arada kornaya basıyordum..

dikizden takip ediyordum ve korna sayesinde tır kaza yapmadan en sol şeritte kendini toparlayabildi ve durmadan devam etti...sanırım direksiyoda uyudu...

Kamyon ve tır şoförlerinin işleri gerçekten çok zor. ama hem kendi canlarını hemde başkalarının canlarını tehlikeye atabiliyorlar.

Yorum bağlantısı
Selçuk Özmen

vesile ile, otoyolda vs. yerli yabancı yabani vs. hayvan gördüğünüzde, direksiyon ile oynamayın, çarpacaksanız da çarpın, sonra kontorlü şekilde sağa yanaşın, tilki vb. yi atlatacağım diye takla atan, manevi kayba uğrayan örnekler vardır.

:good1:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun..

Ben karşıdan gelen selektör yapıyorsa RADAR var ileri de demek oluyor sanıyordum.Uzunları kapat mı demek istiyorlarmış :p :p :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Nedim Akkav

Gerektiği zaman kullanıldığı zaman uzun farlar ve korna çok faydalı aletler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...