İçeriğe Yönlendir

Adım Adım Bitki Akvaryumu (Tavsiyeler Bekleniyor)

Özdemir Deniz

Recommended Posts

Özdemir Deniz

Abi birazdan resim atacağım. Kütükte beyaz mantarlaşma var, sebebi nedir?

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Parvulalar kötü yapraklarını bırakıp dipten sürgün vermiş

l618f.jpg

l618r.jpg

kütükte Mükremin abinin dediği gibi mantar oluşmuş

l6191.jpg

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Kütükte mantar oluşumu genelde sudaki bakterilerin kütükte bolca buldukları besin nedeniyle hızla üremesiyle ortaya çıkıyor. Bu durum kullandığın kütüğün veya kökün daha önce yeteri kadar suda bulunmadığını gösteriyor. Keşke akvaryuma koymadan önce büyük bir kapta güzelce kaynatıp sonra da kurutabilseydin. Aşırı yemleme de bu duruma sebep olmaktadır ama sende böyle bir durum olduğunu sanmıyorum.

Konuyla ilgili güncel iki link buldum bak istersen:

http://www.akvaryum....lg)_k560085.asp

http://www.akvaryum....sum_k578467.asp

Bir de bitki eklerken sakal yosunu olmadığına emin olmalısın. Çünkü bu yosun türü genelde bitkilerle taşınarak gelir ve tedavisi çok zordur.

İşaretlediğim bitkinin üzerindeki oluşumlar beni tedirgin etti.

Sunu1.jpg

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ercüment Koyuncu

Özdemir bey bitkili ilk kurulumlarda oluşur tank oturunca kaybolur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

anladım abi teşekkür ederim. kütükleri koymadan epey bir süre tuzlu sıcak suda beklettim, suyunu da yenileyerek ama sanırım yeterli olmamış. ben bu mantarları sifonlayacağım. sonra ne yapmamı önerirsin? tuz veya ilaç?

Yorum bağlantısı
Ercüment Koyuncu

keşke daha kolay bitkiler ile başlasaydınız

Yorum bağlantısı
Misafir

anladım abi teşekkür ederim. kütükleri koymadan epey bir süre tuzlu sıcak suda beklettim, suyunu da yenileyerek ama sanırım yeterli olmamış. ben bu mantarları sifonlayacağım. sonra ne yapmamı önerirsin? tuz veya ilaç?

Tuzlamak tabi ki ciddi bir önlem ama canlı organizmalar için iyidir, kütük üzerindeki besinleri bertaraf etmek pek kolay değil. Ercüment Bey'in de dediği gibi bu besinler tükendiğinde mantarlar da yavaş yavaş azalacaktır. Bu aşamada kaya tuzu ilavesi, istemediğimiz bakteriler ve mikroorganizmaları yok ederken faydalı çürükçüllere de zarar verecektir. Bence sık sık sifonlayarak mücadeleye devam et. Azalarak kaybolması gerekir. Artmaya devam ediyorsa tuzdan daha etkili önlemler gerekecektir. Ama ben sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

keşke daha kolay bitkiler ile başlasaydınız

bu benim 3. bitki akvaryumum. tecrübe var daha önceden ;)

l62gw.jpg

Tuzlamak tabi ki ciddi bir önlem ama canlı organizmalar için iyidir, kütük üzerindeki besinleri bertaraf etmek pek kolay değil. Ercüment Bey'in de dediği gibi bu besinler tükendiğinde mantarlar da yavaş yavaş azalacaktır. Bu aşamada kaya tuzu ilavesi, istemediğimiz bakteriler ve mikroorganizmaları yok ederken faydalı çürükçüllere de zarar verecektir. Bence sık sık sifonlayarak mücadeleye devam et. Azalarak kaybolması gerekir. Artmaya devam ediyorsa tuzdan daha etkili önlemler gerekecektir. Ama ben sanmıyorum.

çok sağol abi, gelişmelerden haberdar ederim ;)

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Ooooof, yakın olaymışız keşke. :(

keşke be abi.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

burda başka bir dünya var ... bu adam tabikide 35 tane kabloyu üşenmeden tek tek torpido ya taşır ...

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

burda başka bir dünya var ... bu adam tabikide 35 tane kabloyu üşenmeden tek tek torpido ya taşır ...

hahahahahaha. eyvallah :D

Yorum bağlantısı
Volkan özyurt

:nazar: Maşallah nazar değmesin,eline sağlık :bravo: ben de şu cikled işinden sıkılmaya başladım.Bitkili bir akvaryum yapsamda gözlerimi dinlendirsem :shok: Benim favorilerimin arasında bir akvaryum,gördüğüm günden beri aklımda ;

6658.jpg

bu da balıkların survivor adası herhalde... çok beğendim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Kurulum üzerinden 10 gün geçti, yeni sürgünler var, ama ben hala dalların üzerindeki pamukçuklarla kahverengi yosun sorununu halledemedim.

:help: :help: :help:

Yorum bağlantısı
Volkan özyurt

bunlar da benim eski akvaryumlarım :)

UqheQLb.jpg?1

BjHJpDd.jpg?1

ok12JWM.jpg?1

jS4ubFH.jpg?1

bitkili değiller tabi. yanlızca paylaşmak istedim...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

O tasarımların bir çoğunu tasarım sırasıyla beraber youtube'da izledim, hakikaten mükemmeller. Ama ellerinde her malzeme var ve bu sayede hiç sorun çıkmıyor. :D Biz yosunu nasıl yok edeceğiz diye düşünüyoruz hala :D

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

SAE'ler benim canım, yarın 2 tane ekleniyor ;)

Yorum bağlantısı
Ercüment Koyuncu
(düzenlendi)

alıntı:

1.Sakal Yosunu

Siyah, gri, yeşil ve farklı renklerde olanları vardır. Çoğunlukla taşlarda, köklerde ve yaşlanmış yaprak uçlarında yetişirler. Tanktaki görüntüleri hiç güzel değildir. Temel nedenleri fosfor fazlalığı, düzensiz su değişimi, fazla aydınlatma, yüksek sıcaklık ve CO2 azlığıdır. Bitkilerin besinleri sindirmek için kısa zamanları olduğundan onları suda bırakırlar. Zaman geçtikçe, su değişimi de yapılmazsa, bu eklemeler daha büyük bir problem halini alır! Bu yosunlardan kurtulmanın en iyi yolu bunu elle yapmaktır. üzerinde yosun olan bir yaprağı elinizle temizleyebilirsiniz. Suyun yarısını değiştirip filtreyi temizlemek de iyi olacaktır. Bu işlem filtredeki sporların temizlenmesine yarayacaktır. Su değişiminde eklenen suya fotosentetik bakteriler de eklenmelidir. Aydınlatma süresi azaltılmalı ve hergün suyun 1/3'ü değiştirilmelidir. Son olarak, alg yiyen karidesler ve balıklar eklenirse kalan yosunları bitireceklerdir.

tarihinde Özdemir Deniz tarafından düzenlendi
font
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Teşekkürler Ercüment Bey,benim akvaryumdaki sorun "brown algae" yani diatom. onun için su değişimlerini artırdım, excel tedavisine başladım, akvaryuma 2 karides 2 tane de SAE attım. Şu an beklemedeyim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Anil Berke Kavraal

hala bekliyor musun hadi fotoğraf koy biraz :)

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

13 Mart 2013

l0skn.jpg

8 Nisan 2013

lw3yk.jpg

lw3yt.jpg

Baş gösteren yosun sorunu sebebiyle ışığı azaltma koruması ve bir kaç kimyasal takviye oldu. o yüzden ilerleme biraz yavaş ama memnun edici. Yayılma gözle görülür seviyede arttı :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

teşekkürler abi, devam ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...