İçeriğe Yönlendir

1.6 Tdci Yağ Eksiltme

Enes Demir

Recommended Posts

Enes Demir

Merhabalar...Aralık 2012 de aldığım c-max trend oto park asistanlı aracımda ilk aldğım günden itibaren yağ seviyesi kontrolü yapıyorum yeni motor ne olur ne olmaz aracı zorlamadan kullanıyorum ama geçen hafta 3450 km de iken bir baktım 2 çizgi eksilmiş motor yağı.Servise gittim ve yarım litre yağ eklediler ve sonraki 1000 km de kontrol amaçlı tekrar gelmemi eğer gene eksiltirse birdaha ekleyip kontrol ediceklerini söylediler.Arabanın çekişinde motor sesi olsun hç bir sorun yok belkide büyültcek bir şey yok...yeni motor keçeler olsun emer motor yağını yada pertikül filtresi yakma işleminde mi eksildi anlamadım:))yakıt tüketimim de çok iyi 4.1 ortalama en fazlada 6 litreyi gördüm yok ama araştırmalarım sonucu aracın fabrika yağının 5/30 castrol olduğu en eski serisinden bilmiorm tam olarak ve serviste koydukları yağında total olduğu...şimdi ilk işim mobil1 esp 5/30 ile değiştirmek partikül filtresi oldğu için...mobil 5/30 süper 3000 de koyabilirm ford onayı olduğu için...ama esp formula da onay göremedim garantiyi bozmasın bişe olsa şüphedeyim.PSA gurubundaki motorla aynı 112 hp onlar esp kullanıyor...İzmitte ki es oto kendi total yağını koyuyor bnm dışarıdan getirceğim mobil yağını kabul etmiyor o yüzden ataşehir otokoç da yağ değişimini 5000 km de yaptırıcam...birde ufak bir bilgi kuzenler enjektör pompacı olduğu için yakıt sistemi çok iyimiş continental siemens piezzo bozulmazmış kolay kolay ama bozulduğu zaman da tamiri çok zormuş

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

3binde yarım litre biraz fazla gibi. İyi takip etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yağ, max-min arasındaki çizgide olmalı, eklendikten sonraki seviye nerede? dpf li motorda yağ eksilmez, hatta fazlalaşır, fazlalaşan miktar, egzos sürecinde püskürtülen ilave yakıttan ileri gelir, normaldir, sadece seviyeyi kontrol edin, 100bin km lerde

Yorum bağlantısı
Enes Demir

aracı teslim aldığımda ilk işim yağ cubuğuna bakmaktı full gösteriodu motoru stop ettikten sonra evin otoparkına çektim düz bir zemin 15 dakika sonra baktıımda çizgilerin hepsi doluydu üstteki boğum a kadar boğumda yağ yoktu...3500 kmde baktığımda 2 çizgi eksilmişti aslında 2000-2700 e kadar birşey yoktu İstanbula gidip geldim iyi sıkıştırdım aracı 3000 km deydi acelem vardı ne olduysa ondan sonra oldu die düşünüyorum...servis altını söktü yağ kaçağı varmı diye motorda yok dedi sonra üst yağ koyma kapağını açtılar hafiften duman çıktı ve adam hortumla tavandan çektiği 5/30 yazılı yağı boşalttı ve yarım litre ekleme yaptık dedi...içim gitti aslında boşaltalım dedim yağı komple mobil1 5/30 esp alayım dedim onu koyalım olmaz dedi garantiden çıkar araç bende direk otosan ı aradım onlarda otokoç a yönlendirdi daha sonra ise ataşehir otokoç spekifikasyonlara uygun istedğin yağı getir ben sana yardımcı olucam dedi öyle yağ meselesi arkdaşlar...acaba niye eksildi yağ miktarı birde aracımdaki dpf sistemi kuru sistemmi yoksa sıvı sistemimi yani parçaçıkları yakmak için extra sıvı kullanıorya sıcaklığı arttırmak için?üretim tarihi 10.2012

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Bende de yağ eksiltme sorunu vardı geçenlerde komple yağ değişimi yaptırayım dedim inceleme sonucunda yağ deposu tıpasının yalama olduğu ve feci şekilde yağ kaçırdığı tespit edildi tıpa, yağ ve filitreler yenilendi ben de araba da rahat nefes aldı... çok dikkatli olmak lazım... :)

Yorum bağlantısı
Enes Demir

max-min arası yağ cubuğunda toplam çizgi var 15 çizgi...3450 km de farkına vardığımda 2 çizgi tertemizdi. ...benim daha önce astra cdti corsa cdti bunlarn hepsi yüksek km lerdeydi hatta 233binde corsama her yağ değişiminde 0//40 mobil kullandım yağ ekiltme hiç biirşey ile karşılaşmadım turbo ıslığını bile biraz olsun kesmişti...hee bir şey daha servis şefi ortaya düşene kadar normal dedi..tamam şefim normal diosun dedim ama bu araba bu km de neden yağ eksiltiyor bunu açıkla bana dedim oda ekleyip ekleyip test edicez dedi fabrika dolumları full seviyede olmuyor dedi belki sen yanlış görmüşündür dedi:))bende oan önceden kendi arabalarımın periyodik bakımlarını kendim yaptığımın ve az çok bu araba işlerinde bilgim olduğu ve yanlış görmediğimi açıkladım bakalım neler olucak

Yorum bağlantısı
Enes Demir

en üst seviyede duruyor...full çizgisinin çok az üzerinde

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. tamamlanırken hata yapılmış, zira 500 ml çoktu konu başında okurken, max-min arası komple 800ml civarıdır, çubuğun en alt ucuna az değse 1lt. dir ki içerde hala 3 lt. yağ var

2. tamamlanması gerektiği kabul etmek te servisin ayrı hatası, 10.000km de 1.lt. zaten normal şartlarda eksilir

3. toyota da her 1000km bakın der, yağ biter de yatak sararsa garantiye almazlar

4. tsi motorda ilk 5000 km de, 3 lt ye yakın tamamlayan var

bunların hepsi motor üretim şekilne göre normal karşılanır.

siz yine kontrol edin birşey ilave etmeyin, 10.000 km de min çizgisine gelince de bakımını yaprıtın zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Demir

evet bahsettiğinz gibi bende duyoyorum yağ eksiltme haberlerini arkdasımın dsg tsi passatı da baya bi eksiltmişti kuzende meriva var yeni kasa dizel oda eksiltmişti...şimdi ben 10.000 km yi yada 15bini beklemicem kafam rahat olsun mobil süper 3000 ile mobil1 5/30 esp formula ile değiştiricem nasipse 5000 km de hangisini kullansam esp yi kullanıcam servis kitapçığında karşılıcak spekifikasyon değerlerini bulamadım ford ile ilgili bi onay göremedm...zaten servisteki elemanda kafasına göre koydu o her çizginin ml. bazında bir değeri olmalı bence kafasına göre yarım litre koyayım garanti olsun dedi:))

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...