İçeriğe Yönlendir

Far Yükseklik Ayarı Olmuyor

Burak Bozkurtt

Recommended Posts

Burak Bozkurtt

Merhaba,

Kaza yaptıktan sonra yan sanayisi ile değişen farlarımın yükselik ayarı olmuyor.

far motoru sıfır takıldı. içerden ayar düğmesiyle oynadığımda fardan seste geliyor ama ne iniyor nede çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

farın tası far motorundan kurtulmuş olabilir. eğer öyle ise, farı çıkarın. kapağını açın. motoru göreceksiniz zaten. farın tasını küçük bir topuz tutar. onu bastırıverin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

aynı sorun bende de var sağ far çok aşağıda gösteriyor dişlileri bozuk dedi oto elektrikçi çaresi var mı? far değişecek yoksa 225 tl istiyorlar orjinaline , yan sanayide 85 tl taktırmak istemiyorum ama mecbur artık yan sanayi ağır basıyor

Yorum bağlantısı
Misafir

F1 farlarının orjinalininde yan sanayisininde ayar tırnakları çok naziktir.Ayar kısmı en sona getirlidi ise ve biraz zorlandı ise dipten veya ortadan kırılıyor ve boşa dönüyor.

Motorun topuzu tasın tırnagına oturtulmuşmu ona bakılmalı.Motoru takmak biraz zor olabiliyor.Farın arka kapagı açılınca tas elinizle oynadıgınızda boşta ise topuz oturmamış demektir.

Fardan ses geliyorsa kablosu takılmış demektir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Burak Bozkurtt

F1 farlarının orjinalininde yan sanayisininde ayar tırnakları çok naziktir.Ayar kısmı en sona getirlidi ise ve biraz zorlandı ise dipten veya ortadan kırılıyor ve boşa dönüyor.

Motorun topuzu tasın tırnagına oturtulmuşmu ona bakılmalı.Motoru takmak biraz zor olabiliyor.Farın arka kapagı açılınca tas elinizle oynadıgınızda boşta ise topuz oturmamış demektir.

Fardan ses geliyorsa kablosu takılmış demektir.

sağolasın abi yarın kontrol edeyim.

farın tası far motorundan kurtulmuş olabilir. eğer öyle ise, farı çıkarın. kapağını açın. motoru göreceksiniz zaten. farın tasını küçük bir topuz tutar. onu bastırıverin.

sağolun

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bahri Tepegöz

merhabalar yeni üyeyim foruma inşallah yardımım dokunur. Paramız Boşa Gitmesin :)

öncelikle far motorunu dışarı çıkar araç içinden ayar yaptığında motorun ucundaki topuz kısmına dikkat et çıkacak yada içine girecekmi . ses var ama işlem yapmıyorsa dişliler kırılmıştır. hiç çalışmıyorsa önce elektirik geliyormu dene geliyorsa ayar yapan motor kutusunun üst kısmı plastik (ince düz tornavida ile açabilirsin) içerisinde 2 adet dişli sistemi birde küçük bir elektronik kart ve motor göreceksin motoru bulunduğu yerden çıkar yan taraflarında tırnakları var kırmadan ayır ayırdığın kısımda kömürler var temizle konnektörleri temizle ve topla motor sıfır gibi çalışacaktır. 2004 Model Focus HB var bende 2 farın motorunuda bu şekilde yaptım şuanda süper çalışıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burkay Canatar

Bizimkisinin de motorlar bozuk herhalde. Far yüksekliğini ayarlayamıyorum. :)

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Bahri Tepegöz

Bizimkisinin de motorlar bozuk herhalde. Far yüksekliğini ayarlayamıyorum. :)

yukarıdaki dediklerimi yapabilirsen far değiştirmeye yada motorunu değiştirmeye gerek kalmaz hatta sıfırdan farksız olarak kullanabilirsin

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
bekir atmaca

merhabalar benim de (ford focus ambiente 2001 otomatik.). far yükseklik ayarı hiç çalışmıyor..sebebi ne olabilir acaba..

Yorum bağlantısı

merhabalar benim de (ford focus ambiente 2001 otomatik.). far yükseklik ayarı hiç çalışmıyor..sebebi ne olabilir acaba..

Soketler yerinden çıkmış olabilir, sigortası atmış olabilir, düğmede sorun olabilir, motorlar gitmiş olabilir..

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Cem Erdogan

herkese selam bir sorunda bende var çözüm bulamadım 2005 fiesta14 dizel aracım sol ön far kısaları açınca fardan ses geliyor motor sesi gibi parkları açınca gelmiyor neden olabilir çaresi değişmekmi

cem erdogan yazdı:

herkese selam bir sorunda bende var çözüm bulamadım 2005 fiesta14 dizel aracım sol ön far kısaları açınca fardan ses geliyor motor sesi gibi parkları açınca gelmiyor neden olabilir çaresi değişmekmi

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Sergen Aksu
(düzenlendi)

Selam herkese, icerden 0 1 2 3 4 kademeler calisiyor fakat kaputun ordan far ayari yapmaya calistigimizda asagi yukari oynama olmuyor. Sebebi ne olabilir ? Nasil duzeltebilirim bu sorunumu.

tarihinde Sergen Aksu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sergen Aksu yazdı:

Selam herkese, icerden 0 1 2 3 4 kademeler calisiyor fakat kaputun ordan far ayari yapmaya calistigimizda asagi yukari oynama olmuyor. Sebebi ne olabilir ? Nasil duzeltebilirim bu sorunumu.

Muhtemelen farın içindeki seviye mooru bozuktur.. 

Hatta aracın geçmişini bilmiyorsanız o motor olmayabilir de. 

Yorum bağlantısı
Sergen Aksu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Muhtemelen farın içindeki seviye mooru bozuktur.. 

Hatta aracın geçmişini bilmiyorsanız o motor olmayabilir de. 

Yok hocam daha önceden çalışıyordu fakat ben geçen aylarda biraz zorladım ve çalışmamaya başladı :) Bunu kendim onarabilir miyim yada sanayide kime gitmem gerekiyor ? Sanayide ben aslında sormuştum Far ayarcıya oda bana elektrikçiye git demişti gittiğimde hiç bakmadan biz bunu yapmıyoruz far dizayn yapanlarla görüş demişti.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Aynı problem bende de vardı ancak eser miktarda çalışyordu, nihayetinde biraz ayarla oynayınca birisi anyayı diğeri konyayı gösteriyordu farların. Bir sefer ayarlatıp ayar düğmesini kilitledim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sergen Aksu yazdı:

Yok hocam daha önceden çalışıyordu fakat ben geçen aylarda biraz zorladım ve çalışmamaya başladı :) Bunu kendim onarabilir miyim yada sanayide kime gitmem gerekiyor ? Sanayide ben aslında sormuştum Far ayarcıya oda bana elektrikçiye git demişti gittiğimde hiç bakmadan biz bunu yapmıyoruz far dizayn yapanlarla görüş demişti.

İçerden far ayarı yapınca 

Fardan bir vınlama duyuyorsanız motor yerinden çıkmıştır.  

Yorum bağlantısı
Sergen Aksu
Mehmet Ozyurek yazdı:

İçerden far ayarı yapınca 

Fardan bir vınlama duyuyorsanız motor yerinden çıkmıştır.  

Kontrol ederim hocam peki motor yerinden çıktıysa ben yapabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sergen Aksu yazdı:

Kontrol ederim hocam peki motor yerinden çıktıysa ben yapabilir miyim?

Kabiliyetine bağlı. Normalde yapabilmen gerekir. 

Arka kapağı açınca görürsün.. 

Özellikle far yan sanayi ise şu motor yerinden çıkar.. 

Ama öncelikle sesi dinle

Farlar yanıyorken içeriden ayar yapınca bu motorun farın içindeki sesini duyman gerekir. 

far.jpg

Yorum bağlantısı
Sergen Aksu
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kabiliyetine bağlı. Normalde yapabilmen gerekir. 

Arka kapağı açınca görürsün.. 

Özellikle far yan sanayi ise şu motor yerinden çıkar.. 

Ama öncelikle sesi dinle

Farlar yanıyorken içeriden ayar yapınca bu motorun farın içindeki sesini duyman gerekir. 

far.jpg

Hocam zaten içerden  0 ile 3 kadame arasında değiştirince far aşağı yukarı iniyor bunda sorun yok. Fakat kaputu açıp alyan ile ayar yapmaya calısınca aşağı yukarı hareket etmiyor.

tarihinde Sergen Aksu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sergen Aksu yazdı:

Fakat kaputu açıp alyan ile ayar yapmaya calısınca aşağı yukarı hareket etmiyor.

diğer alyan ile sağa sola ayar yapılabiliyor mu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sergen Aksu yazdı:

Hocam zaten içerden  0 ile 3 kadame arasında değiştirince far aşağı yukarı iniyor bunda sorun yok. Fakat kaputu açıp alyan ile ayar yapmaya calısınca aşağı yukarı hareket etmiyor.

Anladım.  
iki ayar yeri var.  Biri sağ sol. Diğeri aşağı yukarı.  
Far yan sanayi mi ? 
Muhtemelen zorlayınca sona geldi ve yerinden çıktı.  

Bu zor işte.  Farı açmak gerekebilir.   

Yorum bağlantısı
Sergen Aksu

Sağa sola hic denemedim. Far orjinal. Açma isinide ben yapamam zaten sanirsam.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sergen Aksu yazdı:

Sağa sola hic denemedim. Far orjinal. Açma isinide ben yapamam zaten sanirsam.

belki sizi sağ sol ayarını yapıyorsunuz

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ayar yeri çok kolay dönüyorsa yerinden kurtulmuştur.

Elektrikçinin dediği dizaynci baksın olayı farı açıp tamir demek

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...