İçeriğe Yönlendir

Bisiklet

Mustafa Volkan Koca

Recommended Posts

Mustafa Volkan Koca

Merhabalar forum kardeşlerim abilerim

Baktım forumda fazla konusu yok bazı bisiklet arayan abilerimiz var yararlı olması için bu konuyu açma ihtiyacı duydum. Buradan bisiklet ile ilgili bütün sorularınızı cevaplandırabiilrim mtb konusunda oldukça bilgiliyim yol bisikletindede sorularınızı cevaplandırmaya çalışırım amatör olarak defalarca bisiklet topladım sattım aldım yarışlara katıldım madalyamız olmasada bir çok klüpteki arkdaşları arkda bırakmışlığım vardır :)

Bunlarda benim kıymetlilerim ilk aldığım bisikletimi hala kullanıyorum satamıyorum ilk araba misali 2008den beri benle kron xc 1000 5 yaşına girdi :)

bu ilk eve geldiği gün

544576_134331820081543_1385408126_n.jpg

buda şimdiki hali

31888_134333140081411_984106928_n.jpg

485985_134333126748079_1455322919_n.jpg

buda SCOTT tamamen toplama kadrosu sadece izmir gerisi istanbul maraş adıyaman eskişehir adana ankara bir çok ilden parçalarla bir araya geldi

539593_245957395522205_568663098_n.jpg

306574_245957105522234_1520927325_n.jpg

eve alınmadığı zamanlar

:)

483158_313408212110456_1167294648_n.jpg

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

abi bende uğraşıyorum ufaktan :D ama iki senedir elim varmıyo nedense tamamıyle sıfır dan toparladığım bi bisikletim var :D keyifle binmekteyim

Yorum bağlantısı
Misafir

Çok güzel duruyor...benimde var evde...ama istanbulda sürecek yer pek kalmadı artık.... :(

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Ben de de kron var çiğlide oturuyorum. Sasalı da dün yarış vardı belki oraya gelmişsindir. Ben de çok sürmek istiyorum ama fırsatım olmuyor ve sürecek yer bulamıyorum. İzmir bisiklet derneğine üye olmayı düşündüm ama bisiklet taşıma aparatı aracı çizdiği için ve nöbetlerden ve mesailerden dolayı ayak uyduramadığım maalesef mahrum kalıyorum.

Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

Full Sram X5 componentli Ritchey gidon gidon boğazı sele ve sele borulu malesef salcano kadrolu (açılar scott scale serisi kopyasıdır bu arada) suntour XCR maşalı bir makinem var benimde.

Küsüs bu aralar onula 1,5 yıl kadar oldu barışamadık :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

Full Sram X5 componentli Ritchey gidon gidon boğazı sele ve sele borulu malesef salcano kadrolu (açılar scott scale serisi kopyasıdır bu arada) suntour XCR maşalı bir makinem var benimde.

Küsüs bu aralar onula 1,5 yıl kadar oldu barışamadık :)

Benimde durum aynı arabayı alınca biraz pabucu dama atıldı ama arada mutlaka binerim.

Benim görüşüm bisiklete binmeyen arabayı zor anlar araba yokuşta bayılır vites nasıl değiştirmelidir nasıl az yakılır bunları hep bisiklette öğrendim. mesela yokuş çıkacaksınız biraz hızlanıp yokuşun ortasında vites küçültürüm aynı tempoda çıkarım düz bir yol ise sürekli aynı tempoda giderim eger bir hızlı bir yavaş giderseniz çabuk yorulursunuz arabadada aynı düz yolda sabit hızla giderseniz daha az yakarsınız ama bir gaz verip bir yavaş giderseniz daha fazla yakarsınız yokuştada gaz vermeyip yokuşun ortasında arabanın nasıl bayıldığını anlamak için yine bisikletle o yokuşu çıkarsanız kendinizin nasıl bayıldığını hissederseniz :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca
Ben de de kron var çiğlide oturuyorum. Sasalı da dün yarış vardı belki oraya gelmişsindir. Ben de çok sürmek istiyorum ama fırsatım olmuyor ve sürecek yer bulamıyorum. İzmir bisiklet derneğine üye olmayı düşündüm ama bisiklet taşıma aparatı aracı çizdiği için ve nöbetlerden ve mesailerden dolayı ayak uyduramadığım maalesef mahrum kalıyorum.

Gelmedim bu aralar işten kurs açmaktan vakit bulamıyorum:( İzmir için izmir bisiklet derneği değilde ege pedalın turlarına katılırsan sana daha yakın karşıyakadan hareket ediyorlar karşı taraf için izmir bisiklet daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

Benimde durum aynı arabayı alınca biraz pabucu dama atıldı ama arada mutlaka binerim.

Benim görüşüm bisiklete binmeyen arabayı zor anlar araba yokuşta bayılır vites nasıl değiştirmelidir nasıl az yakılır bunları hep bisiklette öğrendim. mesela yokuş çıkacaksınız biraz hızlanıp yokuşun ortasında vites küçültürüm aynı tempoda çıkarım düz bir yol ise sürekli aynı tempoda giderim eger bir hızlı bir yavaş giderseniz çabuk yorulursunuz arabadada aynı düz yolda sabit hızla giderseniz daha az yakarsınız ama bir gaz verip bir yavaş giderseniz daha fazla yakarsınız yokuştada gaz vermeyip yokuşun ortasında arabanın nasıl bayıldığını anlamak için yine bisikletle o yokuşu çıkarsanız kendinizin nasıl bayıldığını hissederseniz :)

dediğiniz kadans değerine geliyor :) Bisiklette hem sağlık hemde enerji tasarrufu getiren bir durum. :)

ortalaması genelde 90 dir. Alışması zor alışıldı mı bırakması daha zor bir pedal çevirme şeklidir. Toplu çıktığımız turlarda baya bir empoze etmiştim insanlara :)

Bahaneyle merak eden veya öğrenmek isteyen olursa açıklayalım.

Ortalama d/dk (devir/dakika) 90 veya üstü çevirirseniz eğer; Diz ve bileklerinize yani eklem yerlerinize binen yükü azaltmış olursunuz. Bu durum en başında olası sakatlanmaları, fazla binen yükün uzun vadede sizde kalıcı hasar bırakmasına kadar gidebilir.

Bir diğer faydası Devrinizi 90 ve üstü tutmaya çalıştığınız için Vites sisteminde seçeceğiniz oranlar ona göre yumuşak oranlar olacaktır. buda fazladan enerji harcamak yerine daha fazla çevirerek ama çok çok daha düşük bir güç harcayarak pedal çevirmeniz anlamına gelir. Ayrıca kas yoğunluğunu arttırarak daha dayanıklı bir kas yapısına ve kandaki hücre sayısı artarak vücuda taşınan oksijen miktarında artış gösterir.

Ben genelde sprintler harici tabiki 95-110 arası çeviriyordum ki bu değeri arttırmak daha iyidir, benim kullandığım oran Ön dişlide 32 arkada 16-15 oranını veya duruma göre +-2 olarak ayarlardım.

Bu duruma gelmek için oranı küçük tutmakla başlayıp sonradan güçlendikçe arttırmak daha doğru.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Benim velespit balkonda duruyor.daha dün temizledim....

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

http://www.egepedals...ubu.com/tur.htm üye olmana falan gerek yok git katıl turlara.

Sağol teşekkür ederim. Giyim kuşam kuralları var değil mi ? kask elbise flaşör vs. Sen de katılıyormusunu. Emin ol değerlendireceğim bu turları. Çok faydalı oldu teşekkür ederim. Gerekli şartları sağlayıp derhal katılacağım... Karşıyakaya kadar bisikleti taşıma derdi var bir de artık şart oldu bisiklet taşıma aparatı almak sanırım

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

Sağol teşekkür ederim. Giyim kuşam kuralları var değil mi ? kask elbise flaşör vs. Sen de katılıyormusunu. Emin ol değerlendireceğim bu turları. Çok faydalı oldu teşekkür ederim. Gerekli şartları sağlayıp derhal katılacağım... Karşıyakaya kadar bisikleti taşıma derdi var bir de artık şart oldu bisiklet taşıma aparatı almak sanırım

Çiğliden sürerek gelebilirsin ben kalamıyorum malesef ama bu aralar katılmayı düşünüyorum zorunlu olanlar gece sürüşü için kask ve ışık kıyafete gerek yok eşortman takımı olsa yeterli

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Çiğliden sürerek gelebilirsin ben kalamıyorum malesef ama bu aralar katılmayı düşünüyorum zorunlu olanlar gece sürüşü için kask ve ışık kıyafete gerek yok eşortman takımı olsa yeterli

Anladım çok sağol hanım yollamıyor ama bensiz bir yere gidemezsin diyor :) e satayım bende bisikleti. Yazıları okudu :) Satılık bisiklet vaarrr 2 kere bindim daha :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

Anladım çok sağol hanım yollamıyor ama bensiz bir yere gidemezsin diyor :) e satayım bende bisikleti. Yazıları okudu :) Satılık bisiklet vaarrr 2 kere bindim daha :)

Sende hanımı al gel eşiyle gelen çok kişi var spor yapın işte :)

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Sende hanımı al gel eşiyle gelen çok kişi var spor yapın işte :)

Evet onunda var bisikleti. Karşıyaka merkezdeyken sahilde sürerdik sonra çiğliye taşındık. Ama o süremiyor artık hamilelikten dolayı :) Beni yalnız bırakamazsın muhabbetine salmıyor ( kıskançlık)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bende de 21 vitesli bi Bianchi var..Ne birisine vermeye ne de satmaya kıyamıyorum.Öylece duruyor yıllardır. :(

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Bende de 21 vitesli bi Bianchi var..Ne birisine vermeye ne de satmaya kıyamıyorum.Öylece duruyor yıllardır. :(

ben dün sattım 450 tl ye. İlanı koyduğum gün gitti bisiklet.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...