İçeriğe Yönlendir

Proton Gen 2

Alper Keskin

Recommended Posts

Alper Keskin
(düzenlendi)

merhaba 18-20 bin lira bütçe ile araç almayı düşünen bir arkadaşım bana proton nasıldır diye sordu bende yardımcı olmak istiyorum kendisine. Forumda gezdim iyi eleştirilere sahip bir marka.Fakat gen 2 değilde biraz daha eski modeller üzerine konuşulmuş.Moderatörler uygun bulurlarsa Gen 2 için konu açmak isterim.Uygun olmazsa diğer konularla birleştirebilirsiniz.Etrafımda birkaç kere rastladığım daha sonra merakımdan bayağı araştırdığım Proton Gen 2 modeli hakkında bilgisi olanlardan yardım istiyorum.Araç bu fiyat aralığında hiçbir araçta sunulmayan donanımlara sahip lotus altyapısıyla ve mitsubishi motoruyla markaya altyapı sağlıyor.Jet fadıl olayından olsa gerek (o zamanlar bu markayı buraya jet fadıl getirtti hatırlarsınız fenerbahçe formalarında bile proton 5x5 diye reklamı bulunuyordu) zamanında yaşanan dolandırıcılık olayından sonra reklamsızda kalınca proton ülkemizde tutulmamaya başlamış haliyle.Aracı nasıl bilirsiniz?

tarihinde Alper Keskin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

Bu benimde merak ettiğim bir marka bende merakla bekleyeceğim yazılanları. :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Malezya üretimi diye biliyorum. biraz kullanmıştım proton. yol tutuşu iyiydi. güzelde duruyor. burda arkadaşınızın kararı kendisiyle alakalı birazda. ha deyince satılamayacak bir araç.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim çevremde iki tane vardı ve kullananlar memnundu... Bilgim bu kadardır..

Nevşehir'de bir tamirciye de yetki vermişlerdi..

Yorum bağlantısı
Serkan Önder

teknik desteğini lotus sağlıyor,malezya üretimi.3 farklı donanım seviyesi var medium en dolusu, dolu dediğime bakmayın,focus ile kıyaslarsak trend daha doludur.hb olanı bayağı bi yakışıklı,ikinci eli zayıf.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Ülkemize sonradan girip tutunamamış bir marka , uzaktan bile görmüşlüğüm yoktur ama proton dedinmi burun kıvırasım geliyor , nedenmi millet olarak halen doğan , şahin , brodway hastalığımızdan kurtulamadığımızdan , arkadaşına söyle piyasası olan bir araba alsın , alır almaz soğutur bizim millet arabadan insanı.

Alsin alsin torunlari bile kullanir protonu :D

şekil a' da olduğu gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Keskin
(düzenlendi)

Ülkemize sonradan girip tutunamamış bir marka , uzaktan bile görmüşlüğüm yoktur ama proton dedinmi burun kıvırasım geliyor , nedenmi millet olarak halen doğan , şahin , brodway hastalığımızdan kurtulamadığımızdan , arkadaşına söyle piyasası olan bir araba alsın , alır almaz soğutur bizim millet arabadan insanı.

şekil a' da olduğu gibi

aslında her malın bir alıcısı çıkar.Satarken 3e 5 e bakmazsın piyasadan az biraz daha ucuza sayar bindiğini kar sayarsın elinden illaki çıkar.Önceden aracımız 1992 model daihatsu applause modeliydi.Şahinciler doğancılar araca binince arabalarından tiksinirdi.Hidrolik direksiyon ve muazzam yol tutuşu yeterdi.Şimdi 2006 fusionum var protonun 2006 modeline bakarsak fusiondan daha çok donanımı var valla...Tata alacağına Cherry alacağına ssangyonga bakacağına protona da bakılabilir belkide...Bana ikinci el piyasası değilde sağlamlığı parça ve servis ağı bilgisi lazım...Uzun vadede binilen ve sorun yapmayaan bir araç...Forumumuzda bile bir konuda moderatörlerimizden birinin zamanında bir forum üyesine "gel bak güzel araç sana alalım" demesi ve harici forumlarda aldığı övgüler benim aracı daha çok merak etmeme neden oldu...

tarihinde Alper Keskin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

İstanbulda hemen hemen her gün tek tük görürüm...ama benimde pek bilgim yok nasıldır bilmiyorum...sadece bildiğim tek şey,piyasası olmayan bir araba...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İkinci eli önemli değil demişsiniz ancak ikinci eli hangi unsurlar belirler bunu gözardı ediyorsunuz ? Bir aracın ikinci eli düşükse ; o aracın bilinirliği yoktur,servis imkanları kısıtlıdır, parçaları bulunmuyordur yada pahalıdır,sık sık arızalanan bir markadır,kronik sorunları ile öne çıkmış bir markaya aittir falan filan vs....

Yani lafın kısası 2. eli iyi olmayan bir aracı alırken birden fazla düşünmek gerekir..Sadece satacağınız zaman değil kullanırken karşılaşacağınız sorunlardan dolayı.

Yorum bağlantısı
Guest Levent Akg&#246z

3-4 ay kadar proton 416 sahibi oldum.lpg probleminden dolayı sattım.keşke satmasaydım,abs klima hava yastığı dört cam elektrikli gb özellikleri var yol tutuşu çok iyidi..Gen 2 yi satıp sıfır focus hb alan birini tanıdım gen 2 nin tadını vermediğini söyledi..sonuçta herkese göre değişir..beklentiler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Mitsubishi yada başka bir japon üretici ile bağlantılı bir araba diye biliyorum bende.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ülkemizde doğal olarak çok tutulmadı bu araç.pazarlamadan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Mazda nın bile durumu belli.Ancak geçenlerde Malezyada Ki fabrikasını izledim.Çok büyük ve oldukça teknolojik.Hatta bulunduğu bölge proton şehri diye geçiyor ve büyüyormuş giderek.Satılması zor bir araç ama neden alınmasın böyle bir endişe yoksa

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

18-20bin tL bütçede seçenekler çok kısıtlı, yani albea clio tarzı dışı bakılırsa, bence, 12-14 e Rover alınsa daha mantıklı olur, Hatay civarında da parçaları bulunuyıor diye biliyorum, Protonun akıbeti hiç belli değil, hem cepte para kalır

Yorum bağlantısı
Alper Keskin

18-20bin tL bütçede seçenekler çok kısıtlı, yani albea clio tarzı dışı bakılırsa, bence, 12-14 e Rover alınsa daha mantıklı olur, Hatay civarında da parçaları bulunuyıor diye biliyorum, Protonun akıbeti hiç belli değil, hem cepte para kalır

Abi buralarda rover da çok bilinen ve tutulan bir marka değil her ne kadar güzel olsada.Genelde sanayideki ustalar alıp kendi araçları olarak kullanıyor ayrıca motorlarını modifiye ediyorlar bol bol modifiyeli rover mevcut buralarda.Rover gerçekten iyi fikir fakat kilometresi düşük bulmak samanlıkta iğne aramaya benziyor.Bana kalsa protondan yana değilim fakat arkadaşım tutturdu protonda proton diye :) gen 2 modelini parasına göre çok sportif bulmuş.Hakikaten tipi falan fena değil.Ne desem bilmiyorum :) sonuçta son karar kendisine ait tabiki.Kullananlar bilenlerden olumlu yorumlar gelmeye devam ediyor.Bende birkaç ustaya sordum pekte kötü yorumlar almadım.Öyle kronik sıkıntıları olan bir modelde değilmiş,parça sıkıntısı da pek yokmuş.Çok zorlanılırsa direk malezya ile irtibata geçip getirtilebilirmiş,fakat birçoğunuzunda bildiği üzre boya kalitesi düşükmüş.Protonu almaya kalksa uzun yıllar bineceği bir araç olarak düşünüyor.Piyasada 35-40 bin kmde 17500-20000 lira arası az biraz aksesuarlı protonlar mevcut.Bizde kilometresi düşük roverlar bulsak fena olmaz aslında

Yorum bağlantısı
Alper Keskin
İkinci eli önemli değil demişsiniz ancak ikinci eli hangi unsurlar belirler bunu gözardı ediyorsunuz ? Bir aracın ikinci eli düşükse ; o aracın bilinirliği yoktur,servis imkanları kısıtlıdır, parçaları bulunmuyordur yada pahalıdır,sık sık arızalanan bir markadır,kronik sorunları ile öne çıkmış bir markaya aittir falan filan vs.... Yani lafın kısası 2. eli iyi olmayan bir aracı alırken birden fazla düşünmek gerekir..Sadece satacağınız zaman değil kullanırken karşılaşacağınız sorunlardan dolayı.
Model olarak ciddi anlamda problemi olmayan bir model servis sıkıntısıda pek yok,parçaları ucuz,motor mitsubishi şase lotus malı daha ne olsun.Tek problemi reklamının yapılmamış olması ve jet fadıl olayından sonra kötü üne kavuşması olmuş (bu arada yanlış anlamayın aracı savunmuyorum :) ) Yani ülkemizde biraz bahtsız bir marka. Bugün sabah turuncu bir gen 2 ye bindim deneme amaçlı.Fusionum üzerine yorum yapıyorum protonun direksiyon açısı ve hissi fusiona göre kat kat iyi.Koltuklar şahane internette fotolarına bakarsanız bildiğiniz sportif koltuklar var.Sürüşü gayet konforlu (fusionun taş gibi süspansiyonuna göre) konsol tasarımı fena değil,lpgli, yakıtı gidişi tatminkar.temiz az kmli fusion veya fiesta için 18-20 bin lira vereceğime bu araca da 18 bin verilebilir düşüncesine girdim
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Halil Yavuz42

Türkiye distiribüörü Ulumotor. İnternette test videosu vardır sanırım. Eski kasasını kullananlar memnun.

Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Arkadaşınız aracı aldımı.eğer aldıysa kullanıcı yorumlarını paylaşırmısınız.benimde bir arkadaşım düşünüyor bu aracı..

2033A75E0F3842FBA49270AF7D1B5548.jpg

59A8CF3A8EB5427487DFD10538C093AA.jpg

malesef araç alınmadı onun yerine honda cbr 600r aldı kendisi..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...