İçeriğe Yönlendir

Ötv.

Emre Guneş

Recommended Posts

Emre Guneş

% 55 Oranında Rapor ile Tertibatsiz H Sınıfı Alabilir ehilyeti aldım. (yani tüm otomobilleri kullanabilirim) Ötv'den yararlanabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca
"özel donanımlı araç kullanabilir" yazdığı sürece, yüzdelik oranın hiç hiç hiç hiç bir önemi yoktur. Bu ibarenin olduğu raporu alan kişi, ÖTV ödemeden sıfır km araç alır.

Sonucunda uygun donanımı da taktırdığında, aracını keyfince kullanır.

İstanbul Vergi Dairesi'nin konuyla ilgili değerlendirmesi:

[...] Diğer taraftan, 7 Seri No.lu ÖTV Genel Tebliği’nde yapılan açıklamalara göre sakatlık derecesi %90 ve daha fazlası ile %90’ın altında olan malul ve engellilerin ÖTV istisnasından yararlanmak üzere araç iktisaplarında uyulması gerekli şartlar açıklanmış olup, özürlülük derecesiyle ilgili herhangi bir alt sınırdan söz edilmemiştir.

Bu durumda, ÖTV istisnasından yararlanmak isteyen engellilerin istisna uygulanan ilk iktisaplarına ilişkin olarak ÖTV mükellefleri tarafından verilecek ÖTV beyannamesine 18.03.1998 tarihli ve 23290 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca yetkili sağlık kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporlarının eklenmesi yeterli olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin İlik

% 55 Oranında Rapor ile Tertibatsiz H Sınıfı Alabilir ehilyeti aldım. (yani tüm otomobilleri kullanabilirim) Ötv'den yararlanabilir miyim?

Tertibatsız H sınıfı diyorsa raporda mutlaka otomatik vites şartı vardır (bu halde otomatik vites tertibat sayılıyor). Dolasıyla sadece otomatik araç alırsanız ötv istisnasından faydalanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Emre Guneş

yok hiçbir ibare yok. sadece h sınıfı alabilir raporu ile h sınıfı çıkarttım. özel bir şart,koşul,beyan yok. bu durumda ben otomotik vitesli alırsam ötv den yararlanıyor muyum?

Tertibatsız H sınıfı diyorsa raporda mutlaka otomatik vites şartı vardır (bu halde otomatik vites tertibat sayılıyor). Dolasıyla sadece otomatik araç alırsanız ötv istisnasından faydalanabilirsiniz.

yok hiçbir ibare yok. sadece h sınıfı alabilir raporu ile h sınıfı çıkarttım. özel bir şart,koşul,beyan yok. bu durumda ben otomotik vitesli alırsam ötv den yararlanıyor muyum?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Hayır.Bu kadar açık ve net yararlanamazsınız.Ya özel tertibatlı araç kullanır raporunuz olacak yada %90 ve üstünde özürlü raporunuz olacak ÖTV indiriminden faydalanabilmek için.

Yorum bağlantısı
Hüseyin İlik
(düzenlendi)

Sadece sol bacakta (sol alt ekstremitede) engeliniz varsa sadece otomatik araçlara özgü olmak üzere tertibat olmaksızın bu istisnadan yararlanabilirsiniz. Bu durumda olanlar için otomatik vites özel tertibat sayılıyor, yani özel tertibat şartı bu şekilde yerine getirilmiş oluyor. Eğer bunun dışında bir engeliniz varsa raporunuza "özel tertibatlı araç kullanır" ibaresini ekletmeniz ve aracı alırken tertibatla ilgili işlemleri yapmanız (proje, muayene vs.) gerekir.

tarihinde Hüseyin İlik tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...