İçeriğe Yönlendir

1000 Kmde 1 Litre Yağ Tüketimi Ztec

Mert Çakar

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Naylonun yağı değişti bugün araç 130.000 km de dizel. 4.5 lt yağ konmuştu 10.000 km sonunda 4.5 lt yağ çıktı . :nazar: Bu kadar fazla yakmamalı bence..

Aynı şekilde fiesta'da hiç eksiltmiyor.. :nazar:

enjektör damlatırsa , yağ fazlalaşır bile :seytan: hemen sevinme yani, yağın hiç eksilmemesi iyi bir şey değil, ne marka ve model? (yağ)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

peki fanın 105 derecede açıldıgı doğrumudur?

104 derecede açar... Benim araba 97-98 derecede çalışıyor yanlış bilmiyorsam..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Ne kadara hallettin?

140 tl ye iş bitti :p Özdilek yağ alana ücretsiz değiştiriyor. Castrol magnatec 5-40 yağ da kampanya vardı 95 tl ye onu aldım ; şansıma aynı yağdan kullanan birisi daha geldi 1 lt lik alıp onu da yarı yarıya paylaştık iş bitti. Parçacıdan Hava filtresi ve polen aldım onuda kendim değiştirdim..

enjektör damlatırsa , yağ fazlalaşır bile :seytan: hemen sevinme yani, yağın hiç eksilmemesi iyi bir şey değil, ne marka ve model? (yağ)

Yağ bugüne kadar elf idi sanırım emin değilim ; bugünden itibaren castrol oldu. Çıkan yağ Tam 4.5 lt çıktı. Eski yağ 8500 km de idi.

Enjektör damlatmasının başka belirtisi varmı abi :shok:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

140 tl ye iş bitti :p Özdilek yağ alana ücretsiz değiştiriyor. Castrol magnatec 5-40 yağ da kampanya vardı 95 tl ye onu aldım ; şansıma aynı yağdan kullanan birisi daha geldi 1 lt lik alıp onu da yarı yarıya paylaştık iş bitti. Parçacıdan Hava filtresi ve polen aldım onuda kendim değiştirdim..

Yağ bugüne kadar elf idi sanırım emin değilim ; bugünden itibaren castrol oldu. Çıkan yağ Tam 4.5 lt çıktı. Eski yağ 8500 km de idi.

Enjektör damlatmasının başka belirtisi varmı abi :shok:

Clio'da enjektör mü arızalanırmış, Ford mu bu :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Dinçer
(düzenlendi)

Aracım 2001 fiesta ghıa,

yağ olarak mobil 3000 formula - 5/30 - kullanıyorum, 5000 km oldu,her hafta rutin kontrollerini yaparım şimdiye kadar yağ eksiltme kesinlikle olmadı, motor randımanı çok iyi ve memnunum,

Not= Yağ değişiminde kullanılacak yağ numarası, iklim şartlarına göre'de değerlendirilmesi lazım

tarihinde Ahmet Dinçer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

enjektör damlatmanın diğer etkisi, piston delinmesi olarak karşımıza çıkmakta olup yolda kaklınca kendini beli eden bir arızadır

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

enjektör damlatmanın diğer etkisi, piston delinmesi olarak karşımıza çıkmakta olup yolda kaklınca kendini beli eden bir arızadır

Çağlar Abi, zetec 1.4 90PS lpgli , 7binde 1.5, 2 litre yağ tüketimi nasıl? Fazla mı?(150 bin civarı km)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Çağlar Abi benimkini kullanana kadar sat diyordu, kullandıktan sonra bundan sonra seni kesebilecek bir arabayı zor aldırırsın dedi :)

LPG ömrü kısalmaz deseler de motoru çabuk bitiriyor gibi geliyor bana.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ben kompresyon ölçümü yaptırmıştım 150-150-150-145 psi çıkmıştı. Ondan ayrı olarak Oktaykanlar araba taş gibi dedi.

:nazar::good1:

Bu testi kaça yapıyorlar kardeş?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kaçak kontrolü yapın. Zetec 5 w30 yağı eksiltmeti sever de yağ dandik olmasın o da var

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mert Çakar

arakadaşlar, aracımda 5 -30 Dew marka yağ vardı.yağ çubuguna 850 km sonra baktığımda baya eksildigini gördüm.gittim 20-50 lpgli araçlar için olan castrol GTX 1Litrelik yağ koydurdum.sonucu bilmiyorum ne olacak.segman isteğini söylemişlerdi ama öyle aman aman bi kara duman atması yok,kaçak yok,mavi duman yok.düşük devirde kullanıyorum.10w-60 mobil in yağını mı denemeliyim bilmiyorum.aracım 118.000 kmde.ustamda yağı kalınlastırmadan segman atmak istemiyorum dedi.sizinde görüşlerinizi almak istiyorum.çok öyle senede aman aman yol yapan biri değilim öğrenciyim sonucta ne önerirsiniz? şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kan kaybeden ve kan grubu 0 negatif olan hastaya, hayata dönsün diye A pozitif kan verilebilir mi... ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Çakar

Kan kaybeden ve kan grubu 0 negatif olan hastaya, hayata dönsün diye A pozitif kan verilebilir mi... ?

vala çok güzel yazmışsınız mehmet bey, :) ancak umut fakirin ekmeğidir hani öğrenciyiz filan son çırpınışlarım anlıyacagınız. 10-60 yağ mucizesini duydum.kesin çözüm değil tabi ama yani hiç duydugunuz böyle bir durumla karşılastıgımızda ne yapılabilir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç ne kadar süredir sizde... ?

Yağ eksiğini nasıl kontrol ettiniz, yağ seviyesi yağ çubuğunun neresinde idi.. ?

Kullanım stiliniz nasıl ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Çakar

araç yaklaşık 3 aydır bende.yağ eksigine çubugundan bakıyorum.baktığımda min. seviyesinde görüyorum ve 1 litre yağ koydum en son biraz kalınlassın diye 20-50 koydum. kullanım stilim çok düşük devirlerde yani 2200 2700 aralıgında vites değiştiririm sürekli

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

siz çorba yapmışsınız yağ işini :)

Yorum bağlantısı
Mert Çakar

siz çorba yapmışsınız yağ işini :)

aynen bundan sonrada 10-40 eklesem tam cacık olucak :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yanlış yapmışsınız..

Yağı acilen boşaltın ve 5/30 olan, uygun, mümkünse markası bilindik bir yağ koyun..

Belki de, yağ eksik koyulmuştur...

Ayrıca minimum çizgisinde olan seviye için 1 litre ekleme çok fazla.. 600 gram yeterdi..

Sağlıklı bir motor 1000 km'de 100-150 gram yakabilir. Yüksek devirde kullanılan araçta bu 200 gramı geçebilir..

Yağı değiştirip, olması gerektiği kadar koyup, gözleyin..

Devam ederse sebebi bulunmalı..

Yağ ölçümünü motor sıcakken mi soğukken mi yapıyorsun.?

Farketmez..

Araç % 100'e yakın düz bir zeminde olmalıdır..

Yorum bağlantısı
Mert Çakar

Yağ ölçümünü motor sıcakken mi soğukken mi yapıyorsun.?

sogukken yapıyorum sabahları bakıyorum.ancak öyle gaza bastıgımda kara duman yada mavi gibi bi dumanda göremiyorum suyuna baktıgımda gayet normal yag karısması filanda yok.ustam bunla daha bişey olmaz devam et aman aman yag yakması yok dedi yağı kalınlastır devam et dedi ama anlamadım yani :s

Yanlış yapmışsınız..

Yağı acilen boşaltın ve 5/30 olan, uygun, mümkünse markası bilindik bir yağ koyun..

Belki de, yağ eksik koyulmuştur...

Ayrıca minimum çizgisinde olan seviye için 1 litre ekleme çok fazla.. 600 gram yeterdi..

Sağlıklı bir motor 1000 km'de 100-150 gram yakabilir. Yüksek devirde kullanılan araçta bu 200 gramı geçebilir..

Yağı değiştirip, olması gerektiği kadar koyup, gözleyin..

Devam ederse sebebi bulunmalı..

Farketmez..

Araç % 100'e yakın düz bir zeminde olmalıdır..

bu araclarda 100.000 kmden sonra 10-40 a dönülmesi gerektiğini duymustum ama sizin kulagınıza böyle bişey geldimi yani fanı 105 derecede actığı için filan dediler ama bilemedim.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

maksimum 100 lira kaybedersiniz... tamamen boşaltın yağı castrol edge 5,30 falan alın 70-80 lira falan zaten birde yağ filtresi ... sonra gözlemleyin ...

Yorum bağlantısı
Mert Çakar

Ben ilk defa duyuyorum 100binden sonra yağı degiştirmeyi. 164binde hala 5 30 kullanıyorum. Siz bence yağı filtreleri değiştirin acilen yoksa masraf dahada büyüyebilir..

hepsi daha 3000 km önce değişti :s

Yorum bağlantısı
Mert Çakar

10-60 mabil1 yağına ne diyorsunuz yani yağ yakan yüksek kmli araclar için kesin çözüm oldugunuz çogu yerde okudum :s aşınmışlıkları motorda oluşan çizikleri kapttıgını yüksek teknoloji ürünü oldugunu duydum ama bir bilginiz var mı yada engin bilgi sahibi kaynaklarınız var mı? :)

iyide şuan içinde iki çeşit yağ var yanlış okumadıysam. Sizce bir zarar vermezmi parçalara..

orta yolu buldugunu düşündüm ama bilmiyuorum allaha emanet galiba şu an için aracım :)

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

hepsi daha 3000 km önce değişti :s

işe yaramazsa en azından doğru olanı denedim dersiniz bence ... yanlış iş yapmışsınız çünkü, burda bunca yıldır böyle birşey yapanı hiç duymadım ...

Yorum bağlantısı
Mert Çakar

işe yaramazsa en azından doğru olanı denedim dersiniz bence ... yanlış iş yapmışsınız çünkü, burda bunca yıldır böyle birşey yapanı hiç duymadım ...

tavsiyeniz nedir o zaman yarın düzelticem ancak artık 5-30 yag koymak istemiyorum 2dir yakıyor yeter 5-30 koydugum diye düşünüyorum :) size zahmet arastırırsanız hani 10-60 yagı banada bi tavsiyede bulunabilirsiniz belki ben arastırdım kestiğini duydum ama ne kadar doğru nekadar yanlış bilemiyorum :s

Bu kasa zetec motor yağ yakar.10 bin kmde bir ben 1.5 litre eklerdim.Normaldir.Siz yüksek devir çeviriyormunuz araçta ?

yok hep 2200 2700 arası vites degistiririm yuksek hiç kullanmadım :s

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...