İçeriğe Yönlendir

Mutluluk Ve Gelir Arasındaki Korelasyon

Misafir

Recommended Posts

Furkan Avcı

Para hayatın gerçeği bir çok ihtiyacımızı karşılamak için gerekli.

Az para duruma göre insanı mutsuz edebilir, en keskin örnek hastalıkta paran yoksa kahrolabilirsin yapamadıkalrın için,

Ama çok paran varkende hastalıkla başa çıkamayabilirsin.

Size yemin ederek söyliyeyim köye gittiğimde bizim katıra binip tarlaya gitmeyi değil mercedese 1.500.000 € luk bugatti ye bile değişmem :)

İnsan mutlu olmayı bilirse para ile çok alakası olmadığını görebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Arabamı değiştirmek yerine sağına soluna led takmak beni daha çok mutlu ediyor, burdaki bir çok arkadaşı da.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

"Para belki mutluluk getirmez ama en azından daha konforlu bir ortamda ızdırap cekersiniz. "

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Önder Kuru
(düzenlendi)

Bir abim parayı suya benzetir, "yatağında akar hiç kurumazsa hep bereket getirir kurursa yada taşarsa felaket getirir" derdi. Ben ise ortaokuldayken bir kompozisyonda parayı ateşe benzetmiştim; "şömine/sobada yanıp hiç sönmezse hem evi sıcak tutar hem aş pişer, ama sıçrayıp içeri düşerse ne ev kalır ne de biz..." diye...

tarihinde Önder Kuru tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Arabamı değiştirmek yerine sağına soluna led takmak beni daha çok mutlu ediyor, burdaki bir çok arkadaşı da.

rds 3500 e mp3 girişi yapmam gibi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Geçenlerde bir arkadaş facebook'a yazmış : Keşke çok param olsa da kızlar beni param için sevse :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Geçenlerde bir arkadaş facebook'a yazmış : Keşke çok param olsa da kızlar beni param için sevse :)

Bugün 100 lira için onu seven, yarın 150 lira için başkasını sever :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baran Ekici

Ekonomide bu konu şöyle anlatılır. Para kazanmadan önce birey kendisi için hedefler koyar ona ulaşmak ister. Diyelim ki araba hedefi koydunuz. İlk arabanızı çalışıp alacaksınız, düşünsenize sizin olan bir araba olacak :) 3 kuruş maaşla 5 liralık araba almak için gece gündüz yıllarca çalışıyorsunuz. Şansınız varsa ona ulaşabildiğiniz zamanki o keyif, o elde ettiğiniz haz inanılmaz yüksek olacaktır. Zafer sarhoşluğu gibi :)

Diyelim ki 3 sene sonra bir araba daha alacak oldunuz, hep o ilk arabanızı aldığınız gün ki keyifli mutlu halinizin özlemini duyarak 3 yıl daha çalıştınız. Arabayı aldığınız zaman bir bakıyorsunuz önceki gibi bir manyaklık, bir zafer sarhoşluğu yok, o zamanki kadar da mutlu değilsiniz, olamazsınız da. 10 tane de aynısından alıp kapının önünü doldursanız fark etmez. 500 milyarlık da alsanız çok fark etmez. O yüzden hep derim, her şeyin ilki güzel, ilkler çok güzel yaşanmalı, sonrasında ne yaparsanız yapın o ilk mutluluk eşiğine yaklaşmak bile mümkün olmuyor :D

Kendisi çalışıp da çok zengin olan bir yunan armatöre soruyorlar; bu kadar paranız varken mutlu musunuz diye? Adam ilk milyon dolarımı kazandığımda çok heyecanlıydım, ne yapacağımı bilmiyordum diyor. Zaten nasıl kazandığımı da sormayın diyor. Şimdi belki milyar dolarlar kazanıyor ama ne o keyif kalmış ne de heyecan :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

İnsanlar para ile alınamayacak şeylere değer verirse mutlu olmak için paraya ihtiyaç duymazlar. Bunun da ilk şartı şükürdür.

Ayça Hanım da yazmış, para amaç değildir, sadece bir araçtır. Kullandığımız otomobil de evimiz de sadece araçtır.

düzeltme:yoktur->duymazlar

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
R.Bahadır Irmak

Dar gelirli, geçim sıkıntısı çeken biri için en önemli etken gelirdir, adamın evine ekmek götürecek parası yoksa mutsuzdur, bu anlamda kişinin sıkıntılarından kurtulması feraha ermesi adına para mutluluk getirebilir. Geliri kendine yeten, geçim sıkıntısı çekmeyen, derdi tasası olmayan, asgari kendine ait bir evi ve ortalama bir arabası olan biri için ise geliri mutluluğunu değil hayat standartını belirler diye düşünüyorum. Forda değilde Mercedese binmesi, Nokia değilde iphone kullanması, 100 m² lüks bir evde değil de 200 m² ultralüks bir evde oturmak istemesi bu kişiye mutluluk vermez o kişiyi tatmin eder bence. Baran da bahsetmiş, ekonomideki marjinal fayda kuramında olduğu gibi geliri tüketilen bir mal olarak düşünürsek gelir seviyesinin belli bir miktara kadar artması kişinin toplam faydasını(tatminini) arttıracakken, belli bir noktadan sonra hala artmaya devam etmesi bu sefer toplam faydayı azaltmaya başlayacak ve zarar verecektir. Parayı buldum deyip, sapıtıp hayatı çıkmaza giren psikolojik olarak çöken, çok parası olmasına rağmen hiçbirşeyden tatmin olmayan mutlu olmayan insanlarda olduğu gibi, çünkü artık elde edecek birşeyi amacı kalmamış, istediği herşeye sahip ama mutlu değil.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

90 yılında 22 milyona (6 sıfırlı :D )85 model reno tx aldığımda oturduğum ev 120 milyondu ama, arabam bana 220 milyonmuş gibi geliyordu :D çünkü okuldaki 200 personelden sadece 8 kişinin arabası vardı. parası olmadığından mı, hayır, gerek görmediğinden...mercedes lan bu diyordum içimden :biggrin: hem az yakıyor, hem sessiz, hem konforlu idi, :D hatta ön cam ile göğüsün birleştiği yerde el ile yöneltilen üflengeçleri bile vardı :D sonra aracımın mercedes olmadığını, konforlu hiç olmadığını, az yakmadığını ve çok sesli olduğunu öğrendim zamanla :crazy: satıp sıfır broadway aldım. vaaaay beeee, demek ki teknolojide gelinen son nokta bu, arabada bir gram ses olmaz mı kardeşim, çekiş desen süper, yakıt desen az...tamam dedim mercedes bu... bir zaman sonra onunda foyası çıktı, tipo aldım, her araç da tamam artık bu süper, bu kırılana kadar binerim dedim ama, 23 yılda 8 araç aldım, bulamadım dibini :D aradaki kartal, şahin s, otm.honda, opel combo dan sonra focusu aldım. yok dedim cık, bu son, bunu da değiştirmeye kalkarsam bana küfür ederler, :D 2020 den önce satmam dedim bunu, daha şimdiden yok turbosu şöyleymiş, yok su motoru sorunluymuş, yok dpf si böyleymiş, yok yol sesi fazlaymış(ilk bindiğim reno tx ile ankaraya gidince 3 gün kendime gelemediğimi unuttum tabi :D ) sanırım ne demek istediğimi anladınız, insanoğlu doyumsuzdur, hep fazlasını ister, 1 lira maaşınız varken ah 2 lira olsa ne mutlu olurum dersiniz, sonra 2 lira olunca hırs basar, gözünüzü 4 lira maaş alanlara dikersiniz, birden 4 lira olsa, zamanla o size 1 lira gibi gelir beğenmezsiniz, para mutluluk getirmiyor, sağlık, huzur, güvenebileceğin insanlar, paradan daha önemli maalesef ama, gel de bunu ben dahil tüm insanlara anlat :D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

...

O yüzden hep derim, her şeyin ilki güzel, ilkler çok güzel yaşanmalı, sonrasında ne yaparsanız yapın o ilk mutluluk eşiğine yaklaşmak bile mümkün olmuyor

çok haklısın,ilk tofaşım,ilf fordum,ilk mercedesim...

bunlardan aldığım tadı üçüncü dördüncü beşinci mercedesimden alamadım :spiteful:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Her kim sağlığını yerinde,mal ve namus güvenliği içinde ve o günlük yiyeceği yanında sabahlarsa,sanki bütün dünya onunmuş gibi Allaha şükretsin.

Peygamber efendimizin hadisi şerifi.

tarihinde Barış Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Her kim sağlığını yerinde,mal ve namus güvenliği içinde ve o günlük yiyeceği yanında sabahlarsa,sanki bütün dünya onunmuş gibi Allaha şükretsin.

Peygamber efendimizin hadisi şerifi.

Şükürler olsun...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bugün 100 lira için onu seven, yarın 150 lira için başkasını sever :)

Kesinlikle. İnsanlar maddi şeylerden değil manevi şeylerden mutlu olurlar. Çoğumuzun da bahsettiği gibi, maddi bir şey sahip olunduğu anda pırıltısını kaybeder.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Şöyle bir söz vardı: Önemli olan çok şeye sahip olmak değil az şeye ihtiyaç duymaktır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Bu yani:

ads%C4%B1z.jpg

Bana göre dünyadaki her şeyin grafiği budur. Her isteğin, her inancın, her sevginin kısaca her şeyin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...