İçeriğe Yönlendir

Mk2 Mondeo Silkeleme Sorunu

Mehmet Eren

Recommended Posts

Devrim Kara

aynı sorun bendede var ama ustaların hiçbiri algılayamadı bunu çok pinpiriklisin bişey yok diye gönderdiler beni gaz telindeki boşluğu ve egr konusunda bana yardımcı olursanız denemek isterim biraz yardımla kendim yapabilirim sanırım yardımcı olurmusunuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Eren

hiçbiri algılayamadı bunu çok pinpiriklisin bişey yok diye gönderdiler beni 

aynen bizi de pimpirilkli olmakla suçladı usta abiler :D:D:D 

EGRyi iptal ettirin... Gaz telini kendiniz yaparsınız aslında boşluğu varsa kendiniz gerdirebilirsiniz.. Sorununuzu ustalara anlatmayın, sadece EGRyi iptal ettirmek istiyorum deyin. Bu işlemler çok basit işlemlerdir aslında kendiniz bile yapabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Mehmet Gülle

Aynı sorun... Egr iptaliyle geçer..

haydaaaa usta arabamda egr olmadığını egr siz versiyon olduğunu söyledi sallanmaya devam mı yani :)

Yorum bağlantısı
Devrim Kara

bugün ustanın biri egr iptali için 150 tl istedi ve uzun sürer şimdi yapamam aracı bırak dedi :( anlamadım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O kadar tuacak bişey yok.. Bence egr'nin yerini bilemedi.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Gülle

bugün ustanın biri egr iptali için 150 tl istedi ve uzun sürer şimdi yapamam aracı bırak dedi :( anlamadım

zannediyorum ustanın bir yakınının düğünü vardı o gün 150 tl ile çeyrek alacaktı sizin arabaylada akşam düğüne gidecekti ondan bırak dedi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Eren

egryi iptal derken söküp atmayacak hortumunu tıkayacak .. Resimli anlatım yapabilsek keşke

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Umut Araz

mehmet eren bey anlattıgınız sorunları bende yaşıyorum aracım 98 glx modeli ,yokuşta bir anda gaz kesiyorsu ve 5 le cıktıgım rampalarda 3. vitese düşüyordum bir usta maf sensörünün fisini cekerek denememi istedi ve gaz kesilmesi sorunum cözüldü ve maf sensörünü yan sanayisi ile değidtik rampada kesilme sorunum ve trafik ısıgında bir süre beklerken kalkış yaptıgımda motorun kaz yememesi düzeldi ardından ronaltide başka bir titreme başladı ve benzindeyken devir ibresinde hafif hafif cıkıp inmeler başladı boga kelebegini temizledikten sonra artık devir saatim normale döndü şimdi ise tam sizin bahsettiğini konuyu yaşıyorum sehir içinde sürmek eizyet oldu 2. ve 3 viteste ayagımı gazdan çektiğimde normal bir akışta gitmesi gerekirken silkinmeler başladı ve çok rahatsı edici boyutta tekrar gaza bastıgımda toparlayana kadar yine silkinmeler oluyor sık sık depreji tazelemek zorunda kalıyorum bilgisayar da eksözdeki sensör zayıf diyor bujileri falan degiştirdik ama sorunumu devam ediyor ceşitli ustalara baktırdım ama kimse henüz bir cözüm bulamadı sizden ve diğer arkadaşlarımdan yardım bekliyorum 

Yorum bağlantısı
Mehmet Eren

mehmet eren bey .....................sizden ve diğer arkadaşlarımdan yardım bekliyorum 

Biz bu sorunu EGR iptaliyle çözmüştük. Bir motor ustasına gidip EGR hortumunu tıkatıp, devre dışı bıraktırırsanız muhtemelen  sorun geçer.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Umut Bey maf sensörünü sağlamı ile değiştirdiniz mi ?

Yorum bağlantısı
Umut Araz

mehmet bey ilginiz için teşekkür ederim maf sensörünü yan sanayi aldık ve taktık takmadan önce ronaltide 2-3 dakika bekledikten sonra gaz verince toparlıyamıyordu o sorun halloldu diye düşünüyorum ama silkeleme yeni bir kaç gündür başladı çok rahatsız edici oldu kimileri şanzuman takozu dedi kimileri ronalti valfı dedi ama cözüm bulamadık yani gaza basarken ve ayagımı cekerken çok hassas davranmak orunda kalıyorum 4. videste rampa aşagı bıraktıgımda da baen silkeliyor 

ayrıca maf sensöründen yapmış olsa 1 ay bu sensör iptal halinde kullandım yapmadı bogaz kısmını söküp temizlettikten sonra bu silkelenme arttı

Yorum bağlantısı
Devrim Kara

egr iptaline bizim ustada 150 tl istedi ve işi uzun arabayı bırakın diyorlar fotoğraflı anlatım olsada iptal etsek ustalar bu soruna direk ateşleme diyerek bakıyor buji ve kabloları değiştirdim hala düzelmedi

Yorum bağlantısı
Serdar Karagonlu

Devrim bey forumda fotograflı anlatım vardı aratırsanız ayrıca hava filitresinin borusunun hemen arkasında büyük bir soket var o kabloları bi kontrol ettirin şase yapıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

mehmet bey ilginiz için teşekkür ederim maf sensörünü yan sanayi aldık ve taktık takmadan önce ronaltide 2-3 dakika bekledikten sonra gaz verince toparlıyamıyordu o sorun halloldu diye düşünüyorum ama silkeleme yeni bir kaç gündür başladı çok rahatsız edici oldu kimileri şanzuman takozu dedi kimileri ronalti valfı dedi ama cözüm bulamadık yani gaza basarken ve ayagımı cekerken çok hassas davranmak orunda kalıyorum 4. videste rampa aşagı bıraktıgımda da baen silkeliyor 

ayrıca maf sensöründen yapmış olsa 1 ay bu sensör iptal halinde kullandım yapmadı bogaz kısmını söküp temizlettikten sonra bu silkelenme arttı

Sağlıklı bir araçtan orjinal maf söküp takıp deneyin.. İllaki çevrenizde bir arkadaşınız vardır..

Yolda silkeliyorsa

Tesisata ve soketlere de çok detaylı bakmak gerekir..  

Yorum bağlantısı
Harun Şen

1997 glx 2.0 mondeo benzinli

Sorun şöyle :

Diyelim kalkış yaptım şehir içinde ara sokaklarda 2. viteste sabit hızla gitmeye çalışıyorum arabaya az gaz vermişim gibi silkeleniyor bu yüzden gaza biraz daha basıyorum ozamanda fazla hızlı oluyor şehir içi için.. Biraz gaz verip boşa atıyorum..

Düz yolda giderken de 2den 3 e attım diyelim az gaz vererek gidersem silkeliyor tekliyor gibi oluyor.. Aynı şey her vites için geçerli..

Sonuç olarak herhangi bir viteste aracı kullanırken eğer ayağım gazın üstünde olup 1 ila 3 santim bastığımdaki aralıkta araç silkeliyor...

Sanki daha fazla basmam gerekiyor gibi oluyor.. Gaza fazla basıp, aracı 3 bin devir ve üstü kullanırsam bişey hissedilmiyor ama yakıt açısından 2- 2.5 devir arası kullanmaya çalıştığımda böyle bi sorun karşıma çıkıyor... Aracı ivmeli kullanmam gerekliymiş gibi bi his uyandırıyor..

Sabit hızla ve mantıklı devirlerde sürüş olanağı ortadan kalkıyor ve böylece yakıt tüketimim de artıyor.. :(

-Sorun gaza 1-3 cm basınca var 2,5 - 3 cmden fazla basınca sıkıntı yok.

-Rolantideyken sıkıntı yok, stop etme yok.

-Yüksek devirlerde sıkıntı yok.

Not: 1 ay önce Hızlanmada ve seyir halinde giderken frene basmış gibi kasma vardı. Benzin pompasıyla ilgili bi parça değişmişsorun çözülmemişti.. Balıkesir'de orjinal servisine götürdüm araba cihaza bağlandı : *****hego sensörü, maf sensörü, bujiler, buji kabloları, ateşleme bobini vb hepsi değişecek denildi ama çok yüksek fiyatlar çıkarmışlardı 3000 gibi sadece parça parası..*****

Bende önce bi sanayiye gidip buji ve buji kablolarını değiştireyim dedim :) .. Bıji ve buji kabloları değişince hızlanmadaki ve seyir halindeki kasma sorunu tamamen çözüldü.. maf sensörünü de temizlettim, egzos son susturucularında patlak vardı değişti..orta egzos susturucu 1.6 megane susturucusu takmışlar eskiden, onun içini kaynakla genişlettirdim.

**Sizce sorunun kaynağı:

-----pedalda mı?

-----orta egzosta mı ?

-----enjektörler mi?

-----hego sensörü?

-----maf sensörü?

-----ateşleme bobini?

Çok biliyormuş gibi yazdım yanlış anlaşılmasın bişey bildiğim yok acemiyim :unsure2: :)

Yardımlarınızı bekliyorum..<bir de İstanbulda da hangi ustaya götürmeliyim?> nokta atışı gidilebilecek çıkma parçacı varmı bilinen ? (kaporta döşeme vb ile ilgili bazı parçaları almak istiyorum.)

Şimdiden bilgiler için teşekkürler..

Mehmet bey cevap yazmam geç olmuş olabilir, başlık açılalı epey zaman olmuş. Muhtemelen sorununuz çözülmüştür. Aynı sorunu bende yaşadım. Benim aracım da 97 Glx Hb. Sıraladıklarınız muhtemel arıza nedeni olabilir. Ancak en ucuzu ve ilk başlanılması gereken benzin filtresi, olmaz ise benzin pompası olsun. Daha sonra emme manifoldunu ve karter havalandırma hortumlarını kontrol ettirirseniz sorununuzun çözüleceğini umuyorum.  

Yorum bağlantısı
Umut Araz

mehmet Özyürek bey ilğiniz için gerçekten teşekkür ederim söylediğinizi den kısa sürede deneyecegim bugun işten eve gelmek sehir içinde çok zor oldu ve bir şey farkettim araba durdugu yerde ronaltide çalışırken gaza 1 cm basınca devir saati birin altına düşüyor ve sanki bujilerin birinin kaplosunu çıkarmış gibi tekliyor videosunu da cektim benzin ve tüpte farketmiyor gaa hızlı basarsam problem yok yabvaş yavaş basınca neredeyse sıfıra kadar düşüyor  sehir içinde giderkende yavaş yavaş gaza bastıgım için bu silkeleme oluyor hafta sonu erg yi söküp temizletecegim daha olmasa maf sensörü degişek tekrar

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Umut Bey bahsettiğiniz olay, maf sensörü veya buji kablosu sorunlarında oluşur.. 

Yorum bağlantısı
Umut Araz

İkisini deneyerek sonucunu kisa surede sizinle paylaşagim.

Yorum bağlantısı
Umut Araz

Çaglar bey öneriniz için çok teşekkür ederim bugün  sağlam olup olmadığını bilemediğim çıkma bir maf sensörü ile  deneme yaptım sensörün fişini takarken motor ronaltisi bozulur gibi oldu ha bu çalışıyor herhalde dedim  ve  sürerek denemek istedim yukarıda bahsettiğim şehir içinde uzun süre kullanmama rağmen ve beni çok rahatsız eden  silkelemeyi yapmadı çok sevindim ama uzun yola çıkınca arabanın gitmediğini ve 4-5 vitesler le 3000 devirle sürdüğümde gazı kestiğini ve hafif hafif silkelemeler yaptığını gördüm ve tekrar geri sökerek benim yan sanayi süslük sensörü üzerine taktım anladım ki benim yan sanayi aldığım maf takılsada takılmasada bir işe yaramıyor şimdi araştırıp bir maf sensörü mü almalıyım karar veremedim en ucuz 400 tl lerdeydi herHalde servis De 800 den aşagı gelmiyor Mehmet beyin düşündüğü gibi problemin hepsi maftan kaynaklanıyor kanaatimce 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Diğer kontrolleri yapıp, ateşleme vb. sonuç alamıyorsanız garantili maf alın.. 

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

Yolda silkeleme olayi bende de var buji ve buji kablosunu yeniledim fayda etmedi. Usta bobini degistirelim dedi (90tl) ama cozum olup olmayacagini o da bilmiyor. Deneme yanilma yontemiyle cok para harcariz gibi duruyor

Fayda etmezse maf tan baslayip ekzosdan cikariz heralde

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...