İçeriğe Yönlendir

Bonsai Sanatı

Semih İzgi

Recommended Posts

Anil Berke Kavraal

Yazık ya. Acıdım şimdi bu bitkiciklere. Sonuçta bitki ama uzamak, boy atmak, kök salmak ister. Her denemesi bir makasla engellenecek. Kesilen yerden ağlayacak. Hiç bana göre değil. Yazıktır gidin dikin bir araziye. Büyüsün kocaman olsun :)

elma ağaçları da böyle :) ne kadar yatay o kadar iyi :)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Semih 3 sene önce bir denememiz olmuştu, bir türlü yerini sevmedi herhalde kuruttuk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Bakın migrosta ne buldum :) 15 TL ye hemde. Tabi işe sıfırdan heves edip başladığım için hazıra konmak istemedim. Nişanlımla gördük, söz verdi; benim ekimlerden iş çıkmazsa bana alacak.. :)

Bunun hangi ağaç-bitki olduğunu bilmiyorum ama hiç çiçeği yok, sadece yaprak, azıcık çirkin :)

20130408_210940.jpg

tarihinde Semih İzgi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Semih bende de var bunlardan. 3 gün suda beklettikten sonra nemli beze sarıp 1 ay dolapta bekletin diyor.

Sen beklettin mi?

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Semih bende de var bunlardan. 3 gün suda beklettikten sonra nemli beze sarıp 1 ay dolapta bekletin diyor.

Sen beklettin mi?

Hüseyin abicim karaçam'da buna gerek yok, 1gün bekletip direk ekiyorsun. Erguvan ve biloba'da gerek var(mış) Açıkcası 5 6 tane erguvanı 3 gün suda beklettim, 1tanesini gömüp diğerlerini ıslak mutfak havlusuna sarıp hava almayan ağzı klipsli poşete koyup dolaba attım. toprağa gömdüğüm 2 3 hafta en ufak filizlenme göstermedi, çıkarıp baktım ,gömdüğüm günki gibi duruyor :D Galiba denileni yapmak gerek... Benim gençlerin 3 haftası doldu herhalde, haftaya toprak altına girecekler umarım tutar :good1: Fazladan filiz verirse düzgünce paketleyip sana kargolarım hemen :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Çok sağol bende de duvar akvaryumu var. Balıklar yavrularsa sana yollarım.

Bende de bonsai var, ofiste uğraşırım güzel bişeyler çıkar ortaya diye aldıydım. neyse ki sen varsın. :)

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Şuna bak Hüseyin abi :) Bonsai Nar ağacı. Amma sevimli olmuş kerata. Bunu nasıl yaparız acaba? Nar ağacı tohumu bulabilirmiyiz kİ?

1312570021_14.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Sen beklettin mi?

Hüseyin abi, erguvan tohumu için internette şöyle bir yazı buldum.. Ben deneyeceğim belki seninde işine yarar :good1:

Bakın arkadaşlar tohumları katlamaya(Dolapda bekletmekten kast ediyor :) ) almaya hiç gerek yok. Çünkü erguvan tohumlarından kabuk sertliğinden kaynaklanan çimlenme engeli var. Tohumların 24 saat sıcak suda bekletilmesi gibi bir durum olamaz. 5 dakika kadar sıcak suda bekletin ardından soğuk suda 24 saat bekletin. Ertesi gün tohumların şiştiğini göreceksiniz vakit kaybetmeden hemen ekin 1 hafta içinde çimlenecektir. Şimdi deneyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Babam almış bi yerden, salona koymuş bunlardan. Ama sadece ağaç tipinde. Meyvesi falan yok. Hayırlısı :)

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Kara kavağın da bonzaisi var mı aceP? :biggrin:

Yaparsan olur :) Küçük saksı, 2.aydan sonra gübre 6.aydan sonra şekilli budama ile neredeyse her ağacın bonsai'sini yapıyorlar :)

Ben aldım, yoğunluktan suda beklettiğim tohumları çürüttüm. :(

Sağlık olsun abim :(

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Çok fazla su verdiğim için tohumlar çürümüş.. Hata bende, saksıyı nemli tutun lafını 'saksıda bataklık yaratın' olarak anlamışım :) Çürümüş tohumları attım, toprakları serip kurumaya bıraktım ve yeni tohumlar ıslattım.. Son ıslattığım tohumları ise 'nemli' :) toprağa gömüp üstünü streç film ile kapattım. Sera etkisi çok daha çabuk çimlendirirmiş... Bakalım neler olacak..

Bu arada benim çim veren kahraman'ı da son anda kurtarmışım. Bi ara çiçeği eğildi, üstüne toprak ekleyip sabitledim. Oysaki bataklık ortamında kök zarar görmüş. Bitkiyi komple toprağından ayırdım ve eski toprağını diğer kurumaya serdiğim toprağa kattım. Bitkiyide narin ve dik bir şekilde nemli yumuşak toprağa bastırmadan tatlı sıkı yerleştirdim ve ışığa bıraktım. Hafifde sprey yöntemi ile nemlendirdim. Artık öyle haşırt diye su dökmek yok :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Semih şimdi sana iki levha sac versek o tohumlar ağaç olunca yanında bir de araba çıkacak mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Güvenç Terzierol

3.90TL olarak belirlenmiş fiyat çok uygun.

Bende çok meraklıyım ancak hiç girişmemiştim. ortalam bir 10 Cm olması için geçen süre ne kadardır?

Bende evde bonzai besleyenlerdenim ama iki tip bonsai var 1 yağmur ormanlarında yetişen tipler ve 2. istediğin ağacı alıp budayarak ufak kalmasını sağlıyorsun sonuçta ufak ağaçlar çıkıyor ortaya. bonsai bakımı nasıl yapılır. Yağmur ormanı ağaçları için 1 Toprağın üstü kuru yosun tarzı bişey var onunla kaplı olması lazım toprağın üzerini nemli tutmak için 2 iki üç günde bir yağmurlama sistemiyle sulanması lazım (ben banyoda yıkıyorum) 3 Direk güneş alan bir yere koymamalısınız 4 Yapraklar çok uzuyor buna mudahale etmezseniz uzayıp gidiyor arada budamak lazım 5 Altında su bulunmaması lazım köklerin çürümemesi için 6 Saksının taban kısmına ufak taşlar döşemeniz lazım ki orada su iyi süzülsün kökler çürümesin Bende bir yıl önce bonzaiye merak salmıştım bir gün praktikerde dolaşırken zavallıyaprakları gitmiş kurumak üzere olan 5 bonzaiyi kenara ayırmışlar, fiyatlar normalde 30tl ama ben 7 ye aldım, canlandırırım ben bunu dedim biraz özel bakımla canlandırdım aldığımda ufak tefekti baya boy attı buda benim bonzsaim arada çay posasını çayla birlikte verirseniz hemen dalların uzadığını yeni filizlerin çıktığını göreceksiniz bir nevi fosfor yüklemesi yapıyoruz ayda bir vermek faydalı oluyor. ]
Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol
(düzenlendi)

birde filizlendirmesi kolay olan karaçam - Ginkgo Biloba - erguvan bunlardan hangisi daha kolaydır? birde 5-10 Cm olmaları ve ilk filizlenmeleri ne kadar sürer acaba?

İlk filizlendirmede streçlesek ve güneş gören yere koysak hızlı olur mu? filizleri aydınlık ama güneş görmeyen yere mi çekmek gerek?

karaçam daha ilgimi çekiyor.

güneş istiyor sanırım onlar hep? torfta çimlenince direkt toprağa mı alacağız? Yoksa bir geçiş arası var mı? yada direkt toprak ile yapsak olmaz mı? erguvan nasıldır? bakımı ve ilk filizlendirmesi?

tarihinde Güvenç Terzierol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Volkan Koca

hort  :D

Çok fazla su verdiğim için tohumlar çürümüş.. Hata bende, saksıyı nemli tutun lafını 'saksıda bataklık yaratın' olarak anlamışım :) Çürümüş tohumları attım, toprakları serip kurumaya bıraktım ve yeni tohumlar ıslattım.. Son ıslattığım tohumları ise 'nemli' :) toprağa gömüp üstünü streç film ile kapattım. Sera etkisi çok daha çabuk çimlendirirmiş... Bakalım neler olacak..

Bu arada benim çim veren kahraman'ı da son anda kurtarmışım. Bi ara çiçeği eğildi, üstüne toprak ekleyip sabitledim. Oysaki bataklık ortamında kök zarar görmüş. Bitkiyi komple toprağından ayırdım ve eski toprağını diğer kurumaya serdiğim toprağa kattım. Bitkiyide narin ve dik bir şekilde nemli yumuşak toprağa bastırmadan tatlı sıkı yerleştirdim ve ışığa bıraktım. Hafifde sprey yöntemi ile nemlendirdim. Artık öyle haşırt diye su dökmek yok :)

bizim bonsai noldu ya :)

Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

hort  :D

bizim bonsai noldu ya :)

Dolu vurdu. Hem bonsai'yi hem focus1'i Malesef,gençler hafif güneş alsın diye dışarıya koymuştum. Cevizden büyük dolu yağınca saksılarına kadar paramparça oldular. Otomobillerde dahil. :/

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

Dolu vurdu. Hem bonsai'yi hem focus1'i Malesef,gençler hafif güneş alsın diye dışarıya koymuştum. Cevizden büyük dolu yağınca saksılarına kadar paramparça oldular. Otomobillerde dahil. :/

Geçmiş olsun :( arabada hasar çok yoktur umarım. benim bosaide kurumanın eşiğinden döndü. Annem ev boyanırken güneş alsın diye balkona koymuş ,  benim bonsaide yağmur ormanlarında yetişen bir ağaç olduğundan güneşi görünce yapraklarını sararartmış kestim hepsini besiye çektim anca kendine geldi :(

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Geçmiş olsun :( arabada hasar çok yoktur umarım. benim bosaide kurumanın eşiğinden döndü. Annem ev boyanırken güneş alsın diye balkona koymuş ,  benim bonsaide yağmur ormanlarında yetişen bir ağaç olduğundan güneşi görünce yapraklarını sararartmış kestim hepsini besiye çektim anca kendine geldi :(

Sanada geçmiş olsun kardeşim.. Toparlar yakında ;)

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Eren Yavuz

Merhabalar,eşimin ve oğlumun ısrarlarına dayanamayarak ve tabiki de isteyerek bonzai sanatı ile uğraşmak üzere akçağaç tohumu,leptospermum tohumu,cüce nar tohumu, getirttim.Bugünde torf toprağı ve viyol aldım.Hafta sonu ekme işine başlıyacağım. Tohumları soğuk uygulamaya aldım şu anda.Forumumuzda bu sanatla uğraşan değerli arkadaşlarımdan bilgi,öneri,görüş almak isterim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Ben de beğeniyorum bu bitkileri ama sabrım yok, ne kadar sürede büyüyor acaba? Eğer çok uzun değilse ben de yetiştirmek isterim.

Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

Ben de beğeniyorum bu bitkileri ama sabrım yok, ne kadar sürede büyüyor acaba? Eğer çok uzun değilse ben de yetiştirmek isterim.

bunların değişik türleri var,çalı diye tabir edilenler çok çabuk büyüyormuş.O çeşitten de aldım ben.Değerli bonzai dedikleri üretimi zor olan bonzaiymiş.Tohumdan fideye geçiş,kök terbiyesiyle 1-1,5 sene rahat sürüyormuş.Çalı olanlar daha çabuk tabiki.Bende hiç uğraşmadım bu sanatla yeni başlıyorum.Okuduklarıma istinaden yazıyorum bunları.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...