İçeriğe Yönlendir

Kütahya'Da Asker İçin Emanet Bırakacak Yer Lazım...

Oğuzhan Demir

Recommended Posts

• 2 hafta sonra...
Timuçin Alper Uzundere

Birlik Türkiye’nin en büyük acemi asker eğitim tugaylarından birisidir. Zaten Hava Kuvvetlerinin tek acemeği eğitim merkezi. Eğer Havacı olduysan ilk adres Kütahya’dır.

Telefon konusunda hala hatırlayamadım ancak telefonunu tugay etrafında bırakabileceğin bir mekan yok. Ancak senin durumunda olan birisi için belki girişte askeriyeye emanet edebiliyorsundur. Bence konuyu netleştirmek amacıyla tugayı bir ara sor istersen.

Ailenle iletişimini bölük binalarındaki ankasörlü telefonlarla yaparsın ve her günde görüşme imkanı bulabilirsin.

Ben 335. Kısa dönem olarak 2010 Ağustos ayında yaptım askerliği. Yaklaşık olarak 400 kişi civarındaydık ve 3 bölüktük. 5, 6 ve 7. Bölük binalarında kaldık.

Her sabah 5.30 da kalkarsın. Yaklaşık 20 dakika gibi bir zamanın olur. Yatağını toplarsın kıyafetlerini giyersin ve iştimaya çıkarsın. Eğitim çavuşları iştaima öncesi bölük binalarının önündeki alanda temizlik yaptırırlar. Temizlik sonrası ilk iştima yapılır ve kahvaltıya gidilir. Zaten kahvaltı ve yemek yenilen yer hemen bölük önünde.

Bölük binaları 2 katlı. Tuvalet ve duş yerleri ayrı ayrı. Ancak benim kaldığım binadaki tuvaletler hepsi alafrangaydı maalesef. Zaten bölük komutanı bile bunu böyle yapanın diye söverdi. Artık idare edeceksin. Duş olarakta yaklaşık 14 duşluk bir yer var. Ancak bizim zamanımızda çoğu gider hemen tıkanıyordu. Ayrıca sıcak su belirli saatlerde veriliyordu ve su aşırı sıcaktı ve suyun sıcaklığını ayarlamak oldukça zordur. Oldukça fazla elini yakan insan bilirim. Benim zamanımda bir gün üst katta kalanlar bir günde alt katta kalanlar alıyordu. Ancak ben her gün alıyordum kavga dövüş ve oldukça uzun kuyruklar olurdu.

Her bir odada yaklaşık 20 kişi kalıyordu ve ranzalar vardı. Zaten yatmadan yatmaya gideceğinden çok fazla sıkıntı olmaz. Kendine temiz çarsaf, yastık ve battaniye bulursun. Karacılarda falan toplama merkezlerinde yatak sıkıntısından dolayı yerde yatan çok kişi bilirim.

Kalvaltıyı tüm bölükler aynı binada yapar ve çok kalabalık olur. Hem alım sırasında çok sıra olur hemde tabağını bırakırken oldukça sıra beklersin. Kahvaltıda peynir zeytin bal ve ya reçel gofret tarzı şeler verirler. Çayları demir fincanlarda içeçeğinden tat olarak kötü olur. Sürekli olarak cam bardağın hayalini kurarsın.

Neyse kahvaltı biter bölük önünde gidersin. Her bölüğü yaklaşık 4 takıma ayırırlar ve her takımın takım komutanı ve 2 adet eğitim çavuşu olur. Takım komutanları bölük komutanı gelince onlara rapor verir. Ve konutaman iştima verilir.

Askerliğin sürekli olarak sıraya geçip sırada beklemekle geçecek. Buna alışman lazım sürekli ayakta olacaksın. O yüzden postalın içine oldukça kaliteki tabanlıklar bulmaya çalış. Seni postalda ne rahat ettirecekse onu bulmaya çalış. Özel tabanlıklar bulmaya çalış 100 tl bile derlerse al sonra askerde çok rahat edersin. İlk hafta eğitimlerde silah olmaz. Konutana verilen rapordan sonra yan yana 4 kişi sıraya geçip eğitim alanına gidersin asker yürüyüşü ile rap rap şekilde.

Eğitim alanları bölük binalarına yaklaşık 1.3 kilometre uzaklıkta. Gün içinde bu yolu 4 kere yürüyeceksin. İlk hafta sıkıntı olmuyor ancak 2. Hafta silahları aldıktan sonra o yol zor oluyor. Nerden baksan tüfekler 4 kilo oluyor. Silahlarla sadece gün başında ve gün sonunda yürürürsün. Öğlen yemeği için bölüğe gelirken silahlar eğitim alanında kalır.

Eğitim bölgesi açık bir arazidir. Bir kare alan düşün her takım kenarlarda dizilir ve orada eğitim görür. Eğitim alanının tabanı kum gibidir. Yeşillik yoktur. Kenarların dışında ağaçlar vardır. Ağaçların altında dinlenirsin. Sabahtan öğlene kadar 4 ders öğleden akşama kadar 6 dersin olur. Her ders 50 dakika sürer ve 10 dakika dinlenirsin. Eğitimde askeri düzn silahlı yatış kalkış artık ne hayal edebiliyorsan öğrenirsin. Bol bol yere yatarsın üstün başın kirlenir. Bir kaç günde bir temzilik aracı gelir ve elbiselerini para karşılığı yıkatırsın. Ütüsüne kadar yapılır ben sürekli yaptırırdım.

Akşam hava kararana kadar dışardasın bunu bilesin. Eğitimler haricinde spor salonuna gidilir ve orada da milli güvenlik dersi tarzı eğitimler veririr. Onlar sürekli olmaz. Sunum ve video izlersin. Cinsellik eğitimi bile alacaksın. Hatta bölük komutanları tuvalet eğitimi bile veriyor ancak bunları uzun dönem arkadaşlara veriyorlar. Arkadaşların içinde taş kullanarak temziliğini yapmaya çalışanlar olduğundan tuvaletlerin çoğu tıkanmaya yatkındır. Hatta pisavurdan su içmeye çalışanlar bile oluyormuş.

Ben Ağustos ayında gittim askere ve hava şartları aşırı sıcaktı. Maalesef bize yazlık elbise vermediler. Ve tişörtlerimizin üzerine giydiğimiz kışlık ceketlerle eğitim gördüğümüzden hiç abartmıyorum eğitim sırnasında 6 litre su tüketmeme rağmen bir kere bile küçük abdest yapmıyordum. Hepsi ter yoluyla gidiyordu. Yaklaşık 25 günde 6 kilo verdimJ

Yemekler dışarıdan özel firma ile geliyor ancak kalite olarak kötü. Yemeklerde bir gram tuz yok. Sen kendin koyuyorsun ancak bana şöyle bir avantajı oldu. Ben yazın terlemeye bağlı olarak kasık bölgelerimde aşırı pişik oluyordu. Hatta yürüyemez olduğum bile olurdu. Ancak ağustos ayında günde en azından 6 kilometre yürümeme rağmen bir kere bile olmadım. Şunu anladım ki tuzlu yemekler yüzünden terin içindeki tuzun derimi yaktığımı anladım. Bu zamana kadar o kadar ilaç kullanmıştımişe yaramamıştı. Artık yaz aylarının gelmesi ile birlikte tuzu tamamiyle kesiyorum.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Numaram 05058708115. Akşamları 7 den sonra gece 12 ye kadar ayaktayım. İstediğin zaman ara konuşalım. Birde coca colaya özlem duyacaksın. Çünkü tugayın ihalesi bizim zamanımızda uludağ tarafından alınmış olduğundan kolasına kadar tüm içecekler uludağ :)

su an gayet rahatım sizin dönem baya sıkıntılıymış sanırım :D

Yarın rap rup sesleri gelir o zaman :)

sesimiz baya çıkıyor yahu bizim :p

Az önce Mehmet abiyle beraberdik güzel bir yemek yedik biraz dolastık her sey için tekrar tesekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Böyle asker mi olur çıkmışlar geziyorlar :biggrin:

2ljotbn.jpg

w14bc2.jpg

2eycc34.jpg

2jb13qg.jpg

6sugd4.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Timuçin Alper Uzundere
:D bu saatten sonra biz gezmeyelim de kim gezsin abi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
(düzenlendi)

Böyle asker mi olur çıkmışlar geziyorlar :biggrin:

Tekme tokat gönderseydin içeriye abi :) Abi resimler olmamış mı ben mi göremiyorum :s

Abi çok teşekkür ederim sana :flowers:

:D bu saatten sonra biz gezmeyelim de kim gezsin abi

Askerde bile rahat durmuyorsun, Diyarbakır'a git görürüm gezmeyi.

Lafı açılmışken usta birliği Diyarbakır olarak açıklandı.

Edit: eve geldim gördüm resimleri.

tarihinde Oğuzhan Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Şaban Arhan

Vazoda fotoğraf çekilmişse uyum süreci bitmiştir..Hayırlı teskereler :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Ali Karakaya

Arkadaşlar bugün Timuçin Kütahya dönemini kapattı :)

Diyarbakır'da güzel bir şekilde askerliğini tamamlayacak inşallah :)

Başka Kütahya'ya askere gelecek olan varsa bekliyorum :biggrin:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yien bekleriz demeseydin bari...:D Bitirip gelince nasıl olsa sık sık rüyasında o yaptığın sayılmadı, tekrar yapacaksın rüyaları görecek..:D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Abi hakkını nasıl öderiz bilmiyorum. Ben daha görüşemedim ama sanırım tören bitti, kapıdan dışarıya çıktı, emanetleri aldı :) Tekrar tekrar teşekkürler :flowers::bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Askerlik şartı aranmıyorsa,kaplıcalara gelebiliriz :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Asker olan, olmayan herkesi bekleriz :biggrin:

Oğuzhan pek yardımcı olamadım aslında, devlet memurluğu işte yerimizden pek ayrılamadık malesef.

Öğle aralarında görüştük :)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Oğuzhan pek yardımcı olamadım aslında, devlet memurluğu işte yerimizden pek ayrılamadık malesef.

Bizim için çok faydalı oldun Abi :flowers: Hem telefonu bırakacak yer sıkıntımız olmadı, hem dışarı çıktığında eşlik edeceği birileri. Bunlar hiç tanıdığı olmayan bir yerde askerlik yapan birisi için büyük jestler :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Şimdi oldu :bravo:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Şimdi oldu :bravo:

Keşke Kütahya'da biraz üyemiz olsa toplantılar yapsak, gezsek, yesek, içsek :biggrin:

Aktif 2 kişiyiz Kütahya'da, hatta Engin Abi'de tempra aldı pek uğramıyor foruma :D

Yani sadece ben varım, yakında kendi kendime toplantı yapıp foruma eklersem şaşırmayın :D

Gördüğüm ford marka arabalara, kağıt bırakasım geliyor "fordclubtr" ye girin diye :D

Yalnızım dostlarım yalnızım yalnız :(

Yorum bağlantısı

Keşke Kütahya'da biraz üyemiz olsa toplantılar yapsak, gezsek, yesek, içsek :biggrin:

Aktif 2 kişiyiz Kütahya'da, hatta Engin Abi'de tempra aldı pek uğramıyor foruma :D

Yani sadece ben varım, yakında kendi kendime toplantı yapıp foruma eklersem şaşırmayın :D

Gördüğüm ford marka arabalara, kağıt bırakasım geliyor "fordclubtr" ye girin diye :D

Bizim ilkay başaranı örnek alabilirsin,ailesini üye yaptı foruma,hergün etkinlik ve toplantı bunaltıyor bizi :biggrin:

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Bende tektim, kimseye gel üye ol demedim sağ olsun önce Timuçin, sonra yeğenim Uğurcan üye oldu :) Kars'tan Mehmet hocam falan derken bölge şenlendi. Şimdi yeni üyeler var inşallah aktif olurlarsa buralar çok güzel olacak :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Dua et de Yılda 1-2 asker oraya düşsün :)

Bu iyiydi abi, sesli güldüm, arkadaşlar bana baktı :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Bizim ilkay başaranı örnek alabilirsin,ailesini üye yaptı foruma,hergün etkinlik ve toplantı bunaltıyor bizi :biggrin:

Vay be ulan ne akıllı adamlar var ya :crazy:

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Timuçin Alper Uzundere

:D

hersey için tekrar tesekkür ederim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...