İçeriğe Yönlendir

Tablet-Navigasyon Alınır Mı?

H.Yusuf Kantarcılar

Recommended Posts

H.Yusuf Kantarcılar

http://piranha.com.t...?product_id=300

navigasyonum eski olduğundan (ücretli güncellemeli), tablet ihtiyacımda olduğundan bu ürün dikkatimi çekti. piri reis de var ama buna göre pahalı biraz. kullanan, deneyen oldu mu acaba, ne tavsiye edersiniz? yazılım galiba igo değil.

Yorum bağlantısı

A10 işlemci aslında A8 yada A9 üzeri değil bildiğim kadarı ile. A8'in geliştirilmişi biraz. Ama ram 1gb olması iyi gibi. Denemeden almayın derim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

navigasyonum eski olduğundan (ücretli güncellemeli), tablet ihtiyacımda olduğundan bu ürün dikkatimi çekti. piri reis de var ama buna göre pahalı biraz. kullanan, deneyen oldu mu acaba, ne tavsiye edersiniz? yazılım galiba igo değil.

Murat yılmaz Dark'ın ürününü kullanıyor. Ona soralım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

tablet için 7 inç yetecekse olur.

3g si var. telefon sayılır. fiyat nedir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

genellem olarak, piranha marka adı altında satılan ürünlerde kaliteyi hissedemedim hiçbir zaman

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Ulusoy

fiyat olarak iyi 229 tl. ama harita navigasyon nasıl o önemli??google playden inidirilen harita kullanılıyormuş. navigasyon cihazı gibi olur mu acaba??

Yorum bağlantısı
H.Yusuf Kantarcılar

küçük olmasa piri reis alınır, bunun harita konusu biraz sıkıntılı.bilemedim

Yorum bağlantısı

Piri Reis bende var. Hatta şu an Piri Reis 2 çıktı. 8 ayda model değişikliğine gittiler ki kasa, pil ve trafik bilgi sistemine radyo üzerinden bağlanma dışında farkları yok. Zaten pil ve tbs için internet bağlantısı zorunluluğu piri reis 1'in zayıf yönleriydi.

Android'le navigasyon yazılımı kullanımı, navigasyon cihazlarında çok başarılı değil. Minumum donanım konusunda Çin Malı cihazların yeterliliği artık nerdeyse bilgisayarları geçecek düzeyde olan telefonlarla taban taban zıt. Anı şekilde tabletlerde de kıyasıya bir rekabet var ama işlemci ve ram muhakkak yüksek olmalı ki, güzel sonuç verebilsin.

Android yazılımının sisteme uyguladığı yükün üzerine navigasyonun da eklenmesi ile bazen cihazın (piri reis için) ilk açılışta haritaya girmesi 3-4 dak.'yı bulabiliyor. Ayrıca henüz uydu bulmadan hareket edilirse uydu bulma süresi çok uzuyor. Next müşteri hizmetleri konusunda iyi bir markadır ve bu yazdıklarım onların aktarımıdır aynı zamanda.

Bu nedenlerle navigasyon kullanımında şimdilik win ce tabanlı navigasyon cihazları ya da işlemci hızı yüksek bir Android telefonlar kullanılmalı. Note2 kullanıyorum. Igo haritam var. Bazen adres bulmam gerektiğinde piri reis yerine telefonu açıyorum. Hem çok daha hızlı hem de menüleri çok daha basit.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Guest Feti Ercan

Tablet almaya karar verdim bugün Samsung Tab2 modeline baktım 500 tl civarında ama hemen yanında 4 çekirdekli asus vardı onda yükseltilebilir hafıza olmadığı için soğuk kaldım ve kararsız kaldım iş yerinde nete girmek için istiyorum arada filim ve oyunda olabilir ne tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çift çekirdek her şeye yetiyor. Hafıza mutlaka arttırılabilir olmalı derim.

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Çift çekirdek her şeye yetiyor. Hafıza mutlaka arttırılabilir olmalı derim.

Samsung galaxy Tab 2 modeli var Bimekste adam onu tavsiye etti hafıza arttırılabiliyor ondan almayı düşünüyorum. 7. inç ekran

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

,yok mu tablet konusunda bilgisi olan?

yukarıdaki model için konuşursak wi-fi sinyalini çekme konusunda zayıf (kullanan arkadaşım var tecrübeyle sabittir), onun dışında orta kararda bir modeldir. Fazla birşey beklememek lazım. Program harita olarak Naviextras haritalarını veya Başarsoft haritalarını kullanabiliyorlar, ki bu model IGO kullandığı için Naviextras yüklenebiliyor diye biliyorum. Biraz daha çıtayı yükseltip asus veya samsung alınması taraftarıyım şahsen. Kesenisin durumunu söylerseniz (üst limit olarak) model de önerebilirim.

Yorum bağlantısı

Android'in yeni sürümlerinde arttırılabilir hafıza yani SD kart, uygulamaların çoğunda kullanılamıyor. Müzik, Resim ve Dosyaları kaydetmek için de arttırılabilir hafızaya ne kadar ihtiyaç var tartışılır. Arttırıabilir hafızanın espirisi, cihazı root edenler için, dahili hafıza ile arttırılabilir hafızayı yer değiştirmek. Ancak bunun için de minumum class10 bir hafıza kartına ihtiyaç var. 64gb'lık bir hafıza kartının da fiyatı gayet tuzlu. Tablet için 32gb'lık bir hafıza çok fazla oyun yüklenmeyecekse gayet yeterli olur. Yine tableti mümkün olduğunca büyük ekranlı tercih etmek daha yerinde bir karar. Ben istediğim çözünürlüğü Ipad dışında görmediğim için; Note tabletler pek cazip gelmiyor. ÖZellikle Hürriyet'in tablet versiyonundaki tam ekran fotoğrafları Ipad'de izlediğimde doğru kararın Ipad olduğunu düşünüyorum. Kişisel görüşüm olmakla beraber, Android tabanlı telefon kullanmayan için ise Android tabletler doğal olarak daha çekici olacaktır. Ben Android'in keyfini telefonda, IOS'un kolaylığını ise tablette bulan gruptayım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
(düzenlendi)

Bende Evren gibi Piri Reis kullaniyorum.ve dusuncelerim ayni. Pil yetersiz ve cok gec uydu buluyor.

tarihinde Murat Ersel Çevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Ben navigasyon için Dell Streak 7" android tablet kullanıyorum. Bundan önceki cihazım 4,3" olan Navitech navigasyondu. Olayın aslında, tablet mi normal navigasyon mu sorusundan önce 7" fazla mı, uygun mu açısından irdelenmesi gerekebilir. Şöyle ki, 7" bir cihaz aracınızın camı ya da cam açısı çok uygun değilse, ön kısımda oldukça fazla bir görüş alanını kaplayabiliyor. Ayrıca araçtan indiğinizde, navigasyonunuzu araçta bırakmak yerine çantanıza atan biriyseniz, 7" bir tabletle bu biraz sıkıntı yaratabilir.

Ancak bunların yanısıra büyük ekranda navigasyon ve Android'in getirdiği avantajları da sürekli el altında bulundurmak da büyük avantaj oluyor. Evren Bey'in yukarıda belirtmiş olduğu tabletlerdeki gecikmeli GPS bağlantı süresine maalesef üzülerek katılıyorum. Win CE işletim sistemli navigasyonum anında uydulara bağlanırken, Android işletim sisteminde navigasyonu açmadan önce "GPS Fix" adlı uygulamayı çalıştırıp GPS uydularını bulmasını sağlıyorum, ardından navigasyonu açıyorum. Bu yoldan gidersem GPS'i bulmam tableti açmamdan sonra 10-20 saniye kadar sürüyor. Ama bu programı çalıştırmadan direk navigasyonu çalıştırırsam, uyduya bağlanmak bazen oldukça zaman alıyor.

Eğer tabletinizi, sadece navigasyon olarak değil, evde de kullanacaksanız, bu durumda içine kuracağınız bir GPS programı ile internete bağlandığı anda en güncel uydu pozisyonlarını arka planda internetten indirmesini sağlayabilir ve araca bindiğinizde daha hızlı uydu bağlantısı sağlayabilirsiniz. Tabii navigasyon tabletinizi, diğer kişisel uygulamalarınızla ne kadar doldurursanız, açılış vs. gibi süreleri bununla doğru orantılı olarak artacaktır.

Artı ve eksileri bir yana koyduğumuzda, tablet navigasyon kullanmaktan oldukça memnun olduğumu söyleyebilriim. Geçen hafta babama da 7" Piranha (GPS) Business Tab aldık, Henüz navigasyon konusunda deneme fırsatımız olmadı, ancak çok sorunlu olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı

Telefonların Agps özelliği, normal gps çipine yardımcıdır. Agps pratik olarak telefon şebekesi yardımı ile yaklaşık koordinatları belirler, gps çipinin uydu bulma sırasındaki boşluğu bu vasıta ile doldurur. Whatsapp'da mesela konumu çoğu zaman GPS açık olmadan gönderebilirsiniz bu sayede. Nokia'nın ilk GPS'li telefonlarından beri bu özellik mevcuttu ancak son çıkan akıllı telefonlarda GPS çipleri de çok hızlandığı için, Agps ile yarışır şekilde uydu buluyorlar. Örneğin NoteII'de IGO açılırken, GPS bağlantılarını açmanızı istiyor. Adresi yazana kadar da çoğu zaman uyduyu bulmuş oluyor.

Örneğin, pasaporta işlenmeyen ve görüşmeye kapanmış bir Iphone 5'i ucuza alıp, IGO'yu lisanslı olarak IOS'tan yükeyip kullanmak hem kullanış hem de hız bakımından çok daha verimli olacaktır. Ancak Agps çalışmayacağından hatlı kullanıma göre uydu bulma süresi biraz daha uzun olacaktır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Benim Dark Evopad T7000 birkaç saniye içinde uydu buluyor. Ama Motorola Atrix telefonum açar açmaz bulmuş açıyor.

saniye derken?

Yorum bağlantısı

Yavaş değil, sıralama bu şekilde zaten. Adresi yazıp yeni rotaya bastığında, git tuşu ile ilerlediğinde geliyor o sarı noktalar. Şu anda odanın içinde denedim. Adresi yazdıktan sonra yaklaşık 10sn. sürdü uyfuya bağlanmak Note2'de. Ancak şebeke olmasa bu süre uzar hatta bulamayabilir ki bu da normal, gökyüzünü göremediğinden.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Yenigün

Geçen hafta babama da 7" Piranha (GPS) Business Tab aldık, Henüz navigasyon konusunda deneme fırsatımız olmadı, ancak çok sorunlu olacağını sanmıyorum.

Mesajımın yanıtlıcı olmaması açısından güncellemeyi uygun buldum. Almış olduğumuz Piranha cihazda maalesef dokunmatik ekran problemi mevcut. Cihaz açıldıktan sonra ekran dokunmatiği çalışmıyor. Ancak cihazı resetlerseniz "bazen" çalışmaya başlıyor. Bu nedenle cihazı elden servise teslim ettim. 9 iş günü geçti ama hala onarıma alınmadı. Aynı zamanda Piranha'nın çağrı merkezine kesinlikle ulaşılamıyor. Tek bir ürünle bir marka için genelleme ve kötü yorum yapmak istemiyorum ama internette biraz araştırırsanız marka ve satış sonrası hizmetleri ile ilgili şikayetlere ulaşabilirsiniz. Biz alırken biraz acele edip hata yaptık, bu nedenle bu markaya dikkat diyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Solak

merhabalar, samsung galaxy note 8 aldık.fakat navigasyonu bir türlü çalıştıramıyoruz.navigasyonu açtığımızda sadece konum bekleniyor yazısı çıkıyor.yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

merhabalar, samsung galaxy note 8 aldık.fakat navigasyonu bir türlü çalıştıramıyoruz.navigasyonu açtığımızda sadece konum bekleniyor yazısı çıkıyor.yardımlarınızı bekliyorum.

Açık alanda yapmalısınız. Gpsde 3 tik'inde işaretli olduğundan emin olun. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...