İçeriğe Yönlendir

Döşemeye Dökülen Sütü Temizlemek Için Neler Yapılabilir?

Yılmaz Kemal Yüce

Recommended Posts

Yılmaz Kemal Yüce

merhaba,

2011 myfiestamın ön yolcu koltuğunun altında gece unuttuğum 1Llik süt açılmış ve döşemeye dökülmüş. nasıl açıldığı konusundaki tahminim; cam şişelerin plastik kapağının sıcaklıkla şişe içindeki basınca dayanamaması.

lafı uzatmayayım. elimle kontrol ettim, koltuğun altındaki döşeme sütü emmişti. temizlemek için neler yapabilirim?

servis müdahale edebilir mi? edebilirse, bu nasıl bi' müdahale olur?

Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Fazla bastırmadan ıslak bir bezle silin, daha sonra ıslak kurutma makinesıyla birlikte suyu çekersiniz...

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Profesyonel bir firmaya gidin temizletin. Süt kokusu çok zor çıkar .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Halı yıkama makinası kullanmanız lazım.Güzelce çekilecek öncesinde.Sonra deterjanla yine yıkanıp çekilecek birkaç defa.Ama koltuk altında olduğu için komple ulaşabilirmisiniz bilemiyorum.Koltuğun sökülmesi ve o şekilde temizlenmesi daha sağlıklı olur.Sonuçta tabana yayılmıştır muhtemelen.Üstten nemi hissetmeseniz bile alt kısımda geniş bir kısma yayılmış olabilir.Sütün dağılabileceği kısım komple yıkanırsa daha iyi olur.Ama bu işlemi birkaç defa üst üste yapmanız lazım.Yoksa sıcakta kötü koku oluşabilir zamanla

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

:shok: maalesef geçmiş olsun.

döşeme değişirse belki kokudan kurtulursunuz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şimdilerde birşey olmaz ama bekledikçe koku çoğalır.Umarım çok sıkıntı yaşamazsınız.Bu yüzden arabasını satmaya kalkışanlar bile oluyor :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Şimdilerde birşey olmaz ama bekledikçe koku çoğalır.Umarım çok sıkıntı yaşamazsınız.Bu yüzden arabasını satmaya kalkışanlar bile oluyor :)

abi naptın arabasından soğutacan :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

kesinlikle koltuk sökülüp döşeme kalkacak, en köklü çözüm yolu bu, başka çözümlerde koku kesinlikle hissedilecek, hele de araca güneş vurunca... :( benim koltuğa döküldü, koltuğu eve çıkarıp hortumla saatlerce yıkamadan temizlenmedi, döşeme iyice emmiş, altınada geçirmiştir, iğrenç(lağım)kokar...

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aydın
(düzenlendi)

Benim komşu bu yüzden 2011 model Lineayı sattı.

Neler yapmadı ki yazsam roman olur. :)

Profesyonel bir yere de götürdü ama koku çıkmadı.

Birkaç gün idare ediyor sonra tekrar başlıyor.

tarihinde Fatih Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Arkadaşlarımızında dediği gibi işiniz biraz zor, Allah kolaylık versin :nea:

Yorum bağlantısı

Süt araba sattırır derdi bir arkadaşım. bulabiliyorsanız taban halısını değiştirtin.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Kemal Yüce

teker teker hepinize teşekkür ederim.

oto temizleme işi yapan bir tanıdığım ile ilk müdahaleyi yaptık.

önce "kalan" sütü döşemeden çektik elektrikli süpürge marifeti ile. ardından köpük uyguladık ve emmesini bekledik. ardından fırçalandı döşeme; elbette yetişebildiğimiz yerleri.

son olarak bir solüsyon uyguladı. bu solüsyon söylediğine göre "bakteri ile beslenen bakteriler" barındırıyormuş. yani fermentasyonu yapacak bakterileri yemelerini bekliyoruz :) şişe yarısına kadar doluydu ve hepsini uyguladı.

bulunduğum noktada, bu başlıkta ve ilgili diğer başlıkta (arama yapmıştım "süt" anahtar kelimesi ile fakat 0 sonuç verdi forum'un arama fasilitesi) önerilen yöntemleri denemek ile servise gidip o halıyı ve altındaki "keçe"yi (bunun adı nedir bilmiyorum) yeniletmek arasında karar vermek istiyorum. bu noktada bir başka değerlendirme kriteri devreye giriyor; maliyet.

acaba halı ve keçenin değişmesi bana ne kadara mâl olur? fikri ya da deneyimi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

diğer yöntemlerin maliyetlerinin toplamı zaman+işçilik+malzeme fiyatları (aspirinn, karbonat, sirke, vb.) zaten ortada :)

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Benim bebek koltuklara dökmüştü. Bekledikçe artıyor koku. İçine işleyince silmekte fayda etmiyor. Koltukları söküp banyoda yıkamıştım :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Temizlik robotu adı verilen halı yıkama makinaları ile birkaç kez yıkanıp, kirli su çektirilirse geçer abi ya... iyi de havalandırın...

Yorum bağlantısı

bi kaç araba bu yüzden geldi buna.

Bagaja dökülmüş olarak,bagaj ve avadanlık halılarını değiştirmiştik,ancak o şekilde gitmişti.

Daha öncesi detaylı iç temizlik yapılmıstı arabaya(dışarda) geçmemişti.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

bi kaç araba bu yüzden geldi buna.

Bagaja dökülmüş olarak,bagaj ve avadanlık halılarını değiştirmiştik,ancak o şekilde gitmişti.

Daha öncesi detaylı iç temizlik yapılmıstı arabaya(dışarda) geçmemişti.

bende onu diyorum hakan, damdan düşenin halinden damdan düşen anlar, benimde başıma geldi, ben böyle bir koku görmedim, herkes temizlet-şunu sık-bunu sür-halı yıkama makinesi ile çektir-sirke demiş ama, süt veya yoğurt çok iğrençtir, ya dökülen tekstil ürünü değişip altı da iyice temizlenecek, ya da tekstil ürünü sökülüp altı temizlenip, kendisi de bol su ve deterjeanla iyice yıkanıp içindeki sütten yoğurttan arındırılacak, gerisi yalan...mesela arkadaşım istanbulda ki selde yarısına kadar su içinde kalmış transporter ı pertten aldı, kendi arkadaşı olan ww özel serviste anadan üryan hale gelene kadar söküldü, tüm tekstilleri-kabloları değişti, koku yapabilecek ne varsa sıfırlandı, güzelce temizlendi...sonuç: özellikle araç güneşte kalınca kapısını açar açmaz, insanın burnunun direğini kıran leş gibi bir rutubet kokusu...2.sonuç: sattı kurtuldu...

Yorum bağlantısı

Gelen arabalardan biri zaten satılığa çıkarılıp,kurtuldular.

Gerçekten çok kötü bi koku.Biliyorum ve koku bazen aklıma gelir,midem bulanır abi... :D

bende onu diyorum hakan, damdan düşenin halinden damdan düşen anlar, benimde başıma geldi, ben böyle bir koku görmedim, herkes temizlet-şunu sık-bunu sür-halı yıkama makinesi ile çektir-sirke demiş ama, süt veya yoğurt çok iğrençtir, ya dökülen tekstil ürünü değişip altı da iyice temizlenecek, ya da tekstil ürünü sökülüp altı temizlenip, kendisi de bol su ve deterjeanla iyice yıkanıp içindeki sütten yoğurttan arındırılacak, gerisi yalan...mesela arkadaşım istanbulda ki selde yarısına kadar su içinde kalmış transporter ı pertten aldı, kendi arkadaşı olan ww özel serviste anadan üryan hale gelene kadar söküldü, tüm tekstilleri-kabloları değişti, koku yapabilecek ne varsa sıfırlandı, güzelce temizlendi...sonuç: özellikle araç güneşte kalınca kapısını açar açmaz, insanın burnunun direğini kıran leş gibi bir rutubet kokusu...2.sonuç: sattı kurtuldu...

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Gelen arabalardan biri zaten satılığa çıkarılıp,kurtuldular.

Gerçekten çok kötü bi koku.Biliyorum ve koku bazen aklıma gelir,midem bulanır abi... :D

bende bosch buzdolabı var, içerde oluşan buz eriyince bir kanaldan dolabın arkasındaki bir tasta birikir. o tas motorun üstündedir, ve ısı ile içindeki su buharlaşır, bu döngü devam eder gider. o kanala dökülen çok az bir süt yüzünden evde tam 1 hafta hayvan leşi aradık, durup durup kokardı, aklıma geldikçe hala silkinirim :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

benim ehtiyarı alırken düşünmüşdüm deri koltuk sıkıntılı olur diye ama iyikide deri döşeme imiş, aceyip memnunum, birşeymi döküldü, hop bezle silinir tertemiz :yes: toz oldu leke oldu derdi yok, oh pek rahat. :flowers:

taban halısı farklı bir durum tabi, halı degişmeden çözüm bulunabilecegini sanmıyorum, geçmiş olsun.

tarihinde Süleyman Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yılmaz Kemal Yüce

otomobilimden kolay kolay soğumam :) onu belirterek başlayayım.

hafta sonunda asprinn adı verilen ve birkaç forumdaşın önerdiği ürünü kullandım. zira oto temizleyicimin çözümü her ne kadar kokuyu iyice bastırmıştıysa da otomobilime bindiğim sırada hafif de olsa kokunun burnuma gelmesi (uygulamanın 2.gününde) beni süpermarkete gönderdi.

reklam gibi olacak fakat muadil ürün olan domestos'un temizleyicisini aldım. içinde seyreltik çamaşır suyu da bulunuyormuş (çok düşük bi' oranda diyelim).

önce sprey şeklinde kullandım. ön yolcu koltuğunun altındaki çukur bölüme uyguladım (kenar yükseltiler dahil). sonra birkaç lt su ile dolu bir derin kap ve mikrofiber bez marifeti ile yüzeyi sildim. her sefer önce kaptaki suyla bezi ıslattım, hafif sıktıktan sonra yüzeyi sildim. aynı günün akşamı bu kez spreyin kapağını açtım ve ince delikli bir şişenin içine yaklaşık 150 ml domestos doldurdum. aynı yüzeye bu defa kontrollü şekilde sıvıyı dökerek uyguladım. ardından yine temiz bez ve birkaç lt su ikilisini uyguladım. otomobilimin pencerelerini dün bütün gün açık tuttum.

bugün hafif çamaşır suyu kokusu ile sabah işe geldim ve sizinle durumu paylaşayım istedim.

domestos'un ürününün arka etiketinde ürünün hangi bakterileri öldürebildiği yazıyor :) antibiyotik reçetesi benzeri.

bugün sabah koku yoktu fakat güneşli bi' antalya gününün ardından ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

bu arada Ruhan Bey'in ve Hakan Bey'in tavsiyelerini dikkate alıp servisi aradım. yedek parça bölümünden görüştüğüm görevli, ben durumu açıkladıktan sonra, ser verip sır vermemeyi tercih etti. fiyat konusunda :) illâ servise gitmem gerekiyormuş.

yarın ola hayrola :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...