İçeriğe Yönlendir

Torpidodan Gelen Gıcırtı

Eray Mutlu

Recommended Posts

Eray Mutlu

Merhaba arkadaslar.birkac zamandir dikkat ediyorum araca gaz verirken sanki torpidonun sag tarafindan icinden derinlerden bir yerden gicirti geliyor.bu konularda takintiliyim biraz ayni sorunu yasayan arkadas varmi ne tavsiye edersiniz...simdiden tesekkurler...

Yorum bağlantısı
Tuncay Cigal
(düzenlendi)

aynı sorun bende de yahu.Hatta bazen rampa aşağı frene basınca da geliyor:(

tarihinde Tuncay Cigal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Mutlu

97 ford puma 04 focusum var ama onlarda boylebi sorun yasamadim

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Arkadaşlar aynı problemi ben de 2001 focus Amb.'da yaşamıştım, götürmediğim usta, denemediğim yöntem kalmamıştı ancak bir gün aracımı yıkarken sorunu kendim çözdüm. Torpidonun arka tarafına elimi attığımda orada bir Teyp kasedi olduğunu fark ettim. Onu çıkardım hiçbir ses kalmadı. Büyük bir ihtimalle sizinkilerde böyle bir durumdur. Kalem, kaset, civata, somun vb. küçük parçalardandır. Geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Eray Mutlu

Belirli zamanlarda cikiyor. Gaz verirken bi gicirti sesi geliyor gazi kesince kesiliyor.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Belirli zamanlarda cikiyor. Gaz verirken bi gicirti sesi geliyor gazi kesince kesiliyor.

Gerçekten ilginç ve can sıkıcı bir durummuş, benim araçta belirttiğiniz gibi bir sorun yok.

Yorum bağlantısı
Eray Mutlu

2000 devirden sonra gaza basınca inceden bi gıcırtı geliyor gazı bırakınca kesiliyor fazla birses değil ama ben biliyorum ve duyuyorum...rahatsızlık veriyor aklım hep orda biraz kılımdır bu konularda :) arabamda tık olmaması lazım... sizce servise gidip kayıtaltına aldırmalımıyım??

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Malesef benim araçta bazen kaldırımdan inerken yada bazı kasislerden geçerken arka kapıların olduğu bölümlerden gıcırdamalar başladı. :(

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Malesef benim araçta bazen kaldırımdan inerken yada bazı kasislerden geçerken arka kapıların olduğu bölümlerden gıcırdamalar başladı. :(

Havalar kurudukça kapı kauçukları gıcırdar silkon eli kapı fitillerini siliniz geçecektir.

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Havalar kurudukça kapı kauçukları gıcırdar silkon eli kapı fitillerini siliniz geçecektir.

Kapı fitillerini ne ile silmem gerekiyor?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Kapı fitillerini ne ile silmem gerekiyor?

Slikon sprey alınız, küçük bir süngere sıkınız ve kapı fitillerinizi bu şekilde silikonlayınız, araç kasislerden geçerken esner bu da kapılarda sese yol açar olağan bir durum.

Bu olur mesela.

http://www.hepsiburada.com/liste/arexons-silikon-sprey-200-ml/productDetails.aspx?productId=otelm7592&categoryId=20035757

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Slikon sprey alınız, küçük bir süngere sıkınız ve kapı fitillerinizi bu şekilde silikonlayınız, araç kasislerden geçerken esner bu da kapılarda sese yol açar olağan bir durum.

Bu olur mesela.

http://www.hepsibura...goryId=20035757

Hüseyin kardeşim teşekkürler , yarın boş vaktim olacak , sanırım büyük yapı merketlerden de bulabilirim slikon spreyi, yarın alıp yapayım.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Hüseyin kardeşim teşekkürler , yarın boş vaktim olacak , sanırım büyük yapı merketlerden de bulabilirim slikon spreyi, yarın alıp yapayım.

Koçtaş'ta falan vardı diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hakan Tozlu
(düzenlendi)

genelde ısındıkça yapıyor sprey olayını deniyorum yarın..

tarihinde Hakan Tozlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Fırat Çelik

Korhan aynı sorun bende de var maalesef. Ne yapacağız bilemiyorum... :(

Yorum bağlantısı

El yordamı ile kontrol, ses gelen yere tahmini olarak sünger sıkıştırarak test etmekten başka bir yol aramamak lazım. Ses için göğüsü kurcalatmak, daha fazla ses problemine neden olur. Sıcak soğuk geçişlerinin yoğun olduğu kış günlerinde özellikle araca gaz verdiğinizde titreşimler nedeni ile oluşan sesler zararsızdır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Alper ERGÜN

arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum.

2013 tdci BMaxım var. aracımdan genel olarak memnunum . Bu zırıltı tarzı seslerden benim araçta da var, tam olarak 2000 devir civarında vites kutusu önünde ön konsolda zırıltı tarzı ses için 30000 bakımda serviste izolasyon yapıldı. fakat ses aynen devam ediyor, sizlerinde yazdıklarınızdan bunun kronik bir problem olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Nuri Göcen

merhaba 1,5 tcdh trend b max sahibim. 7500 km de . ön konsolun ortasında camla birleştiği yerden yolda gıcırtı geliyor. titreme veya arı vızıltısı gibi. gaza basınca duyulmuyor. ford götürdüm onlarda gördüler. aracın konsolu indirelim yada ön camı alalım  oraya titreşim emici süngerlerden koyalım dediler. ben ön camı söktürerek yapın dedim arabayı haftaya bırakacağım. sizde yaptırmalımıyım.

Yorum bağlantısı

merhaba 1,5 tcdh trend b max sahibim. 7500 km de . ön konsolun ortasında camla birleştiği yerden yolda gıcırtı geliyor. titreme veya arı vızıltısı gibi. gaza basınca duyulmuyor. ford götürdüm onlarda gördüler. aracın konsolu indirelim yada ön camı alalım oraya titreşim emici süngerlerden koyalım dediler. ben ön camı söktürerek yapın dedim arabayı haftaya bırakacağım. sizde yaptırmalımıyım.

Silikon sprey denedinizmi arkadaşımın caddy sinin sürgülü kapı kolundaki sesi servis ne kadar ugrastiysa ses yine geldi bolca silikon sprey sıktım 5 ay oldu hala ses yok.
Yorum bağlantısı
Murat Arıcan

Değerli arkadaşlar arabanın kontak anahtarını çevirdiğim an torpidonun içindeki hava kapakçılarından sürtünme sesi gibi rahatsız edici bir ses geliyor.sizin arabalarda aynı problem olan varmı.Saygılar 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kapakların açılıp kapanma sesidir.. Elektrik kontrollü her araç yapar.. Ses rahatsız edici ise sorun vardır.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Bozan

Merhaba arkadaşlar. Eğer yaşadığınız sorun benimki ile aynıysa tespiti zor ama çözümü çok kolay bir sorun. Aracımda 1. ve 2. viteslerde kalkışlarda ve düşük hızlarda gaza dokununca motordan gıcırtı ve şakırtı gibi bir ses gelmeye başladı. Servise gittim baktılar birşey olmadığını söylediler. Ses giderek arttı ve sesle beraber yakıttada bariz şekilde artış oldu (şehir içi ortalama tüketim 10 ltye çıktı). Yakıtta artınca motorda önemli bir sorun olduğunu düşünmeye başladım. Temmuz-aralık ayları arasında en az 20 defa servise gittim ama sorunun kaynağını bulamadılar. Bu arada sorunu bulmak için aracı incelerken ateşleme bobinlerinden birinin seri numarasının diğerlerinden farklı olduğunu fabrika çıkışı hatalı olduğunu değişmesi gerektiğini söylediler ve değiştirdiler. Sorun bujilerden olabilir dediler bujileride değiştirdiler ama hiçbir değişiklik olmadı. En son on gün önce aracı servise bıraktım ve sorun çözülmeden teslim almayacağımı söyledim. Birgün sonra akşam 9da servisteki teknik sorumlu arkadaş aradı sorunun kaynağını bulduğunu ve hallettiğini söyledi. Önce şunu söyleyim gelen sesle yakıt artışının alakası yokmuş. Sesin kaynağı klimanın alüminyum borusunun titreşimle beraber motora ve kaportaya temas etmesiymiş. Sorunu yalıtım ve izalasyonla gidermişler. Yakıt sarfiyatının fazla olmasının sebebi ise bir yerdeki hava borusunun kelepçesi gevşemiş ve hava kaçırıyormuş. Kelepçeyi sağlamlaştırıp o sorunuda halletmişler. Benzer sorun yaşayan arkadaşlara bir faydası olur inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Berkin Özcanlı

arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum.

2013 tdci BMaxım var. aracımdan genel olarak memnunum . Bu zırıltı tarzı seslerden benim araçta da var, tam olarak 2000 devir civarında vites kutusu önünde ön konsolda zırıltı tarzı ses için 30000 bakımda serviste izolasyon yapıldı. fakat ses aynen devam ediyor, sizlerinde yazdıklarınızdan bunun kronik bir problem olduğunu düşünüyorum.

bu belirttiğiniz sesle ilgili olarak forumda bir yazı okumuştum. çakmaklıktan geldiği altında boşluk oldugu için çakmağın zırıltı yaptığını yazmıştı arkadaşlar. siz de  bunu  yazalı cok olmuş belki çözmüşsünüzdür  ama eğer çözemediyseniz, çakmağı çıkararak sesin gelip gelmediğini kontrol etmenizde fayda olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...