İçeriğe Yönlendir

2013 C Max Kısa Farları Yeterli Değil

Ali Zeybek

Recommended Posts

Ali Zeybek

yeni araba aldım c-max tit x ancak kısa farları yeterli değil bunun bir ayarı varmı ışığın gücünde sorun yok ancak mesafesi çok kısa

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

yeni araba aldım c-max tit x ancak kısa farları yeterli değil bunun bir ayarı varmı ışığın gücünde sorun yok ancak mesafesi çok kısa

Konunuzu doğru yere taşıdım.

Far ayarı yaptırmayı denediniz mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Öncelikle hoşgeldiniz.

Herkesin beklentisi farklıdır. Far meselesi çok karışıktır. Kimi uzağı görmek ister kısa farlar açıkken, kimi yerleri parlak görmek ister uzaklık önemsizdir, kimi de beklentisini çok yüsek tutumuştur bu yüzden standartlar onu kesmez.

Sizin sorununuz nerede önce onu bulmamız gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Aynı sorun bende de var. Zenonların ayarları otomatik oluyormuş. Oynamaya müsade edilmiyormuş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

en iyisi benim farlar hiçbir şey görmüyorsun o yüzden çok da umurunda olmuyor yol :biggrin:

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Tit x paketlerde bi-xenon oldugundan otomatik yukseklik ayari var aracinizda.

Fakat buna bir odaklama yapiliyormu yada odak problemi cikiyor mu tam bilmiyorum..

Huseyin abinin dediklerine de katilmamak elde degil.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Aynı sorun bende de var. Zenonların ayarları otomatik oluyormuş. Oynamaya müsade edilmiyormuş.

başka bir yere gidin. xenondaki otomatik ayar sadece yüke göre yüksekliğe bağıl ayar yapar, yani normal far ayarı yapılmalıdır.

öyle birşey olsaydı halojen fardada aynı şey olurdu ondada içeriden ayar var sonuçta.

bu saatte kendimi ifade edemedim sanıyorum ancak, xenonun farkı halojende içeriden yapılan ayarın otomatik olmasıdır, normal far ayarı yine yapılır.

Far yükseklik ayarı ile far ayarı aynı şey değildir. Yükseklik Ayarı sadece aşağı yukarı olarak yapılan aylardır. Halojen farlı otomobillerde bu syar kokpitten yapilabilirken xenon farlsrda yükle doğru orantılı otomatik sistem vardır.

Oysaki far ayarı araç farının açı , odak, sağ ve sol ayarlarının yapılmasıdır. Hal böyle ilken aracınızın

Far huzmelerinden huzmelerinden memnuniyetsizliginiz öncelikle bozuk olabilecek far ayarınızdan kaynaklaniyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Halojen fardan sonra, bixenon'a gecince bende aynı sorunu yaşadım. Bixenon cok berrak bir goruntu veriyor ancak, ışığın sınırlarıda cok keskin. Aydınlattıgı alanin 5cm ötesini görebilmek imkansız.

Gece yolculuklarinda nispeten yuksek hızlarda kısa far mesafesi banada yetersiz geliyor. Sık sık uzunlara geçmek zorunda kalıyorum. Manuel ayar vidasi varmi farda bir bakmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Abi benim farlarda yükseklik ayarida yapılıyor vida ile, hepsi öyle değil mı?

Her fara ayar yapılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aynı konudan ben de muzdariptim. Servise gittim, yine de ayar yapamadılar. Servet abi "bıçakla" halletmişti benim yükseklik ayarını. Sonrasında yerini öğrendim, 6ayda 1 ayarını kendim yapıyorum.

Bi-xenon farların yüksekliğini far üstünden herkes yapabilir. Nazik olun yeter :)

Yorum bağlantısı
Ali Zeybek

arkadaşlar dün servise gittim anlattım derdimi onlarda arabayı içeri aldılar 10 dakika sonra ayarladık dediler verdiler ve şimdi hiç bir sorun kalmadı her şey normal ama ne yaptılar bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Ramazan Afyon

Bendede aynı problem vardı.Aracı servise götürüp yeniden far ayarı yaptırdım eskisinden daha kötü oldu.Geçen ay sanayide dolanırken par ayarı yapılır yazan bi yere girdim Adam öyle bir ayar yaptıki sağolsunhiçbir sıkıntım kalmadı.Yolda gece giderken yolun sağındaki tabelaları okulamıyordum.Sorun çözüldü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Rıfat Hasar

Merhabalar, konu baya eski ama ben 2013 Model C max'larda Bi-xenon far ampulleri H kaç olduğunu öğrenmek istiyorum.

H7 Diyorlar ama oto elektrikçisi 3 de çıkabilir 11'de uzun kısa ayrı olduğu için, bilen varsa lütfen yardım sökmeden öğrenelim..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bi xenon farda kısalar H serii değil d2s yada d1s felandır. sonuçta xenon ampul :)

eğer sorulan uzunlarsa  h1 yada h7 dir o başka

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bixenon olduğundan emin miyiz.

Philips ve osramın sitelerinde ampul kılavuzu var, oradan bakılmalı. Pc kapalı ben bakamıyorum.

Yorum bağlantısı
Murat ÖZKANN

C-Max de bulunan bi xenon farlara yükseklik ve odak ayarı yapılabilir. Bunun için Far üzerinde üst kısımda bulunan plastik vidalar kullanılır. Alt kısımda kalan plastik vidalar da farın odak ayarını yapar. Ben kendi aracımda fabrika ayarını çoktan değiştirdim. Ford yetkili servislerinin çoğu farlar otomatik diyerek ayar yapmayacaklardır ancak kendiniz yapabilirsiniz. Farların otomatik olması aracın eğimine göre far açısını değiştirmekten ibarettir. Bunu da farın monteli olduğu ana gövdenin motor vasıtasıyla hareket ettirilmesi ile yapar. Orijinal Xenon ampülleri D3S OSRAM Xenarc 66340 kodlu ampullerdir. 4300K renk ısısına sahiptirler. Yerine yine OSRAM firmasına ait 66340HBI (Hyper Blue Intense) kullanılabilir. Bir çok Xenon problemi özellikle C-MAX için Valeo üretimi olan far merceklerinin ve projektörün ısıdan dolayı matlaşması ve ışığın projektörden tam olarak yansıtılamamasından kaynaklanır. Özellikle 70.000 Km sonrası Xenon performansında aşırı bir düşüş görünüyor. Aracın orijinal Bi Xenon far seti 3.800 TL civarında. Kesinlikle çıkmacılardan almayın çünkü içini boşaltıyorlar ve çıkma farlar çoğunlukla servislerin yukarıda bahsettiğim problem yüzünden değişimleri sonucunda çıkma parça oluyor. Yani eski farlarınızı arayabilirsiniz. Eğer farlarınız sararmaya ve bulanıklaşmaya başlamışsa ampül değiştirmenize gerek yok çünkü sorununuz genelde ampulden kaynaklanmaz. Ampülün yaydığı ısı projektörü matlaştırıyor asıl sorun bu. Bunun içinde far değişimi gerekli çünkü C-Max'e ait Valeo mercek ve projektör kiti henüz Türkiye'de bulunmuyor. Sorusu olan arkadaşlara memnuniyetle yardım edebilirim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat ÖZKANN

Google'a Valeo Bi Xenon Projectors yazarsanız görebilirsiniz. Resim adresini yapıştıramadım buraya.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kit deyince, hazır bir değişim paketi gibi anladım da, mercekler zaten , Türkiye'de  belli bir distribütörle ithal edilmiyor, ya kırılmış fardan ya da prc den hususi sipariş ile geliyor

Yorum bağlantısı
Murat ÖZKANN

Kit kelimesinden kasıt mercek ve projektörün komplesi olarak ifade yöntemi. Yurt dışında var ancak değişimi konusunda herhangi bir bilgim yok. Bilgi için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Murat Kavuk

Galiba fabrika uğraşmamak için bu farları ayarlamayıp, minimum seviyede montajlayıp bırakıyor. Hafta içi, araba geceleyin iyi aydınlatmıyor diye servise uğradım. Yükseklik ayarı çok düşükmüş, düzelttik dediler. Dün akşam denedim. Çok çok fark etti. Şimdi xenon farım oldu desem yeridir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Ateş

benim aracımdada aynı problem vardı servise götürüp derdimi anlattım başlangıç olarak otomatik ayarını kapatıp farların zemin mesafesini görüş açısına bakarak 1 - 1,5 metre kaldırıp sabitlediler daha sonra otomatik ayar modülünü tekrardan aktif hale getirdiler şimdi aracımda ışıklarım yandığında otomatik olarak ayar yapıyor fakat alt zemin bizim ayarladığımız mesafede kalıyor şuan için görüş açısı çok güzelleşti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Misafir

bizde aynı problemden muzdaribiz,gece kısalarla giderken aydınlatmanın bittiği yerden karşımıza bir şey çıkacakmış gibi bir hisse kapılıyoruz,mesafe kısa geliyor biraz daha ilerisini gösterse sanki daha iyi hissedecek gibiyiz.. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...