İçeriğe Yönlendir

Megane 3 Otomatik Dizel Görüşleriniz

Ali Ozan Yurtsever

Recommended Posts

Ali Ozan Yurtsever

Bugün arkadaşa 2011 model Expression dizel otomatik megan bakacağız bir araç bulduk. 16,000 km de bu şanzımanla ilgili ya da araçla ilgili bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim otomatik şanzımanı bizi üzer mi kronik problemi v.s var mıdır acaba ?

Yorum bağlantısı

Renaultun dizel otomatikleri çok yakıyor,aynısından bir arkadaşımda var isyanlarda...anlık tüketimi izle,psikolojiyi yerle bir ediyor...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sayın Ozan Yurtsever

Açtığınız konu ve gönderdiğiniz mesajlarda imla kurallarına (noktalama işaretleri/küçük-büyük harfler), gönderdiğiniz fotoğrafların küçük - çok büyük boyutlu olmasına,

alıntılarda fotoğraflar gibi gereksiz kısımların silinmesine, standart font kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi http://www.fordclubt...ilecek-hususlar linkinde bulunmaktadır.

Kural dışı konu ve mesajların tekrarı halinde cezai yaptırım uygulanacaktır.

Göstereceğiniz hassasiyet için teşekkür ederiz.

- Ford Club Türkiye Yönetimi

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Sayın Ozan Yurtsever

Açtığınız konu ve gönderdiğiniz mesajlarda imla kurallarına (noktalama işaretleri/küçük-büyük harfler), gönderdiğiniz fotoğrafların küçük - çok büyük boyutlu olmasına,

alıntılarda fotoğraflar gibi gereksiz kısımların silinmesine, standart font kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi http://www.fordclubt...ilecek-hususlar linkinde bulunmaktadır.

Kural dışı konu ve mesajların tekrarı halinde cezai yaptırım uygulanacaktır.

Göstereceğiniz hassasiyet için teşekkür ederiz.

- Ford Club Türkiye Yönetimi

Evet aceleden açtım konuyu birazdan araba bakamaya gideceğiz fikir alayım diye, fark ettim ama düzeltemedim kusura bakmayın. . .

Renaultun dizel otomatikleri çok yakıyor,aynısından bir arkadaşımda var isyanlarda...anlık tüketimi izle,psikolojiyi yerle bir ediyor...

o özellik zaten ruh sağlığı açısından sıkıntılı :) insan gaza basamıyor anlık tüketim açıkken. . .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enis Sever

2011 model model HB Dynamique Dizel aracımızı 0 km aldık. Şu an araç 44.000 km de. Harika bir araç. Yakıt tüketimi harika ancak ben şu an çok sıkışık trafikte gittiğim için 7.1 lt ortalama ile gidiyorum ancak açık trafikte bu değerlerin düşeceği aşikar. Bu araçta gördüğüm en kötü menzil 680 km eniyi 850 km yi gördüm (Ruhan abi 1.100 km yi görebilir). Vites geçişleri sıkışık trafikte ilk kalkış veya durmaya yakın noktlarda hafif sarsıyor. O kadar olacak DSG ye verilecek fazla para yerine Megane EDC yi öneririm. Bunun dışında vites geçişleri hissedilmiyor. Malzeme kalitesi vw seviyesine yakın. Araç Bursa üretimi olduğu virajlara Focus Golf kadar hızlı girmeyin. Aklınıza takılan ne varsa gönül rahatlığı ile cevaplarım

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Sani yazar birazdan.Benim okuduklarımdan anladığım.Reno otomatik dizel alınmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2011 model model HB Dynamique Dizel aracımızı 0 km aldık. Şu an araç 44.000 km de. Harika bir araç. Yakıt tüketimi harika ancak ben şu an çok sıkışık trafikte gittiğim için 7.1 lt ortalama ile gidiyorum ancak açık trafikte bu değerlerin düşeceği aşikar. Bu araçta gördüğüm en kötü menzil 680 km eniyi 850 km yi gördüm (Ruhan abi 1.100 km yi görebilir). Vites geçişleri sıkışık trafikte ilk kalkış veya durmaya yakın noktlarda hafif sarsıyor. O kadar olacak DSG ye verilecek fazla para yerine Megane EDC yi öneririm. Bunun dışında vites geçişleri hissedilmiyor. Malzeme kalitesi vw seviyesine yakın. Araç Bursa üretimi olduğu virajlara Focus Golf kadar hızlı girmeyin. Aklınıza takılan ne varsa gönül rahatlığı ile cevaplarım

120 km/h ile gidiyoruz diyelim şehirler arası, karşıdan gelen otobüs yanınmızdan geçince, salınım hareketi var mı?

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

120 km/h ile gidiyoruz diyelim şehirler arası, karşıdan gelen otobüs yanınmızdan geçince, salınım hareketi var mı?

Düz vitesini kullanıyorum arada (kuzenin) düz gidişte mükemmel, dediğin olay oluşmuyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

6'dan 5'e düşerken mekanik ses yok mu? Tam hata verecek kilometrelerdesiniz.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

geçen baktık araca ufak bir test sürüşü yaptık araç gerçekten temiz kullanılmıştı vites geçişleri çok hissedilmiyordu kısa mesafede denediğimiz kadarıyla ama ort yakıt tüketimi 6.2 idi geldikleri güzergaha göre biraz yüksek bir tüketim gibi geldi bana ama önyargılı olarak hemen savunma mekanizmamız devreye girdi ve aracı bayan kullanıyordu ondan olsa gerek dedik :) fiyat çok yüksek yazılmıştı 2011 model otomatik 16000 km boya darbe hiç bişey yok özel bmw mavisi(bursa da tekmiş!) renk yağmur far sensörü hız sabitleme dijital klima falan 46 olur dedi. tabi biz fiyat tartışmasına girmedik orada ama ben laf arasında çok istediğini söyledim bakalım alacak arkadaş aracını satarsa daha net davranacak. . ne kadar eder bu özellikte bir araç? çok istemiyor mu yahu bu kadın

6'dan 5'e düşerken mekanik ses yok mu? Tam hata verecek kilometrelerdesiniz.

nasıl bir hata Sani Bey garanti kapsamında çözülebilecek bir iş mi ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

nasıl bir hata Sani Bey garanti kapsamında çözülebilecek bir iş mi ?

Hayır. Servisler çaresiz.

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Şu anlık 6 dan 5 e düşerken mekanik ses yok bende birşey olursa yazarım 120 ile giderken karşıdan otobüs geldiğinde arabanın salınım yapıp yaptığı hiç dikkatimi çekmedi ama şu kadarını söyleyebilirim araba herhangi bir şekilde o süratlerde rüzgardan etklenmiyor ve motor sessizliği o hacim bir motor için gayet iyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bence ortalama tüketime bakalım. Benzinli ve düz vites golf 5 sahibi olan arkadaşım yokuş yukarı kalkış yaparken bilgisayarda 99,9 lt yazardı :D:lol:

O zaman yokuş aşşağı deneriz :biggrin:

Yorum bağlantısı

Ben Renaultun "ucuza sat, serviste telafi et" zihniyeti yüzünden komple markaya karşıyım. Yakıt tüketimi yanında servis masraflarına da dikkat etmek gerekir.

2001 megané ve 2004 clio kullandım.

Elektronik olarak sorunlu araçlar. Yazılım, beyin ve elektrikli direksiyon arızalarıyla karşılaştım. Hepsi de 1000 li rakamlarda tamir tutarlarına sahipler. Çıkmacılardan binbir zorlukla ama yine de yüzlerce tl vererek sorunlardan kurtuldum. Herşey çok zekice yekpare tasarlanmış. Örneğin buji kablosu yandı. Yalnızca o yanan kablo değişmiyor. Set halinde tüm distribütörü değiştirmeniz lazım. Haliyle masraf oluyor 400-500 tl. Halen daha vazgeçmediği triger kayışı var. 60 binde bir değişiyor. Diğer bakım parçalarıyla size maliyeti 500-600 tl oluyor.

Almayı düşündüğünüz megane için servise gidip bakım masraflarını bir sorun.

Bunlardan bıkıp çok pahalı olduğu söylenen Honda Jazz almıştım daha sonra. Halen daha kullanıyoruz. Doğaya acımasam yağını bile ben değiştireceğim. Herşey çok basit. Tüm bakımları kendiniz yapabiliyorsunuz. Focusumda bile bu şekilde değil. Ampul değiştirmek için far sökülmüyor yani. Triger zinciri var. Ömürlük. Bakımları tutuyor 250-300.

Renault alacak kadar zengin değilim.

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Özgür Bey honda jazz konusunda katılıyorum tek bir şey hariç sol far ampülü patladığı zaman tamponu sökmeden değişim yapılmıyor (maksat adam servise gidip kazık yesin) nerden biliyorsun diyecek olursanız 7 sene 110.000 km ailecek kullanmışlığımız var. Ancak bence meganenın hakkını yemeyin çünkü Renault bence 2001-2004 lü yıllarından daha ilerde gözüküyor

Yorum bağlantısı

Özgür Bey honda jazz konusunda katılıyorum tek bir şey hariç sol far ampülü patladığı zaman tamponu sökmeden değişim yapılmıyor (maksat adam servise gidip kazık yesin) nerden biliyorsun diyecek olursanız 7 sene 110.000 km ailecek kullanmışlığımız var. Ancak bence meganenın hakkını yemeyin çünkü Renault bence 2001-2004 lü yıllarından daha ilerde gözüküyor

Enis bey, 2010 jazzımız da var. Farları ben değiştiriyorum. Tampon sökülmüyor. Ampulü takma çıkartma alanı biraz dar olduğundan servis bu yolu izlemiş olabilir. Bir de önceki kasa jazz kullanmışsınız. Ben ondan kullanmadım. Renault'da belki aradan geçen 8-10 senede pahalı ve kronikleşmiş elektronik arıza sorunlarını çözebildi ama ben yine de soğudum. Honda ve ford sağlamlığına da sahip olunca, geri dönmem biraz zor. Üstelik megane fiyatları 40 binlerden başlarken.

Yorum bağlantısı
  • 10 yıl sonra...
Ümit Türk
(düzenlendi)

Merhaba; 

Konusu olduğu için tekrar açmak istemedim. 

2013 Megane 3 hb dizel otomatik araç bakıyorum. 

Bulduğum araçtan bahsedecek olursam. 142  binde  yanlış bilmiyorsam ön ve tavan ve sol yanlar hariç  sağ yanlar ve bagaj kapağı boyalı. Değişeni yok. 

Araç sahibi ile görüşmedim fakat ön bilgi toplamaya çalışıyorum. 

Bu araç hakkında mekanik şanzıman ve diğer olabilecek konularda bilgi verebilirseniz sevinirim. 

Teşekkür ediyorum. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şanzımanı EDC'dir. Çift kavramaları debriyajlarda bayağı sağlam şanzımandır. Debriyaja manuelmiş gibi davranırsanız 120bin km rahatlıkla kullanırsınız. Bununla beraber km'si, debriyaj değişimini işaret ediyor. Bunu kontrol ettirmek lazım.

Debriyaj değişimi gerekirse, yetkili serviste debriyaj pozisyonu öğretilmeli şanzımana. Ayrıca robot yağı değişimi de elzem.

Motor zaten sorunsuz. Düzgün bir yakıt istasyonu ile sorunsuz kullanırılır.

Elektrikli direksiyon bozuk yolda tıkırtı yapabiliyor. Ayar vidası var, sıkılınca düzeliyor. 

Bunun haricinde, hayırlı olsun :flowers: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Kıymetli bilgileriniz için  çok teşekkür ederim :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Şanzımanı EDC'dir. Çift kavramaları debriyajlarda bayağı sağlam şanzımandır.

dsg de çift kavramalı, hangisi sağlamdır?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

Ben oyumu EDC'den yana kullanıyorum. DSG'nin nâmı çok arızada. EDC'de hiç duymadım.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

DSG’yi artık kasapta bile tamir ediyorlar, orijinal yan sanayi zibil gibi parçası var bunu da ekleyelim ama. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

hiçbiri :D bozulmayanlar varken kim uğraşıcak onunla... üstelik sarf malzeme değişimide daha ucuz...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

hiçbiri :D bozulmayanlar varken kim uğraşıcak onunla... üstelik tamiride daha ucuz...

O değil de nevresim takımı kayıp.  :crazy:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...