İçeriğe Yönlendir

Erzurumda Gezmeye, Görmeye E Tabi Ki Yemeye Tavsiye :)

Misafir

Recommended Posts

20-24 Mayıs arasında İnşallah seminer için Erzurum-Aziziyedeyim arkadaşlar.

Daha önce hiç gitmedim. İnternette araştırdığımda öneriler çıkıyor ancak ben bizzat iyi bilenlerden öğrenmek istedim. Aracımla gideceğim. Gezilerim hep öğleden sonra olacak.

1. Ordu-Korgan'dan Giresun Tirebolu, Gümüşhane, Bayburt güzergahını izleyeceğim. Yol güzelmiş sanırım biraz virajlı da olsa.

http://www.illerarasimesafe.com/ordu-korgan_erzurum-aziziyeilica/yolharitasi

2. Nereler hangi rotayla, sırayla gezilir.

3. Havası bu tarihlerde nasıldır? 8 aylık bebeğim de var. Sanırım biraz temkinli gitmek lazım.

4. 1.83 109 kilo bir insan olarak azcık çok fazla değil boğaza düşkünüm :) Özellikle yöresel lezzetlere ve ete :) Ne yenmeli ve tabi ki nerede yenmeli?

5. Erzurumdaki arkadaşlarla görüşmek isterim eğer uygun olurlarsa.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Kürtün yolunda abimi ilk defa araba tuttuğunu gördüm. Bol virajlı çok keyifli heleki tırla :f1:

Karadenizli olarak yoldan yana sıkıntı çekmezsiniz. Gezi konusunda hafta sonu gördüklerimizi paylaşırız :) söz Erzurum'lularda.

İmkan bulursam gelirim bende tanışmaya ama söz vermiyorum :ninja:

Yorum bağlantısı
Hamit Akkuş

Gümüşhane'yi pestil yemeden geçmeyin.özellikle üçgen muska şeklinde içi fındık ezmeli olanlardan benimde yerime yerseniz sevinirim.Erzurum merkezdede üniversitenin karşısında olimpiyat atlama rampaları var çok emeğim var yapımında.üniversite olduğu için kafe tarzı yer çok ama adam akıllı nerde yemek yenir birşey diyemicem.tesbih merakınız varsa oltu taşı çok var oralarda..

Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Bizim toplantının resimleri sana yol gösterebilir. Ek olarak alibaba yoksa hacıbabamıydı tam bilemicem oranını dönerinin çok güzel olduğunu söylüyorlar gerçi bu bölgedeki hiçbir döneri ve et yemeğini sevemedim. cağ hariç :)

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Erxurum evlerine mutlaka gidilmeli dut çullaması yenmeli cağ kebabı yenmeli muarrem ustadan dolma kadayıf yenmeli. benim oraya gittiğimde yediğim en güzel yemeklerden bir kaçı :D

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

1 yıl yedek subay olarak orada askerlik sebebiyle bulunduğumdan epey yeme içme fırsatım oldu. . . Muammer usta da kadayıf dolması ve cağ yemenizi tavsiye ederim. kayak yolunda bizim sürekli gittiğimiz bir pideci vardı akgün pideydi galiba salaş bir pişirim fırını ama sanki eve misafirliğe gitmişsin gibi ağırlıyor adamlar çay kahve lokum meyve v.s. kayak yoluna döndükten sonra ilk kavşaktan sola dönüyorsunuz 200 mt sonra solda ufak bir dükkan pidesi ve hizmeti çok iyiydi yaklaşık 1,5 sene önce :)

Erzurum evlerinde sabah kahvaltısı keyifli oluyor. birde erzurum avm nin sol çaprazında petrol ofisi var ve onun 100 mt ilerisinde Mangal isimli yine salaş bir ocakbaşı var orada da mutlaka ama mutlaka şiş köfte(ismini yanlış hatırlamıyorsam bir an şüphe ettim :)) ve pekmezli baklava yemeden gelmeyin. . .

Gümüşhane'yi pestil yemeden geçmeyin.özellikle üçgen muska şeklinde içi fındık ezmeli olanlardan benimde yerime yerseniz sevinirim.Erzurum merkezdede üniversitenin karşısında olimpiyat atlama rampaları var çok emeğim var yapımında.üniversite olduğu için kafe tarzı yer çok ama adam akıllı nerde yemek yenir birşey diyemicem.tesbih merakınız varsa oltu taşı çok var oralarda..

atlama kulelerinin tepesinde kafeterya var yemek içmek için seçenek yok ama Erzurum manzarasında çay keyfe için keyifli bir yer terasına çıkıp şehri izleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

size biraz ters ama tortum şelalesinin en coşuk aktığı zaman şu anda çok güzel orası da merkez tortum arası 50km, tortum şelale arası da 50 km de totalde 100 km mesafe ama güzel bir yer :)

Yorum bağlantısı
Hamit Akkuş

atlama kulelerinin tepesinde kafeterya var yemek içmek için seçenek yok ama Erzurum manzarasında çay keyfe için keyifli bir yer terasına çıkıp şehri izleyebilirsiniz.

orası kafeterya olmadan önce çok abur cubur yemiştim orda.125 metrelik büyük kulenin atlama rampasını (çelik olan kısım) biz yaptık.eski mesleğimdir çelik.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

orası kafeterya olmadan önce çok abur cubur yemiştim orda.125 metrelik büyük kulenin atlama rampasını (çelik olan kısım) biz yaptık.eski mesleğimdir çelik.

Vallahi emeğinize sağlık çok devasa işler yapılmış bana göre orada. biz ilk gittik bilmiyoruz tabi kafeye nasıl gideceğiz atlama kulesinin halıfleks (en alt atlanıp da inilen kısım )kısmındayız kafeterya tepede dedik buraya heralde bu demirlerden gidilir ne bilelim arkadan yol varmış :D arkadaşla saf gibi başladık tırmanmaya çeliklerden merdivenlerden atlıyoruz toz toprak heryer arkadaşa diyorum olum bu işte bir terslik var bunun yolu olması lazım böyle kimse gelmez buraya diyorum yok kanka devam et diyor. tam yarım saat o çelikleri demirleri merdivenleri tepeleri tırmandık en son düzlüğe bir çıktık millet bize bakıyor bunlar nereden geldi diye arkada asfalt yol otopark falan tıklım tıklım güvenlik geldi dedi napıyorsunuz nerden geldiniz dedik kardeş ne bilelim yabancısıyız buraların aşağdan geldik adam güldü epey helal olsun diye :) o çelikleri epey tırmandık saf gibi beğendim işçiliğinizi Hamit bey elinize sağlık :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Çok teşekkür ederim bilgiler için.

Oğuzhan kardeşim umarım gelebilirsin görüşmek tanışmak isterim.

Mehmet hocam sizin resimleri merakla bekliyorum zaten ama ayrıntılı olsun lütfen :)

Tortum aklımda, bir aksilik olmazsa gideceğim inşallah.

Muharrem ustaya mutlaka uğranılacak anlaşılan :)

Erzurum evleri dediğiniz, ticari amaçla mı yoksa misafirperverlik mi? Ticari amaçla ise bir gün kahvaltı olayını da onlarda hallederim değişiklik olur.

Atlama kulelerine gidilecek, Cağ kebabı ve kadayıf dolması yenilecek, pekmezlik baklava pek sıcak gelmese de deneyebilirim. Ali Ozan hocam navigasyon gibi tarif etmişsin maşallah, merak ettim pideciye de bir akşam yemeği için uğrayayım inşallah :)

Yol güzergahında bir şeyler yapamayacağım sanırım çünkü okulda 19 mayıs kutlaması ve sonrası geleneksel yaylada kuzu etkinliğinden çıkıp yola koyulacağım. Büyük ihtimal yola gece çıkacağımdan güzergah dönüşe kalabilir.

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Erzurum evleri eski kerpiç evler ticari bir yer kahvaltı falan paralı yani:) ben hayatta ağzıma pekmez vurmayan biriyim ve 10 ay oradaydım ilk 4 ay bu yüzden yemedim sık sık gidince de bir gün sahibi dedi ki bir tadına bakın bunu burada başka yapan yok dedi ve zorla bir tane yedirdi anam yemez olaydım pekmez tadı falan gelmiyor taze çıtır çıtır çok güzel bir şeydi. yazık olmuş ilk 4 ayıma dedim ama siz bilirsiniz tabiki de. . :) umarım tarif ettiğimiz yerler bizi utandırmaz :rolleyes:

Keyifli gezmeler. . .

Yorum bağlantısı
Hamit Akkuş

Vallahi emeğinize sağlık çok devasa işler yapılmış bana göre orada. biz ilk gittik bilmiyoruz tabi kafeye nasıl gideceğiz atlama kulesinin halıfleks (en alt atlanıp da inilen kısım )kısmındayız kafeterya tepede dedik buraya heralde bu demirlerden gidilir ne bilelim arkadan yol varmış :D arkadaşla saf gibi başladık tırmanmaya çeliklerden merdivenlerden atlıyoruz toz toprak heryer arkadaşa diyorum olum bu işte bir terslik var bunun yolu olması lazım böyle kimse gelmez buraya diyorum yok kanka devam et diyor. tam yarım saat o çelikleri demirleri merdivenleri tepeleri tırmandık en son düzlüğe bir çıktık millet bize bakıyor bunlar nereden geldi diye arkada asfalt yol otopark falan tıklım tıklım güvenlik geldi dedi napıyorsunuz nerden geldiniz dedik kardeş ne bilelim yabancısıyız buraların aşağdan geldik adam güldü epey helal olsun diye :) o çelikleri epey tırmandık saf gibi beğendim işçiliğinizi Hamit bey elinize sağlık :D

o merdivenler ilk başta kısa aralıklarla olduğu için çok rahattır.daha sonra basamak araları artar.çok güzel bir anı olmuş tekrar tekrar okudum.çok güldüm.ne mutlu bana yıllar sonra bu sözleri duydum...

biri birşey derse ''karışma burayı benim arkadasım yaptı.sen yokken o vardı'' diyebilirsiniz :D :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
(düzenlendi)

Hemşerim sana tek tavsiyem, o yollardan gece geçme.Hele yanında ailen varsa.Gece pek tenha oluyor.Allah göstermesin.Araba işi bu.Bir arıza filan durumunda mazallah,yardım alman çok zor olur.

tarihinde Mehmet Pınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Hemşerim sana tek tavsiyem, o yollardan gece geçme.Hele yanında ailen varsa.Gece pek tenha oluyor.Allah göstermesin.Araba işi bu.Bir arıza filan durumunda mazallah,yardım alman çok zor olur.

Vallahi hemşehrim içimi okudun :) Önce yazdım tehlikeli olur mu diye sonra silmiştim :)

Sabah 9'da giriş yapmak lazım. Olmadı sabah 4 gibi buradan çıkacağım. O yola vurduğumda zaten gün aydınlanmış olur.

Erzurumlular nerdesiniz yav başka öneriler yok midur ?

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Uzun uzun anlatımınız ve yardımınız ve kadayıf teklifiniz için teşekkür ederim.

Üniversitede, askerde ve görevimde birçok Erzurumlu arkadaş tanıma fırsatım oldu. Dediğiniz gibi mert ve samimi insanlar. Çoğuyla hala görüşürüm.

Notlarımın arasına Hacıbabayı ekliyorum kesinlikle. Kesinlikle dürüm yapılarak yenilecek :)

Pide ve İskender yemeye sıra gelirse deneyeceğim. Neticede özellikle pide karadenizde meşhur zaten biliyorsunuzdur. İskender de her yerde bulabilecek lezzet. Ben daha çok yöresel tatları denemek istiyorum.

Erzurum evlerini kahvaltı için düşünüyorum. Fethiyede köy evinde kahvaltı yapmıştım çok hoşuma gitmişti. Köyleri bayramdan bayrama gören bir nesil olarak güzel oluyor böyle etkinlikler.

Kıyafet konusu fazlasıyla dikkate alınacaktır. Şemsiyeyi de atayım bagaja :)

Tarihi yerleri severim. Eğer müzekart geçerli ise daha da iyi olur. Gezmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Özcan

Ben de Askerliğimi Sarıkamış'ta yaptım ama etrafı çok güzel gezebildim...Kendi gittiğim ve beğendiğim yerleri kısaca yazayım istedim. umarım bir fikir verir merkez ile ilgili.

Çifte Minareli Mederse, Ulu Cami ve Erzurum Kalesi, (zaten hepsi aynı yol üzerinde ve karşılıklı) mutlaka gezilmeli. Rüstempaşa Bedesteni (Taşhan) da oltu taşı tesbih ve süs alınabilir... Oradan aşağı sallanarak Erzurum Kongresinin yapıldığı bina gezilebilir, karşısında 2 ünlü Cağcı var...

Merkezde Yakutiye Medresesi gezilip, Kadayıf dolması kesinlikle yenilebilir. Yakutiye doğru gelirken yol üzerinde Erzurum Evleri ziyaret edilebilir. Aynı şekilde Aziziye Tabyaları da görülebilir...

Kaplıca seviliyorsa Ilıca ilçesine (merkezden otobüs kalkar on beş dakika sürer) gidilip kükürtlü havuzda dinlenilebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Erzurum guzeldir, yaz aksami bile olsa geceleri usutur, cag kebabi ve kadayif dolmasi olmazsa olmazlardandir. Her ne kadar kar olmasada palandokene cikmayi unutmayin, iyi seyahatler.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Şuan vaktim yok işe gideceğim birazdan gece işyerinden yazarım. :)

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

o merdivenler ilk başta kısa aralıklarla olduğu için çok rahattır.daha sonra basamak araları artar.çok güzel bir anı olmuş tekrar tekrar okudum.çok güldüm.ne mutlu bana yıllar sonra bu sözleri duydum...

biri birşey derse ''karışma burayı benim arkadasım yaptı.sen yokken o vardı'' diyebilirsiniz :D :D

:) kesinlikle söylerim. . . zaten bu vesileyle uzun süredir konuşmadığım o arkadaşımı arayıp konuştum hem o olayı bir hatırlayıp güldük hem kulaklarınız çınlattık. . .:D

Yorum bağlantısı
Hamit Akkuş

:) kesinlikle söylerim. . . zaten bu vesileyle uzun süredir konuşmadığım o arkadaşımı arayıp konuştum hem o olayı bir hatırlayıp güldük hem kulaklarınız çınlattık. . . :D

hissettim hissettim :) bende yaşadığınız olay aklıma geldikçe gülüyorum.tekrar ziyaret ederseniz birkaç foto rica ederim... :biggrin: :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

hissettim hissettim :) bende yaşadığınız olay aklıma geldikçe gülüyorum.tekrar ziyaret ederseniz birkaç foto rica ederim... :biggrin: :biggrin:

Vallahi askerlik biteli 1 yıl oldu daha oralara yolum düşmez ama kulelerden bir kaç kare net olmasa da paylaşayım :D

http://img716.imageshack.us/img716/4839/26796810150256334193608.jpg

http://img441.imageshack.us/img441/6636/26822510150256334128608.jpg

http://img694.imageshack.us/img694/3457/28389310150256334063608.jpg

Bu da bizim tırmandığımız güzergah :D

http://img32.imageshack.us/img32/7973/28474310150256333993608.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu

Pide için Lapidis pide salonu (Çifte minarelerin çaprazı, Taş mağazaların başlangıç noktası da denebilir)

Döner için Hacıbaba Dönercisi (Emniyet müdürlüğü karşısı)- İncir tatlısı varsa deneyin derim.

Cağ kebap için Gel-gör cağ kebap (Bankalar Cad. Gürcükapı ) veya Muammer Ustanın restoranı (Terminal cad.)

Kadayıf dolması için Muammer Usta (Terminal Cad.)

Son olarak Erzurum Evlerinde Kesme çorbasını tatmadan ayrılmayın sakın güzelim memleketimden.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...