İçeriğe Yönlendir

Amazon.De Veya Amazon.Com Sitelerinden Nasıl Vergi Iadesi Alınabilir?

Mustafa Yenigün
Çözüme git Mustafa Yenigün tarafından,

Recommended Posts

Mustafa Yenigün

Merhaba,

Haftaya kısa bir süre için Almanya'da olacağım, Biraz yoğun bir seyahat olacak, bu nedenle uzun süredir almak istediğim Pioneer teybi oradayken internet üzerinden satın almak zorundayım.

Ürünü Amazon.de sitesinde buldum. Ancak Amazon sitesi bazı ürünleri direk kendi sattığı gibi, firmaların da komisyon ödeyerek ürün satmasına imkan sağlıyor. Benim aradığım ürün de, Amazon'un kendi sattığı ürünler arasında değil, maalesef farklı bir elektronik firmasının Amazon üzerinden sattığı bir ürün diyebililiriz.

Daha önce denemedim ama bildiğim kadarıyla süreç şu şekilde işliyor. Amazon'un kendi sattığı bir ürünü aldığınızda önce vergi dahil tüm bedeli ödüyorsunuz ve otele teslim ediliyor. Sonrasında çıkış yaptığınız ülkenin havaalanında gümrük çıkışında faturanızı damgalatıp Türkiye'ye döndüğünüzde posta yolu ile Amazon'a gönderiyorsunuz, bu noktada orjinal fatura talep ettikleri için olası garanti konuları için faturanın bir fotokopisini almakta fayda var. Damgalı orjinal fatura onlara ulaştığında %19'luk vergi iadesini kredi kartınıza yapıyorlar.

Ancak aracılık yapıp satış yaptırdığı diğer firmalardan bir ürün aldığınızda, her ne kadar yine Amazon sitesi üzerinden almış olsanız bile, bu süreçte Amazon vergi geri ödemesine karışmıyor gibi gözüküyor. Bu konuda kendilerinden bilgi istedim ama henüz cevap alamadım. Sipariş, gönderim süresi, benim gidişim geliş zamanım da gittikçe daraldığı için belki aramızda daha önceden böyle bir alışveriş yapan olmuştur diye foruma danışmak istedim.

Bu süreç hakkında bilgisi olan var mı ?

Yorum bağlantısı

Double cihazlarda extra bir gümrük vergisi çıktığını duymuştum araştırdınız mı?

Bir de alacağınız cihazı bilerek konuşuyorum buradaki fiyatı 1280 TL civarında, oradaki fiyatı nedir?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Double cihazlarda extra bir gümrük vergisi çıktığını duymuştum araştırdınız mı?

Bir de alacağınız cihazı bilerek konuşuyorum buradaki fiyatı 1280 TL civarında, oradaki fiyatı nedir?

Yeni tanımlanan gümrük vergisi konusunda açıkçası bir bilgim yok. Alacağım cihazın Almanya fiyatı 520 Euro, vergisiz olarak 421 Euro'ya geliyor ki, 990 TL civarına denk geliyor. Yalnız cihaz AVH X8500BT olan versiyon, yani Android'e uyumlu olan versiyon diyebilirim. Ben bu cihazı Türkiye'de satan bir yer bulamadım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Evet Eray Bey, 8450BT Android desteği hariç, diğer tüm ihtiyaçlarımı karşılayan bir cihaz. Ancak Android telefon kullanıyorum ve muhtemelen kullanmaya devam edeceğim, o nedenle 8500BT bana daha mantıklı geldi. Her ne kadar Android uyumu ile ilgili bazı sıkıntılı yorumlar okusam da, böyle şeylerle uğraşmayı sevdiğim için bir şekilde üstesinden geleceğini düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla bu cihaz henüz Türkiye'de satılmıyor, ama double din çerçevesi + orjinal kumanda aparatı vs. derken zaten fiyatlar uçacağı için Türkiye fiyatları ile bu değişikliği yapmam pek mümkün olmaz.

Yorum bağlantısı

Evet biraz baktım satışta yok henüz. Size özelden bir numara göndereceğim birde onlara sorun var mı ya da getirtebiliyorlar mı?

Gelin sizi iphone a terfi ettirelim :) kumanda aparatını ne kadar buldunuz acaba?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Evet biraz baktım satışta yok henüz. Size özelden bir numara göndereceğim birde onlara sorun var mı ya da getirtebiliyorlar mı?

Gelin sizi iphone a terfi ettirelim :) kumanda aparatını ne kadar buldunuz acaba?

iPhone olabilir ama belki gelecekte, yaşlandıkça telefona daha az para ayırır oldum :) Kumanda aparatı için seçenekler çok ancak firmalarla yazışıp araç uyumu kesinleşmeden almak biraz riskli olabilir. Forumdan sanırım Ahmet Bey Mondeo'su için kumanda aparatını nispeten ekonomik bir fiyata Ebay üzerinden İngiltere'den getirtmişti, yalnız aldığı fiyatı hatırlayamadım.

Benim bulduğuma bir örnek olarak,

http://www.amazon.de/gp/product/B00BTH7HX6/ref=gno_cart_title_5?ie=UTF8&psc=1&smid=A1H4QL1VK4NWVM

Genel olarak 49 - 65 Euro arasında değişen fiyatlar mevcut.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

iPhone olabilir ama belki gelecekte, yaşlandıkça telefona daha az para ayırır oldum :) Kumanda aparatı için seçenekler çok ancak firmalarla yazışıp araç uyumu kesinleşmeden almak biraz riskli olabilir. Forumdan sanırım Ahmet Bey Mondeo'su için kumanda aparatını nispeten ekonomik bir fiyata Ebay üzerinden İngiltere'den getirtmişti, yalnız aldığı fiyatı hatırlayamadım.

Benim bulduğuma bir örnek olarak,

http://www.amazon.de...=A1H4QL1VK4NWVM

Genel olarak 49 - 65 Euro arasında değişen fiyatlar mevcut.

Ben bu satıcıdan farklı zamanlarda 4 adet aldım, hiç sorun çıkmadı fiyatı da 22 sterlin falan kargosu da 12 sterlin civarı tutuyor.

Aklınızda olsun

Sizin aracınıza göre olanı bu;

http://www.ebay.co.u...=item51a888e663

tarihinde Eray Turan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Mustafa Yenigün

Dün gece Amazon.de sitesine yazmış olduğum maile cevap geldi.

İlk mesajda yazdığım gibi Amazon, kendi sattığı ürünlerden almam durumunda havalanı gümrük çıkışında orjinal faturayı onaylatıp Amazon posta adresine göndermem durumunda vergiyi kredi kartına iade ettiğini söylemiş. Ancak aracılık yapıp satış yaptırdığı diğer firmalar için bu süreci kendinin işletmediğini, vergi iadesi ile ilgili kendilerinden bilgi almamı istemiş.

Ben de Amazon üzerinden teybi satan tüm firmalara vergi iadesi ile ilgili süreçlerini sordum, bu sabah iki tanesi cevap vermiş ve aynı şekilde havaalanı gümrük çıkışında onaylatılan faturanın kendilerine iletilmesi durumunda iadeyi gerçekleştirdiklerini yazmışlar. Bu konu da böylece çözülmüş oldu, artık siparişi verebilirim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...