İçeriğe Yönlendir

Hız Sabitleyicinin Sürücüye Etkisi

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Misafir

5 sene önce, Eskişehir den dönerken Fiat Stilo aracım ile İzmit otobana girdim. Eskişehir de 2 gün pek uyuyamadık, iş ve eğlence biraz uzayınca uykuya zaman ayıramadık. Haliyle biraz uykulu çıkmak zorunda kaldık yola. yanımdaki arkadaş zaten yola çıktıktan 1 saat sonra uyudu. Sabah 6 suları, güneş karşıdan doğuyor.. Hızım 125 civarı ve CC açık. Sadece direksiyonu tutuyorum. O kısımdada yolda viraj olmadığından ellerde mayışma tabir edilen bir hal olmuş.. Zaten uyku hali ve güneşin etkisi ile birde CC açık.. 5-6 saniye boyunca dalmışım. Geçen süreyi hatırlamıyorum. 100 metreden fazla yol gittiğim aşikar.. Yani CC de risk daha yüksek.

Yorum bağlantısı
Misafir

Hız sabitleyiciyi sadece bir donanım olarak görmemek lazım. Tepkilerini, çalışma sistemini, nerde devreye girip, nerede çıkacağını iyi bilmek gerekir. Örneğin, 70km'h'ye ayarladığınız hız sabitleyici ile de büyük tehlike atlatabilrisiniz. Bu donanımı el yordamı ile devreden çıkarıp, devreye alabiliyorsanız, istediğiniz hıza ayarlamakta zorluk çekmiyorsanız gerekli deneyiminiz oluşmuş demektir. Uyku halinde tabi ki sürekli gaz veren bir araçta olmak son derece tehlikelidir. Kazanın vehametini büyütecektir. Yine uykulu durumda dikkat dağıtacak bir uğraş olmadığında uyku sürücüyü daha kısa sürede etkisi altına alır. CC'de buna yardımcı olacaktır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Konuyu yeni gördüm, bütün mesajları okuyamadım. Bence çok faydalı bir özellik ancak her şartta kullanmamak lazım. 

Düz yolda kesinlikle yakıtı düşürür ancak hep kafama takılıyor, anlık tüketime bakınca da karar veremedim. Rampalarda normalden fazla yaktırır mı?

Yorum bağlantısı
Misafir

Konuyu yeni gördüm, bütün mesajları okuyamadım. Bence çok faydalı bir özellik ancak her şartta kullanmamak lazım. 

Düz yolda kesinlikle yakıtı düşürür ancak hep kafama takılıyor, anlık tüketime bakınca da karar veremedim. Rampalarda normalden fazla yaktırır mı?

otomatik vites araçta Cruıse,Rampaya bayılır :D

Öyle bi yakarki,Şaşırırsın :p

Yorum bağlantısı
Ali Eren

otomatik vites araçta Cruıse,Rampaya bayılır :D

Öyle bi yakarki,Şaşırırsın :p

Benim ki otomatik değil Hakan. Manuelde durum nedir?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

ben cc yi oldukça faydalı ve konforlu olarak görüyorum. düz yolda 100 km ile gidiyorsam virajı gördüğümde cc yi kapatıp 70-80 km ye iniyorum, virajı aldıktan sonra tekrar (res tuşu idi galiba) eski hızıma sabitliyordum. yılda 1 kez memlekete gitsem bile hep istediğim bir özelliktir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...