İçeriğe Yönlendir

Bugatti Farları

Mehmet Gürcüoglu

Recommended Posts

Mehmet Gürcüoglu

şu videodaki bugattinin farları yanıp sönüyor mu yoksa bana mı öyle geliyor. Eğer öyle bir şey varsa yapılabilir mi fiestaya filan?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Çakar lamba tarzı işlem yapılmış gibi.

bugattiye çakar lamba ismi yakışmaz mutlaka şatafatlı bir ismi vardır :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Led stop ve lambalar videoalrda yanıp yanıp sönüyor gibi çıkıyor...

Mesela Golf R led stop videoya aldım,izlerken aynı bunun gibi gözüküyor.Sanırım içindeki devreler bizim gözümüzün algılayamayacağı şekilde akım verip verip bırakıyor olabilir fazla ısınmaması için...vs Böyle sistemler olabilir.

ama bizim gözümüz algılıyor :) Bence özel bir sistem

Yorum bağlantısı
Süleyman Türker

Sebebini tam olarak bilmiyorum ama Mehmet Mert arkadaşın söylediği gibi algılama ile ilgili bir durum olabilir bu olay bugattiye özel bir şey değil çünkü daha önce izlediğim farklı led gündüz farlarına sahip araçlara ait tanıtım videolarında da benzer bir durum olduğunu gözlemlemiştim.

Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Ledlerin osilayonu ile (saniyedeki dalga sayısı) kameraların fpsi (saniyede çektikleri kare sayısı) arasındaki senkronizasyon problemi yüzünden ledler yanıp sönüyor gibi görünür.Tam olarak hatırlamıyorum ama misal 60 Hz(saniyede 60 kere yanıp sönen) de çalışan led ışığını çeken kamera 25-30 fps çekim yaptığından(aslıda saniyede 25 veya 30 kare fotoğraf çekip bunları kaydediyor ve bunları sırasıyla ekrana veriyor insan beyni saniyede 24 kareden fazlasını izlerken aradaki boşlukları görmezden geliyor ve bunları aralıksız film gibi algılıyor aslında) kameranın sensörü bu görüntüler arasındaki yanıp sönmeleri insan beyni gibi gözardı etmeyip direk yakalıyor bu yüzden ledler yanıp sönüyormuş gibi geliyor :) biraz uzun oldu ama umarım anlatabilmişimdir. Buna en basit örnek kameranızı eski tüplü televizyonlara tutun TV nizdede görüntü kayacaktır...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bugattiye çakar lamba ismi yakışmaz mutlaka şatafatlı bir ismi vardır :biggrin:

Çakarettilambreti :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Ledlerin osilayonu ile (saniyedeki dalga sayısı) kameraların fpsi (saniyede çektikleri kare sayısı) arasındaki senkronizasyon problemi yüzünden ledler yanıp sönüyor gibi görünür.Tam olarak hatırlamıyorum ama misal 60 Hz(saniyede 60 kere yanıp sönen) de çalışan led ışığını çeken kamera 25-30 fps çekim yaptığından(aslıda saniyede 25 veya 30 kare fotoğraf çekip bunları kaydediyor ve bunları sırasıyla ekrana veriyor insan beyni saniyede 24 kareden fazlasını izlerken aradaki boşlukları görmezden geliyor ve bunları aralıksız film gibi algılıyor aslında) kameranın sensörü bu görüntüler arasındaki yanıp sönmeleri insan beyni gibi gözardı etmeyip direk yakalıyor bu yüzden ledler yanıp sönüyormuş gibi geliyor :) biraz uzun oldu ama umarım anlatabilmişimdir. Buna en basit örnek kameranızı eski tüplü televizyonlara tutun TV nizdede görüntü kayacaktır...

senin dediğin gibi olsaydı aşağıdaki videolarda leonun farlarını da öyle algılardık

Yorum bağlantısı

Bu araçataki bariz yanıp sönüyor görünüyor.Kamerada bile olsa led ışık bu kadar sönük kalma aralıgına sahip olamaz diye düşünüyorum.Bu şekilde olsa idi bazı yarız arabalarındaki led farlardada aynı izlenim alınırdı.

Benece çakar tipi kazandırılmış bir aydınlatmaya sahip.Özel yada değil yapılamayacak bir işlem degil.

Yorum bağlantısı

2000 li yıllarda çok modaydı. Balıkesir bu tip parkları çakarlı civalı ampullü şahin doluydu.

Cümleye bak :unsure2:

Yorum bağlantısı
Alper Keskin
(düzenlendi)

senin dediğin gibi olsaydı aşağıdaki videolarda leonun farlarını da öyle algılardık

yanıp sönüyor gibi görünenler pwm ile sürülmüş devrelerdir.pwm (pulse with modülation) ile sürülen led devrelerde High intensity ledlerin doğru akım ile sürülmesi durumunda PN jonksiyonun sıcaklığının hızla yükselmesi ledin ömrünü yer (kısaca pwm devreler saniyede belli sayılarda darbe şeklinde pat pat pat lede enerji gönderirler bu sayede aralıkla yanan ledler soğumuş olur.İnsan gözü saniyede 24 karenin üstünü aralıksızmış sürekli yanıyormuş gibi görür.Saniyede 50-60 defa yanıp sönen ledleri zaten direk yanıyor gibi görür).Pwm ile ledlerde bu sayede parlaklık kontrolü de yapılır.Ledlerin üzerinden geçen akım ile oluşan parlaklık doğrusal değildir. Yanma sönmeyi ekranda görme durumu tamamen ledin saniyede yanıp sönme süresi ile kameranın saniyede çektiği kare arasındaki kesişmelere bağlıdır ki gösterdiğin videoda kameranın fpsi ledlerin osilasyonları ile uyumlu ise tabiki düzenli yanıyormuş gibi görünebilir.unutma ki o reklamını çektikleri araçlarda kullanılan kameralar ve ekipmanlar fpsi çok yüksek algılayıcı sensörleri çok gelişmiş kameralarla çekiliyor ve ayrıca montaj sırasında ekstradan işleme tabi tutulmuş oluyorlar.Bugattinin çekildiği videodaki kamera ya bir cep telefonudur yada en iyisinden bir dslr makinadır...En basitinde bu deneyi kendin yapabilirsin cep telefonunla.Denk geldiğin birkaç aracın gündüz farlarını çek yada led trafik lambalarını çekebilirsin...

tarihinde Alper Keskin tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

dediğin gibi bu olay sadece kamerada görünüyorsa bir anlamı yok. Görüntüsü hoşuma gitmişti otobanda korkularından sana yol vermeyen araba kalmaz :)

Yorum bağlantısı
Alper Keskin

dediğin gibi bu olay sadece kamerada görünüyorsa bir anlamı yok. Görüntüsü hoşuma gitmişti otobanda korkularından sana yol vermeyen araba kalmaz :)

örnek video bakarken ilk buna denk geldim lütfen 1.35 te farların durumuna bak... (araç sıfır km galeriden çekmişler)
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Tırt boşver alma sen bugatti.1.25 varken daha ne yapacak yahu :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

bu görüntü farklı, bugattinin farlarıyla alakası yok

Mesela Anıl(Berke) abinin farlardaki ledlerde yanıp yanıp sönüyor gibi

[

buna benzer bişey değilmi işte bugattideki?

bugattideke göz kırpar gibi bunda flaş patlıyor gibi

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Alper yazdıkların doğru fakat bu kadar ışık sönme aralığı bence asla olamaz.Bu dediğin şekilde bu aralıkta bir ışık palsi sadece pals üreten ve bu aralığa sahip pals üreten sürücüler ile mümkün.Konu far ışığı olunca bu pals aralığı çok geniş kalır.Senin anlattıgın çakar işlemi yapılabilecek pals sinyalini dogrular çünki buna yakın işler sonrasında kaliteli çakar yapılabilir.Far aydınlatmasında kullanılan ledin ışıgına bu aralıkta pals sinyali ile sürüm yapılmaz,yapılırsa bizim gözlerimiz gece muhakakak bu kesikliği algılar.

Son videodaki sadece horizantel boyutu videoda görmeniz.Bu etkiyi aşırı ışık yogunlugu yapıyor.Ledler degil xenon ampul yanınca artıyor.

Benim görüşüm cameranın horizantel resim algılayıcı işlemcisi yavaş kaldığı için ışık boyutu fazlalaştıgı süresince bu horizantel taramayı size görüntü olarak sunuyor olması.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

oktay abi senin farlara bundan yaparım mı demek istiyorsun şimdi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Tırt boşver alma sen bugatti.1.25 varken daha ne yapacak yahu :p

bir kere daha benim motoru küçümsersen, gelir senin turbo hortumlarını sökerim :crazy:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Cidden yapmam bana ters bir uygulama aslada tavsiye etmem ve kurallara aykırı ve hazır devreler isteyen alır takar itirazım sadece baştaki cümlelerden ibaret olur.

En güzel çakar mosfetli devreler ile ledlere uygulanıyor çok keskin ve son derece geniş aralığa sahip ayarlanabiliyor.

Sen Bi-xenon tak önünü gör,Led sinyal,ledden 3.stop ,led arka stop yaptır bunlar hem senin için faideli işler olur hemde tavsiye ederim beğenmeyende olacağını sanmam.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

ben zaten öyle çakar filan istemiyorum göz kırpar gibi yapsın yeter :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

bir kere daha benim motoru küçümsersen, gelir senin turbo hortumlarını sökerim :crazy:

:tease3::vroom:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...