İçeriğe Yönlendir

Yan Sanayi Hava Filtresi ile Yakıt Artışı

Bünyamin Dedeoğlu

Recommended Posts

Bünyamin Dedeoğlu

Arkadaşlar merhaba geçen hafta hava filtremi değiştirdim ve yan sanayi 10 tl ye taktım, inanın bana yakıt tüketimim arttı. Eski pis orjinal filtre daha güzeldi keşke atmasam diyordum. Bilginiz olsun . 30 tl orjinalıydı bugün söküp orjinalını takcam paylaşcam verileri

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Benzer bir sorun benim de başıma gelmişti. İnternetten sipariş ettiğim orjinal filtre ulaşmadan İstanbul'dan Edirne'ye gitmem gerekti. Ben de böyle bir uzun yolda aracın ne kadar yakacağını merak ettiğim için denk geldiğim bir Ford parçacısından hava filtresi aldım, hatta üzerinde Rusça yazılar vardı. Bu filtreyi takıp, sıfır filtre ile uzun yola çıkmama rağmen 5,8 lt gibi yüksek bir ortalama yakıt tüketimi oldu. Döndüğümde orjinal filtreyi taktım ve anında tüketim düştü. Görsel olarak benzer olsalar bile, kalite açısından aralarında ciddi farklar oluyor.

Yorum bağlantısı
Murat Yalçın
(düzenlendi)

Orjinal filtre fiyatı 50 TL yazmışlardı serviste ...

tarihinde Murat Yalçın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Bildiğim kadarıyla yakıt artışının sebebi içeriye emilen havanın artmasından. Yani daha az süzüyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Benzer bir sorun benim de başıma gelmişti. İnternetten sipariş ettiğim orjinal filtre ulaşmadan İstanbul'dan Edirne'ye gitmem gerekti. Ben de böyle bir uzun yolda aracın ne kadar yakacağını merak ettiğim için denk geldiğim bir Ford parçacısından hava filtresi aldım, hatta üzerinde Rusça yazılar vardı. Bu filtreyi takıp, sıfır filtre ile uzun yola çıkmama rağmen 5,8 lt gibi yüksek bir ortalama yakıt tüketimi oldu. Döndüğümde orjinal filtreyi taktım ve anında tüketim düştü. Görsel olarak benzer olsalar bile, kalite açısından aralarında ciddi farklar oluyor.

internetten şipariş verdiginiz sitenin adını verırmisiniz ? Sattıgı urunler orjinal ise belki lazım olabilir. güvenilir bir sitemi?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Orjinal filtre fiyatı 50 TL yazmışlardı serviste ...

fiesta nın hava filtesi nedense pahalı, otosan markası yok sanırım, yabancı takıyor servis.

Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu

Otosan falan bilmiyorum ama elinde 2 filtre vardı parçacının birisi 10 tl birisi 35 tl ben 10 TL Yİ taktım pişmanım sökcem eski filtremi bulursam onu takcam

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ben yetkilir serviste yılda bir kere değiştiriyorum, periyodik bakımda . Benzinli araba için sık değiştirmeye gerek yok bence.

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Bünyamin bey sanırım aracınız LPG'li, şayet LPG'li ise temiz hava girişi yeni filtreden dolayı çok olursa yakıt miktarı artar diye biliyorum çünkü daha önceki LPG'li araçlarımda kolay kolay hava filtresinin değiştirilmesini tavsiye etmiyordu ustalarım. Dediğim gibi aracınız LPG'li ise değilse tesbitiniz doğru olabilir orjinal parça her zaman artıdır. İyi günler diliyorum........

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Çok fazla fark olacağını düşünmüyorum.Yeni filtrenin boyutu veya şeklinde farklılıklar yoksa hemen hemen aynı işlevi yapar.Ayrıca olaya birde şöyle bakmak lazım ; Hava girişi fazla ise araç çok daha performanslı olur.Motor çekişi artar.O zaman yan sanayi filtre takıp 3-5 beygir güç elde edebiliriz diyebilir miyiz :) Cevap evetse yan sanayi filtreler daha iyidir o zaman..Buradan bu sonuçta çıkabilir :D

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu

Vala Ayhan bey depunuzu bitirin sıfırlayın 10 tl verip deneyin derim. Tabi çokta ısrar etmıyorum ama dedıgım gıbı yada bana öyle geldi

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Vala Ayhan bey depunuzu bitirin sıfırlayın 10 tl verip deneyin derim. Tabi çokta ısrar etmıyorum ama dedıgım gıbı yada bana öyle geldi

Ben farkettiğine katılıyorum. Piyasada birbirinden farklı bir sürü filtre olabilir. Belki bazıları orjinale yakın görev yapıyor da olabilir. Ama benim aldığım filtre nasıl bir malzeme kalitesine ya da delik yapısına sahipse, orjinal filtrenin kirlenmiş / tıkanmış hali ile aynı oranda yakıt tüketimine sebep oldu. Bir de bu yan sanayi filtrenin kirlenip daha da tıkandığını düşünmek bile istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Sanki her şeye ragmn orjınal almak lazım gibi gibi

Dizel aracı olan biri için basit bir hesapla, eğer filtreyi bakımdan bakıma değiştiren biriyseniz ve yıllık ortalama 10bin km yapıyorsanız, taktığınız yan sanayi filtre 100 km'de orjinal filtreye göre 0,1 lt bile fazla yaktırsa, yıllık tüketim 10 litre artar, bu da size 42 TL ek yakıt maliyeti getirir. Ortalama 0,3 lt fazla yaksa 126 TL ek maliyet olur. En ucuz yan sanayi filtre 10 TL dersek, orjinal için de 30 TL dersek, başta 20 TL'den kurtulalım derken minimum 42TL zarar etme ihtimali ortaya çıkıyor. Hava filtresinde orjinal olanı kullanmak, hesaptaki riske bakınca oldukça mantıklı gözüküyor.

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

bence aldığınız filtre hava vermek yerine havayı engelliyordu..

benim dizel filtrem yetkili serviste (dpf siz motor) 21 lira. Her bakımda 1 tane arabaya koyuyorlar ve ben K&N ile devam ediyorum...fatura fiyatı da değişmiyor. KN Filtre temizleme zamanımda KN yi kenara koyup orjiyi takıyorum, orji filtre kullanımım yaklaşık 1000 -2000 km olduğunda da atıyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...