İçeriğe Yönlendir

Sürücülerin Işaret Dili.

Serdar Karagonlu

Recommended Posts

Mustafa Volkan Koca
(düzenlendi)

Bir dakika, bu benim teknik yahu  :D

Abi senden esinlendim zaten bir yerde tokat yedim heralde  senden, nerden aklımda kaldıysa :D

tarihinde Mustafa Volkan Koca tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Gündüz gözü sisleri dahi açmışsa lavuk...küfrederim...Hele arka sislerde açıksa abartırım...

Aynı şey yaz aylarında akşam ve gece yaşanıyorsa önümdeyse uzunları yakar aklını alırım, arkamda ise ilk önce dumana boğar sonra beni iyi görsün diye sislerimi yakarım ki sislerim adam bayıltır...

Beni gördüğü halde sollama yapıyorsa son ana kadar gaz kesmem adrenalinle tanışmasına fırsat veririm...Adam gibi geçerken gaza yüklenmişse yoldan atacak kadar sıkıştırır üzerine sürerim...

Bunlar yapmak istediklerim...ve yapamadıklarım... :D

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Gündüz gözü sisleri dahi açmışsa lavuk...küfrederim...Hele arka sislerde açıksa abartırım...

Aynı şey yaz aylarında akşam ve gece yaşanıyorsa önümdeyse uzunları yakar aklını alırım, arkamda ise ilk önce dumana boğar sonra beni iyi görsün diye sislerimi yakarım ki sislerim adam bayıltır...

Beni gördüğü halde sollama yapıyorsa son ana kadar gaz kesmem adrenalinle tanışmasına fırsat veririm...Adam gibi geçerken gaza yüklenmişse yoldan atacak kadar sıkıştırır üzerine sürerim...

Bunlar yapmak istediklerim...ve yapamadıklarım... :D

Aman Allah'ım yenge Nerede bu arada :D
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Eeee Mert? Sen küfürbaz oldun? Yarım saat trafikte kalsan bu söylediklerinin tümünü görürsün. Ne oruç kaldı ne abdest. :D

Ayrıca sen bekarsın herhalde. Bir gün 3 yaşındaki oğlun evde oyuncak arabalarla oynarken; "sinyal versene lan, lavuk" dediğinde halini görmek isterim ;)

Evliyim abi ;) Abi çok tahrik ediliyorum gel bana küfür et diyorlar. Bugün yaşadıklarımı anlatsam haklısın dersin :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tam önünüzdeki aracı sollayacakken dörtlüleri yaktiysa yol müsait değil demektir karşıdan araç geliyordur. Yol müsait olunca sola sinyal verir geç der.. Normalde bu tip işaretler kullanmak yasaktir ama kamyoncular genelde kullanir zamanda işe de yarar

Doğrusu sağ sinyaldir ;) Çoğu böyle yapar.. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ama ben hiç bir zaman itibar etmem... :(

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Arkadan tampona epey yaklaşınca ister istemez yol veriliyor zaten...Kısa bir aynadan bakışma oluyor ama olsun..Koltuğa gömülürsen eğer bir gizemli hava oluşuyor ister istemez... :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sol abi. Adam sol sinyal veriyorsa solla demek :) Sağ sinyali niye versin adam :D

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Arkadan gelenin uzunları rahatsız ettiğinde veya yukarıda verilen örneklerdeki işaretler arkadaki tarafından anlaşılmadığında elimi camdan çıkarıp  parmak uçlarımı birleştirir ve açar kaparım(çok çene yapanlar için de kullanılan harekettir bu) :) genelde anlaşılır. sinyal vermeden dönenler için ya da akşam saatinde farlarını açmayı unutanlar içinde aynı işaret işe yarar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Bazı sürücüler normal havalarda bile arka sis lambasını  yakıyor. Böyle birini gördüğümde arkasına yaklaşıp, Uzun fa, sis farı, projektör, hella :) ne varsa yakıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sol abi. Adam sol sinyal veriyorsa solla demek :) Sağ sinyali niye versin adam :D

Sol sinyal solluyorum gelme demek, sağ sinyal, sağa yanaştım yada sağa döneceğim demek.. Hadi bizi görmedi ve sol sinyal verip sollamaya çıktı, ne olacak o zaman.. 

Ama sağ sinyal garanti.. bizi görmemiş olsa bile ya sağa dönecek, ya da sağa yanaşacak demektir.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sol sinyal solluyorum gelme demek, sağ sinyal, sağa yanaştım yada sağa döneceğim demek.. Hadi bizi görmedi ve sol sinyal verip sollamaya çıktı, ne olacak o zaman.. 

Ama sağ sinyal garanti.. bizi görmemiş olsa bile ya sağa dönecek, ya da sağa yanaşacak demektir.. 

Abi dediğin mantıklı ama ben tam tersini görüyorum. Sollayacaksam ve ben önümü göremiyorsam o görüyorsa sollamam için sola sinyal veriyor ve kendi sağa yanaşıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir kez sol sinyal verirse belki ama bunun dışında sol sinyalle asla sollamaya çıkmam.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi bu fotoğrafta bi küpe eksik. :D

O niye ? Kime benzeyeceğim o zaman :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hollywood yıldızlarına. :)

Çakma yıldız :D

Sağol teşekkür ederim kardeş :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Önümdeki araç arka sislerini yakmissa ve bu sisler beni rahatsiz ediyorsa uzunlari yakarim. %70'I anliyor.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Uzun yolda seyir halindeyseniz, karşıdan gelen tır'a veya kamyon'a selektör atın, cevap gelmiyorsa uyumuştur kendinize dikkat edin :)

Ben bunu sollama anında ve sollayıp da yanından geçerken muhakkak yaparım, eski sürücüler genelde çok hafif bir korna ile cevap verirler.

yanımdakiler buna şaşırlar ve gereksiz de görürler, ama ben bu uygulmaya  devam ediyorum. Size de öneririm.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Uzunları yakarak arkama yapışan olursa arka sisi yakıp söndürüyorum anlasın diye. Hala anlamıyorsa direkt yakıyorum. Hala anlamıyorsa adamı sağıma soluma alıp suratına dik dik bakıyorum. Ne bakıyorsun lan falan derse sağa sinyal verip korna çalıyorum. Elimle sağa çek yapıyorum. Bir gün biri aklımı başıma getirecek galiba.

Genelde uzun yolda yaparım solu kapatıp,90la gidene...

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Yokuşta durduğunuzda (kardeşim yokuş kalkış desteğim yok) dibime kadar girme demenin bir işareti yok mu ya gıcık oluyorum böyle yapanlara.

sonrası gaza yüklen pati çekerek kaldır arabayı olan yine bana oluyor.

El freni bozuk mu ? Ben 2 ay el freni bozuk gezdim dik yokuşlarda ecel terleri döktüm kavramada kaldıracam diye.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Genelde uzun yolda yaparım solu kapatıp,90la gidene...

diğerinin yaptığı kadar yanlış bu da.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Kenan Koç
(düzenlendi)

Gereksiz sis yakmışsa arkadaki bende arka sisleri yakarım yok söndürmedi yol veririm arkasından bende ön sisleri yakarım.

tarihinde Kenan Koç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Geveci

Arkamdaki araç çok yakın takip yapıyorsa , uzunlarını yakmışsa , ayarsız xenonları varsa ;

1--Dörtlü flaşörleri yakıp söndürürüm ,

2--Hafif yavaşlarım beni geçsin diye ,

rahatsız etmeye devam ederse ,

3--Çok yakın takip yapıyorsa sağ ayağım gazdayken sol ayağımı frene dokundururum , (fren ışığı yanacak ama fren yapmayacak kadar)

4--En keyiflisi budur. Sağdaki silecek suyu çıkışlarından biri diğerlerinden daha fazla havaya bakıyor . Basıyorum silecek suyuna 5sn. sonra arkamdaki de silecekleri çalıştırmaya başlıyor mecburen .

Kesinlikle atışmaya kapışmaya girmem . Atar yapana gülümserim , elimle buyur geçebilirsin gibi işaret yaparım/yapmaya çalışırım .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
İbrahimcan Gökalp

Uzun yolda bir araç solladığımda karşıdan geleni ben kurtarıyorsam ve arkamdan bir araçda benle çıkmış olursa içeri girmesi için sinyal yakarım eğer anlamadıysa dörtlüleri yakar kendimi sağa atarım ki bir şeride 3 kişi sığalım :)

Şahsi fikrim : Eğer bir araba solladıysanız geçtiğiniz arabayı dikizden kontrol edin sizden sonra bir kişi daha çıkmış olabilir ve karşıdan gelen arabayı görmeyebilir. Dikizler bazen hayat kurtarır.

Tecrubeyle sabit:)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Uzun yolda bir araç solladığımda karşıdan geleni ben kurtarıyorsam ve arkamdan bir araçda benle çıkmış olursa içeri girmesi için sinyal yakarım eğer anlamadıysa dörtlüleri yakar kendimi sağa atarım ki bir şeride 3 kişi sığalım :)

Şahsi fikrim : Eğer bir araba solladıysanız geçtiğiniz arabayı dikizden kontrol edin sizden sonra bir kişi daha çıkmış olabilir ve karşıdan gelen arabayı görmeyebilir. Dikizler bazen hayat kurtarır.

Tecrubeyle sabit:)

Aynı sebepten 2010 yılında kafa kafaya kaza yapıyordum Allah korudu.

Yol çalışması nedeniyle gidiş geliş olan yolda baktım karşıdaki sollamaya çıktı, mesafe vardı kurtarır diye gaz kesmeden devam ettim.

Evet sollamaya çıkan kurtardı, ama onun peşine çıkan DAVAR ile 1 metre fark ile kafa kafaya çarpışmaktan Allah korudu.

Öndeki jip tarzı birşey olduğunundan hemen arkasındakini görme şansım olmamıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...