İçeriğe Yönlendir

Aynasız Dslr, Dslr, İleri Düzey Kompakt Arasında Seçim

Misafir

Recommended Posts

Guest Mert Boran

Abi kesinlikle Nex serisi. Ben 3'ünü kullandım uzun süre. Bazen arıyorum. Çok güzel makineydi. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Nex6'ya çok yakınım Mertcim. Ancak fiyatı yüksek geliyor bana. 2600.tl vermek yerine bekleyip eos70 veya d7100 almak mı mantıklı çok çözemedim. Pentax'ın beğendiğim modelleri de pahalı. Aynasız olacaksa kesinlikle nex serisi olacak ama. Acele etmeden, bulabildiğim tüm incelemeleri, yorumları, örnekleri gözden geçireceğim diyorum bu sefer.

Saygılarımla.

Abi, muhabbetimize dayanarak söylüyorum,   :i-ih:

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Dslr makinelerin hangisini alirsaniz alin Lens ihtiyaci hic bitmeyecektir. Ayni veya benzer bir durum aynasizlardada mevcut.

Manuel lensler coguna zor gelsede af confirm adaptorler sayesinde gayet kullanislilar.

Bu manuel lensleridslr ilede kullanabiliyorsunuz. Ben sahsen m42 adaptor aldim ve 2 adet manuelim var. Cok zevkli oluyor ugrasmasi. Az paraya fazla kalite aliyorum. 18-55 kit lenslere veya 18-135 kit lenslere verilen paralara yazik derim herzaman. Dslr alinacaksa sadece body alinmasi taraftariyim. Hatta ve hatta takintimiz yok ise 2.el bodyler gayet uygun fiyatlara dukkan garantili bile bulunabiliyor.

Spot sifirlarda uygun fiyatli bulunuyor. Bugun 3200tl ye sifir 60d(1600tl) ve 24-105mm f4 L IS USM(1600tl) sahibi olabiliyorsunuz.

O fiyata herhalde daha iyi bir ikili yok.

Diger alternatifte sifir 850tl ye yada 2.el 600-700tl ye alinabilecek tamron 17-50mm f2.8 dir. Yanina butcenize gore makine tercih edebilirsiniz. 600d olur 60d olur o size kalmis.

650d konusuna gelince; 650d nin digerlerinden ayiran ozelligi hybrid sensorunun olmasidir. STM lensler ile video sirasinda Af yapmasina yarar. Yani kisaca; STM lens kullanmayacaksaniz 650d almak gereksizdir 600d yeterlidir.

Pentaxin imaj kalitesine lafim yok ki zaten su lensi almadan oncede ciddi ciddi arastirdim. Gel gelelim 60d den gecmek bildigim yolu degistirmek icin bir sebep bulamadim. Koskoca forumda sadece 2 pentax kullanicisi olmasi fanatik olmalari bile yetti :p (asil sebep ilk soyledigim tabiki)

Benim icin FF olmadigi surece 60d yi degistirmek suan icin israf olur.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Bu arada bana 250 TL'ye alınabilecek en iyi lens önerilerinizi iletirseniz memnun olurum. Bana derken 1100D'ye. :p
50 mm 1.8 siparişi geçecektim ama?

Yorum bağlantısı
Misafir

Her makine alacagim zaman ayni kararsizligi yasamak zorunda miyim diye dusunuyorum. A57'deki af hizi mukemmeldi. Bu hizda ancak orta sinif makineler var. Aslinda benim icin paralel ithalat da olabilir. Ankara fotograf konusunda zayif bir kent. Mesela Hayyam gibi bir pasajimiz yok maalesef. Teknomarketler haric fotografcilarda bulunabilir belki ama tek tek dukkan gezip fiyat arasrirmak cok da kolay degil.

650d'de sorunlar var dediler zamaninda hatta 700d bu yuzden hemen cikarildi dediler. Nikonun keskin sonuclarini begeniyorum. Canon daha yumusak gecislere sahip objeler arasinda. Ancak 70d'yi de begeniyorum.

Bu arada kesinlikle profesyonel degilim bu da ayri konu. Ancak alacagim makinenin belli bir seviyede olmasi konusunda takintili oluyorum:) Mesela ustunde dijital ekran olan modelleri cok daha fazla begeniyorum. Isime yaramayacak belki hic ama takinti iste:)

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Pentaxin imaj kalitesine lafim yok ki zaten su lensi almadan oncede ciddi ciddi arastirdim. Gel gelelim 60d den gecmek bildigim yolu degistirmek icin bir sebep bulamadim. Koskoca forumda sadece 2 pentax kullanicisi olmasi fanatik olmalari bile yetti :p (asil sebep ilk soyledigim tabiki)

Benim icin FF olmadigi surece 60d yi degistirmek suan icin israf olur.

Anlatmaya çalıştığım hep şu oldu, Pentax ile aldığınız imaj kalitesini (Renk, keskinlik, doygunluk vs) hala 60d ile 70d ile alamıyorunuz. Ve alamayacaksınız da, çünkü bu paralara bu kaliteyi aldığınız gün aldığınız markalar batmış olacaklar. Çünkü ne 5d'si ne 6d'si satılabilir o zaman.  Pentax'da bu dert hiç bir zaman yok, çünkü markanın FF hedefi yok. Onun yerine FF kullanan ara profesyonel alıcılar yerine tam profesyonel ve ticari kullanıcılara, orta format makine sunmuş zaten.

Koskoca forumda 2 Pentax kullanıcı olmasının sebebi ne fanatiklik ne imaj kalitesi. Bunun sebebi Pentax'ın satış stratejisi ve gelenekleri. Pentax tarihinin hiç bir döneminde yoğun reklam vs içeren kozmetik işlerde olmadı. İlgiyi hiç bir zaman fotoğraf dışına taşmadı.

Bu arada bana 250 TL'ye alınabilecek en iyi lens önerilerinizi iletirseniz memnun olurum. Bana derken 1100D'ye. :p

20-30 $'a m42 adaptör al, m42 uyumlu CCTV lensi al 25-30 dolar manuel takıl, emek ve alın terin ile fotoğrafçılığı keşfet.

Spot, ürün ;) K30 işini görür üstüne limited lens ile 2-3 yıl lens aramazsın.

Yorum bağlantısı
Misafir

Portre cekeceksen iyidir ama manzara cekecegin zamqn cok dar aci kalir. bence 17-50 tamron guzel secim olur. Kit lense gore cok iyidir. Hatta bircok lense gore cok iyidir.

http://www.hizlial.com/tamron-sp-af-17-50mm-f28-xr-di-ii-ld-aspherical-if-objektif/10000700

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Anlatmaya çalıştığım hep şu oldu, Pentax ile aldığınız imaj kalitesini (Renk, keskinlik, doygunluk vs) hala 60d ile 70d ile alamıyorunuz. Ve alamayacaksınız da, çünkü bu paralara bu kaliteyi aldığınız gün aldığınız markalar batmış olacaklar. Çünkü ne 5d'si ne 6d'si satılabilir o zaman.  Pentax'da bu dert hiç bir zaman yok, çünkü markanın FF hedefi yok. Onun yerine FF kullanan ara profesyonel alıcılar yerine tam profesyonel ve ticari kullanıcılara, orta format makine sunmuş zaten.

Koskoca forumda 2 Pentax kullanıcı olmasının sebebi ne fanatiklik ne imaj kalitesi. Bunun sebebi Pentax'ın satış stratejisi ve gelenekleri. Pentax tarihinin hiç bir döneminde yoğun reklam vs içeren kozmetik işlerde olmadı. İlgiyi hiç bir zaman fotoğraf dışına taşmadı.

20-30 $'a m42 adaptör al, m42 uyumlu CCTV lensi al 25-30 dolar manuel takıl, emek ve alın terin ile fotoğrafçılığı keşfet.

Spot, ürün ;) K30 işini görür üstüne limited lens ile 2-3 yıl lens aramazsın.

Abi nasıl birşey oluyor ki bu ? 

Portre cekeceksen iyidir ama manzara cekecegin zamqn cok dar aci kalir. bence 17-50 tamron guzel secim olur. Kit lense gore cok iyidir. Hatta bircok lense gore cok iyidir.

http://www.hizlial.com/tamron-sp-af-17-50mm-f28-xr-di-ii-ld-aspherical-if-objektif/10000700

Saygilarimla.

Abi 899 Tl diyor yahu. Benim body 999 tl. :D

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Pentaxin imaj kalitesine lafim yok ki zaten su lensi almadan oncede ciddi ciddi arastirdim. 

Bizden korktun dimi :) Seni seniiiiiiiiiii :)

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Yaza yurtdışı seyahati ihtimali var. Bas çek tarzı ucuz bir sony makinem var ancak aynasız bir model alayım mı kararsızım. Uygun fiyatlı daha doğrusu f/p ürünü olup da elimdeki Sony'den (w290) güzel fotoğraflar çekebileceğim bir model var mıdır? Vardır elbette ancak verdiğim paraya değer mi, tavsiye eder misiniz? :)

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Her makine alacagim zaman ayni kararsizligi yasamak zorunda miyim diye dusunuyorum. A57'deki af hizi mukemmeldi. Bu hizda ancak orta sinif makineler var. Aslinda benim icin paralel ithalat da olabilir. Ankara fotograf konusunda zayif bir kent. Mesela Hayyam gibi bir pasajimiz yok maalesef. Teknomarketler haric fotografcilarda bulunabilir belki ama tek tek dukkan gezip fiyat arasrirmak cok da kolay degil.

650d'de sorunlar var dediler zamaninda hatta 700d bu yuzden hemen cikarildi dediler. Nikonun keskin sonuclarini begeniyorum. Canon daha yumusak gecislere sahip objeler arasinda. Ancak 70d'yi de begeniyorum.

Bu arada kesinlikle profesyonel degilim bu da ayri konu. Ancak alacagim makinenin belli bir seviyede olmasi konusunda takintili oluyorum:) Mesela ustunde dijital ekran olan modelleri cok daha fazla begeniyorum. Isime yaramayacak belki hic ama takinti iste:)

Saygilarimla.

Abi ust lcd nin pratiklikte cok faydasi var. Hem sarj konusundada etki ediyor. Tam dolu pil ile 1100shoot var 60d de :)

70d guzel bir makine kabul ediyorum ancak suan icin fazla pahali. 3000-3500tl ye 6d bulunurken o paralar gercekten cok.

60d 1600tl ye alinabiliyor Erindijital var izmirde kapida odemeli gonderiyor tavsiye ederim.

D7000de kisa sure kullandim 60d den bir tik daha ustun bir makine ama sadece bir tik :)

Tavsiyem onceki iletimdeki hemde kendi kullandigim ikili olan 60d ve 24-105 tir. Hic pisman etmez :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Abi ust lcd nin pratiklikte cok faydasi var. Hem sarj konusundada etki ediyor. Tam dolu pil ile 1100shoot var 60d de :)

70d guzel bir makine kabul ediyorum ancak suan icin fazla pahali. 3000-3500tl ye 6d bulunurken o paralar gercekten cok.

60d 1600tl ye alinabiliyor Erindijital var izmirde kapida odemeli gonderiyor tavsiye ederim.

D7000de kisa sure kullandim 60d den bir tik daha ustun bir makine ama sadece bir tik :)

Tavsiyem onceki iletimdeki hemde kendi kullandigim ikili olan 60d ve 24-105 tir. Hic pisman etmez :)

Onur af hizi nasil makinenin? Video konusunda ne dersin? Ben A57'yi 1900tl'ye aldigimda 2650tl'ydi 60d. Objektif senin dedigin degildi galiba.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Anlatmaya çalıştığım hep şu oldu, Pentax ile aldığınız imaj kalitesini (Renk, keskinlik, doygunluk vs) hala 60d ile 70d ile alamıyorunuz. Ve alamayacaksınız da, çünkü bu paralara bu kaliteyi aldığınız gün aldığınız markalar batmış olacaklar. Çünkü ne 5d'si ne 6d'si satılabilir o zaman. Pentax'da bu dert hiç bir zaman yok, çünkü markanın FF hedefi yok. Onun yerine FF kullanan ara profesyonel alıcılar yerine tam profesyonel ve ticari kullanıcılara, orta format makine sunmuş zaten.

Haklisin, diyorum ya Benim icin fuzuli olacak bir harcama olurdu. Bu degisimi birde ic isleri bakanina anlatmak lazim inandiramazsin yani degisim nedenine ne dersen de :)

Sifir ekipmanla olsam Hakan'a da öm den yazdigim k5 i alirdim. Fiyat gercekten cok iyiydi , makineyide zaten Hakan'in kedilerinden biliyoruz :)

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Abi nasıl birşey oluyor ki bu ?

Abi 899 Tl diyor yahu. Benim body 999 tl. :D

Mert sana kimse demedi mi kocum; bu dunyaya adim atarsan 3 makine parasi objektiflere verilir diye:))

Tabi ben hazirci olarak sana pahalisini tavsiye etmisim ama uygun bayonetle ucuz lenslerden keyif almak bence de harika.

Saygilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Haklisin, diyorum ya Benim icin fuzuli olacak bir harcama olurdu. Bu degisimi birde ic isleri bakanina anlatmak lazim inandiramazsin yani degisim nedenine ne dersen de :)

Sifir ekipmanla olsam Hakan'a da öm den yazdigim k5 i alirdim. Fiyat gercekten cok iyiydi , makineyide zaten Hakan'in kedilerinden biliyoruz :)

Evren abi ye bu yüzden Pentax diyorum. Elinde ekipman olsa gerek yok, ta ki ne aman hem body hem lens değişikliği olacak o zaman çıkarım meydana. Senin için de gereksiz aynı durum olurdu. 60D'yi alırken sözümüzü dinlemedin ama :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Demir

Onur af hizi nasil makinenin? Video konusunda ne dersin? Ben A57'yi 1900tl'ye aldigimda 2650tl'ydi 60d. Objektif senin dedigin degildi galiba.

Saygilarimla.

650d yada 70d haricinde videoda af mevcut degil. Hybrid censor olmasina ozen goztermemiz lazim videoaf istiyorsak.

Ancak is onunlada bitmiyor dedigim gibi stm lens lazim ve ondada cesit cok degil. 40mm, 18-55, 18-135mm de var stm ler aklima gelenler.

Keskinlik ve kontrast konusunda vasat lensler 18-55 ve 18-135 icin yaziyorum digerini bilmiyorum.

Fotograf icin yaziyorum; 24-105 ise cok sessiz bir lenstir ultrasonic motoru sayesinde af hizina sasirir kalirsin. Video konusunda ise manuel netleme yapmak durumundayiz ne yazikki. Ben eksikligini lek hissetmiyorum acikcasi. Diyaframi kisarak net alani genisleterek bir nebze isi kolaylastirabiliriz.

Bugun arkadasimin yeni dogan bebeginin cekimlerini yaptim evde dusuk isik kosullarinda. Abandim isoya resmen ona ragmen fena gelmedi renk ve kontrast. 2-3 gune fotolari atma sansim olur fikir acisindan.

Yorum bağlantısı
Misafir

Erindijital'e baktım. Fiyatlar distürbütöre göre yaklaşık 1.000TL aşağıda. 70d ve d7100'de. 70d çok özellikli bir makine. Gövdede wi-fi'ye kadar birçok özellikle geliyor. 7100'de açılır ekranı kullanmış Nikon.

Mert aslında dediklerinde haklısın. Canon ve Nikon FF'ye tüm yatırımı yapıp, o modelleri yeniledikçe, onlardan özellikleri alt serilere aktarıyor. Hatta fotoğraf kalitesi konusunda enteresan sonuçlar var. Kullanılan işlemciler ve hatta sensörler ortak olduğundan örneğin Nikon d5200 ile d7000 arasında uçuk farklar ortaya çıkmıyor. Para verilen özellikler daha çok multimedya özellikleri oluyor.

Pentax'ta örneğin hareketli bir ekran yok. Evet kamera çok keskin sonuçlar veriyor fakat fotoğraf konusunda tutkun varsa ona hizmet ediyor. Video çekmek istersen o özelliği var ama fiyatına göre daha iyisi olabilir bünyesinde.

Şimdi ben A57'yi tercih ederken Sony'de; Vizörü her zaman kullanmayayım lcd'den de rahat çekim yapayım demiştim; kompakt gibi lcd ekrandan live mode'da çekim yapıyordu makine. Netleme konusunda inanılmazdı. Nereye objektifi tutsan sn içersinde netleme yapabiliyordu. Video zaten şu anda hiçbir DSLR yarışamaz. Peki niye tekrar almıyorsun dersen, 1 poz karanlık çıkması fotoğrafların beni alternatife yönlendiriyor. Ayrıca SLT alırsam A77 alırım diyordum, iso'da sınıfta kaldığı için onu da tercih edemiyorum. Bu nedenle aynasıza yaklaşıyorum ama sen alma dedin. Zaten araştırma döneminde olduğum için dikkatle önerilerinizi dinliyorum.

Ancak tavsiyede bulnurken DSLR olacaksa unutma üzerinde LCD ekran olsun bu sefer :biggrin:

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

K5 ile iç ortamda direkt 2500 yapıp geçiyorum isoyu :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Yaza yurtdışı seyahati ihtimali var. Bas çek tarzı ucuz bir sony makinem var ancak aynasız bir model alayım mı kararsızım. Uygun fiyatlı daha doğrusu f/p ürünü olup da elimdeki Sony'den (w290) güzel fotoğraflar çekebileceğim bir model var mıdır? Vardır elbette ancak verdiğim paraya değer mi, tavsiye eder misiniz? :)

Konu sorunuza cevap verilebilir bir içerikte ama şu anda DSLR'ye yönelik tavsiyeler alacaksınız gibi duruyor:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

K5 de standart :p

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Simdi sahsen cok begendigim dpreviev'in sonuclarini paylasayim. Puanlari hemen hemen ayni olsa da bazen gold bazen silver olarak tavsiye veriyor site. Asagidakilerden sadece Sony silver olarak tavsiye edilmis, digerleri gold. Buyrun;

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

DPreview'in zamanın da ne makinelere 9 puan verdiğini hatırlatmak isterim :p Pek tavsiye edilen bir site değildir abi.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu da nex6 ve nex 7 karsilastirmasi. Sari fazlaliklar nex7'nin ustunlugu. Nex7 gold award, nex6 silver award ki puanlamada 2 puan geride sadece.

Gönderilen Resim

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

DPreview'in zamanın da ne makinelere 9 puan verdiğini hatırlatmak isterim :p Pek tavsiye edilen bir site değildir abi.

Kaç tane fotoğrafçılıkla alakalı forum gezdiysem hepsi aynını diyor Dpreview hakkında. Manyak manyak sonuçlar çıkarıyor diyorlar :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...