İçeriğe Yönlendir

Fren Balatalarının Alışma Süresi

Mert Yeldan

Recommended Posts

Mert Yeldan

Geçen gün balatalarımı değiştirdikten sonra aklıma takıldı :)

Balatalar alışana kadar yani bi 100km kadar frenlerin zayıf olacaktır deniyor. Başa dönersek fabrikanın taktığı da sıfır balata, onlarda da alışma süresi oluyor mu? Sıfır aracı alıp bayiden çıkarken ilk 100-200km frenler zayıf olacak şeklinde uyarılan var mı? Ya da gerçekten alışma süresi var mıdır?

Yorum bağlantısı
Tufan Günaydın

hocam aracı sıfır aldığında fren diskleride sıfır olduğu için alışma süresi cok kısa dır çünkü balata ve diskin yüzeyleri pürüzsüzdür ama zamanla disk üzerinde yuvarlak girinti çıkıntılar oluşmakta yeni bir balata alındığında da  bu girinti cıkıntılara alışma süreci biraz uzun oluyor

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Fren diskleriyle birlikte balatalar da değiştiğinde aynı şey söyleniyor. Sanayi söylentisi mi bu durum?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu durum söylentiden ibaret değildir. Saate pil takıyorsun da, ilk saniyelerde kararsız davranıyor..

Ancak.. 100 yada 1000 km süreleri anlamsız.. hiç fren kullanmaz isem alışmayacaktır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Diyorsun ki 100km filan fasa fiso. Amma illa ki mevcut diske ya da yeni diske alışması önemli.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Seni kandırmışlar VW de durum böyle herhalde  ;)  bana böyle birşey söyleyen olmadı yada ben hatırlamıyorum  :D

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Seni kandırmışlar VW de durum böyle herhalde  ;)  bana böyle birşey söyleyen olmadı yada ben hatırlamıyorum  :D

Serviste takmadım ki :) Kendim taktım 2 saat sürdü ama zevkli oldu. Balatayı aldığım yer söyledi :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Sabri ustamda benim balataları taktığımda öyle demişti. ancak 100 km değildi. 1-2 km sonra alışmıştı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

sıfır araç alırken de derler ilk 1-2 bin km dikkatli kullanın diye :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mert Yeldan

Evet öyleymiş, balata değiştiğim zamanla şuan ki freni karşılaştırınca alışma diye bir şey varmış :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ford da yoktur öyle şeyler, tak balatayı bas frene santim sapmadan zınk diye durur, tek basışta iş tamam, tostogenin biraz daha çalışması lazım bu konularda  :D  :p

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Valla disk balata değişiminden sonra 3-5 km belki alışma süresi olabilir ama 100 km falan çok abartılı rakamlar..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...