İçeriğe Yönlendir

Mekanik Zaman Saati Nasıl Ayarlanır.

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Mekanik zaman saati nasıl ayarlanır..?

Kutusundaki tariften bir şey anlamadım.. Alet bu.. 

pr01291max.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Marketten :D

Bu, dilediğin saatte açıp dilediğin saatte kapatan bişey ama mantığını çözemedim.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

Abi onun etrafında tırnaklar yok mu? Siyah kısımda? Bizim eski kat kaloriferinin böyle bir yapısı vardı, ok, saati ve dakikaları gösteriyor tahmin ettiğin gibi, her saatin arasındaki çentikler 10-12 dk gibi bir değer gösteriyordur. Saat ayarı da  o üstünden tutarak çevriliyor olmalı.

Tırnak olması gereken yerlerde de 1-0 mantığı, o saatte kapalı ya da o saatte açık işaretliyorsun, 2 ihtimal var zaten deneme yanılma ile :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

bende anlamıyorum bunu.kullanmasını öğrenince güzel kulllanışlı bir alet o kadarını biliyorum

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Allah aşkına abi bir seferde bildiğim bir yerden sor yaaa.... :vurduvara:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

merhaba, prizin üzerindeki siyah minik (yön okundan çevirerek) oku o anda saat kacsa rakamın üzerine getirin. böylece saati ayarlamış oluyorsunuz. lambanın açılmasını istedğiniz saate denk gelen rakamı bulun(11.30) ve o rakamdan başlayıp 23.30a kadar olan tüm siyah tırnakları aşağı doğru itin. ( yuvarlak kısmı cerceveleyen siyah bölüm. buradaki tırnaklar asağı dogru itili oldugu surede alete taktıgınız lamba calısıyor olacaktır) tırnakların asagı dogru oldugu zaman dilimi: zaman ayarlı priza taktıgınız alet calışır. tırnakların kapalı( yukarı dogru- aldgınızdakı gibi) oldugu zamanlarda ise bu priza takacagınız aletin calısmayacagı zamandır. aletin saatini kurdugunuz andan itibaren saat calısır ve her gun kurdugunuz aynı saatlerde acılıp kapanır.

(Alıntıdır)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gönderilen Resim

Alet bu... 

yorumlarda hep itilip çekilecek falan deniyor ama, itecek çekecek bir yapı keşfedemedim ben :(

Ok olan kısım zaten hiç dönmüyor... :(

Sadece saat yönünde dönen bir çember... 

Bunu çevirerek saati,  başlayacağı saati, bitireceği saati nasıl ayarlayacağım.. ?

Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

Ok yandaki tuşa basılı tutulurken dönüyor olabilir mi?

Bir de son eklediğiniz fotoğrafta 17-18 arasında tırnaklar parlıyor gibi aslında, o kısım hiç mi oynamıyor  :shok: her bir çentik arasına bir tırnak gelecek şekilde bir dizayn yok mu?

Bir de böyle birşey var.

Alıntılayayım :)

http://www.akvaryumportali.com/threads/mekanik-zaman-saati-hakk%C4%B1nda-yard%C4%B1m.3417/

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Allah aşkına abi bir seferde bildiğim bir yerden sor yaaa.... :vurduvara:

Bir gün bir konu açıp mustang ile ilgili görüşlerini alacağım :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ok yandaki tuşa basılı tutulurken dönüyor olabilir mi?

Bir de son eklediğiniz fotoğrafta 17-18 arasında tırnaklar parlıyor gibi aslında, o kısım hiç mi oynamıyor  :shok: her bir çentik arasına bir tırnak gelecek şekilde bir dizayn yok mu?

Yandaki anahtara basılamıyor :( Sadece açma kapama gibi görünüyor.. 

Babam bununla ve camasir makinesinin su giris ventiliyle ciceklere su sulama sıstemi yaptı.günde 15 dakika çiçekler otomatik suluyor.ama nasıl ayarlandıgı bilmiyorum.sormam lazım..?!

Sadece sorma, öğren ve öğret :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çözdüm galiba... Kenarındaki tırtıklar tek tek basılabiliyor...

Gönderilen Resim
Yorum bağlantısı
Murat Bektaş
(düzenlendi)

:D abi ne yaptın sen.

sen onu çözene kadar uyumazsında

Keşke etrafına tırnak koysalardı.

Düzeltme : TIRNAK KOYMUŞ ÜRETİCİ.

VE Mehmet Özyürek ABİ ÇÖZMÜŞ. :D

tarihinde Murat Bektaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

İşte olmuş:)

şimdi tek soru işareti tırnaklar basılı iken akım var mı yok mu:) o da artık deneme yanılma..

Çözdüm galiba... Kenarındaki tırtıklar tek tek basılabiliyor...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İşte olmuş:)

şimdi tek soru işareti tırnaklar basılı iken akım var mı yok mu:) o da artık deneme yanılma..

Şu an akım yok.. Gözüm onda :D

Şimdi soru şu : Bunu nelerde kullanmalı :D

Valla sırf meraktan almıştım..  :blush:

Çiçekleri sulamak güzel fikir.. Bir bidon su ve basit bir su pompası.. Basit bir silecek suyu motoru bile iş görür.. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Çiçekleri sulamak güzel fikir.. Bir bidon su ve basit bir su pompası.. Basit bir silecek suyu motoru bile iş görür.. 

sokak lambaları vs böyle çalışıyor galiba :)

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet.. şu an devreyi açtı benimki.. 

Trafik ışıkları böyle çalışıyor demekki.. :D

Az önce ışıkta bekliyordum.. Radyo açıktı.. Saat: 23 dedi haberler başladı, o an trafik ışığı fasılaya geçti.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Karakaş

Mehmet Abi, bu aletten 3-4 adet yaktıktan sonra elektronik olanını almıştım. Her bir tırnak 15dk'lık otomatik çalıştırma için kullanılıyor. Atıyorum şu anda saat 01:00. Ok yönünde çevirerek küçük oku 1'in üzerine getirerek saati 1 olarak ayarlıyorsun. Çalışmasını istediğin alet 04-08 saatleri arasında çalışsın istiyorsun. yuvarlağın üzerindenki 4 ve 8 rakamlarının arasındaki bütün tırnakları aşağıya indirmelisin. Böylece alet 04:00 de çalışmay abaşlar. 08:00'da durur. Diyelimki tekrar saat 10-11 arası çalışssın istiyorsun. Yine aynı şekilde 10-11 arası tırnakları aşağıya indirmelisin. Kaliteli birşey kesinlikle değil. Güvenip bir şey takma. Ben bitkili akvaryumum varken aydınlatmamın belirli zaman aralıklarında çalışıp belirli zaman aralıklarında kapanması için kullanıyordum. Başkada bir kullanım yerim olmadı. Daha sonra elektronik olanını aldım. Yaklaşık 4 senedir kullanıyorum hiç sıkıntı çıkmadı. Umarım anlatabilmişimdir:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

sokak lambaları vs böyle çalışıyor galiba :)

Genelde sokak lambaları merkez camiden megafona dağıtılan ezan sesi ile tetiklenir ve akşam ezanından sonra yanar :)

Benim aklıma hep ısı ile ilgili şeyler geliyor. Elektrikli soba, yatarken kapatmayı unutursam 1den sonra kapansın, Fırın, ben tepsiyi unutursam elektriğini kessin. Bizde kat kaloriferinin timer'ı idi, doğalgazda kullanılabilir mesela her türlü ısıtmada ev şu saatlerde ısınsın şu saatlerde ısınmasın :) Ama yukarıda o kadar akıma dayanmayacağı yazılmış o yüzden susuyorum, susuyordum. :)

Telefonu saatlerce şarjda tutmak istemiyorsunuz mesela, sabah 8 de uyanacaksınız, telefonu şarja takıyorsunuz, bu gavur idacını da sabah 6-8 arası çalışacak şekilde ayarlıyorusunuz :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Telefonu saatlerce şarjda tutmak istemiyorsunuz mesela, sabah 8 de uyanacaksınız, telefonu şarja takıyorsunuz, bu gavur idacını da sabah 6-8 arası çalışacak şekilde ayarlıyorusunuz :)

Yalan yok.. Alırken hiç işime yaramaz ise telefon şarjında kullanırım demiştim :D

Ben sabah çalışsın şeklinde değilde, bir saat sonra şarjı kessin diye düşünmüştüm... 

Mehmet Abi, bu aletten 3-4 adet yaktıktan sonra elektronik olanını almıştım. Her bir tırnak 15dk'lık otomatik çalıştırma için kullanılıyor. Atıyorum şu anda saat 01:00. Ok yönünde çevirerek küçük oku 1'in üzerine getirerek saati 1 olarak ayarlıyorsun. Çalışmasını istediğin alet 04-08 saatleri arasında çalışsın istiyorsun. yuvarlağın üzerindenki 4 ve 8 rakamlarının arasındaki bütün tırnakları aşağıya indirmelisin. Böylece alet 04:00 de çalışmay abaşlar. 08:00'da durur. Diyelimki tekrar saat 10-11 arası çalışssın istiyorsun. Yine aynı şekilde 10-11 arası tırnakları aşağıya indirmelisin. Kaliteli birşey kesinlikle değil. Güvenip bir şey takma. Ben bitkili akvaryumum varken aydınlatmamın belirli zaman aralıklarında çalışıp belirli zaman aralıklarında kapanması için kullanıyordum. Başkada bir kullanım yerim olmadı. Daha sonra elektronik olanını aldım. Yaklaşık 4 senedir kullanıyorum hiç sıkıntı çıkmadı. Umarım anlatabilmişimdir:D

Gayet güzel anladım... Demekki az akım çeken basit düzeneklerde kullanacağım... 

15'er dakikalık her basılı tırnakta elektrik verir. Markalı birşey değilse çok yüklenmemek gerekir. Üzerindeki değerin 2/3'ü civarını geçmemeli.

3500 W  16A yazıyor ?

Cata marka.. 

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Bizim okulun çaycısı bunu elektrikli çay ocağında kullanıyordu. Sabah 6 ya ayarlamış kendi gelene kadar su kaynamış oluyordu. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bizim okulun çaycısı bunu elektrikli çay ocağında kullanıyordu. Sabah 6 ya ayarlamış kendi gelene kadar su kaynamış oluyordu. :)

O da uykucu demekki :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hımm. duyduklarım güzel... 

Ben telefon işiyle başlayım bugün. :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Mehmet bunların sayısal olanları var, onlardan alana kardeşim. Saati ayarlarsın bir de açılış kapanış saatlerini. O kadar... :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...