İçeriğe Yönlendir

Akü Fazla Yakıt Yakmayı Etkiler Mi?

Ercan Mürtezaoğlu

Recommended Posts

Ercan Mürtezaoğlu

Arkadaslar herkese merhaba kolay gibi görunsede acaba denilecek bir sorum var benim aracımda akü biraz zayıfmıs degissek iyi olur dendi hani ben anlamıyorum zayıf oldugunu ama klıma calısıken takometredekı ısıkları zayıf olması hanı tam anlamıyla sebebmıdır bılmıyorum ama mars bır 2 sanıye gec alıyor gıbı sımdı yaz ayı klıma ıle sehır ıcı yakıt fazla yakar ama bana göre bıraz fazla gıbı gelıyor dızel arabam 45 tl yakıt yaklasık 150 km yaptı sehır ıcı ve klıma genelde acık 30 km sehır dısı gerısı sehır ıcı ortalama yakıt 32 kurus cıvarı rakam normal mıdır aracım kıa cerato 2005 dızel 1.5 motor butun bu sebebler klıma acıkken yakıtın bekledıgımden fazla olması akunun zayıf olması ıle alakalı olabılır mı yada baska sebebı varmıdır sızce tesekkur ederım sımdıden

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

Eğer akü boşalıyorsa siz aracı her çalıştırdığınızda şarj dinamosu aküyü doldurmak isteyecek buda motorun üzerine yük bindirip çok fazla olmamak üzere fazla yaktırır.

Yorum bağlantısı

Biraz artırır.Mustafa bey'in dediği gibi elektrik üretimi için ne kadar çalışırsa yakıt artar.Örnek klima açıkken,farlar açıkken aracın yakıt tüketimi artış gösterir

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Turgut

Akü ile ilgili bölüm bulmuşken bende bir soru sormak istiyorum arkadaşlar.

Aracım 2007 model ve hala üzerindeki orjinal aküsü duruyor.. Zayıflık göstereceği bir durumlada karşılaşmadım. Tık marş alır bas gider faln. Ben korkuyorum ama herkes 3 - 4 yılda aküyü değiştiriyor. Bunların maximum ömrü ne kadardır...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Aracım 2007 model ve hala üzerindeki orjinal aküsü duruyor.. Zayıflık göstereceği bir durumlada karşılaşmadım. Tık marş alır bas gider faln. Ben korkuyorum ama herkes 3 - 4 yılda aküyü değiştiriyor. Bunların maximum ömrü ne kadardır...

6-7 senelik aküler birdenbire tık diye biterler...Daha çok kış başlangıçlarında sukoyuvrirler...bu kışa hazırlanın.

Arkadaslar herkese merhaba kolay gibi görunsede acaba denilecek bir sorum var benim aracımda akü biraz zayıfmıs degissek iyi olur dendi hani ben anlamıyorum zayıf oldugunu ama klıma calısıken takometredekı ısıkları zayıf olması hanı tam anlamıyla sebebmıdır bılmıyorum ama mars bır 2 sanıye gec alıyor gıbı sımdı yaz ayı klıma ıle sehır ıcı yakıt fazla yakar ama bana göre bıraz fazla gıbı gelıyor dızel arabam 45 tl yakıt yaklasık 150 km yaptı sehır ıcı ve klıma genelde acık 30 km sehır dısı gerısı sehır ıcı ortalama yakıt 32 kurus cıvarı rakam normal mıdır aracım kıa cerato 2005 dızel 1.5 motor butun bu sebebler klıma acıkken yakıtın bekledıgımden fazla olması akunun zayıf olması ıle alakalı olabılır mı yada baska sebebı varmıdır sızce tesekkur ederım sımdıden

Akü yakıt miktarını artırır ancak gözönüne alınacak miktarlarda değildir..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Aynı durum benim akü için de geçerli. 2007 ve orijinal.

Az marş yapıp çok yol giden arabaların aküsü daha uzun ömürlü oluyor.

10 sene üzeri çalışmış akü çok gördüm.

Yorum bağlantısı
Mustafa Turgut

Aynı durum benim akü için de geçerli. 2007 ve orijinal.

Az marş yapıp çok yol giden arabaların aküsü daha uzun ömürlü oluyor.

10 sene üzeri çalışmış akü çok gördüm.

Devam o :biggrin: zaman...  Tırsmıyor da değilim hani :)))

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Devam o :biggrin: zaman...  Tırsmıyor da değilim hani :)))

En fazla 150 lira için risk almaya değmez :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Turgut

En fazla 150 lira için risk almaya değmez :D 

Para önemli değilde ben daha bir kere tık dediğini marşa basarken farın ışığının hafiflediğini görmedim. Sinyal verse hemen değiştireceğim :)

Forumlarda da 10 yılın üzerinde kullananlar olunca devam diyorum artık :)

Birde aracım 40,000 km de bunun da etkisi olabilir

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Benim orjinal aküm bittiğinde aynen şöyle oldu ;

Yaklaşık 50 km yoldan geldim,garaja soktum,kontağı kapattım.Ertesi gün bindim araca en ufak bir hayat belirtisi yoktu :D ve bu ana kadar da en ufak bir belirti göstermedi.Gittim aküyü aldım, değiştirdim, tık kontağı aldı çıktım garajdan :D :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim akü kayseride sivas caddesinde bitmişti.. 

Sağlam vaziyette gelip park etmiştim.. Marşa basmak istediğimde akü boşalmış, rölelerin hepsi çalışmaya çalışıyordu.. 

Takviye ile çalıştırıp, devri düşürmeden servise gidip, yeni akü almıştım.. 

Ancak otomatikte bu şans yok.. devri kontrol edemiyoruz.. 

Mustafa Bey, herhangi bir şekilde yol yardımınız varsa, gittiği yere kadar gitsin, kısa sürede bozulacak diye bir şey yok.. Belki de iki yıl daha kullanacaksınız.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Turgut

Sağlam vaziyette gelip park etmiştim.. Marşa basmak istediğimde akü boşalmış, rölelerin hepsi çalışmaya çalışıyordu.. 

Mustafa Bey, herhangi bir şekilde yol yardımınız varsa, gittiği yere kadar gitsin, kısa sürede bozulacak diye bir şey yok.. Belki de iki yıl daha kullanacaksınız.. 

Mehmet abi birazda kaskoya güveniyorum. O kadar para veriyoruz kaskoya gelsinler taşısınlar diyorum artık :) Sonuçta bunu 10 yıl kullandım diyen de var . Birazda merak   ne kadar gidecek diye.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kasko yol yardımın varsa en kötü ihtimalle bir oto elektrikçiye götürürler seni merak etme ;)

Çeksinler işleri ne :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Turgut

Kasko yol yardımın varsa en kötü ihtimalle bir oto elektrikçiye götürürler seni merak etme ;)

Çeksinler işleri ne :D

Nasip artık abi bakacağız... İnşallah rekor kırarız :)))

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Para önemli değilde ben daha bir kere tık dediğini marşa basarken farın ışığının hafiflediğini görmedim. Sinyal verse hemen değiştireceğim :)

Forumlarda da 10 yılın üzerinde kullananlar olunca devam diyorum artık :)

Birde aracım 40,000 km de bunun da etkisi olabilir

Benim araçta 2007 model üzerinde orjinal Ford aküsü vardı..Biteceği gün dahil hiç bir belirti vermedi.Alışveriş için markete gittim önünde durdum..geldiğimde bırak marş sesini TIK bile yoktu :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Turgut

Benim araçta 2007 model üzerinde orjinal Ford aküsü vardı..Biteceği gün dahil hiç bir belirti vermedi.Alışveriş için markete gittim önünde durdum..geldiğimde bırak marş sesini TIK bile yoktu :)

Bir deneme yapacağız artık gittiği yere kadar :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Benimki 7 seneyi geçti, hala tık yok, ama genelde uzun yol ve tek marşla uzun süre kullanımla...

Mustafa bey, eğer far açık marşa basarken farlarda azalma yoksa şarj sisteminde sorun olabilir, ışık azalmalı....

Aküm bittiğinde servisten orjinal Motorcraft aküyü temin edebilirmiyim acaba, yerli akülerin alayından daha uzun ömürlü bu akü :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Benimki 7 seneyi geçti, hala tık yok, ama genelde uzun yol ve tek marşla uzun süre kullanımla...

Mustafa bey, eğer far açık marşa basarken farlarda azalma yoksa şarj sisteminde sorun olabilir, ışık azalmalı....

Aküm bittiğinde servisten orjinal Motorcraft aküyü temin edebilirmiyim acaba, yerli akülerin alayından daha uzun ömürlü bu akü :)

Servislerin çoğunda inci akü var abi.Motorcarft akü bulabileceğini zannetmiyorum.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bir deneme yapacağız artık gittiği yere kadar :)

Bakalım önce kimin akü'sü gidecek :D Ben dahil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Benim Mondeo'da akü çok ani bitmişti. Önceden hiç belirti vermedi. Sabah binerken tık diye çalıştı. 250 km yol yaptım. Geldiğim yerde bir otoparka girip stop etmeden önce bagajdan çantamı alıyorum, ceketimi giyiyorum diye 1-2 dakika kadar çalıştırdım. Sonra stop edip tam kapıyı kilitliyordum ki, otoparkçı yanıma gelerek abi şöyle karşıya alsak dedi. Yahu deminden beri niye demedin diye söylene söylene binip marşa bastım, tık yok. Bi daha. Bi daha. I ıh!

Netice tamirci çağırdık. Akü bitmiş dedi. İnanmadım ama yenisini takınca çalıştı.

Yeni nesil aküler bir acayip bitiyor :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Boşalmıyor aslında, bir yerleri kesiyor.. gözün birisi ani olarak devre dışı kalıyor... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Turgut

Birde bir ustamız araçların çok eğimli yerlere park etmenin akünün ömrünü yediğini söylemişti. Biraza araştırayım dedim 45 derecenin altında kullanılmalı diye ibareleri akü markalarında gördüm. Bana mantıklı geldi. Sanırım içindeki asitli madde eğim sonucu yer değiştiriyor ve belli bir süre sonra sorunlara neden oluyor :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...