İçeriğe Yönlendir

Mercedes-Benz "active Multibeam Led" Farlar

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Mercedes-Benz bu yılın sonuna doğru yeni geliştirilen "Active MultiBeam Led" farlarını kullanmaya hazırlanıyor. Detayları pek bilinmeyen bu sistemin koşullara göre değişebilen yapısının aydınlatmaya yeni boyut kazandıracağını söyleniyor.

Bir kamera ile sürüş koşullarının belirlenmesi ve led'lerin ayrı ayrı kontrol edilebilmesi saniyenin 1/100'ü kadar bir zamanda gerçekleşiyor. Klasik led'li farların aksine ideal aydınlatmanın sağlanabilmesi mekanik bir yapıyla değil istenen her bir led'in bağımsız olarak yanmasıyla gerçekleşiyor.

Adaptif özellikli led'li far ilk defa 2010'da CLS serisinde kullanılmıştı. 2013 itibariyle E sınıfında da 34W enerji tüketen led'li kısa farlar ve gündüz farları kullanılmakta. Yeni S serisinde ise araç içi ve dışında geleneksel ampullerin kullanımı artık sona ermiş ve 500 adet led kullanılarak aracın tüm iç ve dış aydınlatması üretilmektedir.

Ayrıca S ve E serilerinde adaptif uzun farlarla görüş menzili artırılmış, gece ve gündüz koşullarında farklı güçte ışık üretebilen sinyal/stop lambaları da kullanılmıştır. Ör: Trafik ışığında dururken stop lambalarının kısılması sağlanarak arkadaki sürücünün gözlerinin kamaşması engellenmiştir.

Mercedes-Benz'in aydınlatma tarihindeki kilometre taşlarına bakılacak olursa :

1991: F100 araştırma aracında xenon far kullanıldı.
1995: E serisinde xenon farlar ve dinamik far seviye sistemi kullanıldı.
1999: CL serisinde bi-xenon farlar kullanıldı.
2003: E serisinde adaptif aydınlatma sistemi kullanıldı.
2004: CLS serisinde adaptif aydınlatma ve viraj farı kullanıldı.
2005: S serisinde adaptif gece görüş sistemi kullanıldı.
2006: E serisinde akıllı aydınlatma sistemi kullanıldı.
2009: E ve S serisinde akıllı aydınlatma ve gece görüş sistemi kullanıldı.
2010: E ve S serisinde renk ısısı %20 daha yüksek xenon ampuller kullanıldı. CLS serisinde adaptif ledli farlar kullanıldı.
2011: Spot ışığı fonksiyonu kullanılmaya başlandı.
2013: E serisinde 34W güç tüketen ekonomik led'li farlar kullanıldı.
2014: Active MultiBeam Led farlar kullanılacak.

http://www.youtube.com/watch?v=9Wz3JMoqUyk

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Anlamadığım, elektrik tüketimi içten yanmalı motorlarda dahi düşürülürken, %100 elektrikli araçlarda hala eski tip ampuller ile halojen aydınlatma kullanılıyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Anlamadığım, elektrik tüketimi içten yanmalı motorlarda dahi düşürülürken, %100 elektrikli araçlarda hala eski tip ampuller ile halojen aydınlatma kullanılıyor...

Bunu söylerken elektrikli fluence'mi kastettin ? Başka örneğini ben görmedim çünkü.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bunu söylerken elektrikli fluence'mi kastettin ? Başka örneğini ben görmedim çünkü.

Fluence ZE ve Kangoo ZE

Hybrid'ler de görüyorum. Prius, Civic vs?

Bildiğim kadarı ile Fluence nin far ve stopları tasarım aşamasında henüz son halini almış değil belkide kasa yenilecek olduğundan bekletiyorlardır...

Xenon sistemi mevcut Fluence'lerde, ZE'ye niye koymamış :s

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

daha doğru dürüst elektrikli araba bile yapamadıllar, sıra sonra gelsin fara.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Fluence ZE ve Kangoo ZE

Hybrid'ler de görüyorum. Prius, Civic vs?

Xenon sistemi mevcut Fluence'lerde, ZE'ye niye koymamış :s

Ben ona bir türlü anlam veremedim. ZE dedikleri araçta her şey komple halojen.

Bildiğim kadarı ile Fluence nin far ve stopları tasarım aşamasında henüz son halini almış değil belkide kasa yenilecek olduğundan bekletiyorlardır...

Belki de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sonradan biz yapabilirmiyiz, önce o mesele ilgilendiriyor beni. :)

10 yıl falan sonra :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Çağlar Bayur

500 lede denen led lerin TÜrkiye de üretilebilmesi için yapılan başvurular red edilmiş maalesef.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...