İçeriğe Yönlendir

İstanbul-Datça-Antalya-Mersin

Hasan Aksüt

Recommended Posts

Hasan Aksüt

Bu yıl tatilimiz için bayram ile birlikte 3 haftalık bir rota belirledik. Güzargah üzerinde yer alan yol, mola, konaklama ve lezzet durakları hakkında önerilerinizi iletirseniz, çok faydası olacaktır.

66g5.png

Yorum bağlantısı
Kutay Akçar
(düzenlendi)

İstanbul datça için aşağıdaki konuya bakın:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/245687-istanbuldan-marmarise-g%C3%BCzergah-belirleme/

Datça mersine gelince sahil yolunu kullanmayın derim, yada vaktimiz bol gezmek isteriz derseniz antalyada konaklayın. Datça mersin arası giderken denizli dinar çay konya üzerinden gitmek hem daha kısa (yada aynı) olduğu gibi hem yakıt hemde süre açısından daha iyi. Hatay ve istanbul dönüş yolu ise doğru. Mola yerleri açısından yakın zamanda gitmediğim için aklıma gelen yer yok sadece datça mersin arası denizli üzerinden giderseniz denizliye girmeden (sanırım yaklaşık 20km kala) virajlı yol üzerinde yerler var araç kalabalığı fazla olan bir tanesinde mola verin. Daha sonraki molanız afyonda olabilir afyonda ise zaten cumhuriyetin ikbalin güzel tesisleri var.

Düzenleme: bu arada hatay istanbul arası yolda giderken aman ga google ın tarif ettiği gibi ankara içine girmeyin çilekeş olursunuz çevre yolunu kullanın konya yolu girişinde gölbaşını geçtikten sonra istanbul istikametini çevreyolu üzerinden gösterecektir o tabelayı kaçırmayın.

tarihinde Kutay Akçar tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Turgut

Antalya Kemere e gelmeden Ulupınar da alabalık yemeden geçmeyin çok şey kaybedersiniz. Bir Antalyalı olarak şiddetle tavsiye.. İç taraftan Korkuteli ilçesi üzerinden geçerseniz Şiş köfte ve dondurmasını yemeden geçmeyin....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Muğla - Akyaka ' ya uğramanızı kesinlikle öneririm. Küçük ve şirin bir yerdir. Balık ekmek yemeden geçmeyin :)

İlk gün yolculuğumuzda kahvaltı adresimiz olacak.

Özel olarak virajlı yol hobiniz yoksa Antalya-Mersin arasında farklı rota çizin derim. :)

Sanırım Manavgattan, Konya Karaman Mut güzargahı olabilir.

İstanbul datça için aşağıdaki konuya bakın:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/245687-istanbuldan-marmarise-g%C3%BCzergah-belirleme/

Datça mersine gelince sahil yolunu kullanmayın derim, yada vaktimiz bol gezmek isteriz derseniz antalyada konaklayın. Datça mersin arası giderken denizli dinar çay konya üzerinden gitmek hem daha kısa (yada aynı) olduğu gibi hem yakıt hemde süre açısından daha iyi. Hatay ve istanbul dönüş yolu ise doğru. Mola yerleri açısından yakın zamanda gitmediğim için aklıma gelen yer yok sadece datça mersin arası denizli üzerinden giderseniz denizliye girmeden (sanırım yaklaşık 20km kala) virajlı yol üzerinde yerler var araç kalabalığı fazla olan bir tanesinde mola verin. Daha sonraki molanız afyonda olabilir afyonda ise zaten cumhuriyetin ikbalin güzel tesisleri var.

Düzenleme: bu arada hatay istanbul arası yolda giderken aman ga google ın tarif ettiği gibi ankara içine girmeyin çilekeş olursunuz çevre yolunu kullanın konya yolu girişinde gölbaşını geçtikten sonra istanbul istikametini çevreyolu üzerinden gösterecektir o tabelayı kaçırmayın.

Antalya&Ankara mecburen uğrayacağımız bir duraklar ne yazık ki. Özellikle görme hevesimiz olan bölgeler değiller, ömrümüz buralarda geçti sayılır. Ancak, büyüklerin hatırı var. 

Antalya Kemere e gelmeden Ulupınar da alabalık yemeden geçmeyin çok şey kaybedersiniz. Bir Antalyalı olarak şiddetle tavsiye.. İç taraftan Korkuteli ilçesi üzerinden geçerseniz Şiş köfte ve dondurmasını yemeden geçmeyin....

Ulupınar çok güzel bir yer. Yine görmek isterim. Bu arada Teleferik aklıma geldi. Çok yüksek ve Avrupa'nın en uzun, dünyada ikinci diye okudum. Ekledim.

ulupınar şelaleye gidebilirsiniz . araba tutan biri varsa arabada mersin antalya arasındaki yolu önermem. tatiliniz zehir olmasın. ilk kez gidecekseniz gidin sonra zaten gitmeyeceksiniz . bana göre çokta bir doğal güzellik yok rezilliğinden başka. ben bu güzergahta antalya akseki bozkır karaman mut silifke güzergahı giderim manzara doğa bana göre bin basar..yakında tünel açılışı olacak alanya kuşyuvası ermenek barajın üstünden bardas çamdüzü silifke ... yada mut silifke. antalya mersin arası dümdüz otobanda olsa bu yoldan hayatta gitmem.

Alanya küçüklüğümüze her yaz gittiğimiz bir yerdi. Tekrar görmeyi hedefliyordum ama caydım. :) Gazipaşa-Anamuru bir kez gittim. Düzelmiştir diye umuyodum. Başka bahara...

Bu bilgilerle tüm olası durakları ekleyerek navigasyona aktarmayı planlıyorum. Enerjimizin yettiği sürece yavaş yavaş gezmek istiyoruz.

Kaş harikadır denizi dünyada sayılı... çoluk çoçuk kaputaşı inip çıkması sıkıntı biraz... Yarımada da hidayetin koyu var favori mekanımdır her yaz giderim...Kaş limandan kalkan teknelerle günlük kekova turu tavsiye ederim büyük tekneler kişi başı 35 40 liradan götürüyor öğle yemeği dahil hem Türkiyenin en temiz koylarında denize girersiniz hemde bir sürü tarihi kalıntı görmüş olursunuz...(not:Bermuda iyi bir teknedir) Saklıkentte yaz sıcağında serinlik yaratacak günübirlik güzel bir gezme olabilir kaşa 50 60 km fethiye kalkan arasında kalan bir yer.

Saklıkenti'de notlarıma ekliyorum. Çocuklarla serinlemek istersek güzel olur. Asıl vadisinde gezmek süper olurdu ama zor.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Yeni rotam: https://maps.google.com/maps?saddr=Sancaktepe,+%C4%B0stanbul,+T%C3%BCrkiye&daddr=Akyaka,+Mu%C4%9Fla,+T%C3%BCrkiye+to:Ayd%C4%B1n+Mu%C4%9Fla+Yolu%2FD550+to:Ayd%C4%B1n+Mu%C4%9Fla+Yolu%2FD550+to:Ayd%C4%B1n+Mu%C4%9Fla+Yolu%2FD550+to:Poyraz+Pansiyon+%26+Restaurant,+Poyraz+Pansiyon+%26+Restaurant,+Ovabuku+Plaj,+Ovabuku,+48900+Mesudiye+Datca,+T%C3%BCrkiye+to:Marmaris,+Selimiye+K%C3%B6y%C3%BC,+Selimiye,+T%C3%BCrkiye+to:Marmaris,+S%C3%B6%C4%9F%C3%BCt+K%C3%B6y%C3%BC,+S%C3%B6%C4%9F%C3%BCtk%C3%B6y,+T%C3%BCrkiye+to:Patara+Plaj%C4%B1,+Ka%C5%9F,+T%C3%BCrkiye+to:Kaputa%C5%9F,+Kaputa%C5%9F,+Merkez,+Kalkan%2FAntalya,+T%C3%BCrkiye+to:Kemer,+Ulup%C4%B1nar,+T%C3%BCrkiye+to:Tahtal%C4%B1+Teleferik,+Kemer,+T%C3%BCrkiye+to:I%C5%9F%C4%B1klar+Caddesi,+Antalya,+T%C3%BCrkiye+to:Tar%C4%B1m+%C4%B0l+M%C3%BCd+Kv%C5%9F+to:Karaman-Mersin+%C3%87evre+Yolu%2FD715+to:Erdemli,+Arpa%C3%A7bah%C5%9Fi%C5%9F+Bld.,+T%C3%BCrkiye+to:%C4%B0skenderun+Liman%C4%B1,+%C4%B0skenderun,+T%C3%BCrkiye+to:Hatay,+T%C3%BCrkiye+to:Ankara,+T%C3%BCrkiye+to:Anadolu+Otoyolu+(TEM+%C4%B0stanbul-Ankara+Otoyolu)%2FO-4+to:Sancaktepe,+%C4%B0stanbul,+T%C3%BCrkiye&hl=tr&ie=UTF8&ll=36.826875,30.874329&spn=1.932416,4.22699&sll=37.583766,31.387939&sspn=3.825996,8.453979&geocode=FV8McgIdx-6-ASnRiOaQptHKFDGcPLwB-VS9UQ%3BFVFsNQIdRjqwASlbmSXH25-_FDEc7y_RIPJ4nQ%3BFd92NQIdp4GwAQ%3BFR9ZNQIdJa-wAQ%3BFTtxNQIdV46wAQ%3BFUO0LwIdsomkASGmzHO8hnhO6CkxJvpE2yG-FDGmzHO8hnhO6A%3BFZAaMAIdpK6sASl7_03ma8-_FDFMO_hlH3SIJA%3BFbxqLwIdh9KsASmlJTOm8c-_FDHMvu3bReutDA%3BFeouKQIdtEa_ASk_ChdjrS7AFDG2GaaFOM5-ag%3BFe5lKQIddtbAASkBAAAAKy3AFDG-rueHse_CBA%3BFes8LAId9FzQASn5qhf2gTTCFDHK4FzgPVipXw%3B%3BFdGyMgIdM53UASkj38nLCZDDFDH36zXR6cBVJw%3BFfm9QQIdKJ_vAQ%3BFck6NwIdcJj6AQ%3BFeE1LwIdwQwMAintanNOOHvYFDEkYiOc9aR43w%3BFSZVLgIdqDwoAiHH-_cyUUZGtym9zxnDuF4vFTHH-_cyUUZGtw%3BFblyKwIdcqcqAikrZc50F_MlFTHTHg0GYinjmw%3BFYIkYQIdXlD1ASmxLXMg1UfTFDGNK4TAsFfcCw%3BFW8VbgIdNTfDAQ%3BFV8McgIdx-6-ASnRiOaQptHKFDGcPLwB-VS9UQ&oq=Tahta&mra=ls&via=2,3,4,13,14,19&t=m&z=9

Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

İlk gün yolculuğumuzda kahvaltı adresimiz olacak.

Sanırım Manavgattan, Konya Karaman Mut güzargahı olabilir.

Antalya&Ankara mecburen uğrayacağımız bir duraklar ne yazık ki. Özellikle görme hevesimiz olan bölgeler değiller, ömrümüz buralarda geçti sayılır. Ancak, büyüklerin hatırı var.

Ben cep telefonundan baktığım için ufak harita üzerinde uğrayacağınız noktaları görmedim, bu durumda bu güzergahı değiştirme şansınız yok. Mesela fethiye tarafını eleseniz direk antalya yukarıdan gitmek daha kolay ama fethiyeye uğrayacaksanız başka çare yok :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

denizliye girerken çizdiğiniz güzergah dan değilde 

denizli merkez den geçmenizi tavsiye ederim.

o güzergah biraz virajlı gelebilir.

hem de dünya harikalarınden pamukkale yi gezebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

Anamurun yollarından nefret etmeyin moralim bozuluyor  :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Volkan Gündüz

Antalya Mersin arasından iki gün önce geçtim. Yolun 4 te 1 iri iyi, 4 te ikisi normal, 4 te 1 i de kötü, kötü derken asfalt ama dar ve virajlı yollar, araç sollamak zor oluyor. yol boyunca 100 km pek geçemiyorsunuz. Bölgeye doğal manzara hakim. Bence gidilebilir. Hatay Harbiye ye mutlaka uğrayın şelaleleri görün orada  balıkta yiyebilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Turgut

Teleferik fikri çok güzel . Fakat insanları kazıklama anlayışları hiç hoş değil.Geçen sene 55 TL kişi başı dediler .Bu kadarda soygun olmaz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Teleferik fikri çok güzel . Fakat insanları kazıklama anlayışları hiç hoş değil.Geçen sene 55 TL kişi başı dediler .Bu kadarda soygun olmaz...

Fiyatlar ucuzlamıştır umarım. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Öztürk

Adrasan'a ugramadiysaniz orayada bi ugrayin denizi ve dogasi cok güzeldir. Kumlucadan yaklasik 15-20 km sonra Olimpos dan önce sapak gelir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Turgut

Fiyatlar ucuzlamıştır umarım. 

Ucuzlama Yok Bu senede 55 TL kişi Başı

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Ucuzlama Yok Bu senede 55 TL kişi Başı

Biraz araştırdım öyleymiş. Pazar günleri 45 TL'ye indirimli girilebiliyormuş. Düşük sezonda pazarlık edilerek uygun fiyata çıkmak diğer bir seçenekmiş.

Yorum bağlantısı
Caglayan Celiker

eğer bodruma uğrayacaksanız, milas şehiriçinden bodruma çıkışta harika bir paçacı vardı. 2006 da. kapanmadıysa paça çorbada üstüne tanımadım.

datça yarımadasında güzel bi şelale var. çoluk çoçuk 1 saat yürüyüş iyi gelir.

yine datça yolu üzerinde amazon ve börtübet adında 2 tatil noktası var. anayolda levhalarını görürsünüz, ilginç yerlerdir.

kekova da mutlaka en az 2 gün geçirin, birinde yat turu yapın derim.

korkunuz yoksa fethiyede yamaç paraşütü yapın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

eğer bodruma uğrayacaksanız, milas şehiriçinden bodruma çıkışta harika bir paçacı vardı. 2006 da. kapanmadıysa paça çorbada üstüne tanımadım.

datça yarımadasında güzel bi şelale var. çoluk çoçuk 1 saat yürüyüş iyi gelir.

yine datça yolu üzerinde amazon ve börtübet adında 2 tatil noktası var. anayolda levhalarını görürsünüz, ilginç yerlerdir.

kekova da mutlaka en az 2 gün geçirin, birinde yat turu yapın derim.

korkunuz yoksa fethiyede yamaç paraşütü yapın.

Teşekkürler. Amazon ve Börtübet çok güzel mekanlarmış.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hasan Aksüt

Rotamızı planlarken desteğiniz için teşekkürler. 3600 km ve 3 hafta süren yolculuğumuz sona erdi. Yolcuğumuz 3 etapta değerlendirdiğimizde 6.6lt (İstanbul-datça), 8.1lt (datça-iskenderun), 7.2lt (iskenderun-istanbul) şeklinde yakıt tüketimleri gerçekleşti. Genel olarak 100-130 km hızlardaki yolculuğumuz için gündüz, klimalı ya da dağ etapları olan 2.etap daha yüksek tüketime neden oldu. Gezimizden manzaraları aşağıda iletiyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...