İçeriğe Yönlendir

Çam Reçinesi Ve Minik Minik Noktalar

Ali Ozan Yurtsever

Recommended Posts

Ali Ozan Yurtsever

Benzer konulara göz attım ama tam bir bilgi edinemedim. sadece 1 gün bırakmak durumunda kaldığım ağaç gölgesi sonucu: 

1- arabanın ön camına 2 yere saydam yapışkan  çamdan bir şey damlamış mübarek fena yapışmış çıkmıyor. 

2- ön camdakinden farklı olarak tüm kaportada da minicik minicik turuncumsu noktalar şeklinde yine çamdan bir şeyler yağmış. yıkarken fark ettim belki binlerce nokta. Camdakinden farklı bu ama. minik noktaları tek tek biraz bastırarak sonax cilalı şampuanla yıkarken geçti ama her nokta için o kadar ovalasam 3 gün uğraşmam gerekir ve kolum da kopar. 

camdaki için mazot önerilmiş galiba denemedim henüz ama kaportadaki minik noktalar için, pratik çözümü neler yapabilirim? 

Yorum bağlantısı
Battal_Koçak
(düzenlendi)

reçine için sıcak su ile ovalama , diğeri için kil uygulaması kesin çözüm , sonrası pasta- cila tabi ki.

tarihinde Battal_Koçak tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Bol su ile yıkayın aracı,cilalı oto şampunanınız varsa dahada iyi sonuç alırsınız...

sonax cilalı şampuan kullanıyorum çıkarıyor ama baya ovmak gerekiyor her bir nokta için çok zaman ve güç harcamak lazım. . .

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Çam reçinesi için mazotu pamuğa damlatın. Pamuklada reçineyi silin hiç birşey kalmıyor. Daha önce benim aracımda oldu ne yaptıysam geçmedi. Sadık Taşyürek ve Serhan Gürbüzol abilerim sağolsunlar mazotla silip çıkardılar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Kil ile kolayca temizleyebilirsiniz. Yüzeyde ele takılan bütün pütürleri alır ve yağ gibi kaygan, tertemiz bir yüzey bırakır.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Kil ile kolayca temizleyebilirsiniz. Yüzeyde ele takılan bütün pütürleri alır ve yağ gibi kaygan, tertemiz bir yüzey bırakır.

hangi marka ve uygulaması nasıl ?

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Çam reçinesi için mazotu pamuğa damlatın. Pamuklada reçineyi silin hiç birşey kalmıyor. Daha önce benim aracımda oldu ne yaptıysam geçmedi. Sadık Taşyürek ve Serhan Gürbüzol abilerim sağolsunlar mazotla silip çıkardılar.

gaz yağı dedi bir de buradaki arkadaşlar. kaportaya falan zarar verir mi gaz yağı,boyayı temizleyip cila gibi parlatıyormuş?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

gaz yağı dedi bir de buradaki arkadaşlar. kaportaya falan zarar verir mi gaz yağı,boyayı temizleyip cila gibi parlatıyormuş?

Gazyağı değil. Bildiğin mazot. Hiç bir zararı olmaz.

Benim araçı temizledim hiç birşey olmadı ve reçine 1 dakika içinde çıktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

sonax cilalı şampuan kullanıyorum çıkarıyor ama baya ovmak gerekiyor her bir nokta için çok zaman ve güç harcamak lazım. . .

Kaucuk süngerler var ondan kullanın...

0175842_21889479_l_500.jpeg

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

hangi marka ve uygulaması nasıl ?

Gaz yağı veya mazot ile deneyin. Mazorun maliyeti düşük. Çıkartmassa ondan sonra kil denersiniz.  Kilin uygulaması basit. Fıs fıs şişeye su doldurup içine 3-5 damla sıvı sabun damlatıp karıştırıyorsunuz ve kaportaya sıkıyosunuz. Kilide ıslak kaportaya sürtüyorsunuz ve tüm pislikleri yüzeyden kopartıp içine alıyor. Doğru uyguladığınızda kesinlikle en ufak çizme bile yapmıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=yfEfLGL59GI

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Gazyağı değil. Bildiğin mazot. Hiç bir zararı olmaz.

Benim araçı temizledim hiç birşey olmadı ve reçine 1 dakika içinde çıktı.

o zaman arabayı önce yıkıyorum sonra pamuğa birazcık mazot ve tüm kaportaya pamukla uyguluyorum sonra arabayı tekrar yıkıyorum galiba ?

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Ali kardeşim, Mehmet hocanın tavsiyesine uy. bilhakis kaportaya zarar vermek yerine korur. uygula, sonucu gör.

peki o zaman abi öyle yapayım da  sence gaz yağı  mı kullanayım mazot mu fark eder mi ?

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Ali; gaz yağını zaten bulmak güç, küçük pet şişede az bişey mazot al ve güneş altında sıcak ortamda lekeli bölgelere önce sür. bir kaç dakika bekledikten sonra uygulamayı yinele ama bu kez ovala. lekeler kendiliğinden çıkacaktır. daha sonra yıkaki toz tutmasın. 

anladım abi, peki  öncesinden yıkamadan yapayım dimi ilk uygulamayı ?

bu arada burada gaz yağı buldum bir yerde ama :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

anladım abi, peki öncesinden yıkamadan yapayım dimi ilk uygulamayı ?

bu arada burada gaz yağı buldum bir yerde ama :)

Sen mazot kullan öncesinde birşey yapmaya gerek yok. Araçta kuş pisligi temizler gibi düşünün.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Sen mazot kullan öncesinde birşey yapmaya gerek yok. Araçta kuş pisligi temizler gibi düşünün.

anladım mazotlu pamuğu sürerken üstündeki toz v.s çizer mi diye düşündüm ama peki o zaman tecübeyle sabit bu işler dediğiniz gibi yapıyorum teşekkür ederim. . . :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rahmi Nural

Geçen sene yazın aynı durumla bende karşılaştım.Burda arkadaşların sana yardımcı olmak için yazdıklarının tamamını hatta aklıma gelmeyen daha neler neler denedim hiçbirfayda görmedim.Sonrasında evdeki klimaların temizliğini yapmak için aldığım amatör basınçlı su makinası ile yaklaşık 2 saat süren mücadelemden galip çıktım.Her noktaya 1 cm yakınlıktan basınçlı su ile müdahale ettim.Tertemiz oldu.Tavsiyelerden sonuç alamassan  bu 100 tl lik makinalardan bir tane al aynı şekilde kullan.Hem bu beladan kurtulursun hemde evde kliman varsa kendin temizleyebilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıfır xp tit fiesta aracınızın boyasına bunlar yapışmış ise, ziebart benzeri bir çözüm arayın derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...