İçeriğe Yönlendir

3 Ve Üzeri Viteslerde Güç Kaybı

Ercüment Koyuncu

Recommended Posts

Ercüment Koyuncu

Arkadaşlar zaman zaman 3. vites ve üzerinde araç atak bir vaziyette hızlanırken birden sanki ayağımı gazdan biraz çekmiş gibi oluyor ve ataklık bitiyor turbo tamamen devreden çıkmıyor ancak ciddi bir güç kaybı yaşıyor servise henüz gitmedim bunu arada bir yapıyor test sürüşünde umarım olur

Yorum bağlantısı
Ercüment Koyuncu

bir fikriniz var mı sizce neden yapıyor olabilir

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Bence bu aracın turbosunda değişiklik var. 109 luk önceki tdci motora göre Daha alt devirlerden itibaren turbo devreye giriyor. Alt devirler daha canli ancak, alt devirden itibaren tam gaz hızlanmaya çalıştığınızda aracın turbosu sanki yeterli gelmiyor, sanki motor sağırlaşıyor gibi oluyor.

Yorum bağlantısı
Ramazan Afyon

Arkadaşlar zaman zaman 3. vites ve üzerinde araç atak bir vaziyette hızlanırken birden sanki ayağımı gazdan biraz çekmiş gibi oluyor ve ataklık bitiyor turbo tamamen devreden çıkmıyor ancak ciddi bir güç kaybı yaşıyor servise henüz gitmedim bunu arada bir yapıyor test sürüşünde umarım olur

Merhaba aynı sıkıtıyı c max kullanan ların bir bölümü yaşıyor.Benim aracımdada aynı sıkıntı vardı .Aracımı defalarca servise götürmeme test etmelerine rağmen aynı şeyi sürekli olmadığı yani araç bu sarsıntıyı her zaman vermediği için çözememişlerdi.Bana sürekli araç beyni motor zarar görmesin diye devri düşürebilir dediler.En son arabamı 1 ay önce 15000 bakıma götürdüm.Bursa otokoçtaki servis ustasıyle tekrar konuştum.Sağolsunlar aracımın problemli olduğuna ikna olup yazılımlarını yenilediler.Birde bişeyin temizliğini yaptılar.Arabayı sürmenn tadına şimdi vardım.En azından yolda bir Şahin yada  doğanı sollamaya kalktığım zaman arabam çakılmıyor.Kardeşim bu yazdıklarımı iyi oku.Nerde oturuyorsan ordaki servise götür arabanı ve durumu anlat.Senide geçiştirirlerse bursa otokoçtaki ustaları arayıp bilgi alsınlar.Çünki servislerin bahaneleri hazır.Araç elektronik ve beyinli.Arıza olsa beyne kod atar diyorlar.Ben en az 7- 8 kere gidip başlarını ağırttım ve sorunum çözüldü darısı senin başına.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Afyon

Şimdi aklıma geldi Maf ve Map temizliği yapıp yazılımları güncellediler ve sorun çözüldü.

Yorum bağlantısı
Ercüment Koyuncu

Evet sürekli olmadığından sorun yok arıza düşmemiş deyip geçiştiriyorlar sollama yapmaya korkar oldum en iyisi başka servise gitmek çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ercüment Koyuncu

Arkadaşlar bugün tesadüfen resimlerdeki yeri gördüm sanırım bakımda bu bölümü kırmışlar yanlış bilmiyorsam MAF sensörünün olduğu yer burası eğer doğru biliyorsam çekişdeki zaman zaman oluşan düşmelerin sebebi bu sizcede doğrumu düşünüyorum eğer öyle ise 7000 km bu şekilde kulllandım ben aracı ve toz larda olduğu gibi motora girdi size danışmak isteğim konu şu sizce konuyu direk otosana mı ileteyim yoksa servise mi ve bu 7000 km de maf sensöründe hasar olmuş olabilir mi servisten bu parçayla beraber yağ, yağ filtresi, maf sensörü, hava filtresi değişimide talep etmelimiyim birde derinden gelen bir ıslık sesi var motordan gelen geceleri fark edebildiğim sizce bu sesin sebebide bu olabilirmi konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.

Yorum bağlantısı
Ercüment Koyuncu
(düzenlendi)

eru0.jpg

tarihinde Ercüment Koyuncu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ramazan Afyon

Arkadaşlar fikirlerinize ihtiyacım var

Ercüment bey hangi bakım ? Aracınız 7000 km de ve ilk bakımı 15000 km olacak.MAf sensörü temizliği daha önce yapıldımı? 

Yorum bağlantısı
Ercüment Koyuncu

30000 bakımından sonra 7000 km oldu ama ne olduysa 30000 bakımından sonra oldu önceden böyle bir sıkıntı yoktu bu arada resimdeki bölüm kırık değilmiş diğer c max lerdede aynı

Bence bu aracın turbosunda değişiklik var. 109 luk önceki tdci motora göre Daha alt devirlerden itibaren turbo devreye giriyor. Alt devirler daha canli ancak, alt devirden itibaren tam gaz hızlanmaya çalıştığınızda aracın turbosu sanki yeterli gelmiyor, sanki motor sağırlaşıyor gibi oluyor.

Bende eğer bahsettiğim sorun olmazsa 2. viteste bile anti patinaj devreye giriyor ama dediğim sorun olursa sizin dediğiniz gibi oluyor sizdede olmasın aynı sorun 

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

30000 bakımından sonra 7000 km oldu ama ne olduysa 30000 bakımından sonra oldu önceden böyle bir sıkıntı yoktu bu arada resimdeki bölüm kırık değilmiş diğer c max lerdede aynı

Bende eğer bahsettiğim sorun olmazsa 2. viteste bile anti patinaj devreye giriyor ama dediğim sorun olursa sizin dediğiniz gibi oluyor sizdede olmasın aynı sorun 

Aracı ilk kullandığım andan itibaren tespit ettiğim bir durum bu.  O yüzden bir arıza olarak yorumlamadım hiç.  Hatta şöyle bir tespitim daha var:  motorun sağırlaştığı o anda gaz pedalından ayağımı çekip 1-2 saniye sonra tekrardan bastığımda aracın çekişi, ivmelenmesi anında düzeliyor.  Bir anormallik var ancak sebebi nedir bilemiyorum. 

Mesela ben çok sık olarak karşılaşmıyorum bu durumla, evime giderken 2. vitesle çıktığım bir viraj, akabinde eğimi giderek azalan bir düzlük var.  Virajı 2. vitesle çıktıktan sonra, düzlükte 3. vitese geçtiğim anda (tamda sizin tarif ettiğiniz gibi) birden aracın çekişi düşebiliyor.  Ayda bir kez karşılaştığım bir durum.  Kızdırma bujisi, egr-maf-map v.s. sensör kirliliği, turbo arızası olsa sürekli olur diye düşünüyorum. 

Acaba yakıt pompası ile ilgili bir sorun olabilir mi ? 

Yorum bağlantısı
Ercüment Koyuncu

Necat bey bende çok nadir oluyordu şimdi çok sık oluyor gariptir motor soğukken olmuyor ısınca başlıyor birde şuna dikkat ettim anlık yakıt tüketimi açıkken normalde tam gaz verip çıktığım yokuşta anlık tüketim 28 lere kadar geliyor ama sorun başladığında anlık tüketim 17 18 i geçmiyor ve dediğini z gibi gazı bırakıp tekrar basınca düzeliyor ama bu benim başıma sollamada geldi o nedenle sollamaya korkar oldum

Yorum bağlantısı
Ramazan Afyon

Arkadaşlar maf ve map la alakalı bir durum bu aynı sorun ben dede vardı .Maf ve map temizliği yapılıp viteslerle ilgili yazılımlar güncellendi ve sorun çözüldü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ercüment Koyuncu

Arkadaşlar maf ve map la alakalı bir durum bu aynı sorun ben dede vardı .Maf ve map temizliği yapılıp viteslerle ilgili yazılımlar güncellendi ve sorun çözüldü.

Ramazan bey hangi serviste yapıldı emsal gösterelim zira servis sorun yok deyip çıkıyor

Bu arada bir şey daha dikkatimi çekti sorun başlayınca c.c. devreye girmiyor

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Ramazan bey hangi serviste yapıldı emsal gösterelim zira servis sorun yok deyip çıkıyor

Bu arada bir şey daha dikkatimi çekti sorun başlayınca c.c. devreye girmiyor

Ercüment Bey, hiç yazılım güncellendi mi? Öncellikle serviste ön camdaki şasi numarasını girerek yazılım yüklenmesini isteyin. Büyük ihtimalle yeni yazılım vardır. Bendeki de aynı model ondan biliyorum. Aracın yakıtı ve hantallığı düzelecektir.

Saygılar...

Yorum bağlantısı
Ercüment Koyuncu

Ercüment Bey, hiç yazılım güncellendi mi? Öncellikle serviste ön camdaki şasi numarasını girerek yazılım yüklenmesini isteyin. Büyük ihtimalle yeni yazılım vardır. Bendeki de aynı model ondan biliyorum. Aracın yakıtı ve hantallığı düzelecektir.

Saygılar...

çok defa bilgisayara bağlandı hatta yol bilgisayarı ekranıda değişti geçen yıl ancak yazılım güncellenmedi diye biliyorum test menüsünde 16.3 görünüyor

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

çok defa bilgisayara bağlandı hatta yol bilgisayarı ekranıda değişti geçen yıl ancak yazılım güncellenmedi diye biliyorum test menüsünde 16.3 görünüyor

Test menüsünde görünen değer EEPROM numarası, bu güncellemeden sonra da değişmeyecektir. Numaraya takılmayın. Yaklaşık 1 yıl önce benim aracı bilgisayara bağladılar. Ön camdaki numarayı girdiler. Bilgisayar ekranında "90 gün önce yayınlanmış güncelleme mevcuttur" ibaresi göründü. Güncellemeyi yüklediler. Gerçekten arabada güzel değişiklikler oldu. Özellikle hantallığı kalktı. Ama mutlaka işini iyi yapan bir servise götürün.

Şimdiden kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Servise, aracın frenleri tutmuyor gibi bir sebeple gidilse dahi neredeyse ilk başvurulan yöntem yazılım güncelleme oluyor.  Bu yüzden araçlarımızda güncel son yazılımın bulunduğunu düşünüyorum.  Eeprom değeri benim aracımda 13.03 olarak gözüküyor bu arada.    

Yorum bağlantısı
Halil İbrahim Tiske

Yazılım güncelleme bildiğim kadarıyla şöyle oluyor:

Servise müracatlarda araçlar genel durumu yüzeysel kontrol, arıza kodları vb. nedenlerle bilgisayara bağlanıyor. Müşteri özellikle belirtmediği sürece yazılım güncellenmiyor. Eğer müşterinin herhangi bir şikayeti bilgisayarda bulunamaz ise o zaman sistem yeni yazılım var ise otomatik yüklüyor. Yani bir mekanik/elektronik  şikayet yoksa bilgisayar yazılım güncellemesi yapmıyor.

Ayrıca isteyenler FordEtis sayfasına araçlarının Şase/Vın numarasını girerek araçlarına özel olası araç yazılımı bilgisine ulaşabilirler. Böylelikle servise daha kararlı bir şekilde gidilebilir, alınan hizmetin niteliği yükseltilebilir.  

Yorum bağlantısı
Ercüment Koyuncu

Halil ibrahim bey ford etis de tam olarak nasıl bakabiliyoruz nerde  nasıl bir ibare oluyor bilginiz varmı 

bu arada Antaya dan gelirken bir 20 dk 3000 3500 devirde kullandım ondan mıdır bilmem 1 haftadır bahsettiğim gaz kesme olayı olmuyor 

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
(düzenlendi)

Halil ibrahim bey ford etis de tam olarak nasıl bakabiliyoruz nerde  nasıl bir ibare oluyor bilginiz varmı 

bu arada Antaya dan gelirken bir 20 dk 3000 3500 devirde kullandım ondan mıdır bilmem 1 haftadır bahsettiğim gaz kesme olayı olmuyor 

Ercüment Bey, bu linkten ulaşabilirsiniz. Kullanıcı oluşturmanız gerekir. 

http://www.etis.ford.com/

Uzun ve devirli kullanımda dpf temizlenmiş olabilir. Belki de araç kendini toparlamıştır.

Kolay gelsin...

tarihinde Fikret Özsoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ercüment Koyuncu

uyeyıım zaten ama nerde yazıyor güncelleme yapılıp  yapılmayacağı onu anlayamadım

ford etis e bağlanamıyorum 

https://www.etis.ford.com/home/passwordChange.do adresindeki Web sayfası çok fazla yönlendirmeye neden oldu. Bu site için çerezlerinizi temizlemek veya üçüncü taraf çerezlerine izin vermek sorunu çözebilir. Çözmezse, sorun mobil cihazınızda değil, sunucu yapılandırmasında olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...