İçeriğe Yönlendir

Başımıza Gelen Sinir Bozucu Sgk Sorunu.

Ayhan Şentürk

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

Arkadaşlar başımıza bir olay geldi ve aklınızda bulunması ve dikkatli olmanız için paylaşıyorum.

Babam emekli maaşını çekmeye gittiğinde maaşının 1/3'ünün kesildiğini görüyor ve hemen evden nete girerek kontrol etti ve maaşından büyük bir miktar kesilmişti. Kesilme nedeninde ise 'müdürlük' yazıyordu. Babam hemen SGK'ya giderek kontrol etti ve akla gelmeyecek büyük bir sacmalıkla karşılaştı. Emekli olduğun bir kargo şirketinin devlete 1 trilyonun üzerinde borcu varmış ve babamda zamanında o şirkette çalıştığı için SGK kendi kafasına göre babamı şirketin ortakları olarak kaydetmiş. Şirketin ortağı diyede eve, arabaya haciz koymuşlar. Emekli maaşının bir kısmına el koymuşlar. Banka hesanındaki paraları hemen çekerek onları kurtardık. Yani artık SGK borcunu alabilmek için hak, adalete bakmıyor. Şirkette çalışan birinin üzerine borcu yıkarak parayı alma yoluna gidiyor. Buna karar verende oradaki icra memurları. Gerçek şirket sahibi bile ortak değilken SGK'daki akıllı icta memurları o piti piti yaparak şirkete ortak bulup insanın evine, arabasına, maaşına, parasına el koyabiliyor. Aynı sorundan oraya gelen malesef birçok kişi vardı. Babam SSK'lıydı ve şirkete emekli olsa zaten ssklı olamaz. Neye dayanarak şirkete ortak yaptıklarını sorduk, tüm dostaları incelediler ama babamın o şirkette bir işci olarak çalıştığından öte bir bilgiye ulaşamadılar.Hemen çözüm yolu arayışına başladık ve sanayi ve ticaret odasına giderek babamın emekli olduğu şirkete ortak olmadığını gösteren bir belge almaya gittik fakat vermediler. Cumhuriyet savcılığında tanıdıklar vardı ve hemen onların yanına uğrayıp durumu anlattık. Hemen bir dilekce hazırlayıp sanayi ve ticaret odasına gittik ve gerekli belgeyi verdiler. Tekrar sigortaya geri döndük ve epey sinirliydik.Cumhuriyet savcılığının, babamı neye dayanarak eski çalıştığı şirkete ortak yaptıklarına dair belge istediğini söyledik. Hiç biri tek kelime söyleyemeyip elleri ayaklarına dolandı, bir koşturmaca başladı. Sanayi ve ticaret odasından aldığımız kağıdıda masaya vurduk. 10 dakika içinde tüm sorunu çözdüler. Hemen netten kontrol ettik ve arabadan vs herşeyden haciz kalmış. Sorunu çözdükten sonra rahat bir nefes aldık. Artık parayı alalımda kimden olduğu hiç önemli değil mantığındalar.. Ellerinde hic bir belge olmamasına rağmen sırf şirkette çalıştı diye herhangi bir isme veya birkaç kişiyi borça ortak edebiliyorlar.
Eğer çalıştığınız şirketin borcu varsa dikkatli olun. Maaşınızdan müdürlük adı altında bir para kesilirse yada durup dururken eviniz ve arabanıza haciz konulursa hemen sigortaya gidin ve hangi şirkete ortak yapıldığınızı öğrenin. Daha sonra sanayi ve ticaret odasına gidip şirkete ortak olmadığınıza dair belge alın. Belgeyi direk vermiyolar ama şansınızı deneyin. Şirketin sizin adınıza almasını istiyorlar. Durum bu şekilde, inşallah böyle körü bir kabus ile karşılaşmassınız. Birde sigortaya gittiğinizde icra memuru size şunuda diyebiliyor; şirkete ortak olup parayı götürürken iyidi şimdi niye borcu kabul etmiyorsun..? Ağlarmısın gülermisin...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kubilay Evis

Geçmiş olsun. Ben bu suçu devletin uyguladığı yanlış bir politika olarak görmüyorum, şahsen; liseyi bitirip uyduruk bir sınavla memur olan devlet çalışanlarında buluyorum. Forumumuzdaki değerli devlet memuru abilerim alınmasınlar, onlardan da özür diliyorum ama arada devlet dairelerinde, gerçekten yaptığından bihaber memurlarla sıklıkla karşılaşıyorum ve bu benim sinirimi bozmaya yetiyor da artıyor.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Ayhan çok geçmiş olsun. Neyse ki iş uzamadan kazasız belasız çözülmüş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Tabiki çok iyi devlet memurlarımız var. Sigortadaki icra memurları kendi içinde anlaşabilmiş değildi çünkü oradaki bir icra memuruda bizim gibi bu olaya isyan ediyordu...

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Geçmiş olsun. Ben bu suçu devletin uyguladığı yanlış bir politika olarak görmüyorum, şahsen; liseyi bitirip uyduruk bir sınavla memur olan devlet çalışanlarında buluyorum. Forumumuzdaki değerli devlet memuru abilerim alınmasınlar, onlardan da özür diliyorum ama arada devlet dairelerinde, gerçekten yaptığından bihaber memurlarla sıklıkla karşılaşıyorum ve bu benim sinirimi bozmaya yetiyor da artıyor.

Ben de devlet memuruyum ama, nüfüs kağıdıma ikinci adımla soyadımı düzgün yazamayan nüfus memurları var. 3 Kere nüfüs kağıdı ve kütük değişikliği yaptırdım, öyle düzeldi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Geçmiş olsun, hakikaten fena, o memurlar hakkında suç duyurusunda da bulunun bence, örnek olsunki diğerleride aynı şeyi yapmasın, böyle konularda acımayacaksın, acınmayacak tipte o kadar çok memur varki şaşarsın.  :angry:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ben de devlet memuruyum ama, nüfüs kağıdıma ikinci adımla soyadımı düzgün yazamayan nüfus memurları var. 3 Kere nüfüs kağıdı ve kütük değişikliği yaptırdım, öyle düzeldi.

O birşeymi ... Benim kimliğime küçükken medeni halime evli yazmışlar. Ufacık 3-5 yaşında çoçuk evli olabilirmi. Üstüne olup değiştirmedik, ilk okulda kimlik fotokopisi istediklerinde hep dalga geçildim. Medeni halim evli, ortada karım yoktu... Öğretmenler şoktaydı. Sonra hemen değiştirip düzelttik.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Muahhahahaaaa  :D

Benimde ehliyette ana adıyla baba adım ters yazıyor, o zamanlar memurla aramızda geçen diyalog, veren memura, " bune kardeşim" dedim, "kart parasını ver yeniden basarız" demesinmi, "kardeşim hata sizde nasıl iş" dedim, "merak etme yurt dışına kamyon şoförü olarak çıkarsan anca o zaman sorun olur...", "iyide memur efendi bu B sınıfı ehliyet ne kamyonu....."

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Ayhan geçmiş olsun hak yerini bulmuş ya ona şükür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Geçmiş olsun.

Biriken reçeteleri SGK'ya teslim ederiz. Reçete teslimi için gelen eczacılar parkedebilsin diye SGK'nın büyük bir otoparkı var. Bir gün o otoparka bizi almadılar. Sonra baktım, otopark hacizli araçla dolmuş. Bir sonraki gidişimde daha çok araç, bir sonrakinde daha da çok araç... Bankaları, vergi dairelerini, gümrükleri falan anladım da, SGK bu kadar haczedecek aracı ne bahaneyle haczetti diye düşünmüştüm. Sonuçta 300-400 liralık bağkur-SSK primi yatır(a)mamakla o araçların elden alınmaması lazım! İşin içinde başka iş olmalıydı ki, senden böyle bir başlık geldi, şaşırmadım.

Çalıştığınız şirket ile ilgili recete veya herhangi bir parayı isminizle SGK'ya yatırdığınızda, o şirketin bir borç durumunda emin olun %100 SGK sizi şirkete ortak yapıyor ve borcu üzerinize yıkıyor. Bunun sonucu ev, araba, maaşınız ve banka hesabınıza haciz konuluyor.  Buna çok dikkat edin hatta yazıyı kalınlaştırıyorum. Sorunla karşılaşanların çoğu bu yüzden karşılaşmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Çalıştığınız şirket ile ilgili recete veya herhangi bir parayı isminizle SGK'ya yatırdığınızda, o şirketin bir borç durumunda emin olun %100 SGK sizi şirkete ortak yapıyor. Buna çok dikkat edin hatta yazıyı kalınlaştırıyorum. Sorunla karşılaşanların çoğu bu yüzden karşılaşmış.

Tanıdığında var, uğraşacak vaktin varsa, savcılığa görevi kötüye kullanma, güveni istismar gibi şeylerden dolayı savcılığa suç duyurusunda bulun ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Geçmiş olsun. tam Aziz Nesin hikayelerindeki gibi olmuş :)

Benim Tansel isminde bir halam var ve kendisinde pembe nüfus cüzdanı olmasına rağmen bir şekilde nüfus kayıtlarında erkek görünüyormuş :D  Askerlik çağı geldiğinde hastane raporuyla erkek olmadığını ispat etmesi gerekmiş. Epey uğraştığını anlatırlardı babamlar :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Dere

SGK'nın birinin bilgisi dışında onu ortak yapması suç değil mi? Ne zamandan beri bu böyle? İlk defa duyuyorum. Bir yere ortak olunurken imza atılması gerekmiyor mu? Böyle saçmalık olur mu yahu? Benim haberim olmadan beni ortak yapacaklar ha. Var ya onların... Neyse... Susayım şimdilik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Benim Tansel isminde bir halam var ve kendisinde pembe nüfus cüzdanı olmasına rağmen bir şekilde nüfus kayıtlarında erkek görünüyormuş :D  Askerlik çağı geldiğinde hastane raporuyla erkek olmadığını ispat etmesi gerekmiş. Epey uğraştığını anlatırlardı babamlar :D

Benim annemin adı da Tansel. Kendisi emekli olamıyordu askerliğini yapmadığı için. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kubilay Evis

Aynı durum annemde de vardı. Trafik kayıtlarında erkek gözüküyordu :D

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Tanıdığında var, uğraşacak vaktin varsa, savcılığa görevi kötüye kullanma, güveni istismar gibi şeylerden dolayı savcılığa suç duyurusunda bulun ;)

Bir şey çıkmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Birkaç gün sonra arabayla yurt dışına çıkıyorum. Olayı farketmesek kapıkule sınırından geri döndürülecektik...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Birkaç gün sonra arabayla yurt dışına çıkıyorum. Olayı farketmesek kapıkule sınırından geri döndürülecektik...

Hemde yürüyerek..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Hemde yürüyerek..

Tamponları sökerdim hemen :D  :D

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Hemde yürüyerek..

Yakalama yoksa yurtdışına çıkarsınız, buna bir engel yok, diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eşimin doğum yeri Soma/turgutalp olacak ancak şu anda Soma/Turgutlu (ikisi de ilçe) 7 yıldır değiştirmedik. Alırken aceleyle almıştık hiç dikkat etmemiştik. Şimdi öyle kullanıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hemen beni arardın ben gelip anında alırdım, yani sizi ...  :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...