İçeriğe Yönlendir

Halk Dilinde Ford Sorunlu Muhabbeti

Fatih Aydın

Recommended Posts

Enis Sever

Ford kesinlikle taş gibi arabadır 2009 focus dizel titanium aracım 100.000 km sileceklerin kötü çalışması ve torpido üst kapağında bulunan küçük plastik parçanın kırılması gibi 2 ufak tefek şey dışında benim için hiç bir sorun teşkil etmedi. Sattığım aracımı hala özlüyorum. Şu an sorunsuz kullandığım dizel otomatik megane 3 aracımdaki yol tutuş ve direksiyon hissi Focusun yanında çok kötü kalıyor.

Yorum bağlantısı
Mert Ender

13 yıllık kıdemli Ford kullanıcısıyım :) . Ailede toplam 270.000 km, 3 Focus kullanıldı, ikisi halen kullanılıyor.

Focus I'de kapı kilit arızası, Z-rot değişimi ve bobin arızası dışında bir şey yaşamadım. Çok temiz kullandım. Alan havalara uçarak aldı.

Focus II'lerimizden birinde neyseki çabuk giderilen bir CVT arızası dışında hiçbir şey olmadı :nazar: . Diğerinde EGR arızası, motor sistem arızası gibi arızalar oldu ama bunlar 90.000 km'yi geçince gerçekleşti.

Bence kronik olarak sorun olan tek şey yol sesi. Onu da Focus 3'te giderdiler deniyor.

Ford iyidir. Diğer arkadaşlar da yazmışlar, eskinin önyargıları bunlar hep. Üçüncü Focus'u biraz özünden uzaklaşmış bulduğum için çok beğenmesem de genel olarak Ford tüm modelleri itibariyle Türkiye'ye en uygun markalardan...Bir de dizel-otomatik kombinasyonu 1.6 motorda olsaydı...

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Dizel için konuşuyorum 1 depo ile 1000 km yol yapıyor, bu uzun yolda 90 ile gidildiğinde 1200'e dayanıyor. Yetkili servis dahi 250-300 liraya 15bin bakımını yapıyor. Yağ eksiltmiyor, yol sesi dışında konfor namına her şeyi veriyor.

Connect'e ise bir parantez açmak isterim. Emniyette sürekli bunları kullanıyoruz ve 36 saatte en az 4-5 farklı şoför sürekli bu araçları kullanıyor, 24 saatte ortalama her biri 300-500 km arası yol yapıyor, şehir içi çok zaman devirli kullanılıyor. 200-300 bin km'ye gelen araç milyon yapmışçasına yıpratılıyor, malesef çokları kendi arabası gibi kullanmıyor ve buna rağmen bana mısın demiyor. Konfor yok, araba zıplıyor, yüzbinden sonra gacır gucur sesler geliyor ama araçlar sağlamlıktan ödün vermiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Karaca

1400cc sürekli su kaynatan reno toroscuyu alıpta 1600cc konforlu taunusa bindirirsen, çok yakar der. İşte o torostaki baston tuvalet pompası kılıklı vites kolu da, torosçunun ağzına yapıştırmak için geliştirilmiş bir teknoloji.  :)

Torosa laf yok, kendisi otomobil değil (Ford Transitle beraber) Anadolunun arazi aracı olduğundan düz yolda şaşkınlıktan hararet yapması, yeni terhis olmuş ve postaldan sonra iskarpine alışamamış redif gibi yola düz basmaması normaldir.  :)

Şaka bir yana yıllar önce, kullandığı Floransın benim kullandığım Focus 2'den az yaktığını iddia eden bir arkadaşım İstanbul Ankara arasında benim Focusu kullandığında, "Bizim Renonun yaktığı 5 litre mazot haram, Forda 10 litre helal. Meğer Reno gitmediğinden yakmıyormuş." demişti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
İlhan Gülcan

2006 2. sahibi olduğum TDCI fiestamda tek yaşadığım geri dönüş hortumları ve oringlerdeki problemlerdi onun dışında tık demedi senelerce, karda kışta köprü trafiğinde. ama eskidiği için mecburen 137k km de elden çıkardım. şu an ne mi aldım tabiki ford :) imzamda mevcut.

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

ben de 3 yıldır kullanıyorum, bakım hairicinde para harcamadım.

bence ford, iç mekan, yürür aksam ve elektronikte ödün vermiyor ama ses yalıtımı konusunda biraz sıkıntı var. zaten onu da halletse vw fiyatlarına çıkacak. o yüzden daha çok araba kullanmaktan zevk alan, araçla bütünleşmeyi seven sürücülerin tercihi oluyor. arba kullanmayı severim ama araçtan beklediğim birinci özellik sürüş zevki değilmiş onu anladım. henüz mondeo denemedim ama focus'la veya fiesta'yla uzun yolda kafa şişiyor...

Yorum bağlantısı
Serdar Karagonlu

Geçenlerde tamircideyim connect geldi antifriz konacakmış tamirci baktı yedek depo boş hortumu söktü çok az su çıktı başka araba olsaydı motoru yemişti dedi bende conta yaktım yedek su deposu un kapagını açık unutup 30km rampa çıktım araba stop etti ben vurdurup devam ettim 3km öyle gittim su doldurdum araba fan açtı 80km öyle geldim tamirci motoru açtı sadece conta yanmış segmanlar saglam dedi sadece contala kurtuldum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Caner Kırmacı

Focus'1 lerde şanzıman son dişlisi rölanti ses yapıyor. Ustalar hepsinde zaman zaman oluyor diyorlar ama bilemedim açıkçası daha önce duymamıştım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...