İçeriğe Yönlendir

Röle Nedir, Nasıl Bağlanır, Röleyle Neler Yapılır ?

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

En basit yerde takılmışsın... 

Hiç bir şey olmaz.. 

Ancak şemayı ve yapmak istediğini akşam kontrol edelim.. Sorun çıkabilecek başka noktalar var.. 

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Bakalım abi çok sevinirim. Mehmet abi şu an ledlerim yanıyor hava kararınca. Yani ledlerimdeki + ve - ucu rölede 85 ve 86 nolu terminallere bağlayacağımı düşündüm senin paylaştığın bilgilerde:

"Üreticinin açıklaması

30 nolu terminal girişindeki enerjinin, röle bobininde enerji yokken (87a) nolu terminalden çıkışını sağlayan, röle bobinine enerji verildiğinde (87a) terminalinden çıkışı keserek(30) nolu terminaldeki girişin (87) nolu terminalden çıkışını sağlayan röledir.

Yüksek akım kapasitesine sahip açık va kapalı kontakları sayesinde bir çok yerde güvenle kullanılabilmektedir. Buna karşılık düşük bobin akımına ihtiyaç duyması açısından tercih sebebi olup, sürekli enerji altında kalmaya uygundur. Bobin terminalleri olan (85) ve (86) nolu terminallerin pozitif (+) veya negatif (-) ayırımı olmadığı için her iki yönde de bağlanabilme özelliği vardır. Yüksek akımlı kapalı ve açık kontağa ihtiyaç duyulan her yerde güvenle kullanılır."

İlk koyu renk olan anlatımdan anladığım rölede 30 nolu terminale aküden + akım alacağız. Röleye enerji verdiğimizde bu akım 87'den sislere gidecek. 2. koyu renkli anlatımdan ise röleye enerji vereceğim terminaller olan 85-86 nolu terminallere ledlerdeki + ve -  uçları bağlayacağımı anladım. Sislerde şase daima var mıdır onu bilmiyorum abi...

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

En basit yerde takılmışsın... 

Hiç bir şey olmaz.. 

Ancak şemayı ve yapmak istediğini akşam kontrol edelim.. Sorun çıkabilecek başka noktalar var.. 

Kontrol edelim mi abi?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yahya Kılıç

Mehmet abi bu röle konusunu bu kadar basit ve anlaşılır anlattığınız için teşekkür ederim.Bir  soruda ben sormak istiyorum 60 watlık sis farlarıma kaç amperlik röle takmam gerekir? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet abi bu röle konusunu bu kadar basit ve anlaşılır anlattığınız için teşekkür ederim.Bir  soruda ben sormak istiyorum 60 watlık sis farlarıma kaç amperlik röle takmam gerekir? 

Rica ederim faydalı olabildiysem ne mutlu.. 

60 watt / 14 volt + (x 1.41 ilk çalışmada çektiği akım) 

60/14=4.28 amper X 1.41 = 6.03 amper gereklidir... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Rölelerde bazen ters diyot kullanılır. Röle büyükse röleyi süren kontağın ark yapmasını engeller. Yahut yük indüktif ise (bobin ise) yine röle ağzına ters diyot bağlanır. Yoksa sistemde röle açıldığı anda ters voltaj oluşur. Bobin içinde kalan enerjinin ark yaparak ortalığı dağıtmasını engeller

Catchrecirc.png

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Unutmuşum yaa :(

Bakacağım inşallah

Abi çözdüm ben o işi. Hatta bir de anahtar koydum, sadece şehirdışında kullanıyorum sisleri . Bu arada ayna altı ledlerini de bağladım tavan lambasına onlar da gece çalışıyor sadece...
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Rölelerde bazen ters diyot kullanılır. Röle büyükse röleyi süren kontağın ark yapmasını engeller. Yahut yük indüktif ise (bobin ise) yine röle ağzına ters diyot bağlanır. Yoksa sistemde röle açıldığı anda ters voltaj oluşur. Bobin içinde kalan enerjinin ark yaparak ortalığı dağıtmasını engeller

Catchrecirc.png

Bu sorunu yaşayıp bu diyotu bağlamıştım ben :)

Abi çözdüm ben o işi. Hatta bir de anahtar koydum, sadece şehirdışında kullanıyorum sisleri . Bu arada ayna altı ledlerini de bağladım tavan lambasına onlar da gece çalışıyor sadece...

Eline sağlık.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Bir resim daha ekleyeyim flyback diyotu:

switch ömrünü uzatır, ters voltaj ile beyin hasarlarını azaltır.

CoilDiode.png

Hele transistörle kullanılırsa:

Untitled-1.jpg

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Ben kumandadan follow me özelliği için tavan lambasından tetik almıştım röleye ancak tavan lambası azalarak söndüğü için röle çat diye devreyi tamamlanıyor akım 12 volta çıkıncaya kadar çıtırdıyor bu yüzden sisler de göz kırarak açılıp kapanıyor. Röleye akımı artarak yada azalarak akım göndermemek için ne yapabilirim? Röleye tavandan eksi uç bağlı, bu kabloya sadece 12 volt ve üzeri enerjiyi geçiren direnç gibi bir şey bağlayabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Elonun stop Zaman rölesini incele

Ve tavandan değil kapı kilit tetiğinden al.

Yorum bağlantısı
Yahya Kılıç

Rica ederim faydalı olabildiysem ne mutlu.. 

60 watt / 14 volt + (x 1.41 ilk çalışmada çektiği akım) 

60/14=4.28 amper X 1.41 = 6.03 amper gereklidir... 

--------------------------------------------------------------------------------

Abi verdiğiniz bilgileri inceledim ve bugün mini  röle aldım.Üst kısımda  VBRIGHT 12 volt  alt tarafında NO:40A/14VDC ve NC:30A/14VDC yazıyor.

Bu yazıların  anlamı nedir? Bu röle 30 ve 40 Amperlik mi demek? 

pr_01_1830_min.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tam ne demek istiyor anlamadım ama. En kötü ihtimalle 30 amper ve iki sisi birden bağlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
mustafa çevik

amerikan park için röle arabama bağladım fakat sorunum var koldan gelen sinyali kesip 86 nolu uca bağladığımda parkları açmazsam sinyal vermiyor hattı kesmeden parelel bağlarsam arka stopdaki sinyallerde devreye giriyor ne yapmalıyım

Yorum bağlantısı
mustafa çevik

3 gün oldu sinyallerim çalışmıyor haber bekliyorum siz yazdınız  ben uyguladım fakat park açmadan sinyal vermiyor bir çare yokmu arkadaşlar

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

3 gün oldu sinyallerim çalışmıyor haber bekliyorum siz yazdınız  ben uyguladım fakat park açmadan sinyal vermiyor bir çare yokmu arkadaşlar

:)

Siz yaptınız ben uyguladım derken :)  Kazara arabayı yaksanız benden mi bileceksiniz :)

Bu şemaya göre bu yaşadığınız normal...

vhk7.jpg

Şemalar örnektir, zihin çalıştırmak içindir.. 

Park yazan yere elektriği kontaktan verirseniz, sinyal verebilirsiniz ancak bu sefer de parklarınız hep yanar.. İstenen zaten bu ise, park yazan yere kontaktan elektrik vermelisiniz.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
mustafa çevik

:)

Siz yaptınız ben uyguladım derken :)  Kazara arabayı yaksanız benden mi bileceksiniz :)

Bu şemaya göre bu yaşadığınız normal...

vhk7.jpg

Şemalar örnektir, zihin çalıştırmak içindir.. 

Park yazan yere elektriği kontaktan verirseniz, sinyal verebilirsiniz ancak bu sefer de parklarınız hep yanar.. İstenen zaten bu ise, park yazan yere kontaktan elektrik vermelisiniz.. 

ben bu foruma o derece güveniyorum yak diyosanız yakarım :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ben bu foruma o derece güveniyorum yak diyosanız yakarım :D

Yok yok yakma... :D

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Özgür Altındağ

Cehaletimi mazur görün bir soru da ben sorayım, elektrikle aram iyidir ama şu röle işini tam kavrayamadım. Daha doğrusu biraz anladım ama bağlantılar, girişler çıkışlar... işin içine girince kafam karışıyor epeyce.

Şimdi mondi için gündüz farı aldım set orijinal olandan. 3 girişi var 2 tanesi + (A parlak B kısık diyelim) bir tanesi - (C diyelim) , kafamdaki proje şu araba çalışınca A yansın, parklar açılınca parktan tetik alıp A'yı söndürsün B'yi yaksın. Sanıyorum toplamda 5 giriş oluyor, A,B,C, akü + ve park tetik. Şu ELO'nun hangi modülünü almak lazım ve nasıl bağlatmak lazım ufkumu açarsanız çok minnettar olurum. Derdim olayı tam olarak anlamak.

Şimdiden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...