İçeriğe Yönlendir

Ağır Hasar Kriterleri?

Yusuf Ziya Deniz

Recommended Posts

Yusuf Ziya Deniz

Bazı araçları plakadan sorgularken EKSRAP-Ağır Hasarlı diye hasar kaydı çıkıyor. Bu ne anlama geliyor tam olarak. Ağır hasar kriterleri nelerdir. Mesela  airbag patlaması her zaman ağır hasar olarak mı kabul edilir. Veya bir miktar mı söz konusu mesela: 40 bin liralık kasko değeri olan bir araç için 10 bin tl lik bir hasar ağır hasar olarak kabul edilir mi? Bu konuyu netten araştırdım ama çok net bir bilgi edinemedim.  Bilgi ve tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Araç bedelinin %40 nı aşan hasarlar ağır hasarlı kabul ediliyor ve perte çıkarılıyor diye biliyorum ama oran konusunda tam emin değilim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Her aracın hasar gören parçaya göre hasar bedeli değişir.

Örneğin dizel otomatik mk3 Mondeo şanzımanı bir yere vurup dağıtırsa 10bin masraf çıkarır servis.

Mk3 xenon Far tanesi 1850 tl serviste 2 far bir tampon Sisler 5-6 bin tl tutar.

Bazı araçların bazı parçaları çok pahalı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

PErt/ağır hasar olduğunda kasko yaptıramassınız, bazen çok basit denecek kaza da olabilir gerçekten temelden şaseye girmişte, sebebinin piyasa için önemi pek yok, değeri bayağı düşer bu tip arabaların, satması da işkence

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Her aracın hasar gören parçaya göre hasar bedeli değişir.

Örneğin dizel otomatik mk3 Mondeo şanzımanı bir yere vurup dağıtırsa 10bin masraf çıkarır servis.

Mk3 xenon Far tanesi 1850 tl serviste 2 far bir tampon Sisler 5-6 bin tl tutar.

Bazı araçların bazı parçaları çok pahalı.

2007 model laguna;

Ön çamurluk

Tampon

Kaput

Ön airbag

Yan airbag

Perde airbag 

Toplam hasar:19.000 tl :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz

En çok merak ettiğim soru şu 40 bin liralık kasko değeri olan bir araç için 10 bin tl lik bir hasar ağır hasar olarak mı kayda geçer yoksa sadece tramerde tutar mı yazar?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

En çok merak ettiğim soru şu 40 bin liralık kasko değeri olan bir araç için 10 bin tl lik bir hasar ağır hasar olarak mı kayda geçer yoksa sadece tramerde tutar mı yazar?

Araç herhangi bir hasar sonucu herhangi bir bedel ile pert kararı almış ise, tramere ağır hasarlı olarak geçer.. Böyle durumlarda genellikle araç için ödenen toplam bedel hasar bedeli olarak yazılır.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz
(düzenlendi)

Peki Mehmet Abi 40 bin tl lik bir araç 10 bin tl lik bir hasardan dolayı perte ayrılabilir mi? 

Bir de airbag açılması her zaman pert sebebi midir?

tarihinde Yusuf Ziya Deniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

1- Peki Mehmet Abi 40 bin tl lik bir araç 10 bin tl lik bir hasardan dolayı perte ayrılabilir mi? 

2- Bir de airbag açılması her zaman pert sebebi midir?

1- Genellikle ayrılmaz, Ancak sigortalının isteği doğrultusunda bazı durumlarda bu olabilir.. 

2- Hayır, hasar bedeli önemlidir.. Hava yastığı açılması bir kriter değildir.. Hasar bedelini büyüttüğü için hava yastığı da açıldı ise perttir ifadesini kullanırız ancak bir şart değildir.. 

Yorum bağlantısı
Olcay Eyüboğlu

2008 Focus ghia hb tdci aracım 13.500 tl hasarla onarıma gidilmişti. Perte ayrılmasını istememe rağmen Anadolu Sigortanın tamir ihalesi ve ford yetkili servisinin insan üstü çabalarıyla bu sonuç çıkmıştı. Aracımın kasko bedeli 31.500 tl idi. 30.500 tl'ye aldığım aracı 26.000 tl'ye sattım. Hasar kaydı olarak 5664'te bu kaza çıkmıyordu ancak sigortacıların baktığı sistemde görünüyordu. Ayrıca kaza'da tüm kusur karşı tarafta olmasına rağmen kaskonun dışında yaklaşık 1000 tl'de cebimden çıktı. (Amortisör değişimi, boya koruma, lastik değişimi, cam filmi, yeni plaka çıkarma) Mümkün olsa da kimse kaza yapmasa...   

Yorum bağlantısı

Benim araçtaki hasar 5664'ten gelen mesajda 6409 lira görünüyor ve ağır hasar ibaresi var. 31.000 lira kasko bedeli olan araçta 6409 liralık hasar ağır hasar olarak görünüyor, ilginç.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

4 ay önce kaza oldu abi. Aralık ayında dolacak kaskonun süresi.

Pertte kasko iptal edilir. Kasko yaşıyorsa pert olmaması gerekir.
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Araç bende iken kaza yaptı ve 6409 liralık hasar kaydı oldu. Kazadan sonra henüz kasko yenilenmedi çünkü süresi daha dolmadı. Önümüzdeki dönem bu araca kasko yaparlar mı? Kaza tarihi 20.04.2013 ve kasko aralık ayında dolacak. Araç pert olmadı, onarıldı. Plaka sorgusunda ağır hasar görünüyor.

tarihinde Hakan Yar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç bende iken kaza yaptı ve 6409 liralık hasar kaydı oldu. Kazadan sonra henüz kasko yenilenmedi çünkü süresi daha dolmadı. Önümüzdeki dönem bu araca kasko yaparlar mı? Kaza tarihi 20.04.2013 ve kasko aralık ayında dolacak. Araç pert olmadı, onarıldı. Plaka sorgusunda ağır hasar görünüyor.

Plaka yada motor numarasını yazabilir misiniz.. ?

Tekrar yazayım.. pertte kasko iptal olur..

Kasko iptal olmadı ise yenileme zamanında yenilenir..

Yorum bağlantısı

Plaka yada motor numarasını yazabilir misiniz.. ?

Tekrar yazayım.. pertte kasko iptal olur..

Kasko iptal olmadı ise yenileme zamanında yenilenir..

Plakayı mesaj olarak attım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Plakadan baktım..

Pert kaydı yok, ağır hasar kaydı yok, sadece hasarı vardır diyor tramer.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Plakadan baktım..

Pert kaydı yok, ağır hasar kaydı yok, sadece hasarı vardır diyor tramer.

Cep  telefonundan 5664 den gelen mesajda ağır hasar, 6409 TL. yazıyor. Abi o zaman kaskoyu zamanı gelince yenileyebilirim.

tarihinde Hakan Yar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ayrıca poliçen de yaşıyor..

Oradan ne geldiğini niye öyle öyle geldiğini bilmiyorum.. Sistemden gördüklerim bunlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ayrıca poliçen de yaşıyor..

Oradan ne geldiğini niye öyle öyle geldiğini bilmiyorum.. Sistemden gördüklerim bunlar..

Anladım abi. Zaten kazadan sonra araba araba olalı böyle ilgi alaka görmemiştir. Emekli olana kadar focus bizi taşır artık :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz

Mehmet Abi sadece plakadan hasar sorgulaması yapılabiliyor mu pert olup olmadığı veya hasar tutarları?5664 ten baktığım bir araç var bir hasarının karşısında EKSRAP ağır hasar yazıyor. Bu ibare perte ayrılmıştır mı demek oluyor. 

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...