İçeriğe Yönlendir

Trafik Kurallarıyla İlgili Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Tuğberk Şahinoğlu

Recommended Posts

Tuğberk Şahinoğlu

Merhaba arkadaşlar,

Ben eskiden yolda bir ada varsa ve o ada içinde bir araba sizin devam ettiğiniz yola gelmek istiyorsa yol hakkı düz yolda gidenindir diye düşünüyordum.Mantık olarak düz yolda giden hızlı adaya giren yavaş olacağından geçiş üstünlüğü bu şekildedir diye düşünmüştüm.Fakat biraz araştırdıktan sonra öyle olmadığını öğrendim.Aşağıdaki trafik kuralında açıkça dönel kavşağa gelen arabanın dönel kavşak içindeki araca yol vermesi gerektiği yazıyor.Zaten gece belirli bi saatten sonra adaların ordaki ışıklara bakınca düz yoldakiler kırmızı yanıp söner ada içlerindeki ışıklar ise sarı yanıp söner.Acaba mantığı nedir diye düşündüm aklıma adaya sürekli arabalar gelir ve bu arabalara yol verilmezse bir süre sonra trafiğin şişeceği ve düz giden yollarıda kapatacağını düşündüm.Heralde bu amaçla böyle bir kural var ilk aklıma gelen bu.Herkes genel olarak doğru bilinen yanlış trafik kurallarını bu başlık altında paylaşırsa trafikte daha güvenli bir yolculuk yapabiliriz diye düşünüyorum.Herkesi bu başlığa desteğe bekliyorum :)

a) Kavşağa yaklaşan sürücüler, kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak,dikkatli olmak, geçiş hakkı olan araçların önce geçmesine imkan vermekzorundadırlar.

b) Trafik zabıtası veya trafik işaret levhası veya ışıklı trafik işaretcihazları bulunmayan kavşaklarda:
1. Bütün sürücüler geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlara,
2. Bütün sürücüler doğru geçmekte olan tramvaylara,
3. Doğru geçen tramvay hattı bulunan karayoluna çıkan sürücüler buyoldan gelen araçlara,
4. Bölünmüş yola çıkan sürücüler bu yoldan geçen araçlara,
5. Tali yoldan ana yola çıkan sürücüler ana yoldan gelen araçlara,
6. Dönel kavşağa gelen sürücüler dönel kavşak içindeki araçlara,
7. Bir iz veya mülkten çıkan sürücüler, karayolundan gelen araçlara,

c) Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerlebelirlenmemiş ise;
1. Motorsuz araç sürücüleri motorlu araçlara,
2. Motorlu araçlardan soldaki, sağdan gelen araca,
Geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

6. Dönel kavşağa gelen sürücüler dönel kavşak içindeki araçlara,

Bu kuralı tüm sürücülere tek tek ezberletmek gerekli

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Kavşağı düz geçecekler için kavşak içindekilere göre geçiş üstünlüğüne sahip olduğu yerler vardır.

Fasılalı kırmızı kavşak içine, fasılalı sarı ise kavşak dışına yanabiliyor.

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Trafik planlaması gereği yani, trafiğin sıkışmaması,kilitlenmemesi adına aksi belirtilmedikçe kavşak içerisindeki araca yol verilmesi bir kuraldır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

-Kanka sis farlarını yakalım araba çok cool gözüküyor.

-Kanka xenon farlara o kadar para verilir mi çakma xenon alalım.

İkiside diğer sürücülerin gözlerini ciddi şekilde rahatsız etmesini hesaba katmıyorlar anlaşılan.

b) Yasaklar:
1. Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağnak yağmurlu havalar dışındadiğer farlarla birlikte yakılması,
2. Dönüş ışıklarının geç anlamında kullanılması,
3. Karşılaşmalarda ışıkların söndürülmesi,
4. Öndeki aracı geçişlerde uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösterenışıkların yakılması,
5. Yönetmelikte belirlenecek esaslara aykırı olarak ışık takılmasıve kullanılması,
6. Sadece park lambaları ile seyredilmesi,
Yasaktır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Yolun kenarında kucağında bebeği ile karşıya geçmek için bekleyen bayan durup yol veriyorum

üstelik bu durum YAYA GEÇİDİNde oluyor (yol zaten onun) ama arkamdaki insanlık dışı varlık bana neden duruyorsun devam etsene diye kornaya basıp küfür ediyor.

Çekip gitsem içim içimi yiyor, durup anlatmaya kalksam anlamaz biliyorum....

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

Yolun kenarında kucağında bebeği ile karşıya geçmek için bekleyen bayan durup yol veriyorum

üstelik bu durum YAYA GEÇİDİNde oluyor (yol zaten onun) ama arkamdaki insanlık dışı varlık bana neden duruyorsun devam etsene diye kornaya basıp küfür ediyor.

Çekip gitsem içim içimi yiyor, durup anlatmaya kalksam anlamaz biliyorum....

Arka tampona çelik tampon uygulaması yaptırıyoruz ve geri vitese takıp gazı köklüyoruz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Arka tampona çelik tampon uygulaması yaptırıyoruz ve geri vitese takıp gazı köklüyoruz.

Güzelmiş. :D :D

Bazen benim de aklıma şu geliyor:

Ara veya ana yollarda hiç umursamadan yola atlayan ve sanki yolun yapımında benimde harç yoğurmuşluğum var edasıyla karşıdan karşıya geçmeye çalışan yayalar için,ön tamponun altına içerden kontrol edilebilen kırbaç sistemi geliştirsem nasıl olur?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

Güzelmiş. :D :D

Bazen benim de aklıma şu geliyor:

Ara veya ana yollarda hiç umursamadan yola atlayan ve sanki yolun yapımında benimde harç yoğurmuşluğum var edasıyla karşıdan karşıya geçmeye çalışan yayalar için,ön tamponun altına içerden kontrol edilebilen kırbaç sistemi geliştirsem nasıl olur?

olabilir ya da bu kelebek yakalamak için olan bi alet var çubuğun ucunda bi ucu açık file var ondan yapıp yaya arkadaşımızı bu alet vasıtasıyla yakalayıp istediği yere bırakabiliriz :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Dönel kavşaktaki araçlara öncelik tanınmasının amacı şu ; bu araçların dönel kavşağı biran önce terk etmesi açısındandır.Çünkü bu araçlar düz yoldan gelenler için her zaman tehlikedir. İşlemi biran önce gerçekleştirip kavşaktan çıkmaları lazımdır.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Dönel kavşakta durup kavşağa girenlere basıyorum kornayı abicim. "Ne var?" gibisinden hareket yapanlara da "Ne duruyon kardeşim kavşakta?" gibisinden hareket yapıyorum, anlarsa... Tam tersi de oluyor; dönel kavşağa girerken kavşakta durup bana yol veren olursa durup ona "geç" diyorum elimle. ;)

Bir de selektör olayı var; bizde selektör yapınca "Dur, ben geliyorum." anlamına geliyor. Halbuki tam tersi.

O değil de bir gün biri "kabotaj" ile "sabotaj"ı karıştıracak, o zaman görecez bayramı. :crazy:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Trafik kuralı sayılmaz belki ama konuyla ilgilidir diye buraya yazıyorum. Geçen gün arkadaşımın biri pozantıdaki olması lazım, kaçış rampasına girmiş. Öncesinde gece vakti sürekli kaçış rampasına şu kadar kaldı bu kadar kaldı tabelalarını görmüş. kaçış rampasına geldiğinde rampanın yolu o kadar ışıklandırılmış ki oraya girmesi gerekiyor diye düşünmüş ve sonuç çakıla saplanmış. Bence kaçış rampasının ne olduğu çok fazla anlatılmadı. Ayrıca adı kaçış rampası yerine daha açıklayıcı da olabilirdi. Örneğin Acil durdurma rampası yada freni patlayan araçlar için durdurma rampası vs.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Peki tali yol'dan çıkmaya niyetlenen araca Selektör yapmak, çık demekmidir, çıkma ben geliyorum demekmidir ?

Yorum bağlantısı

Peki tali yol'dan çıkmaya niyetlenen araca Selektör yapmak, çık demekmidir, çıkma ben geliyorum demekmidir ?

Çıkma ben geliyorum

Yorum bağlantısı

Avrupa ve Amerika'da dörtyol ağzına geldiniz mi sağa bakıp gidiyorsunuz. Sola bakmıyorsunuz bile. Çünkü adam size yol verecek. Göbeğe geldiğinizde de bakmıyorsunuz, çıkıyorsunuz yola. Çünkü size yol verecekler. Eğer dörtyolağzında yoğunluk varsa, kavşağı geçip önünüzdeki arabanın arkasına vardığınızda kavşağı boşaltmamış olursanız yeşil yansa da bekliyorsunuz. Herkes bekliyor. Sonra uygun bir yer açılırsa geçip gidiyorsunuz. Dur levhaları çok önemlidir. Mutlaka durup öyle geçiyorsunuz. Özellikle Amerika'da bu çok mühim. Yayalara çarparsanız ağır cezalar var. Yaya geçidinde birine çarpar ve adamın biyeri kırılırsa, işgöremez raporu falan alırsa ayvayı yiyorsunuz. Binlerce dolar para çıkıyor cebinizden. Şimdi biz mi örnek Müslüman insan, kul hakkı yemeyen, içinde Allah korkusu olan kullarız yoksa ağzımıza geleni saydığımız, eleştirdiğimiz Avrupa ve Amerikalılar mı? Valla bizden çok daha az kul hakkı yedikleri için bizden daha fazla cennetlikler bence. Allah bilir haşa ama neyse.

Ha bütün bunları kul hakkı, saygı, insaniyet, sevecenlik ve temiz bir toplum için mi yapıyorlar? Yooo. Yüksek cezalardan ödü patlıyor insanların da ondan. Bizdeyse hala rant sahipleri, "eğitim şart" hayalleri kuruyor. Arkadaşlar şeytan azapta gerek. Bu işlerin tek çözümü "hoplatıcı ve acıtıcı" cezalardır. Efendim şöyle de böyle de ceza olsa da bilmem ne de.... Arkadaş ben Amerika'da aynı benim. Türkiye'de de aynı ben. Orada kurallara uyup burada uymuyorsam bunun tek nedeni cezalardır o kadar. Trafik kurallarını öğrenmemiş adama yeniden öğretemezsin. Ama 800 TL cezayı "dönel kavşaktan çıkan adama yol vermedin" diye kesersen gör bak bakiim doğmamış torunlarına bile nasıl öğretiyor kuralları. Olay budur.

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

Bizde kımıldama sakın ben geçeceğim demek, normalde yol vermek için selektör yapılır, elle yol vermekte bize özgü :)

Çıkma ben geliyorum

Bence bu şekilde değil, yanlış biliniyor işte 

neymiş doğrusu 

Tamam geç, ben duracağım demek 

NŞA'da evet. Ama burası Türkiye, ve biz Türk'üz :

Çok geç. :pAhan da burada.

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...