İçeriğe Yönlendir

Yapı Kredi Bankası Desteği Ile Ford C-Max Alınmıştı Ama!

Halil Yakut

Recommended Posts

Halil Yakut
Merhaba  forumda araştırdım ama bulamayınca yeni bir konu açtım. Yapı Kredi Bankasının müşterilerine atmış olduğu kazığı sizlerle paylaşıyorum.

2012 senesi başında Ford un Y.K. Bankası ile yapmış olduğu sıfır faizli kredi imkanından yararlanarak 34 000 TL kredi çekerek C-max araç aldım. Sıfır faizli olarak taksitlerimi, gecikme yaşamadan 16 ayda ödedim. Taksitler bitince rehin kaldırmak için bankaya gittiğimde 250 lira gibi bir rakam ödemem gerektiğini söylediler.

Kredi müracatım sırasında 520 TL dosya masrafı altında ödeme yaptığımı. Tüm taksitlerimi gecikme olmadan yatırdığımı. Ayrıca araç kredisi dışında Y.K Bankası ile hiç bir parasal işlem yapmadığımı söyleyerek itiraz ettim. İtiraz sonucunda ödeyeceğim rakam 135 TL ye düştü. Rehinin kaldırılması için ödeme yapmak zorunda kaldım.

Ford  ve Y.K Bankası aynı gruptan yönetildiği için bu kampanyalar yine olabilir. Benim durumuma düşmemeniz için sizleri uyarmak istedim.

***Kredi müracatında istemediğim halde kredi kartı talep ettirilmişim. Eğer kredi kartı istemiyorsanız bunu özellikle söyleyin.

***Kredi müracatı sırasında adıma esnek hesap diye bir hesap açılmış. Bu hesap sayesinde taksidi yatırdığım anda banka fon alıyor. Son ana kadar parayı kullanıp sonra da satıyordu

***Özellikle taksitleriniz bittiğinde hiç bir ödeme yapmak istemediğinizi kredi müracatınızı yapan kişiye söyleyin.

Y.K. Bankasının internet iletişim adresine bu konuları yazıp haksız yere aldıkları ücretin iadesini istedim. Aradan bir ay dan fazla geçmesine rağmen dönüş yapmadılar. Bunun üzerine iki kez de telefonla arayıp ireferans numarasını verdim bana geri dönüş olmadı dedim. İlgili yerlere iletip size geri dönüş sağlayacağız dediler ama yine dönüş yapmadılar.

Canımı sıkan mesele cebimden 135 liranın haksız yere  ve adeta mecbur bırakılarak çıkması oldu.

Galiba bunlar dar bir bakış açısıyla  her seferinde ellerini müşterinin cebine atarak kar yapıyoruz sanıyorlar ama müşteri kaybediyorlar. Bundan sonra Y.K Bankasına kesinlikle bulaşmayı düşünmüyorum.

Selamlarımla...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu durum sadece işbankasına özel değil.Rehinli olarak alınan yada bankaya rehin gösterilen ve sonradan kaldırılmak istenildiği zaman karşılarına çıkıyor maalesef.Yasal boyutu nedir bilmiyorum.Aynı durum babamında başına geldi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

A-B-C bankası farketmez hemen hemen hepsi bir şekilde müşteriden para koparma yöntemini biliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

2004 yılında bende Ziraat bankasından 10.000 tl. çekmiştim, araç üzerinden rehin kaldırmaya gittiğimde yaklaşık 60 tl. de benden almışlardı diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Tayfun Doğan

Peki benimde bu bağlamda sorum olacak. Bende 3 gün önce kalan 12 taksitimi kapattım. Hesaplarım da kredi de kapandı. Ama başka şehirde olduğum için rehin kaldırma yazısı almadım. Arabayı satmaya niyetim yok o yüzden bu yazıyı almasam ve rehini kaldırmasan ne kadar sürem var.

İkincisi benim ruhsatta rehinlidir yazmıyor neden?

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Banka kazığı dır. Noter masrafı, imza sirküsü, ırt zırt pırt şeklinde bahanelerle alırlar.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Yarabbim, bankaların/tefecilerin olmadığı daha adil bir düzeni yaşamayı nasip etsin.

Öyle bir düzen yok ki Mert.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Eşim bankacı ve bu konuda imzalanan sözleşmede açık maddelerin çok olduğunu söylüyor

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Şu kart aidatlarının geri alınması için Tüketici Hakları Hakem Heyetine baş vurmaya karar verdim.

Tüm Bankalar ekstreleri mail yolu ile gönderdi.

Devletimin bankası Ziraat ise 10 ekstreden sonra göndereceği 25 ekstreye 146 tl istedi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

2006 da kredi ile aldığım aracımın kredisi 2010 da bitince bankayı aradım ve ikamet ettiğim ve aracın kayıtlı olduğu trafik tescil müdürlüğüne rehin kaldırma yazısını göndermelerini istedim, tamam dediler 2 gün sonra baktım rehin kalkmış, cepten sadece telefonla arama ücreti çıktı o kadar. :)

Kartımdan ücret alırlar, hersene mail atarım akşamı iptal ederler :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Merhaba  forumda araştırdım ama bulamayınca yeni bir konu açtım. Yapı Kredi Bankasının müşterilerine atmış olduğu kazığı sizlerle paylaşıyorum.

2012 senesi başında Ford un Y.K. Bankası ile yapmış olduğu sıfır faizli kredi imkanından yararlanarak 34 000 TL kredi çekerek C-max araç aldım. Sıfır faizli olarak taksitlerimi, gecikme yaşamadan 16 ayda ödedim. Taksitler bitince rehin kaldırmak için bankaya gittiğimde 250 lira gibi bir rakam ödemem gerektiğini söylediler.

Kredi müracatım sırasında 520 TL dosya masrafı altında ödeme yaptığımı. Tüm taksitlerimi gecikme olmadan yatırdığımı. Ayrıca araç kredisi dışında Y.K Bankası ile hiç bir parasal işlem yapmadığımı söyleyerek itiraz ettim. İtiraz sonucunda ödeyeceğim rakam 135 TL ye düştü. Rehinin kaldırılması için ödeme yapmak zorunda kaldım.

Ford  ve Y.K Bankası aynı gruptan yönetildiği için bu kampanyalar yine olabilir. Benim durumuma düşmemeniz için sizleri uyarmak istedim.

***Kredi müracatında istemediğim halde kredi kartı talep ettirilmişim. Eğer kredi kartı istemiyorsanız bunu özellikle söyleyin.
***Kredi müracatı sırasında adıma esnek hesap diye bir hesap açılmış. Bu hesap sayesinde taksidi yatırdığım anda banka fon alıyor. Son ana kadar parayı kullanıp sonra da satıyordu
***Özellikle taksitleriniz bittiğinde hiç bir ödeme yapmak istemediğinizi kredi müracatınızı yapan kişiye söyleyin.

Y.K. Bankasının internet iletişim adresine bu konuları yazıp haksız yere aldıkları ücretin iadesini istedim. Aradan bir ay dan fazla geçmesine rağmen dönüş yapmadılar. Bunun üzerine iki kez de telefonla arayıp ireferans numarasını verdim bana geri dönüş olmadı dedim. İlgili yerlere iletip size geri dönüş sağlayacağız dediler ama yine dönüş yapmadılar.

Canımı sıkan mesele cebimden 135 liranın haksız yere  ve adeta mecbur bırakılarak çıkması oldu.

Galiba bunlar dar bir bakış açısıyla  her seferinde ellerini müşterinin cebine atarak kar yapıyoruz sanıyorlar ama müşteri kaybediyorlar. Bundan sonra Y.K Bankasına kesinlikle bulaşmayı düşünmüyorum.

Selamlarımla...

Şubelerin gelirleri iki kalemden oluşur. Biri faiz, diğeri de faiz dışı gelirler yani masraf ve komisyonlar. Türkiyede uzun süre öncesine kadar tüketim alışkanlıkları farklıydı. Enflasyon yüksek olduğu dönemlerde, kabaca devlete borcu bankalar verir, Yüksek faiz karşılığında devletten alınan hazine bonoları ve tahviller, vatandaşa daha düşük faizle sunulurdu. Aradaki fark bankalar için öylesine karlıydı ki,faiz dışı gelirlere bankalar nerdeyse hiç ihtiyaç duymazlardı. Bunun için eğer bankanın iyi müşterisiyseniz, havale ücreti, hesap işletim ücreti ödemezdiniz.

Enflasyonun yavaş yavaş düşmesi, devletin borçlanma aracı olarak çok daha uzun vadeli fonlar bulması, emeklilik şirketlerinin bu konudaki desteği derken, düşen faiz ile paranın bankaya yatması ve para kazanması devri yavaş yavaş kapandı. Faizle kazanamayan paranın iki alternatifi vardı. Ya yatırıma ya da mala çevirmek. Yatırıma gidenler konu dışı olduğundan mala çevirmek kısmından devam edelim.

Yeni dönemde gözde olan bu fikirde, para biriktirerek, ihtiyaca göre alışveriş alışkanlıkları, önce satın al, kullan, kullanırken öde mantığına döndü. Düşen faiz oranları nasıl paranın getirisini azalttıysa, kredilerde de geri ödeme miktarını düşürdü. Bu da bankalara yatırılan mevduatların tam tersine, krediyle bankadan çekilen borçları arttırdı. Elde olan para bankada para getirmeyince üzerine bir miktar daha koymak için de artık kaynak krediler oldu.

Bireysel kredi, konut kredisi, araç kredisi derken bankalar bu kredileri verebilmek için giderek maliyetlerine yaklaşan oranlarla (spread düşüşleri) düşük kredilerle müşterilerine ulaşmaya çalıştılar. İhtiyacını karşılamak isteyen bu durumdan memnun, bankalar ise rekabet kaygısı ile düşen faiz gelirlerini dengeleyebilmek için faiz dışı gelirlere yönlendiler. 

Pratik hayatta faiz gelirleri, paranın kaynağı, faiz dışı gelirler ise operasyon maliyetlerinden reklam harcamalarına kadar bankaların sabit ve değişken maliyetlerinin kaynağıdır.

İşte koyu renk ile işaretlediğim ve ilk cümlede YKB'nin ilgisi olmadığını düşündüğünüz para aslıda tamamen bankanın kapitalidir ve size bu kapitali faizsiz sunarak, faiz dışı gelir olarak dosya masrafı almıştır. İkinci olarak sizin adınıza fon alınması sizin lehinizedir. Çünki vadesiz hesapta duran paranızı zaten kullanırken ve size bunun karşılığında hiç bir getiri sunmazken fonda duran meblağ için getiriniz olur. Son olarak her bankada kredi kapatmalarla, refinansmanlarla ilgili olarak masraflar vardır ve bu masraf bankanın yasal hakkıdır. Operasyon maliyetinin karşılığıdır. Birisinden 500.-TL alırken birisinden almayabilir. Doğrusu tarifelerin herkese eşit uygulanmasıdır fakat bazı durumlarda bu mümkün olmayabilir. Bu nedenle tüketici hakem heyeti bu tip tutarların iadesine yeşil ışık yaksa da mahkemelerden emsal kararlar pek çıkmamıştır. 

Yeni düzende ekonominin en temel kurumları bankalardır ve dünyanın en eski mesleklerinden biri de tefeciliktir. Bankanın olmadığı yerde tefeciler ellerini ovuşturarak beklemektedir. Ülkemizin şu anki ekonomi modeli, harcama üzerine kuruludur. Uzun dönemli taksitler, düşük faizli krediler, ertelemeli ödemeler, piyasanın can damarıdır. Bence yine de çok şanslıyız. Eskiden ay sonunu getirmekte zorlanan  düşük orta gelir düzeyi çalışanlar ele güne muhtaç değilse, en büyük yardımcıları bankalardır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Maaş hesabımın bağlı olduğu HSBC Bankasının, Kredi kartını iptal etmek için başvuruda bulundum. Bana nedenini sordular, hiçbiryerde geçerli olmadığını, Taksit yapamadığımı, yaklaşık 2 Yıldır 1000TL altında, ekstre ödemediğim halde sadece 12TL para biriktiğini söyledim..

Bana Taksit yapılmıyan yerlerde, Tek çekim yaptırmamı ve sonrasında Müşteri Hizmetlerini arayarak taksitlendirebileceğini söylediler ve kabul ettim..

Yapmış olduğum bir alışverişte 760TL'lik tek çekim yaptırıp, bankayı aradım ve 6 taksite bölmelerini istedim..

Şimdi sıkı durun bu işlem karşılığında ekstreme yansıyanı söylüyorum ; 139x6=834TL+10TL masraf=844TL..

Banka sadece bunun için beni 84TL dolandırdı..Bunun için bana hiçbir bilgi verilmedi..

A veya B bankası farketmez, hepsi resmi dolandırıcı..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
(düzenlendi)

Peki benimde bu bağlamda sorum olacak. Bende 3 gün önce kalan 12 taksitimi kapattım. Hesaplarım da kredi de kapandı. Ama başka şehirde olduğum için rehin kaldırma yazısı almadım. Arabayı satmaya niyetim yok o yüzden bu yazıyı almasam ve rehini kaldırmasan ne kadar sürem var.

İkincisi benim ruhsatta rehinlidir yazmıyor neden?

Eskiden ruhsatlarda rehinli yazardı ve rehin alacaklısının adı yazardı. Artık bunu sisteme kaydediyorlar ve ruhsatlara yazmıyorlar. Siz kredi taksitlerinizi kapattıysanız ve borcunuz bittiyse, hiçbirşey yapmayın sadece bir telefon açın bankanıza ve taksitlerinizin bittiğini ve rehin kaldırma yazısını ilgili trafik tescil şubesine göndermelerini istediğinizi ve ne zaman gönderebileceklerini sorun ve not edin. O tarih geldiğinde tekrar teyit için arayın. Yazıyı göndermişlerse rehin kendiliğinden kalkar.

Selamlarımla...

Keşke yazıyı elden talep etmek yerine trafik tescil şubesine göndermelerini isteseydiniz. O zaman ağızlarını açıp da sizden para isteyemezlerdi. Kendileri borcu biten aracın rehin kaldırma yazısını ilgili trafik tescil şubesine zaten göndermekle mükellefler. Hangi bankaya giderseniz ve rehin kaldırma yazısını elden almak isterseniz aynı sonuçla karşılaşırsınız.

Siz yine şanslısınız 135,00 tl ile kurtarmışsınız, ben bir de ev kredisi bitti diye ipotek kaldırmaya gideceğim. Tahmini olarak 750,00.-TL civarında harcatacaklar. Bu rakamla kurtarabilirsem iyi.

Bir de olaylara objektif bakmayı denersek; Banka Kredi veriyor karşılığında faiz alıyor. Mevduat topluyor karşılığında faiz ödüyor. Döngü yüksek veya düşük sonuçta bir maliyete katlanıyor ve risk alıyor. Ödenmeyip kaçan kredi kartları ve bulunamayan müşterilerden dolayı ettiği zararlar, vs.vs. listenin sonu yok. Sonuçta bankanın yaptığı bir yerde aracı kurumluk, maddi gücü almayı planladığına yetmeyen ve bireysel olarak birbirine güvenemeyecek insanlara aracılık ederek para kazanıyor. Eskiden tefeciydi, bugün bankacı.

Mevcut ekonomik durum ve kişisel ihtiyaçlarımızın bizi sürüklediği bankanın kucağına düştüğümüzde, artık başımıza gelecekler ile ilgili olarak söylenmenin de bir anlamı yok, imzaladığımız kuş cücüğü kadar yazılı sayfalarca sözleşmeyi iyice okuyup, yaptırım güçlerini ve haklarınızı iyi tespit etmekte fayda var.

tarihinde Ahmet Kiriş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Sütten ağzı yanan,yoğurdu üfleyerek yermiş misali....bende kendi aracımda bu durumu yaşamıştım,en son biradere fiesta alırken bireysel kredi kullandık...alayı dolandırıcı ama kötünün iyisi bunlar...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Taksitler bittikten sonra ipoteği kaldırmak için bütün bankalar belli miktar para talep ediyorlar.Bunun isimleri bankaya göre değişiyor ancak hepsinde var bu uygulama.Konut kredileri bittiğinde de durum aynı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Rehin kaldırma işlemi için noter işlemleri vs. oluyor. Alınan ücretin burada kullanılacağı / kullanıldığı söyleniyor. Finansbank'tan çektiğim krediyi kapattığımda , rehin kaldırma işlemi hızlansın diye evrakları notere kendim götürmüştüm. Bankaya ödemediğim ücreti , notere ödedim. 75 TL gibi bir rakamdı.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

INGBank; ilk aracım KIA Cerato'yu aldığım kredi bittikten sonra 1 TL bile almadan rehin kaldırma yazısını 10 gün içinde trafiğe göndeririz dediler, LPG takıldığında ruhsat değiştirmeye gittiğimde rehin kalkmış görünüyordu.

Keşke şu bankalara hiç bulaşmadan birşeyler yapabilsek. Eskiden babam arkadaşın bir araba parası altın borç alıp geri verebiliyordu. Şimdi etrafımızda ki kimde bir araba parası borç verecek para var :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Eskiden ruhsatlarda rehinli yazardı ve rehin alacaklısının adı yazardı. Artık bunu sisteme kaydediyorlar ve ruhsatlara yazmıyorlar. Siz kredi taksitlerinizi kapattıysanız ve borcunuz bittiyse, hiçbirşey yapmayın sadece bir telefon açın bankanıza ve taksitlerinizin bittiğini ve rehin kaldırma yazısını ilgili trafik tescil şubesine göndermelerini istediğinizi ve ne zaman gönderebileceklerini sorun ve not edin. O tarih geldiğinde tekrar teyit için arayın. Yazıyı göndermişlerse rehin kendiliğinden kalkar.

Keşke yazıyı elden talep etmek yerine trafik tescil şubesine göndermelerini isteseydiniz. O zaman ağızlarını açıp da sizden para isteyemezlerdi. Kendileri borcu biten aracın rehin kaldırma yazısını ilgili trafik tescil şubesine zaten göndermekle mükellefler. Hangi bankaya giderseniz ve rehin kaldırma yazısını elden almak isterseniz aynı sonuçla karşılaşırsınız.

Siz yine şanslısınız 135,00 tl ile kurtarmışsınız, ben bir de ev kredisi bitti diye ipotek kaldırmaya gideceğim. Tahmini olarak 750,00.-TL civarında harcatacaklar. Bu rakamla kurtarabilirsem iyi.

Bir de olaylara objektif bakmayı denersek; Banka Kredi veriyor karşılığında faiz alıyor. Mevduat topluyor karşılığında faiz ödüyor. Döngü yüksek veya düşük sonuçta bir maliyete katlanıyor ve risk alıyor. Ödenmeyip kaçan kredi kartları ve bulunamayan müşterilerden dolayı ettiği zararlar, vs.vs. listenin sonu yok. Sonuçta bankanın yaptığı bir yerde aracı kurumluk, maddi gücü almayı planladığına yetmeyen ve bireysel olarak birbirine güvenemeyecek insanlara aracılık ederek para kazanıyor. Eskiden tefeciydi, bugün bankacı.

Mevcut ekonomik durum ve kişisel ihtiyaçlarımızın bizi sürüklediği bankanın kucağına düştüğümüzde, artık başımıza gelecekler ile ilgili olarak söylenmenin de bir anlamı yok, imzaladığımız kuş cücüğü kadar yazılı sayfalarca sözleşmeyi iyice okuyup, yaptırım güçlerini ve haklarınızı iyi tespit etmekte fayda var.

İşi bilen nasılda belli oluyor bak  :D

Yorum bağlantısı

Biz geçen günlerde kredimizi erken ödeme ile kapattık. Bankaya rehin kaldırma talimatını gönderdik, onlar gerekli işlemleri yaptılar. Ruhsatta zaten "rehinlidir" yazmıyordu. Abim (Emmi) geçen gün baktı sistemden, rehin kalkmış ;)

Hayırlı olsun

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

aynı bankadan 2011 yılında sıfır faizli aldığım araç kredi borcumu erken kapattım. ödemem gereken tutardan başka ödeme yapmadım. trafiğe biz bildiriyoruz. dediler.

1 hafta sonra kontrol ettiğimde rehin kalkmıştı.

ekstra bir masrafım olmadı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Emre Şahin

Bankaların kuruluş amacı paranız bizde dursun istediğiniz zaman gelin alın değildir bunu biliyoruz. Bir banka esnaftan farksızdır. Her banka şubesi kurumsal yönetime bağlı olduğundan faiz oranları işlemleri vs farklıdır. Fakat bir şube aylık hedefine ulaşamazsa ay sonuna doğru kurumsal yönetimden tepki almamak için önceden kredi verme kriterlerinde esneklik yapıp ödeyebilirmi sorusunun cevabının üzerinde fazla durmazdı.

BDDK kurulu kararıyla risk yönetimi ön plana çıkınca artık şubeler aynı esnekliği gösteremiyor.Aradaki farkı kapatmak için ise artık krediler için kendi faiz oranlarından daha düşük değerler teklif ediyor.

Bu yüzden kredi alacağınız zaman ayın son günlerini, yılın son günlerini bekleyebilirsiniz.

Konunun açılma sebebine gelirsek. 270 Tl bankanın noterle uğraşması için verdiğiniz kurumsalın ala ama ne kadar alırsan al dediği bir değerdir. Çoğu müşteri sizin gibi itiraz etme fakat sizin gibi ne bu para sorusunu soranlardan çekinip değeri yarısına 135 tl ye indirebilir. Bu para örneğin yapı kredi bankası şubesine ödendiyse yapı krediye geçmez şubenin öz finansmanına eklenir. değerin daha çok düşmesi olağandır. Yasal olarak bir şey yapmanız mümkün değildir dolayısıyla paranın alınması Mb ye işlem ücreti olarak bildirilir(Noter işlemleri)

Esnek fonlu hesap dediğiniz hesap türü  bankanın paranızı son ana kadar kullanıp o parayı pazarlayarak kar sağlaması ve karı size ve kendisine belli oranda paylaştırması demektir. Şubenize giderek esnek hesap bakiyenizi sorgulatmanız ummadık yerden elinize para geçmesine sebep olabilir :)Umarım çok karışık anlatmamışımdır.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Benim bildiğim 2011 yılından itibaren artık rehin kaldırma yazısı olayı kalktı, borcunuz bitince banka kendiliğinden rehini kaldırıyor(araç kredileri için)

Yorum bağlantısı
Halil Yakut

Şubelerin gelirleri iki kalemden oluşur. Biri faiz, diğeri de faiz dışı gelirler yani masraf ve komisyonlar. Türkiyede uzun süre öncesine kadar tüketim alışkanlıkları farklıydı. Enflasyon yüksek olduğu dönemlerde, kabaca devlete borcu bankalar verir, Yüksek faiz karşılığında devletten alınan hazine bonoları ve tahviller, vatandaşa daha düşük faizle sunulurdu. Aradaki fark bankalar için öylesine karlıydı ki,faiz dışı gelirlere bankalar nerdeyse hiç ihtiyaç duymazlardı. Bunun için eğer bankanın iyi müşterisiyseniz, havale ücreti, hesap işletim ücreti ödemezdiniz.

Enflasyonun yavaş yavaş düşmesi, devletin borçlanma aracı olarak çok daha uzun vadeli fonlar bulması, emeklilik şirketlerinin bu konudaki desteği derken, düşen faiz ile paranın bankaya yatması ve para kazanması devri yavaş yavaş kapandı. Faizle kazanamayan paranın iki alternatifi vardı. Ya yatırıma ya da mala çevirmek. Yatırıma gidenler konu dışı olduğundan mala çevirmek kısmından devam edelim.

Yeni dönemde gözde olan bu fikirde, para biriktirerek, ihtiyaca göre alışveriş alışkanlıkları, önce satın al, kullan, kullanırken öde mantığına döndü. Düşen faiz oranları nasıl paranın getirisini azalttıysa, kredilerde de geri ödeme miktarını düşürdü. Bu da bankalara yatırılan mevduatların tam tersine, krediyle bankadan çekilen borçları arttırdı. Elde olan para bankada para getirmeyince üzerine bir miktar daha koymak için de artık kaynak krediler oldu.

Bireysel kredi, konut kredisi, araç kredisi derken bankalar bu kredileri verebilmek için giderek maliyetlerine yaklaşan oranlarla (spread düşüşleri) düşük kredilerle müşterilerine ulaşmaya çalıştılar. İhtiyacını karşılamak isteyen bu durumdan memnun, bankalar ise rekabet kaygısı ile düşen faiz gelirlerini dengeleyebilmek için faiz dışı gelirlere yönlendiler. 

Pratik hayatta faiz gelirleri, paranın kaynağı, faiz dışı gelirler ise operasyon maliyetlerinden reklam harcamalarına kadar bankaların sabit ve değişken maliyetlerinin kaynağıdır.

İşte koyu renk ile işaretlediğim ve ilk cümlede YKB'nin ilgisi olmadığını düşündüğünüz para aslıda tamamen bankanın kapitalidir ve size bu kapitali faizsiz sunarak, faiz dışı gelir olarak dosya masrafı almıştır. İkinci olarak sizin adınıza fon alınması sizin lehinizedir. Çünki vadesiz hesapta duran paranızı zaten kullanırken ve size bunun karşılığında hiç bir getiri sunmazken fonda duran meblağ için getiriniz olur. Son olarak her bankada kredi kapatmalarla, refinansmanlarla ilgili olarak masraflar vardır ve bu masraf bankanın yasal hakkıdır. Operasyon maliyetinin karşılığıdır. Birisinden 500.-TL alırken birisinden almayabilir. Doğrusu tarifelerin herkese eşit uygulanmasıdır fakat bazı durumlarda bu mümkün olmayabilir. Bu nedenle tüketici hakem heyeti bu tip tutarların iadesine yeşil ışık yaksa da mahkemelerden emsal kararlar pek çıkmamıştır. 

Yeni düzende ekonominin en temel kurumları bankalardır ve dünyanın en eski mesleklerinden biri de tefeciliktir. Bankanın olmadığı yerde tefeciler ellerini ovuşturarak beklemektedir. Ülkemizin şu anki ekonomi modeli, harcama üzerine kuruludur. Uzun dönemli taksitler, düşük faizli krediler, ertelemeli ödemeler, piyasanın can damarıdır. Bence yine de çok şanslıyız. Eskiden ay sonunu getirmekte zorlanan  düşük orta gelir düzeyi çalışanlar ele güne muhtaç değilse, en büyük yardımcıları bankalardır.

Saygılarımla.

Evren bey, yazdıklarım direkt olarak size cevap mahiyetinde değil. Genel itibari ile yazıyorum. 

Arkadaşların geneli olayı hoş karşılamasada bazı arkadaşlarda neredeyse banka haklı diyecek doğrusu bunu anlayamadım.

Ayrıca yeni sistemde araç rehini kalkınca notere gitmeye gerek yok. Sanırım işlemler online oluyor.

Benim YKB dan kredi çekmemin nedeni sıfır faizli olmasıydı. Faiz hassasiyetimden dolayı kesinlikle faizli kredi çekmeyecektim. Ford ve YKB sıfır faizli bir kampanya düzenleyince 520 lira dosya masrafını kabul edip krediyi çektim. Tabi bu esnada ufak ufak yazıların olduğu sayfalarca evrak imzaladım.

Benim adıma fon alınması benim lehime olsa bile ben paramın kullanılmasına bilerek izin vermedim. Ayrıca ay sonunda gelen hesap bildirimlerinde fon alış ve satışlarında genellikle eksiye düşüyordu. Hatta ödemelerim devam ederken YKB müşteri hizmetlerini arayarak ben taksitlerimi geciktirmeden ödüyorum ama ay sonunda hesap eksi gösteriyor bana fark çıkmaz değilmi diye sorduğumda siz aylık ödemenizi yapıyorsanız bir problem çıkmaz dediler. Esas ondan sonra bende bir rahatlama oldu.

Ödemeler bittiğinde bankaya gittiğimde benden talep ettikleri ücret ise kesinlikle noter masrafı filan için değil. Esnek hesaptan dolayı çıkan hala ne olduğunu bilemediğim bir rakamdı.

Bankalar benim gozumde modern tefeci. Birde bunu resmi olarak yapıyorlar. Her ne sebeple olursa olsun bankaya bulaştığınızda muhakkak elini cebimize atıyorlar. Zaten iyi birşey olsaydı Allah c.c faizi haram kılmazdı. 

Bu şikayetlerimi YKB iletişim adresine yazdım ama geri dönüş bile yapmadılar. Burada ben haksız yere 135 lira kaybettim. Ama esas kaybeden banka oldu bundan sonra banka sıralamasında sonunculuğa düştü.

Kredi çeken arkadaşlar şu konuları muhakkak iyi öğrensinler

1. Kredi kartı talebi oldumu?

2. Esnek hesap açılıyormu?

3. Hesap kullanım ücreti varmı?

4. Ödemeler bittiğinde ek ücret çıkartılırmı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...