İçeriğe Yönlendir

Bu Gün Yazılım Için Ford Servisine Uğradım.

Alper Ayvalı

Recommended Posts

Sani Gerşon

Sen sattığın ya da sevis verdiğin tüm sistemleri tam olarak bildiğini söyleyebilir misin ? Ben servise müşterinin sürekli ayağına giden bir sektörde yıllarca çalıştım...Ses yapan makine olduğunda kendi kulağımla duyduğuma değil ifade edilene itibar ederdim..Çünkü ben dinliyorum akşama kadar 8-10 makine ama o kullanıcı tek bir makine ile günlerini geçiriyor..Tabi ki benden iyi duyacak farklı sesi diye bulana kadar uğraşırdım...Ancak bu mantığı uygulayacak bir servis personeline henüz denk gelmedim orası ayrı...   :D

Bilmediğimiz, çözemeyeceğimiz "müşteri isteği harici" asla satmıyoruz ;)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Abi senin arkadaşınmış Erkan Bey(Dikici), o da ford Servisi Çalışanı ve bilgisi ve tecrübesi ne kadar farklı mesela. Buradakine bakım ve tamir dışında bir iş söylediğimizde bizim birşeyden anlamıyormuş/bilmiyormuş gibi davranacağına bilmediği birşeyi öğrenmeye çalışsa bence bu bile yeterli olur...

Erkan' ın iyi olmasının sebebi meraklı olması...Arabayı en iyi satan bilir, sonra en iyi mekanik bilgisi mekanik teknisyenin de, elektrik bilgisi elektrik teknisyeninde genel anlamda en geniş bilgi servis danışmanın da olur...Bana göre normali budur...

Bilmediğimiz, çözemeyeceğimiz "müşteri isteği harici" asla satmıyoruz ;)

Yani hatırlayamadığın, mesai arkadaşına sorduğun bir problemle karşılaşmıyorsun ?  ;)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yani hatırlayamadığın, mesai arkadaşına sorduğun bir problemle karşılaşmıyorsun ?   ;)

Biz bir ekibiz, benim bilmediğimi bir başkası mutlaka bilir.

Yani KA'nın motoruna bakarken Mondeo gelirse, ben bilemezsem servisimde elbet bilen biri mevcuttur. Sonuçta servislerde de tek teknisyen yok, değil mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

550-600 km falan... Kendisinde 1.2 Albea var, giderken bile ona Mercedes gibi gelir, gelirken uyuyakalmasın da... :D :D :D

erkan abi bu işi yaparım diyorsa ben ankaraya gitmeye razıyım burda yaptıramadım çünkü

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Biz bir ekibiz, benim bilmediğimi bir başkası mutlaka bilir.

Yani KA'nın motoruna bakarken Mondeo gelirse, ben bilemezsem servisimde elbet bilen biri mevcuttur. Sonuçta servislerde de tek teknisyen yok, değil mi?

Anahtar kelime ekip olabilmek zaten...Motorcu kaportacıya, çaycı elektrikçiye düşman gözüyle bakarsa olay orada kopuyor... Motivasyon, iyi çalışma koşulları, sıkı bir eğitim şart....Sonrasında insanın içinde olacak...Zaten yetkili servisler servis teknisyenleri müşteriyi görmeyecek şekilde dizayn edilmiş...Servis danışmanı görüşür müşteri ile sonra ustaya bu arabada bu sorun var şuradan yapın der, ancak öncesinde arabayı çok ama çok iyi tanıyor olmalı...O gariplerde evrak işlerine boğulmuş, km. soruyorlar, sileceklerin çalışmadığı ifade edildi diye forma yazıp servisin ortasına bırakıyorlar arabaları... :D

erkan abi bu işi yaparım diyorsa ben ankaraya gitmeye razıyım burda yaptıramadım çünkü

Ankara da her Ford kullanıcısı o işi kendi yapabiliyor, sizin sorun bölgesel... :D  Gelin tabi kardeşim, hallederiz...  ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Anahtar kelime ekip olabilmek zaten...Motorcu kaportacıya, çaycı elektrikçiye düşman gözüyle bakarsa olay orada kopuyor... Motivasyon, iyi çalışma koşulları, sıkı bir eğitim şart....Sonrasında insanın içinde olacak...Zaten yetkili servisler servis teknisyenleri müşteriyi görmeyecek şekilde dizayn edilmiş...Servis danışmanı görüşür müşteri ile sonra ustaya bu arabada bu sorun var şuradan yapın der, ancak öncesinde arabayı çok ama çok iyi tanıyor olmalı...O gariplerde evrak işlerine boğulmuş, km. soruyorlar, sileceklerin çalışmadığı ifade edildi diye forma yazıp servisin ortasına bırakıyorlar arabaları... :D

Ankara da her Ford kullanıcısı o işi kendi yapabiliyor, sizin sorun bölgesel... :D  Gelin tabi kardeşim, hallederiz...   ;)

hahaha abi harikasın bende eve gidip 14 15 anahtarımla bir deneyeyim bakalım yer se :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

hahaha abi harikasın bende eve gidip 14 15 anahtarımla bir deneyeyim bakalım yer se :)

Bak sen gel buraya, bir vites topuzu bir far anahtarı bir cc montajı paket programı yapalım...Kampanyamız stoklarla sınırlıdır ayrıca belirtmek isterim... :D

Yorum bağlantısı

abi ben far ahahtarını hallettim kimse duymasın aranız da autolu falan 40 tl  :D  :D  :D

abi aşk olsun ben kalkıcam taaaaa istanbullardan abilemi görmeye gelicem sen herkesin yapabildigi cc yi bana satıcan esefle kınıyorum abi seni yaa tonersiz yazıcılara gelesin  :D  :D  :D  :D

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

abi ben far ahahtarını hallettim kimse duymasın aranız da autolu falan 40 tl  :D  :D  :D

abi aşk olsun ben kalkıcam taaaaa istanbullardan abilemi görmeye gelicem sen herkesin yapabildigi cc yi bana satıcan esefle kınıyorum abi seni yaa tonersiz yazıcılara gelesin  :D  :D  :D  :D

O zaman herkese söyle yapıversinler... :D

Yorum bağlantısı

Ankara da her Ford kullanıcısı o işi kendi yapabiliyor, sizin sorun bölgesel... :D  Gelin tabi kardeşim, hallederiz...   ;)

:D  :D  :D  :D

Yorum bağlantısı

Kayseri ford ünallar

O işide yaptım daha önceki yazımda yazdıklarım:

Bu sirenin yeri konusunu yetkili servis çözemedi. Bende Ford genel merkeze durumu anlatan bir mail attım. Bana telefon ile döndüler. Telefonda dediklerine göre 2013 model hariç şase numarasından arabanın donanımına ulaşamıyorlarmış. Servise gidecekmişim orda ustalar bi söküp bakacaklarmış.

Bende dedimki :

Ben 3 kuruşluk bilgim ile internetten arabanın şase numarası ile donanıma ulaşabiliyorum siz ford olarak benim arabamda ne var bilemiyorsunuz yani dedim.

Adam EVET dedi   :(

O zaman benim sizin ile işim olmaz teşekkür ederim dedim ve kapadım.

Benim arabaya yandan vurup sağ ön koltuk içindeki havayastığı açtığında servislerden hava yastığı aradım uzun bir süre.Adamların bana verdiği cevap bu arabada 2 hava yastığı var.Adama götürüp gösterdim bu ne diye,valla bilemeyeceğim sonradan takılmış heralde dedi :) bana müsade diyerek hızlıca oradan uzaklaştım :)

Yorum bağlantısı

Aracın yeni yazılımı olup olmadıgını nasıl öğrenebiliriz. 2010 for focus titanium var bende. Yeni yazılım cikmismidir?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu iş cidden sıkıntı.Burdaki servisi tanıyorum işlerimi halledebiliyorum ama.En son mondeo da yazılım yaptırmak ve egr yi bu şekilde kapatmak için gittiğim zaman teknisyeni egr nin yazılımla iptal olduğuna inandıramadım mondeo da :D Ha birde far yükseklik ayarı çalışıyor mu diye ne yaptılarsa anlayıp da bakamadılar :D Öyle kaldı artık ne yapayım :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

Keşke konuştuklarımız burada kalmasa, ford otosan bu forumu takip etse, ya da ne bileyim, sponsorluk indirim vs. de istemiyoruz, azımsanmayacak kadar üyeye sahip bir kullanıcı forumuna bilgi yönünden destek olsa ve bunu reklam vs gibi şeylerle " ford kullanıcılarını yalnız bırakmıyor" filan gibi argümanlarla duyursa iyi olmaz mı ?, konunun yeri burası değil ama, forum olarak ford ile hiç iletişime geçildi mi ? şikayetvar gibi sitelere yazılanlar dikkatle takip edilirken, kocaman bir forumda bulunan binlerce kullanıcı neden görmezden geliniyor anlamıyorum.

ya ben ince düşünüyorum, ya da onlar büyük düşünüyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Keşke konuştuklarımız burada kalmasa, ford otosan bu forumu takip etse, ya da ne bileyim, sponsorluk indirim vs. de istemiyoruz, azımsanmayacak kadar üyeye sahip bir kullanıcı forumuna bilgi yönünden destek olsa ve bunu reklam vs gibi şeylerle " ford kullanıcılarını yalnız bırakmıyor" filan gibi argümanlarla duyursa iyi olmaz mı ?, konunun yeri burası değil ama, forum olarak ford ile hiç iletişime geçildi mi ? şikayetvar gibi sitelere yazılanlar dikkatle takip edilirken, kocaman bir forumda bulunan binlerce kullanıcı neden görmezden geliniyor anlamıyorum.

ya ben ince düşünüyorum, ya da onlar büyük düşünüyor.

Mehmet abi zamanında iletişime geçmeye çalışmıştı. Geçen seferki autoshow'a ford'un daveti ile kullanıcılarımız da katılmıştı ayrıca.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Senin durumu biliyorum galiba ben, Göksel Yaman'la uğraşmıştınız. Sen yine onca deneme yapabilmişsin. Ben burada böyle birşey yapılabildiğini bilen birisi bile bulamadım... :angry: :angry: :angry:

Yorum bağlantısı

Senin durumu biliyorum galiba ben, Göksel Yaman'la uğraşmıştınız. Sen yine onca deneme yapabilmişsin. Ben burada böyle birşey yapılabildiğini bilen birisi bile bulamadım... :angry: :angry: :angry:

evet ben denedim ben gem modülünden falan açtım beyin i aktif ediyoruz pasif e düşüyo aktif ediyoruz pasif e düşüyo ama olur yani olmayacak bişey degil o usta yapamadı yaa yapan var ben o vesileyle aracın kodunu da degiştirdi en üst çıkan yazılımı attı arac topladı kendını iyi oldu ben ugrasmadım daha 

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

evet ben denedim ben gem modülünden falan açtım beyin i aktif ediyoruz pasif e düşüyo aktif ediyoruz pasif e düşüyo ama olur yani olmayacak bişey degil o usta yapamadı yaa yapan var ben o vesileyle aracın kodunu da degiştirdi en üst çıkan yazılımı attı arac topladı kendını iyi oldu ben ugrasmadım daha 

fordetis diye bir site var VIN dediği şase nosuyla aracın herşeyini yazıyor. Misal ben baktım özelliklerine otomatik far var diyor ama anahtarı normal ancak hız kontrolü diye bir ibare yok. Acaba orada yazılanlar mı sadece aktif ediliyor yoksa yazılım değiştirilip de hız sabitleyici falan aktif edilebiliyor mu?

Sen hiç baktın mı o siteye?

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

aynen şimdi bende baktım benım aracda da yok hız sabitleme diye bi ibare

Şimdi içime kurt düştü işte. :unsure2:  En iyisi yapan bir abiyi bulmak burada, bir de onun kayıtlara bakmak lazım...

Yorum bağlantısı

Şimdi içime kurt düştü işte. :unsure2:  En iyisi yapan bir abiyi bulmak burada, bir de onun kayıtlara bakmak lazım...

aynen ama ben konuştum aynı trend e yapan var hallediyolar yaa sıkıntı yok istanbulda da yaparlar dedigim gibi bizim usta çok ugrastı yapamadı onda da beyın kabul etmıyo dedi elindeki cihazla beyin e mudahale edemiyorum falan dedi bende vazgectım çok absürt rakamlar istıyolar yaa adam 300 lira demişti bana beyinci bende yaptırmadım gerek yok 300 lira çok 

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

aynen ama ben konuştum aynı trend e yapan var hallediyolar yaa sıkıntı yok istanbulda da yaparlar dedigim gibi bizim usta çok ugrastı yapamadı onda da beyın kabul etmıyo dedi elindeki cihazla beyin e mudahale edemiyorum falan dedi bende vazgectım çok absürt rakamlar istıyolar yaa adam 300 lira demişti bana beyinci bende yaptırmadım gerek yok 300 lira çok 

İzmir'den Ustaeller Sbari usta'ya mesaj attım onlar da müdahale edemiyorlarmış benim için servisi aradı sağolsun 100 TL+ KDV demişler. Buralarda halledemeyeceğim gibi duruyor İzmir'e (yada eniştem Ankara'ya giderse Anne-Baba ziyaretine ona direktif vereceğim)... Forumdan var mı bildiğin sonradan CC takılmış birileri, plakasını alsan ben şase noyu bulup bakarım özellikler listesine...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...