İçeriğe Yönlendir

Niçin Kredi Karti Kullanmamaliyiz?

Mustafa Yanar

Recommended Posts

Atilla Atun

Banka borç yapan müşteriyi değil, düzenli ama ekstresinin belli bir miktarını eksik ödeyeni sever. Gecikmelerden alınan faiz banka için fena gelir değildir. Ancak bankanın asıl kazancı kredi kartı pos kullanımında bulunan işletmelerden olur. Yani banka zaten kredi kartını düzenli ödeyenden de dolaylı olarak kazanır. Sizin çektiğiniz tutarı ertesi gün hesabında görmek isteyen işletme kart markası/pos cihazı uyumuna göre (örneğin world kartı world posundan geçerse %1, axess'i word posundan geçerse %2.5 kesebilir) belli bir kesinti yaparak ödeme gerçökleştirir ya da 40 gün beklerse komisyonsuz öder.

Ancak düzenli ödeme yapana kötü müşterisin diyemez. Herkesin bir skor kartı vardır ve bankalar kredilerini verirlerken bı skor puanına tc kimlik no ile ulaşabilirler. Hatta bireysel olarak da üye olunarak ya da bankalara cüzi aidat ödeyerek kendi skorunuzu devamlı görebilirsiniz.

Ödemelerinde gecikme olanların skor puanı düşer ve bankalar kredi tutarlarını bu skorra göre ayarladıklarından ödemesi düzgün olmayana kendi bankasının kredi kartını kapatacak olsa bile fazla kredi vermek istemez. Bu riski başka bankası alsın der.

Skor puanınız yüksekse kredi kartınızla qmatik sırası aldığınız elinizdeki fişte 25.000tl kredi teklif edildiğini görebilirsiniz.

Muhtemelen sizin başka bir probleminiz olmuştur banka ile onlar bunun açıklamasını yapamamışlar. Çok eski zamanlarda ise skor izleyemediklerinden başka kriterler değerlendirilirdi. Çalıştığınız yer, çalışma süresi, maaş/ücret yan gelirler gibi. Bunlardan kaynaklı bir problem oluşmuş olabilir.

Saygılarımla.

benim hiç bir bankayla derdim borcum olmadı sürekli düzenli ödedim ve yukarda yazdım yıne yazıyorum borç yapmadığım için kötü müşteri oldum.fark etmez PATRON benim banka veya bankalar değil.

yıl 2013 banka = modern tefeci. :biggrin:

itirazı olan muhtemelen banka sahibi :biggrin:  yanlış anlaşılmasın bankada çalışanlardan bahsetmiyorum çünkü bazı insanlarımız lafı alıp evirip çevirmeyi çok seviyor.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bütün bilgilerimiz birilerinin ellerinde . Ne renk çorap aldığımızı bile biliyorlar . Hepimizi öldürecekler . :(

Safranbolu'da alış veriş yapmıştım ortalıkta siyah takımlı adamlar dolaşmaya başladı galiba yerimi bulmuşlar kulaklıklı telsizleri vardı ben de hemen oradan ayrıldım yoksa bir gün daha kalacaktım.

Yorum bağlantısı

benim hiç bir bankayla derdim borcum olmadı sürekli düzenli ödedim ve yukarda yazdım yıne yazıyorum borç yapmadığım için kötü müşteri oldum.fark etmez PATRON benim banka veya bankalar değil.

yıl 2013 banka = modern tefeci. :biggrin:

itirazı olan muhtemelen banka sahibi :biggrin:  yanlış anlaşılmasın bankada çalışanlardan bahsetmiyorum çünkü bazı insanlarımız lafı alıp evirip çevirmeyi çok seviyor.

Sizin banka kartı kullanmamanız sizin seçiminiz. Sizin alamadığınız kredi de benim ilgi alanımda değil. Ancak kredi kartına faiz bindirenler haricindekilerin banka tarafından cezalandırıldığı bilgisinin tartışılır doğruluğuna itiraz etmek için banka sahibi olmak gerekmiyor. Borcunu düzgün ödeyenler de bu önermenizin yanlışlığını gayet doğal ifade edebilirler. Ben bankaları ekonomik sistemin vazgeçilmez kurumları olarak gördüğümden ve her ne kadar uzmanlığım sigorta olsa da bankanın çatısı altında 12 yılı geride bıraktığımdan yazdıklarımın gerekçesini zaten açıkca yazdım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim kredi kartımda 4000 tl açık var. Ayda 40 tl kadar faiz ödüyorum. Normal midir yoksa az mıdır?

Aylık borcun ne kadar ki? Her ay 200-300tl ödeyip 40tl'sini faize veriyorsan zaten, çocuğun kapatır borcu :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçen ay toplam borcum 4150 geldi. Asgari ödeme 1000 tl idi bende 1250 tl yatırdım. Ekstrede borç için ödediğim fazi miktarı 40 tl idi. Bir önceki aydan 2750 borcum vardı.

1- Harcamalarını acil durdur.

2- Daha fazla yatır. 40tl sorun değil de, böyle bitmez...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Normaldir mert. Aşırı sıkışmamak kaydıyla ödeyebilirsin.

Durumun geçici ise sorun değil. Bunu sen kendin daha iyi bilirsin. Kronik ise. Her ay ödediğin, o ay harcadığın+ faizinden daha yüksek olmalıdır. 

Türkiye'nin borç vaziyeti gibi. Her ay 10 milyar dolar açık.

Dis_ticaret_hacmi_2010.gif

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

An itibarı ile 4 misli daha açık olsaydı keşke diyenlerdenim..... Kalkınma şartı,

vesile ile açığın %80 ni aşkını enerji için bu da ayrı konu

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İşte evet, Mert de kalkınmak için kullanıyorsa ve geçici ise sorun yok. Kronik ise ve tembelliğe iterse sıkıntı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

asgari ödeme tutarını sadece ödese, borcu bitmiyor an itibari ile sistemde, her ay rutin harcama ile

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...